klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
zapalenie mieszków włosowych
iStock
Pielęgnacja

Zapalenie mieszków włosowych - przyczyny, objawy, leczenie, pielęgnacja

Zapalenie mieszków włosowych to najczęściej wynik nieodpowiedniej pielęgnacji skóry! Może być wiele przyczyn zakażenie, lecz najczęściej powodem jest uszkodzenia warstwy hydrolipidowej skóry. Sprawdźcie, jak objawia się zapalenie mieszków włosowych, jak je leczyć i jak prawidłowo pielęgnować skórę.
Aneta Zygmuntowicz
grudzień 04, 2020

Zapalenie mieszków włosowych objawia się zmianami skórnymi w postaci krostek, grudek lub czerwonych plamek na skórze. Pojawiają się one często po nieprawidłowym goleniu lub złym doborze kosmetyków. Leczenie zazwyczaj oparte jest o antybiotykoterapię i miejscowe maści skórne, lecz tak naprawdę najważniejsza jest odpowiednia dbałość o skórę!

KWC 2021: hity do makijażu, które pokochały Wizażanki

Przyczyny zapalenia mieszków włosowych

Proces choroby zazwyczaj przebiega w określony sposób. Zaczyna się od uszkodzenia ujścia mieszka, które jest wynikiem uszkodzenia hydrolipidowej warstwy skóry. Dochodzi do tego najczęściej podczas nieprawidłowego golenia lub w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji. Drobnoustroje, w tym najczęściej bakterie przenikają do mieszków włosowych. W tym momencie zaczynają się namnażać, a organizm zaczyna się przed nimi bronić. Cały ten proces prowadzi do stanu zapalnego mieszków włosowych. Trzeba jednak pamiętać, że istnieją także inne przyczyny choroby.

Zapalenie mieszków włosowych może mieć postać nieinfekcyjną i infekcyjną.

Postać nieinfekcyjna jest zmianą o podłożu trądzikowym, najczęściej spowodowana przyjmowaniem niektórych leków, a dokładniej stosowaniem maści zawierających kortykosteroidy i kortykotropinę. Do tego rodzaju zapalenia może również przyczynić się zbyt długa ekspozycja na słońce. Wtedy mówimy o popromiennym zapaleniu mieszków włosowych. Nieinfekcyjna odmiana jest zdecydowanie rzadsza niż infekcyjne zapalenie.

Zapalenie infekcyjne z kolei najczęściej spowodowane jest bakteriami, lecz nie tylko. Bakterie te to paciorkowiec ropny i gronkowiec złocisty, które występują na skórze i wnikają do mieszków w momencie uszkodzenia skóry. Może być to także pałeczka ropy błękitnej, która występuje na przykład na basenach i wynika z zanieczyszczenia wody i zbyt niskiej ilości chloru. Oprócz bakterii mogą być to także: grzyby dermatofity, drożdżaki bielniki, wirusy i pasożyty.

Objawy zapalenia mieszków włosowych

Zapalenie mieszków włosowych objawia się zmianami skórnymi wokół mieszków włosowych. Niekiedy mogą one być wypełnione ropą lub płynem. Są to najczęściej małe grudki lub krostki o czerwonym zabarwieniu. Wewnątrz zmiany znajduje się włosek. Zmiany skórne mogą pojawiać się wszędzie, jednakże najczęściej pojawiają się one na owłosionej skórze, czyli na głowie, na łydkach, udach, pod pachami. Jeśli zmiana jest naprawdę dużo, mamy do czynienia z czyrakiem. Jest to bardzo silny stan zapalny, a zmiana skórna jest bolesna.

Leczenie zapalenia mieszków włosowych

Leczenie stosuje się przede wszystkim w przypadku zapalenia infekcyjnego - bakteryjnego. Dermatolog przepisuje wtedy antybiotyki miejscowe lub doustne. Dodatkowo warto również stosować miejscowe preparaty przeciwzapalne i antybakteryjne. Należy pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie wyciskać i nie przecinać krostek ani czyraków, gdyż doprowadzi to do zakażenia innych mieszków włosowych i rozwoju choroby.

Pielęgnacja przy zapaleniu mieszków włosowych

Odpowiednia pielęgnacja jest podstawą, zarówno jeśli chodzi o leczenie, jak i o zapobieganie. Przede wszystkim dbajmy o skórę w takim sposób, by nie dopuścić do uszkodzenia bariery hydrolipidowej skóry, gdyż prowadzi to nie tylko do chorób, zakażań, ale także odwodnienia i suchości skóry. Co to oznacza w praktyce?

Pierwszym aspektem jest prawidłowe golenie skóry. Pamiętajcie, aby zawsze to robić czystą, umytą i ostrą maszynką. Golenie za pomocą brudnej, czy zardzewiałej maszynki z pewnością doprowadzi do uszkodzenia skóry. No i również ważne - nigdy nie gólcie się na sucho, zawsze używajcie pianki do golenia, żelu pod prysznic, odżywki do włosów, aby maszynka gładko jechała po skórze i nie powodowała uszkodzeń.

Drugim aspektem jest odpowiedni dobór kosmetyków do pielęgnacji. Należy pamiętać o unikaniu drażniących produktów, które mogą powodować uszkodzenie bariery lipidowej. Mogą to być między innymi:

  • mydła w kostce, 
  • mocno oczyszczające żele pod prysznic z SLS i SLES,
  • kosmetyki oczyszczające z dużą ilością sztucznych barwników i substancji zapachowych.

Skórę najlepiej oczyszczać delikatnymi żelami bez SLS i SLES, świetnie sprawdzą się również delikatne olejki czy mleczka do kąpieli. Nie zapominajmy również o nawilżeniu skóry, szczególnie zimą. Niskie temperatury i wiatr, promienie słoneczne, zanieczyszczenia powietrze - wszystko to ma wpływ na barierę ochronną naszej skóry. Warto więc regularnie nawilżać ją, najlepiej po każdej kąpieli. Dobrze nawilżona  i natłuszczona skóra z odpowiednią ilością lipidów jest dobrze chroniona. Zimą koniecznie postawcie na kosmetyki z gliceryną lub naturalnymi masłami, na przykład masłem shea. Możecie również używać kremów i balsamów z lipidami!

 

Komentarze
krosty na udach
iStock
Pielęgnacja Krostki na nogach - przyczyny, leczenie, pielęgnacja
Krostki na nogach najczęściej pojawiają się w wyniku chorób skóry lub alergii kontaktowej. Bardzo często przyczyną jest nieodpowiednia pielęgnacja oraz szkodliwe substancje w środkach czystości czy kosmetykach. Sprawdźcie, jak leczyć krostki na nogach i jaką pielęgnację stosować.
Aneta Zygmuntowicz
grudzień 12, 2020

Krostki na nogach pojawiają się z wielu przyczyn. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na prawidłowe golenie nóg, używanie delikatnych kosmetyków i unikanie bezpośredniego kontaktu skóry ze środkami chemicznymi. W przypadku pojawienia się krostek warto skonsultować zmiany z dermatologiem lub alergologiem. Krostki na nogach - przyczyny Krostki na nogach mogą mieć różne przyczyny. Ich pojawienie się może być spowodowane chorobą, alergią, ale również nieodpowiednią pielęgnacją.  Bardzo częstym powodem pojawienia się krostek na nogach jest zapalenie mieszków włosowych . W tym przypadku wokół włosków na nogach pojawiają się zaczerwienienia, gdyż tworzy się w nich stan zapalny. Zapalenie mieszków najczęściej jest wynikiem uszkodzenia bariery hydrolipidowej skóry. Może zostać ona uszkodzona przez stosowanie nieodpowiednich kosmetyków lub nieprawidłowe golenie. Mogą to być również objawy innych chorób , takich jak: łuszczyca , świerzb,  grzybica, półpasiec. Równie częstą przyczyną krostek na nogach są alergie kontaktowe . Najczęściej alergia pojawia się w wyniku zetknięcia ze skóry proszków do prania, środków czystości, kosmetyków ze sztucznymi zapachami czy barwnikami lub innymi szkodliwymi składnikami. Leczenie krostek na nogach  Leczenie krostek na nogach zależne jest od przyczyn, z jakich one występują. Najlepiej zgłosić się do dermatologa lub alergologa , którzy określą przyczynę problemy i wprowadzą odpowiednie leczenie. Jeśli przyczyną jest choroba skóry, dermatolog wprowadza odpowiednie leczenie, zwykle oparta na maściach stosowanych miejscowo i odpowiednich kosmetykach. Przy alergii kontaktowej najskuteczniejsze będą leki antyhistaminowe . Z kolei w...

Przeczytaj
krosty na udach
iStock
Pielęgnacja Krosty na udach – skąd się biorą i jak je usunąć?
Krosty na udach najczęściej pojawiają się przy wrażliwej skórze lub nieprawidłowej pielęgnacji. Są objawem reakcji alergicznej lub zapalenia mieszków włosowych. Mogą być również objawem poważnych chorób.
Aneta Zygmuntowicz
sierpień 12, 2020

Krosty na nogach nie powinny się pojawiać, jeśli odpowiednio zadbamy o skórę. Przede wszystkim należy stosować delikatne kosmetyki nawilżające, prawidłowo golić nogi i unikać bardzo obcisłych ubrań. W przypadku nagłych i rozległych zmian na udach, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Przyczyny powstawania krost na udach Krosty na udach mogą się pojawiać z wielu powodów. Na szczęście zazwyczaj w tym miejscu nie pojawia się trądzik. Najczęstsze przyczyny pojawienia się krost na udach to: zapalenie mieszków włosowych , reakcja alergiczna, ospa. Krosty na udach to częsty symptom  zapalenia mieszków włosowych.  W tym przypadku całe okolice ud mogą być zaczerwienione i podrażnione, a zmiany skórne mogą zachodzić ropą. Skórze na nogach nie sprzyja również noszenie spodni ze sztucznych materiałów, szczególnie latem. Warto również zwrócić uwagę na prawidłowe golenie nóg. Małe, czerwone krostki na udach mogą być reakcją alergiczną skóry na substancję drażniącą. Szczególnie często się to zdarza w przypadku skóry suchej i wrażliwej. Zazwyczaj skóra zostaje podrażniona przez źle dobraną pielęgnacją lub substancje chemiczne, na przykład proszek do prania. Jeśli zmiany mają większy rozmiar, mogą być objawem ospy wietrznej. W przypadku pojawienia się krost na udach oraz innych objawów, warto jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Mogą być one bowiem również symptomem chorób skóry , między innymi: świerzbu, grzybicy, łuszczycy , półpaśca. Może się również okazać, choć niezwykle rzadko się to zdarza, że krosty na udach to trądzik odwrócony . Łatwo go rozpoznać, gdyż pojawia...

Przeczytaj
Krosty pod pachami
iStock
Pielęgnacja Pryszcze i krosty pod pachami – co oznaczają i jak się ich pozbyć?
Pryszcze i krostki pod pachami to najczęściej potówki lub skutek nieprawidłowego golenia, pielęgnacji. Mogą się pojawiać również przy trądziku torbielowatym lub innych chorobach.
Aneta Zygmuntowicz
sierpień 06, 2020

Pryszcze i krosty pod pachami to bardzo częsty problem szczególnie latem. Aby zapobiegać ich powstawaniu, należy odpowiednio zadbać o skórę. Szczególnie ważne jest prawidłowe golenie - używanie czystej i ostrej maszynki, i unikanie golenia na sucho. Jeśli domowe sposoby nie pomogą, należy jak najszybciej zgłosić się do dermatologa. Skąd się biorą pryszcze i krostki pod pachami? Czerwone krostki pod pachami najczęściej są wynikiem nadmiernej potliwości lub nieprawidłowego golenia pach. W pierwszym przypadku krostki pod pachą to potówki. Wywołują one również świąd. Jeśli chodzi o nieprawidłowe golenie, krosty pod pachami mogą się pojawić w przypadku: golenia skóry na sucho, wrastania włosków, golenie się brudną, zardzewiałą lub tępą maszynką. Bardzo rzadko, ale jednak się zdarza, że jest to objaw reakcji alergicznej na któryś ze składników w dezodorancie lub antyperspirancie.  Jeśli pod pachami pojawiają się nam krosty wypełnione ropą, może być to objaw trądziku torbielowego . Pojawia się on najczęściej przy nadmiernej potliwości lub związany jest z problemami hormonalnymi. Inną przyczyną bywa zapalenie mieszków włosowych . Zobacz także: Podrażnienia po goleniu miejsc intymnych - jak temu zaradzić? Jak zapobiegać powstawaniu pryszczy i krost pod pachami? Aby zapobiec powstawianiu pryszczy i krost pod pachami, należy odpowiednio zadbać o skórę w tej okolicy. Szczególnie latem warto zadbać o przewiewne ubrania z naturalnych materiałów. W przypadku nadmiernego pocenia się należy zacząć używać blokerów potu lub skonsultować się z dermatologiem, który dobierze odpowiednie leczenie.  Bardzo ważne jest również prawidłowe golenie pach , aby nie spowodować stanu...

Przeczytaj
atopowe zapalenie skóry głowy przyczyny objawy leczenie
Pielęgnacja Atopowe zapalenie skóry głowy – leczenie i domowe sposoby
Atopowe zapalenie skóry głowy wymaga specyficznego leczenia. Przy tego rodzaju AZS szczególne znaczenie mają płyny z glikokortykosteroidami i leki przeciwgrzybicze.
Matylda Nowak
styczeń 23, 2020

Atopowe zapalenie skóry to wyjątkowo uciążliwa i nieuleczalna choroba. Jednym z miejsc, gdzie  pojawiają się jej objawy jest skóra głowy. A w związku z tym, że pielęgnacja skóry z AZS opiera się na stosowaniu kosmetyków natłuszczających, łagodzenie objawów atopowego zapalenia skóry głowy jest dość trudne i wymaga specyficznego podejścia. Nie można jednak z niego rezygnować, bo jednym ze skutków atopowego zapalenia skóry jest łysienie .         View this post on Instagram                       A post shared by Sacha (@sachatropic) on Jan 13, 2019 at 12:29am PST Atopowe zapalenie skóry głowy – przyczyny i objawy   Objawy AZS mogą pojawiać się na skórze całego ciała – w tym także głowy. Choć w tym miejscu zmiany pojawiają się zwykle u niemowląt , na atopowe zapalenie skóry głowy mogą cierpieć także osoby dorosłe. Rozpoznaje się je po: zaczerwienionej skórze pokrytej grudkami, złuszczaniu podobnym do tego występującego przy łojotokowym zapaleniu skóry, pogrubieniu skóry i jej zliszajowaceniu (szorstkości) – zwłaszcza w okolicach karku, suchych i łamliwych włosach . Atopowemu zapaleniu skóry głowy towarzyszy też zwykle świąd. A konsekwencją drapania głowy stają się po jakimś czasie tak zwane przeczosy, czyli ubytki w skórze wyglądające jak jej pęknięcia. Szczególnie przykrym objawem atopowego zapalenia skóry głowy jest również przerzedzanie się włosów . W efekcie osłabienia mieszków włosowych i uporczywego drapania włosy mogą...

Przeczytaj