klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
niebezpieczne połączenia na talerzu
123rf
Przepisy

Niebezpieczne połączenia w kuchni

Dlaczego nie wolno łączyć pomidora z ogórkiem? Czy herbata z cytryną może niekorzystnie wpłynąć na nasze zdrowie? A co z połączeniem czerwonego wina z mięsem? Poznaj fakty związane z łączeniem produktów w kuchni!
Łucja Zbieniewska
styczeń 09, 2014

Wszyscy doskonale wiemy, że owoce, warzywa, produkty zbożowe, przetwory mleczne i dobrej jakości tłuszcze są niezbędne w naszej codziennej diecie. Zapewniają nam zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Gorzej jest z wiedzą na temat umiejętnego łączenia żywności – każdy z nas lubi przecież kanapkę z pomidorem i ogórkiem, a herbatę z cytryną pijamy wyjątkowo chętnie, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Zapominamy, że te i podobne połączenia sprawiają, że żywność staje się mniej wartościowa, a w niektórych przypadkach jest nawet niebezpieczna dla zdrowia. Poznajcie fakty na temat łączenia produktów na talerzu!

Konsultacji merytorycznej udzieliła p. Agnieszka Piskała - ekspert ds. żywienia w programie edukacyjnym „5 posiłków” z Nestlé.

Woda to za mało podczas upałów!

Które z tych połączeń najczęściej pojawia się w Waszych kuchniach?

1 z 6

Pomidor + świeży ogórek

Pomidor + świeży ogórek

Choć oba warzywa są zdrowe, bogate w witaminy i mikroelementy (np. potas i kwas foliowy), ich łączenie na kanapce czy np. w sałatce, może sprawić, że potrawa będzie bezwartościowa.

Świeże ogórki zawierają tzw. askorbinazę – enzym „zabijający” witaminę C. Czy to oznacza, że w ogóle nie można łączyć tych warzyw? Można!

Oto sposoby na połączenia ogórka z pomidorem, które sprawią, że witamina C zostaje w posiłku:

  1. sięgnij po ogórki kiszone lub konserwowe – działanie askorbinazy jest słabsze w kwaśnym środowisku;
  2. do sałatki dodaj kwaśny sos – np. z octem winnym, kefirem czy śmietaną;
  3. dodaj ogórki do sałatki pod koniec jej przygotowywania – wówczas uwalniająca się z ogórków woda zapobiegnie rozkładowi witaminy C;
  4. do pomidora i ogórka dodaj paprykę lub pietruszkę, które są również bogate w witaminę C.
2 z 6

Wino + czerwone mięso

Wino + czerwone mięso

Któż z nas nie lubi lampki wytrawnego wina do wykwintnego, mięsnego posiłku? Jednak jeśli takie kolacje stają się nader częste, musimy uważać – czerwone wino zawiera taniny, które utrudniają wchłanianie żelaza z czerwonego mięsa.

Do codziennych mięsnych dań proponujemy sok z czarnych porzeczek, który zawiera witaminę C ułatwiającą przyswajanie żelaza – dzięki temu zapobiegniemy anemii.

3 z 6

Herbata + cytryna

Herbata + cytryna

Czy to możliwe, że herbata z cytryną, którą tak uwielbiamy pić w okresie przeziębień, może być niezdrowa? Niestety tak. Okazuje się, że liście herbaty zawierają glin – pierwiastek, który przyczynia się do powstania choroby Alzheimera. Po kontakcie z odczynem kwaśnym (sok z cytryny) przybiera on formę przyswajalną przez nasz organizm.

Uwaga! Więcej glinu pojawi się w naszym organizmie jeśli nie usuniemy torebki lub liści herbaty z filiżanki, dlatego lepiej używajmy cytryny po zaparzeniu herbaty i wyciągnięciu torebki z kubka.

4 z 6

Ryba + olej

Ryba + olej

Ryby są doskonałym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, zwłaszcza kwasów omega 3. Nie można ich jednak łączyć z olejem słonecznikowym czy kukurydzianym, gdyż są one źródłem innych kwasów – omega 6.

Połączenie to zaburza odpowiedni stosunek kwasów omega 3 i omega 6, który jest istotny dla zdrowego funkcjonowania organizmu.

5 z 6

Ryby + tzw. warzywa krzyżowe

Ryby + tzw. warzywa krzyżowe

Ryby, oprócz wspomnianych wielonienasyconych  kwasów tłuszczowych, zawierają również jod – pierwiastek, który pomaga zapobiegać chorobom tarczycy. Dlatego powinno unikać się tych warzyw, które zaburzają wychwytywanie jodu przez tarczycę.

Do grona tych warzyw zaliczamy tzw. warzywa krzyżowe (kapustne). Są to: brokuły, kalafior, kapusta, brukselka itp.

Żeby pozbawić warzyw krzyżowych związków odpowiedzialnych za hamowanie przyswajalności jodu przez organizm, wystarczy gotować je przez kilka pierwszych minut bez przykrycia.

6 z 6

Grzyby + alkohol

Grzyby + alkohol

Grzyby zawierają chitynę – składnik nietrawiony przez ludzki organizm (dlatego mówi się, że grzyby są ciężkostrawne). Łączenie ich z alkoholem może przyczynić się do jeszcze większych problemów gastrycznych, a w przypadku niektórych grzybów jadalnych (takich jak np. czernidlak pospolity) połączenie z alkoholem może być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Dlatego dla dobrego samopoczucia i prawidłowego funkcjonowania organizmu, temu połączeniu mówimy: nie!

Komentarze