klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
jajka wielkanocne
123rf
Przepisy

Ozdabianie jajek na Wielkanoc - inspiracje

Dekorujesz jajka na Wielkanoc? Szukasz inspiracji? Poznaj sposoby na pomysłowe ozdobienie wielkanocnych jajek.
Katarzyna Mordalska
marzec 20, 2013

Pisanki, kraszanki, nalepianki, oklejanki... Za każdą z tych nazw kryje się inny sposób na dekorowanie jajek na Wielkanoc, a sama tradycja ich ozdabiania liczy kilkaset lat! Co ciekawe, dla różnych regionów Polski charakterystyczne są inne metody ozdabiania. Sprawdźcie je w naszej galerii.

Wykorzystacie nasze pomysły podczas ozdabiania jajek wielkanocnych? :)

1 z 9

Jajka wielkanocne

Jajka wielkanocne

Obok propozycja oryginalnego ozdobienia jajek. Jajka należy zabarwić niebieskim barwnikiem (w sklepach znajdziesz gotowe barwniki we wszystkich kolorach) i pokropić klejem. Na klej należy szybko nałożyć koraliki/malutkie kamyczki i delikatnie przycisnąć.

2 z 9

Jajka na Wielkanoc

Jajka na Wielkanoc

Jajka z kolejnego zdjęcia również nie są trudne w wykonaniu, a efekt jest bardzo elegancki. Jajka z białymi skorupkami należy delikatnie wyszorować i wysmarować klejem w miejscu, w którym chcemy umieścić tkaninę, a następnie ją przykleić. Świetnie wyglądają zarówno subtelne koronki (możesz wykorzystać np. stare firany lub obrusy) jak również resztki innych materiałów (np. tkaniny w kratę lub kawałki aksamitu).

3 z 9

Jajka tradycyjne

Jajka tradycyjne

Wolisz tradycyjne dekoracje? Zbierz kilka różnorodnych liści i przyklej je do skorupki na białko z jajka. Następnie mocno owiń jajko np. w kawałek cienkiej rajstopy i zawiąż. W takiej formie zagotuj jajka w wywarze z łupin cebuli. Po ugotowaniu i wystygnięciu wystarczy ściągnąć wszystko ze skorupki.

4 z 9

Kraszanki z ozdobami

Kraszanki z ozdobami

Możesz również zabarwić jajko w lekkich, słonecznych kolorach, a po wyschnięciu namalować białą farbką wzory.

5 z 9

Złote jajka

Złote jajka

Kolejny pomysł jest dla osób bardziej uzdolnionych plastycznie i cierpliwych :) Jajka malujemy w całości na złoto, a po wyschnięciu rysujemy na nich wzory złotą, brokatową farbką.

6 z 9

Kraszanki

Kraszanki

Jeśli chcesz przygotować pisanki szybko i najprościej jak się da, to skorzystaj z poniższej inspiracji. Jajka należy zabarwić w ulubione kolory, a po wyschnięciu przewiązać wstążką i zawiązać kokardkę.

7 z 9

Jajka w kolorowej folii

Jajka w kolorowej folii

Ciekawym, a jednocześnie banalnie łatwym pomysłem jest także owinięcie jajek w kolorową folię aluminiową. Wystarczy docisnąć folię i zagniecenia, które powstaną będą jednocześnie ozdobne.

8 z 9

Jak naturalnie zabarwić jajka?

Jak naturalnie zabarwić jajka?

Jeśli nie chcesz korzystać z gotowych barwników możesz wykorzystać naturalne sposoby na barwienie jajek. Domowymi sposobami możesz, wbrew pozorom, wyczarować mnóstwo kolorów. Najpopularniejsze są oczywiście łupiny cebuli – gotowanie jajek w wywarze z łupin zabarwi skorupkę jajka na brązowy lub – w przypadku czerwonej cebuli – na czerwony kolor. Różowy kolor możesz osiągnąć gotując jajko w soku z buraka. Na zielono zabarwi jajka gotowanie ich w liściach barwinka. Żółty kolor można uzyskać gotując jajka z dodatkiem mocnej esencji z herbaty lub kurkumy.

9 z 9

Ozdabianie-jajek

Ozdabianie-jajek
Komentarze