zestaw kosmetyków Eveline
Chcę testować
serum neutrogena
Wyniki testu
Suplement diety ShineMe
Chcę testować
Bioderma Sébium Kerato+
Chcę testować
prostownica BaByliss
Wyniki testu
zestaw kosmetyków z serii kozie mleko
Chcę testować
Zestaw kosmetyków Samarite
Chcę testować
kremów Revitalift Laser X3 od L'Oréal Paris
Chcę testować
La Roche Posay Cicaplast Baume B5 +
Laureaci
kosmetyki garnier
Wyniki testu
produkty z linii Chlorofil od marki Soraya
Chcę testować
Korygujące serum z retinalem 0,07%, fitosfingozyną i Karnozyną 2.0
Chcę testować
żele intymne Unimil
Wyniki testu
dermokosmetyki Eucerin
Wyniki testu
Colgate® Max White Ultra Active Foam
Chcę testować
tołpa dermo enzyme
Chcę testować
suplement diety FeMe Complex Health Labs Care
Chcę testować
Serum TetraVIT C 10% Glow On
Chcę testować
Equilibra
Wyniki testu
cetaphil
Laureaci
zapalenie mieszków włosowych
Oleksandr Shatyrov/iStock
Pielęgnacja

Zapalenie mieszków włosowych - przyczyny, objawy, leczenie, pielęgnacja

Zapalenie mieszków włosowych to najczęściej wynik nieodpowiedniej pielęgnacji skóry! Może być wiele przyczyn zakażenia, lecz częstym powodem jest uszkodzenia warstwy hydrolipidowej skóry. Sprawdźcie, jak objawia się zapalenie mieszków włosowych, jak je leczyć i jak prawidłowo pielęgnować skórę.

Zapalenie mieszków włosowych objawia się zmianami skórnymi w postaci krostek, grudek lub czerwonych plamek na skórze. Pojawiają się one często po nieprawidłowym goleniu lub złym doborze kosmetyków. Leczenie zazwyczaj oparte jest o antybiotykoterapię i miejscowe maści skórne, lecz tak naprawdę najważniejsza jest odpowiednia dbałość o skórę! Zapalenie mieszków włosowych najczęściej pojawia się na nogach, na głowie, w miejscach intymnych i pod pachami.

 1. Przyczyny zapalenia mieszków włosowych
 2. Zapalenie mieszków włosowych na nogach
 3. Zapalenie mieszków włosowych na głowie
 4. Zapalenie mieszków włosowych w miejscach intymnych
 5. Zapalenie mieszków włosowych pod pachą
 6. Ropne zapalenie mieszka włosowego
 7. Objawy zapalenia mieszków włosowych - zdjęcia
 8. Leczenie zapalenia mieszków włosowych
 9. Co na zapalenie mieszków włosowych?

Wzięliśmy udział w Sephora Wonderland, czyli największym święcie kosmetycznym!

Przyczyny zapalenia mieszków włosowych

Proces choroby zazwyczaj przebiega w określony sposób. Zaczyna się od uszkodzenia ujścia mieszka, które jest wynikiem uszkodzenia hydrolipidowej warstwy skóry. Dochodzi do tego najczęściej podczas nieprawidłowego golenia lub w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji. Drobnoustroje, w tym najczęściej bakterie przenikają do mieszków włosowych. W tym momencie zaczynają się namnażać, a organizm zaczyna się przed nimi bronić. Cały ten proces prowadzi do stanu zapalnego mieszków włosowych. Trzeba jednak pamiętać, że istnieją także inne przyczyny choroby.

Zapalenie mieszków włosowych może mieć postać nieinfekcyjną i infekcyjną.

Postać nieinfekcyjna jest zmianą o podłożu trądzikowym, najczęściej spowodowana przyjmowaniem niektórych leków, a dokładniej stosowaniem maści zawierających kortykosteroidy i kortykotropinę. Do tego rodzaju zapalenia może również przyczynić się zbyt długa ekspozycja na słońce. Wtedy mówimy o popromiennym zapaleniu mieszków włosowych. Nieinfekcyjna odmiana jest zdecydowanie rzadsza niż infekcyjne zapalenie.

Zapalenie infekcyjne z kolei najczęściej spowodowane jest bakteriami, lecz nie tylko. Bakterie te to paciorkowiec ropny i gronkowiec złocisty, które występują na skórze i wnikają do mieszków w momencie uszkodzenia skóry. Może być to także pałeczka ropy błękitnej, która występuje na przykład na basenach i wynika z zanieczyszczenia wody i zbyt niskiej ilości chloru. Oprócz bakterii mogą być to także: grzyby dermatofity, drożdżaki bielniki, wirusy i pasożyty.

Zapalenie mieszków włosowych na nogach

Zapalenie mieszków włosowych bardzo często pojawia się na łydkach i udach. Wynika to przede wszystkim z nieprawidłowego golenia i nieodpowiedniej pielęgnacji. W momencie, kiedy golimy nogi tępą lub brudną maszynką, bardzo łatwo może dość do zakażenie. Dodatkowo często się pojawia również przy długiej ekspozycji na słońce czy depilacji. Aby ograniczyć możliwość pojawienia się zapalenia mieszków włosowych na nogach, zawsze używajmy ostrej i czystej maszynki, róbmy regularne peelingi, a do opalania stosujmy kremy z SPF. Najczęściej zapalenie mieszków włosowych na nogach ma formę czerwonych kropek.

Zapalenie mieszków włosowych na głowie

Objawem zapalenie mieszków włosowych najczęściej są żółte krostki, najczęściej  przebita przez włos. Wokół niej widoczne jest zaczerwienie, które jest symptomem toczącego się stanu zapalnego w obrębie mieszka. Zmiany mogą pojawiać się pojedynczo lub tworzyć skupiska na na głowie. Istnienie również dość rzadka, ale bardzo uciążliwa choroba jaką jest łysiejące zapalenie mieszków włosowych. W tym przypadku organizm, chcąc zwalczyć stan zapalny, i niszczy nie tylko pasożyty, ale też mieszki włosowe. Na jego miejsce powstają nieregularne blizny, a włosy nie odrastają. W tym przypadku trzeba jak najszybciej rozpocząć kurację antybiotykową, a zmiany usunąć chirurgicznie.

Zapalenie mieszków włosowych w miejscach intymnych

Zapalenie mieszków włosowych w miejscach intymnych powstaje najczęściej na skutek nieprawidłowej depilacji, golenia oraz ocierania się skóry. Jest to miejsce, które jest bardzo podatne na zapalenie, szczególnie w ciepłe dni. Skóra wtedy łatwo się poci i podrażnia, a to doskonałe warunki do rozwoju bakterii. Sprawdźcie, jak prawidłowo golić miejsca intymne, aby zapobiec podrażnieniom i zapaleniu mieszków.

Zapalenie mieszków włosowych pod pachą

Zapalenie mieszków włosowych pod pachą ma takie same przyczyny, jak zapalenie mieszków włosowych w miejscach intymnych. Przede wszystkim zwróćmy tutaj uwagę na prawidłowe golenie. Świetnym rozwiązaniem w przypadku miejsc intymnych i pach będzie depilacja laserowa lub IPL. Zwróćmy uwagę również na produkty, które stosujemy. Unikajmy antyperspirantów, dużo lepiej sprawdzą się dezodoranty, które nie zatykają porów skóry.

Ropne zapalenie mieszka włosowego

Figówka to przewlekła postać zapalenia mieszka włosowego. Dotyczy miejsc, gdzie mieszki włosowe osadzone są w głębszych warstwach skóry. Rozmiar zmiany się powiększa i powstaje czyrak. Czyraka ten ma ognisko zapalenie w centralnej części, która z czasem odsuwa się od zmiany i przyjmuje postać czopa ropnego. 

Objawy zapalenia mieszków włosowych - zdjęcia

Zapalenie mieszków włosowych objawia się zmianami skórnymi wokół mieszków włosowych. Niekiedy mogą one być wypełnione ropą lub płynem. Są to najczęściej małe grudki lub krostki o czerwonym zabarwieniu. Wewnątrz zmiany znajduje się włosek. Zmiany skórne mogą pojawiać się wszędzie, jednakże najczęściej pojawiają się one na owłosionej skórze, czyli na głowie, na łydkach, udach, pod pachami. Jeśli zmiana jest naprawdę dużo, mamy do czynienia z czyrakiem. Jest to bardzo silny stan zapalny, a zmiana skórna jest bolesna.

zapalenie mieszków włosowych
Brejeq/iStock

Leczenie zapalenia mieszków włosowych

Leczenie stosuje się przede wszystkim w przypadku zapalenia infekcyjnego - bakteryjnego. Dermatolog przepisuje wtedy antybiotyki miejscowe lub doustne. Dodatkowo warto również stosować miejscowe preparaty przeciwzapalne i antybakteryjne. Należy pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie wyciskać i nie przecinać krostek ani czyraków, gdyż doprowadzi to do zakażenia innych mieszków włosowych i rozwoju choroby.

Co na zapalenie mieszków włosowych?

Odpowiednia pielęgnacja jest podstawą, zarówno jeśli chodzi o leczenie, jak i o zapobieganie. Przede wszystkim dbajmy o skórę w takim sposób, by nie dopuścić do uszkodzenia bariery hydrolipidowej skóry, gdyż prowadzi to nie tylko do chorób, zakażań, ale także odwodnienia i suchości skóry. Co to oznacza w praktyce?

Pierwszym aspektem jest prawidłowe golenie skóry. Pamiętajcie, aby zawsze to robić czystą, umytą i ostrą maszynką. Golenie za pomocą brudnej, czy zardzewiałej maszynki z pewnością doprowadzi do uszkodzenia skóry. No i również ważne - nigdy nie gólcie się na sucho, zawsze używajcie pianki do golenia, żelu pod prysznic, odżywki do włosów, aby maszynka gładko jechała po skórze i nie powodowała uszkodzeń.

Drugim aspektem jest odpowiedni dobór kosmetyków do pielęgnacji. Należy pamiętać o unikaniu drażniących produktów, które mogą powodować uszkodzenie bariery lipidowej. Mogą to być między innymi:

 • mydła w kostce, 
 • mocno oczyszczające żele pod prysznic z SLS i SLES,
 • kosmetyki oczyszczające z dużą ilością sztucznych barwników i substancji zapachowych.

Skórę najlepiej oczyszczać delikatnymi żelami bez SLS i SLES, świetnie sprawdzą się również delikatne olejki czy mleczka do kąpieli. Nie zapominajmy również o nawilżeniu skóry, szczególnie zimą. Niskie temperatury i wiatr, promienie słoneczne, zanieczyszczenia powietrze - wszystko to ma wpływ na barierę ochronną naszej skóry. Warto więc regularnie nawilżać ją, najlepiej po każdej kąpieli. Dobrze nawilżona  i natłuszczona skóra z odpowiednią ilością lipidów jest dobrze chroniona. Zimą koniecznie postawcie na kosmetyki z gliceryną lub naturalnymi masłami, na przykład masłem shea. Możecie również używać kremów i balsamów z lipidami!

Zadbaj o siebie i swoją skórę ze swoimi ulubionymi kosmetykami, które teraz kupisz taniej, wykorzystując do Minti Shop kod rabatowy!
krosty na udach
iStock
Pielęgnacja
Krostki na nogach - przyczyny, leczenie, pielęgnacja
Krostki na nogach najczęściej pojawiają się w wyniku chorób skóry lub alergii kontaktowej. Bardzo często przyczyną jest nieodpowiednia pielęgnacja oraz szkodliwe substancje w środkach czystości czy kosmetykach. Sprawdźcie, jak leczyć krostki na nogach i jaką pielęgnację stosować.

Krostki na nogach pojawiają się z wielu przyczyn. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na prawidłowe golenie nóg, używanie delikatnych kosmetyków i unikanie bezpośredniego kontaktu skóry ze środkami chemicznymi. W przypadku pojawienia się krostek warto skonsultować zmiany z dermatologiem lub alergologiem. Krostki na nogach - przyczyny Krostki na nogach mogą mieć różne przyczyny. Ich pojawienie się może być spowodowane chorobą, alergią, ale również nieodpowiednią pielęgnacją.  Bardzo częstym powodem pojawienia się krostek na nogach jest zapalenie mieszków włosowych . W tym przypadku wokół włosków na nogach pojawiają się zaczerwienienia, gdyż tworzy się w nich stan zapalny. Zapalenie mieszków najczęściej jest wynikiem uszkodzenia bariery hydrolipidowej skóry. Może zostać ona uszkodzona przez stosowanie nieodpowiednich kosmetyków lub nieprawidłowe golenie. Mogą to być również objawy innych chorób , takich jak: łuszczyca , świerzb,  grzybica, półpasiec. Równie częstą przyczyną krostek na nogach są alergie kontaktowe . Najczęściej alergia pojawia się w wyniku zetknięcia ze skóry proszków do prania, środków czystości, kosmetyków ze sztucznymi zapachami czy barwnikami lub innymi szkodliwymi składnikami. Leczenie krostek na nogach  Leczenie krostek na nogach zależne jest od przyczyn, z jakich one występują. Najlepiej zgłosić się do dermatologa lub alergologa , którzy określą przyczynę problemy i wprowadzą odpowiednie leczenie. Jeśli przyczyną jest choroba skóry, dermatolog wprowadza odpowiednie leczenie, zwykle oparta na maściach stosowanych miejscowo i odpowiednich kosmetykach. Przy alergii kontaktowej najskuteczniejsze będą leki antyhistaminowe . Z kolei w...

krosty na udach
iStock
Pielęgnacja
Krosty na udach – skąd się biorą i jak je usunąć?
Krosty na udach najczęściej pojawiają się przy wrażliwej skórze lub nieprawidłowej pielęgnacji. Są objawem reakcji alergicznej lub zapalenia mieszków włosowych. Mogą być również objawem poważnych chorób.

Krosty na nogach nie powinny się pojawiać, jeśli odpowiednio zadbamy o skórę. Przede wszystkim należy stosować delikatne kosmetyki nawilżające, prawidłowo golić nogi i unikać bardzo obcisłych ubrań. W przypadku nagłych i rozległych zmian na udach, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Przyczyny powstawania krost na udach Krosty na udach mogą się pojawiać z wielu powodów. Na szczęście zazwyczaj w tym miejscu nie pojawia się trądzik. Najczęstsze przyczyny pojawienia się krost na udach to: zapalenie mieszków włosowych , reakcja alergiczna, ospa. Krosty na udach to częsty symptom  zapalenia mieszków włosowych.  W tym przypadku całe okolice ud mogą być zaczerwienione i podrażnione, a zmiany skórne mogą zachodzić ropą. Skórze na nogach nie sprzyja również noszenie spodni ze sztucznych materiałów, szczególnie latem. Warto również zwrócić uwagę na prawidłowe golenie nóg. Małe, czerwone krostki na udach mogą być reakcją alergiczną skóry na substancję drażniącą. Szczególnie często się to zdarza w przypadku skóry suchej i wrażliwej. Zazwyczaj skóra zostaje podrażniona przez źle dobraną pielęgnacją lub substancje chemiczne, na przykład proszek do prania. Jeśli zmiany mają większy rozmiar, mogą być objawem ospy wietrznej. W przypadku pojawienia się krost na udach oraz innych objawów, warto jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Mogą być one bowiem również symptomem chorób skóry , między innymi: świerzbu, grzybicy, łuszczycy , półpaśca. Może się również okazać, choć niezwykle rzadko się to zdarza, że krosty na udach to trądzik odwrócony . Łatwo go rozpoznać, gdyż pojawia...

Krosty pod pachami
iStock
Pielęgnacja
Pryszcze i krosty pod pachami – co oznaczają i jak się ich pozbyć?
Pryszcze i krostki pod pachami to najczęściej potówki lub skutek nieprawidłowego golenia, pielęgnacji. Mogą się pojawiać również przy trądziku torbielowatym lub innych chorobach.

Pryszcze i krosty pod pachami to bardzo częsty problem szczególnie latem. Aby zapobiegać ich powstawaniu, należy odpowiednio zadbać o skórę. Szczególnie ważne jest prawidłowe golenie - używanie czystej i ostrej maszynki, i unikanie golenia na sucho. Jeśli domowe sposoby nie pomogą, należy jak najszybciej zgłosić się do dermatologa. Skąd się biorą pryszcze i krostki pod pachami? Czerwone krostki pod pachami najczęściej są wynikiem nadmiernej potliwości lub nieprawidłowego golenia pach. W pierwszym przypadku krostki pod pachą to potówki. Wywołują one również świąd. Jeśli chodzi o nieprawidłowe golenie, krosty pod pachami mogą się pojawić w przypadku: golenia skóry na sucho, wrastania włosków, golenie się brudną, zardzewiałą lub tępą maszynką. Bardzo rzadko, ale jednak się zdarza, że jest to objaw reakcji alergicznej na któryś ze składników w dezodorancie lub antyperspirancie.  Jeśli pod pachami pojawiają się nam krosty wypełnione ropą, może być to objaw trądziku torbielowego . Pojawia się on najczęściej przy nadmiernej potliwości lub związany jest z problemami hormonalnymi. Inną przyczyną bywa zapalenie mieszków włosowych . Zobacz także: Podrażnienia po goleniu miejsc intymnych - jak temu zaradzić? Jak zapobiegać powstawaniu pryszczy i krost pod pachami? Aby zapobiec powstawianiu pryszczy i krost pod pachami, należy odpowiednio zadbać o skórę w tej okolicy. Szczególnie latem warto zadbać o przewiewne ubrania z naturalnych materiałów. W przypadku nadmiernego pocenia się należy zacząć używać blokerów potu lub skonsultować się z dermatologiem, który dobierze odpowiednie leczenie.  Bardzo ważne jest również prawidłowe golenie pach , aby nie spowodować stanu...

golenie nóg
Pielęgnacja
Golenie nóg bez podrażnień i wrastania włosków. Jak to robić i jakich błędów unikać?
Golenie nóg często prowadzi do podrażnień, wrastania włosków czy zapalenia mieszków włosowych. Wszystkie te problemy wynikają z nieodpowiedniej techniki usuwania włosków lub złego doboru produktów. Sprawdźcie, jak golić nogi, aby skóra była gładka i miękka w kilka chwil.

Najczęstsze błędy przy goleniu nóg to używanie złej maszynki do golenia oraz golenie na sucho, ale nie tylko. Musimy również zwrócić uwagę na odpowiedni nacisk, wybór kosmetyku oraz prawidłową pielęgnację skóry. Nie zapominajcie o regularnych peelingach i nawilżaniu ciała! Jak się golić bez podrażnień? Golenie nóg bez podrażnień i wrastających włosków wcale nie musi być trudne! Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Duże znaczenie ma tutaj odpowiednia maszynka oraz technika golenia. Pamiętajmy, że ostra i czysta maszynka to podstawa! Jeśli o to nie zadbamy, bardzo łatwo o podrażnienie skóry, a także zapalenie mieszków włosowych. Nie wolno również golić nóg na sucho bez wody i kosmetyków do golenia. 6 najczęstszych błędów przy goleniu nóg Jeśli będziecie unikać tych błędów przy goleniu nóg, raz na zawsze pozbędziecie się podrażnień i wrastania włosków. Nie będziecie musieli także martwić się o truskawkowe nogi, czyli zapalenie mieszków włosowych, które jest następstwem uszkodzenia skóry i nagromadzenia się bakterii na maszynce. Golenie nóg na sucho Golenie nóg na sucho i bez kosmetyków na golenia sprawia, że maszynka nie przesuwa się gładko po skórze. Doprowadza to do jej mocnego podrażnienia i wysuszenia, a ponadto dużo łatwiej możemy się zaciąć przy goleniu.  Pianki i żele do golenia zawierają  emolienty lub humektanty , które natłuszczają i nawilżają skórę. Dzięki nim golenie dosłownie przebiega gładko, a skóra nie jest narażona na podrażnienia. Golenie nóg zaraz po wejściu pod prysznic Z goleniem nóg lepiej się nie spieszyć! Te z nas, które zabierają się za nie zaraz po wskoczeniu pod prysznic lub do wanny popełniają małe wykroczenie przeciwko skórze na swoich nogach. Lepiej chwilę poczekać i pozwolić jej się dobrze rozgrzać i namoczyć . Pod...

Nasze akcje
dr hab. n. med. Ewa Trznadel-Grodzka, ekspert Dermedic
Pielęgnacja
Skuteczna pielęgnacja cery wrażliwej - radzi specjalista dermatolog dr hab. n. med. Ewa Trznadel-Grodzka
Partner
kobieta w łazience
Pielęgnacja
Na ratunek suchym i zniszczonym włosom! Poznaj duet, dzięki któremu odzyskają zdrowy wygląd
Partner
Avon oceniany jako marka luksusowa
Pielęgnacja
Avon oceniany jako marka luksusowa!
Partner
Szczotka prostująca Philips
Fryzury
Podgrzewana szczotka prostująca z jonizacją BHB885/00 od Philips sprawdzona przez Top Recenzentki!
Partner
Babyliss
Fryzury
Redaktorki sprawdziły prostownicę BaByliss dodającą włosom połysk. Jak sprawdziła się na 3 różnych typach włosów?
Partner
Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
suche włosy
Fryzury
Suche włosy - przyczyny przesuszania i proste rady, jak o nie dbać!
Laura Grzelak Milena Majak
Blizny na twarzy po trądziku
Pielęgnacja
Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Najlepsze preparaty i zabiegi
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
modny warkocz francuski
Fryzury
Warkocze - TOP 15 fryzur z warkoczami, które zapleciesz w ekspresowym tempie
Laura Grzelak
Trendy w paznokciach 2022
Manicure
Modne paznokcie 2022: Trendy z Instagrama - TOP 17 stylizacji 
Laura Grzelak Sylwia Przygoda
laminowanie rzęs w domu
Pielęgnacja
Laminowanie rzęs w domu – jak je wykonać i ile się utrzyma?
Agnieszka Mojsiej
fryzura z długich włosów
Fryzury
Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]
Aneta Zygmuntowicz
Paznokcie panterka
Manicure
Jak zrobić panterkę na paznokciach? TOP 15 inspiracji z Instagrama na paznokcie w panterkę
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Roller do twarzy
Pielęgnacja
Roller do twarzy – który wybrać i jak wykonywać nim masaż?
Marta Średnicka Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Mezoterapia twarzy
Pielęgnacja
Mezoterapia – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
najlepsze diety odchudzające efekty
Styl życia
Najlepsze diety odchudzające 2022 - ranking U.S. News & World Report
Aneta Zygmuntowicz
Pomarańczowe paznokcie szpice
Manicure
Jak zrobić paznokcie szpice krok po kroku? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Wypadanie włosów
Fryzury
Wypadanie włosów – przyczyny i skuteczne sposoby na nadmierną utratę włosów
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie ballerina
Manicure
Paznokcie ballerina – jak piłować? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie w kolorach złotym, różowym i czarnym
Manicure
Pomysły na paznokcie – 25 najciekawszych inspiracji z Instagrama na modny manicure
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Ranking wcierek do włosów
Pielęgnacja
Najlepsze wcierki na porost włosów - ranking hitów włosomaniaczek z KWC
Dominika Zabost