klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Pielęgnacja

Życie bez trądziku – jak leczyć trądzik u dorosłych

Paskudne zaskórniki, krosty i bolące czerwone grudki – to dzisiaj problem nie tylko nastolatek, ale również dorosłych kobiet. O tym jak szybko się ich pozbyć, opowiada nasz ekspert - dermatolog, który od ponad dwudziestu lat z powodzeniem leczy najcięższe przypadki.
Monika Orzechowska
kwiecień 16, 2016
Tonik na trądzik z kwasem migdałowym - sprawdzony przepis!

Kiedy mówimy o trądziku? Czy można nim już nazwać kilka pojedynczych krostek na brodzie?

Tak, to już trądzik. Ale ujawnia się on nie tylko wypryskami, jego jedynym objawem mogą być też same zaskórniki. Z nich często jednak powstają stany zapalne. Czarne, widoczne zaskórniki zamieniają się w widoczne, żółte krosty, lub bolesne grudki zapalne.

Kilkadziesiąt lat temu trądzik wśród dorosłych występował podobno bardzo rzadko?

Tak, rzeczywiście, jako młody dermatolog leczyłam pacjentów do dwudziestego, maksymalnie – dwudziestego piątego roku życia. A teraz leczę i siedmiolatków i czterdziestolatków.

Czym się różni trądzik dorosłych od tego, który występuje u nastolatków?

Zmiany skórne ludzi dojrzałych utrzymują̨ się dłużej i inaczej wyglądają. Trądziki młodzieńcze charakteryzują się na ogół zmianami rozproszonymi po całej twarzy, są drobniejsze, mniej bolesne i często samoistnie ustępują. W późniejszym wieku mają często postać bolesnych cyst umiejscowionych w dolnej części twarzy lub grudek trudnych do wyciśnięcia i do samoistnego ustępowania. Występują nie tylko u osób, które mają tłustą i łojotokową skórę, ale również w przypadku suchej cery.

Dlaczego na tę przypadłość cierpi coraz więcej dorosłych?

Myślę, że składa się na to wiele czynników. Przede wszystkim niezdrowa dieta, pełna produktów przetworzonych o wysokim indeksie gimnicznym. Do tego stres – dzisiaj najbardziej zestresowani są właśnie ludzie po trzydziestce. Jest więcej dymu papierosowego, alkoholu, promieniowania UV i w ogóle większe zanieczyszczenie środowiska. Te wszystkie czynniki powodują uwrażliwienie receptorów w obrębie gruczołów łojowych na działanie hormonów. Receptory zaczynają produkować łój o zmienionym składzie, który rozpoczyna całą lawinę reakcji prowadzących do powstawania zaskórników, grudek i krostek

Do tej pory za przyczynę trądziku uważano nadmierne rogowacenie ujść gruczołów łojowych, które powodowało zaskórniki, następnie uaktywnione bakterie „pomagały” stworzyć krosty. Teraz bardzo dużą rolę przypisujemy receptorom w obrębie gruczołów łojowych, których budowa jest uwarunkowana genetycznie i zmienia się w ciągu życia pod wpływem różnych czynników.

Najbardziej wrażliwe stają się w okresie dojrzewania jednak u niektórych mogą się uwrażliwiać również w późniejszych okresach życia w wyniku zmian hormonalnych, zaburzeń immunologicznych, stresu, życia w pośpiechu, złej diety. Wtedy zaczynają produkować łój prozapalny. Trądzik nie jest wiec chorobą, to fizjologia.

Czy duże znaczenie w tendencji do powstawania trądziku mają geny? Jeśli matka miała z nim problem w młodości, to cera jej córki też będzie problematyczna?

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że tak będzie. Jednak nawet, jeśli córka odziedziczy skórę z tą tendencją, dzięki odpowiedniemu leczeniu i zmianie trybu życia, może mieć cerę idealnie gładką. Musi zacząć dbać o nią wcześnie, żeby nie doprowadzić do powikłań.

Są teorie, które mówią, że miejsca wysypek odpowiadają źle funkcjonującym narządom wewnętrznym. Na przykład - za krosty na brodzie odpowiedzialne są hormony...

Nie widzę takiej zależności. U młodych ludzi, których leczę, zazwyczaj dobrze funkcjonują wszystkie narządy, a u 99% osób z trądzikiem hormony są w normie. Wszystko zależy od nadwrażliwości receptorów, o których mówiłam wcześniej, to one powodują̨ całą kaskadę reakcji zapalnych. Nie chodzi tu o ilość hormonów tylko o ich powinowactwo do receptora.

Dlaczego wiec antykoncepcja doustna powoduje natychmiastową poprawę skóry trądzikowej?

Dlatego że działa antyandrogenowi, ale trzeba zaznaczyć, że nie sprawdza się we wszystkich przypadkach. Jednak nawet, gdy przynosi poprawę, po odstawieniu tabletek trądzik wraca. Chyba, że stosujemy je tak długo, aż̇ minie sam. Bo prawdę mówiąc w większości przypadków trądzik mija z czasem, a leczenie, które stosujemy przez wiele lat, to tzw. leczenie na przeczekanie.

Jakie największe błędy popełniamy w leczeniu trądziku?

Przede wszystkim nie można robić tego na własną rękę, bo aby pozbyć się skutecznie tej dolegliwości, potrzebny jest lekarz i diagnoza, często badania i leki. Poza tym ludzie zazwyczaj smarują pojedyncze krostki, a to nie ma sensu, preparatem należy pokryć całą twarz, aby wyleczyć również̇ mikrozmiany, których nie widać gołym okiem. Źle interpretujemy ulotki, – jeśli jest w nich napisane, że produkt stosujemy miejscowo, to znaczy, że na całej twarzy, a nie punktowo.

Dermatolog ustali nie tylko leczenie, ale też cały plan pielęgnacyjny, który wspomaga ten proces – mycie, peelingowanie i nawilżanie skóry oraz dietę. Kolejnym błędem jest odstawianie leczenia po opanowaniu objawów. Trzeba stosować leczenie podtrzymujące do momentu ustąpienia całkowitej tendencji do powstawania zmian trądzikowych.

Nawroty zmian zniechęcają pacjentów do dalszego leczenia. W ogóle warto wspomnieć, że ten, kto nie ma predyspozycji do powstawania trądziku, czyli nie ma tej tzw. nadwrażliwości receptorowej, zawsze będzie miał ładną cerę. Niezależnie od trybu życia i diety. Inna osoba z predyspozycją do wyprysków, która ma ładną, wyleczoną skórę, może mieć znowu usianą twarz krostami. Wystarczy, że np. zmieni pracę, stresuje się i objada słodyczami, a po miesiącu będzie miała wysyp.

Jest Pani jedyną znaną mi lekarką, która stosuje manualne oczyszczanie skóry...

Założyłam gabinet 20 lat temu, aby leczyć trądzik, ponieważ zauważyłam ze samo leczenie farmakologiczne nie daje satysfakcjonujących efektów. Żeby leczyć́ ludzi skutecznie w miarę szybko musiałabym zapraszać́ ich co tydzień́ na peelingi chemiczne. Dołączając do peelingu czyszczenie mechaniczne w bezpieczny sposób skracam cykl leczenia. Zdarzają się owszem osoby, które nie chcą̨ poddać się takiemu oczyszczaniu i przychodzą tylko na zabiegi z kwasami oraz przyjmują leki. Takie leczenie bywa "trudne", bo przeciąga się i między zabiegami dochodzi do nowych „wysypów”.

Na podstawie 20 lat pracy opracowałam wiele metod, które pozwalają na szybkie pokonanie zmian trądzikowych. Moja procedura leczenia zaczyna się od leczenia farmakologicznego miejscowego lub doustnego, dopasowanego do rodzaju skóry. Po opanowaniu stanu zapalnego i częściowego złuszczenia zaskórników umawiamy się na wizytę, podczas której usuwamy zaskórniki ponieważ są one punktem wyjścia nowych stanów zapalnych i krostek.

Oczywiście w moim gabinecie robimy to w odpowiedni sposób, bez żadnego rozpulchniania skóry. Zawsze łączę to z zabiegiem na bazie peelingów chemicznych odpowiednio dobranych do rodzaju zmian i typu skóry. Kwasy mają działanie keratolityczne czyli złuszczają zablokowane ujścia gruczołów, działają przeciwzapalnie i zapobiegają powstawaniu nowego zaskórnika i nowego stanu zapalnego.

Poza tym przyspieszają usuwanie przebarwień́ pozapalnych i drobnych blizenek potrądzikowych. W tym przypadku mają same plusy. Uważam, że ani sam dermatolog, ani sam kosmetolog nie jest w stanie szybko i skutecznie wyleczyć́ z trądziku. Potrzebna jest współpraca i wzajemne zaufanie miedzy tymi dwoma osobami. Gdybym miała wysłać swojego pacjenta na „czyszczenie” do jakiegoś́ gabinetu, pewnie bym tego nie zrobiła i leczyła innymi metodami, a że mam inne możliwości robię tak, aby leczenie było szybkie, skuteczne i w miarę tanie.

Jakie są inne, popularne metody leczenia trądziku?

Na rynku wciąż pojawiają się nowe peelingi, jednym z nich jest Acnelan, który ma świetny skład, m.in. kwas salicylowy, migdałowy, szikimowy, retinol. Robię go niektórym pacjentom, zwłaszcza tym, które mają trądzik typu dorosłych. Zabieg ten należy powtórzyć trzy razy co dwa tygodnie, stosując jednocześnie odpowiednie preparaty pielęgnacyjne w domu. Po zakończeniu serii należy kontynuować leczenie nakładając raz w tygodniu maskę i okresowo spotykać się w gabinecie. Seria kosztuje ok. 1000 zł plus kosmetyki do domu (ok 400 zł).

Możemy tez stosować zabieg Izo las, który polega na oczyszczaniu skóry za pomocą̨ specjalnego urządzenia próżniowego. Następnie oczyszczony gruczoł poddaje się działaniu światła lasera, które działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Moja standardowa metoda to leczenie farmakologiczne w domu, które jest podstawą pielęgnacji oraz zabiegi oczyszczania skóry na bazie kwasów raz w miesiącu.

Już po pierwszym miesiącu widzimy na ogół bardzo zauważalną poprawę. Kontynuujemy całą procedurę dopóki nie minie tendencja do powstawania zmian. Częstotliwość́ stosowania leków i zabiegów później ustalam już indywidualnie. Chętnie testuję nowości i mam je w gabinecie, ale nie wszystkie lubię, ponieważ niektóre z nich uderzają w kieszenie moich pacjentów. A biorąc pod uwagę, że trądzik to przypadłość przewlekła, trzeba dbać o to aby zadowolić pacjentów również pod względem ekonomicznym.

Czy ma Pani pacjentów, którzy nie reagują w ogóle na leczenie?

Oczywiście! Do takich należą m.in Ci, którzy są nadwrażliwi na leczenie zewnętrzne skóry, czyli źle tolerują leki. Muszą wtedy przejść na leczenie doustne Izotretinoiną, czyli pochodną witaminy A. Uwielbiam ten lek! Niestety niektórzy pacjenci nadal się go boją, najwyższy czas, aby obalać mity na jego temat.

Izotretinoinę stosujemy w dermatologii od ponad 30 lat. Bardzo duże dawki, jakie były zalecane kiedyś, powodowały u pacjentów przykre objawy uboczne – suchość skóry, śluzówek, a nawet uszkodzenie wątroby. Po 33 latach wiemy, że aby uzyskać dobry efekt bez przykrych skutków ubocznych liczy się nie tylko dawka dzienna, ale też dawka sumaryczna całej kuracji.

Pacjent musi wykonywać odpowiednie badania krwi przed i w czasie kuracji oraz przez czas przyjmowania tego leku powinien zabezpieczyć się przed ciążą, bo istnieje możliwość uszkodzenia płodu. Tylko Izotretinoina działa na wszystkie mechanizmy powstawania trądziku. Kiedyś stosowaliśmy ją w najgorszych przypadkach, teraz polecam go też w przypadku zaskórników czy skory łojotokowej. W XXI wieku nie możemy pozwolić na to, aby młodzi ludzie borykali się z krostami.

Jeśli nie radzimy sobie z trądzikiem leczeniem zewnętrznym czy antybiotykami doustnymi musimy włączyć́ izotretinoinę. To jest wręcz nasz obowiązek  - nie możemy doprowadzić do powikłań, blizn, przebarwień itp. Po kuracji efekt jest niesamowity - pacjent ma idealnie gładką, niemowlęcą skórę. Nie ma takiego trądziku, który nie znika pod wpływem Izotretinoiny i jeśli nawet zdarzają się nawroty, są one znacznie lżejsze, nie do porównania ze stanem sprzed leczenia

Czy trądzik na plecach leczy się inaczej niż ten na twarzy?

Niestety dużo trudniej, ze względu na inną grubość skóry i dużą ilość gruczołów łojowych. Zmiany na plecach są bardziej oporne na leczenie i dlatego zazwyczaj potrzebne są leki doustne. Krosty na dekolcie są znacznie łatwiejsze i stosuje się te same preparaty, co w przypadku trądziku występującego na twarzy. Z kolei wypryski na szyi, są nie tylko uporczywe, ale też bardzo bolesne, bo tu skóra jest wyjątkowo wrażliwa.

W leczeniu szyi zalecam Izotretinoinę. Warto wiedzieć, że chociaż metod pozbycia się trądziku jest wiele, tak naprawdę tylko ona może zmienić budowę genetyczną i receptorową skóry. Stosuję ją z powodzeniem u swoich pacjentów już̇ przez 33 lata.

Rozmawiała Magdalena Błaszczak

Ekspert: Magdalena Łopuszyńska, dermatolog, lekarz medycyny estetycznej, właścicielka Gabinetu Kosmetyki Lekarskiej Bella

Nie wiesz jakiej pielęgnacji potrzebujesz? Sprawdź witrynę Sephora wyprzedaże.
Komentarze
leczenie trądziku krem na trądzik maść na trądzik tabletki na trądzik leki na trądzik antybiotyki na trądzik izotek
Pielęgnacja Leczenie trądziku – najpopularniejsze metody
Leczenie trądziku, żeby było skutecznie, musi być dobrane do jego rodzaju. Najbardziej skuteczne i popularne metody leczenia tej dolegliwości to stosowane zewnętrznie maści z substancjami złuszczającymi i antybakteryjnymi oraz przyjmowane doustnie antybiotyki lub izotretinoina.
Matylda Nowak
lipiec 22, 2020

Metod leczenia trądziku jest wiele, ale wybór tej właściwiej powinien być poprzedzony zidentyfikowaniem rodzaju trądziku , z jakim mamy do czynienia. Inaczej będziemy bowiem walczyć z trądzikiem pospolitym , innego podejścia wymaga trądzik różowaty i w inny sposób leczy się trądzik grzybiczy . Dlatego wybór metody leczenia trądziku, zwłaszcza gdy jest on przewlekły, radzimy poprzedzić wizytą u dermatologa.  Najpopularniejsze i najskuteczniejsze metody leczenia trądziku Dostępne w drogeriach kosmetyki na trądzik pomogą nam zapanować nad trądzikiem pospolitym (zwłaszcza trądzikiem młodzieńczym ) o łagodnym lub średnio nasilonym przebiegu   oraz złagodzić objawy innych rodzajów tej dolegliwości. Jednak trądzik przewlekły, nasilony, występujący u osób dorosłych lub grożący powstaniem trwałych blizn wymaga interwencji lekarza i dobrania przez niego odpowiedniej kuracji. Dobrze też, żeby leczeniu trądziku pod opieką dermatologa towarzyszyły zabiegi u kosmetyczki. Regularne wykonywane oczyszczanie manualne, peeling kawitacyjny czy peelingi kwasowe (np. zabiegi z użyciem kwasu salicylowego i azelainowego ) Fot.: iStock Leczenie trądziku – leki miejscowe W leczeniu trądziku o średnim nasileniu stosuje się maści, kremy i żele dostępne bez recepty oraz takie przepisywane przez lekarza . W ich składzie znajdziemy zazwyczaj: nadtlenek benzoilu , który działa złuszczająco, antybakteryjnie i przeciwzapalnie oraz doskonale sprawdza się w leczeniu trądziku młodzieńczego (np. Benzacne), kwas azelainowy , który stosuje się przy trądziku grudkowo-krostkowym, także u osób dorosłych (np. Skinoren), retinoidy , które regulują złuszczanie naskórka i wydzielanie sebum (np. Acnefan) i które stosuje się w leczeniu trądziku zaskórnikowego, ropowiczego i grudkowo-krostkowego, antybiotyki  (głównie erytromycynę lub klindamycynę), które działają...

Przeczytaj
trądzik pospolity przyczyny objawy leczenie
Pielęgnacja Trądzik pospolity – leczenie i dieta
Trądzik pospolity rzadko kogo omija! Choruje na niego większość ludzi, zwykle w wieku dojrzewania. Ale zdarza się, że z trądzikiem pospolitym wchodzi się w dorosłość. Bo wcale nie tak łatwo go wyleczyć!
Matylda Nowak
luty 04, 2020

Trądzik pospolity to jedna z najczęściej występujących chorób skóry. Szacuje się, że cierpi na nią 80 procent młodych ludzi. Najczęściej chorują na nią osoby w wieku dojrzewania, ale trądzik pospolity może pojawić się także przed okresem pokwitania i utrzymywać się w wieku dorosłym . U dziewcząt objawy trądziku pospolitego pojawiają się nawet dwa lata wcześniej niż u chłopców, ale za to u nich choroba ta przebiega zwykle łagodniej. Trądzik pospolity ma większość 17-latków: od 95 do 100 procent chłopców i od 83 do 85 procent dziewcząt. Szczyt zachorowań u kobiet przypada na okres między 14. a 17. rokiem życia, za to u chłopców – między 16. a 19. rokiem życia.  Skłonność do trądziku pospolitego jest wrodzona – jeżeli oboje rodziców miało trądzik pospolity, jest ponad 50-procentowe prawdopodobieństwo, że zachoruje na niego także ich dziecko. Trądzik pospolity nie jest jednak chorobą dotykającą tylko młodych ludzi! Lekarze obserwują wzrost średniego wieku pacjentów zgłaszających się z objawami trądziku pospolitego z 20 lat na 26,5 lat. A skoro jest to średni wiek, oznacza to, że na trądzik pospolity chorują teraz 30-, 40-, a nawet 50-latkowie . Fot.: iStock Przyczyny trądziku pospolitego Na trądzik pospolity choruje się z wielu powodów. Do rozwoju choroby dochodzi na skutek uwarunkowań genetycznych, zaburzeń hormonalnych i będącego zwykle ich efektem nadmiernego wytwarzania łoju, obecności bakterii i specyficznych właściwości mieszków łojowych. Najważniejszymi przyczynami trądziku pospolitego są zaburzenie złuszczania naskórka oraz towarzyszący mu łojotok . W okresie dojrzewania, androgeny oraz inne hormony jajników i nadnerczy stymulują powiększanie się gruczołów łojowych i intensywniejszą produkcję sebum . Równocześnie zrogowaciałe komórki naskórka nie złuszczają się, tylko gromadzą, blokując ujście gruczołu łojowego,...

Przeczytaj
trądzik zaskórnikowy
iStock
Pielęgnacja Trądzik zaskórnikowy – skąd się bierze i jak się go pozbyć?
Nieestetyczne, czarne kropki na nosie to objaw trądziku zaskórnikowego. Sprawdź, jak powstają zaskórniki i wągry i jak się ich pozbyć.
Aneta Zygmuntowicz
styczeń 07, 2020

Trądzik zaskórnikowy jest łagodną formą trądziku, która najczęściej pojawia się w okresie dojrzewania. Objawia się występowaniem wągrów i zaskórników na twarzy w okolicach strefy T. Jak pozbyć się trądziku zaskórnikowego? Poznaj sprawdzone sposoby pielęgnacji i sprawdź, kiedy należy rozpocząć leczenie dermatologiczne. Trądzik zaskórnikowy - czym jest? Trądzik zaskórnikowy najczęściej występuje u osób młodych, w okresie dojrzewania. Na twarzy pojawiają się nieestetyczne zanieczyszczenia, takie jak zaskórniki, wągry czy prosaki. Powstają one w wyniku zatkania gruczołów łojowych przez nadmiar sebum i inne zanieczyszczenia. Zmiany skórne najczęściej pojawiają się w okolicach strefy T: na nosie, czole i brodzie. W znaczeniu dermatologicznym rozróżnia się dwa typy trądziku zaskórnikowego: trądzik zaskórnikowy otwarty - zaskórniki otwarte mają otwór, przez który wydostaje się masa łojowa; na szczycie mają ciemne zabarwienia wynikające z utleniania się keratyny i gromadzenia melaniny, trądzik zaskórnikowy zamknięty - ujścia gruczołów łojowych są niewidoczne; na twarzy pojawiają się małe, białe kropki; powstaje na skutek zgromadzenia się martwych komórek naskórka w gruczołach łojowych. Trądzik zaskórnikowy - przyczyny Przyczyną występowania trądziku zaskórnikowego jest zatkanie ujścia gruczołów łojowych. Gruczoły zatkane przez zbyt dużą ilość sebum i zanieczyszczeń tworzą zaskórniki. Na powstawanie zaskórników wpływ mają: hormony - w czasie dojrzewania w organizmie często występuje zbyt duża aktywność gruczołów łojowych, które produkują dużą ilość sebum, nieodpowiednia pielęgnacja - nieodpowiednie oczyszczanie twarzy i zapychające kosmetyki mogą prowadzić do zatkania porów, brak higieny, dieta, styl życia, palenie papierosów . Trądzik zaskórnikowy - jak się go pozbyć? Pielęgnacja przy...

Przeczytaj
trądzik różowaty
iStock
Pielęgnacja Trądzik różowaty – przyczyny, objawy, leczenie
Trądzik różowaty to uciążliwa i przewlekła choroba. Dobór odpowiedniej pielęgnacji i leczenie dermatologiczne pomoże złagodzić objawy i pozbyć się choroby.
Aneta Zygmuntowicz
grudzień 18, 2019

Trądzik różowaty to przewlekła i powszechnie występujące choroba skóry twarzy. Dolegliwości bywają bardzo nieprzyjemne, a jego leczenie często trwa kilka miesięcy lub lat. Jakie są przyczyny powstawania trądziku różowatego i jak go wyleczyć? Trądzik różowaty - co to jest? Trądzik różowaty to choroba skóry twarzy, która ma charakter przewlekły. Ten rodzaj trądziku uznawany jest za zespół objawów zaliczany do nerwic naczynioruchowych skóry. Najczęściej zapadają na niego kobiety, choć u mężczyzn ma ostrzejszy przebieg. Pierwsze objawy pojawiają się zazwyczaj około 30 roku życia. Na twarzy początkowo pojawiają się rumień i poszerzone naczynia krwionośne, a następnie grudki i krostki. Niekiedy u chorych dochodzi do przerostu i zwłóknienia gruczołów łojowych oraz przerostu ograniczonego. To dość częsta przypadłość, która pojawia się u około 10% populacji. Trądzik różowaty - przyczyny Przyczyny powstania trądziku różowatego są różnorodne i złożone. Predyspozycje do zachorowania na tę chorobę mają osoby o określonym fototypie skóry - jasnej karnacji, oczach i włosach. Tendencja do jego powstawania widoczna jest również na podłożu genetycznym. Istnieje wiele przyczyn składających się na powstanie trądziku różowatego, takich jak: czynniki egzogenne, zakażenie nużeńcem ludzkim oraz litofilnym drożdżakiem, stres, nieprawidłowa dieta - nadużywanie alkoholu, ostrych przypraw, kawy i herbaty, zbyt duża aktywność fizycznej,  narażenie skóry na niesprzyjające warunki atmosferyczne, nieodpowiednia pielęgnacja skóry , przyjmowanie niektórych leków, np. steroidów, statyny, antybiotyków, alergia, nadciśnienie tętnicze, problemy z układem pokarmowym. Zobacz także: Najlepsze kremy do cery naczynkowej. Trądzik różowaty - objawy Objawy trądziku różowatego zależą od etapu choroby. Wyróżniamy trzy okresy:...

Przeczytaj