klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Free
Przepisy

We Włoszech zakażą diety wegańskiej dla dzieci?

Jeszcze trochę i zmuszanie dzieci do trzymania się zasad diety wegańskiej może być karalne. Przynajmniej we Włoszech, gdzie trwa dyskusja nad głośnym projektem Elviry Savino z partii Forza Italia.
Małgorzata Mrozek
sierpień 19, 2016

- Nie mam nic przeciwko diecie wegańskiej tak długo, jak długo jest to wolny wybór osób dorosłych – powiedziała Elvira Savino w rozmowie z agencją Reuters. - Po prostu uważam, że jest to absurdalne, że niektórzy rodzice mogą narzucić dzieciom swoją wolę w fanatyczny, niemal religijny sposób, często bez odpowiedniej wiedzy naukowej czy konsultacji z lekarzem – dodała.

Ustawa ma na celu zapobiec narzucaniu przez rodziców diety pozbawionej składników odżywczych niezbędnych dla zdrowego rozwoju. Rodzice, którzy wychowują dziecko na diecie wegańskiej, często nie są po prostu odpowiednio wykształceni. Nierzadko zapominają, że pozbawiają w ten sposób dzieci odpowiedniej dawki witamin B12, D i żelaza. Sam projekt to zresztą pokłosie przypadków hospitalizowania dzieci przebywających na diecie wegańskiej.

Lekarze podkreślają, że rodzice nie mają wystarczającej wiedzy, dlatego nie uzupełniają diety dzieci w taki sposób, aby weganizm nie zaszkodził ich zdrowiu. - Nawet jeśli tylko jedno dziecko trafia do szpitala w wyniku takiego zachowania, czuję, że musimy chronić je wszystkie - powiedziała Savino.

Projekt ustawy przewiduje cztery lata więzienia za wychowywanie dziecka na diecie wegańskiej, jeśli rozwiną się u niego problemy zdrowotne wymagające hospitalizacji, przy czym kara byłaby o rok dłuższa, gdyby chodziło o dziecko poniżej 3. roku życia. Za samo wychowywanie dziecka na diecie wegańskiej rodzicom groziłby z kolei rok pozbawienia wolności i aż siedem lat więzienia, gdyby zmarło ono w wyniku stosowania diety wegańskiej.

Wiele wskazuje na to, że we Włoszech dieta wegańska dla dzieci będzie po prostu zakazana. Sprawa jeszcze w tym roku będzie rozpatrywana przez włoski parlament.

Zobacz także:  Chciała sprzedać suknię ślubną z zaskakującego powodu

Komentarze
Fotolia
Styl życia Atopowe zapalenie skóry u dziecka - jakie są przyczyny?
Zauważyłaś u dziecka czerwone zmiany skórne, wysypkę albo grudki z płynem w środku? A może niepokoi cię, że dziecko ciągle się drapie, ma suchą, łuszczącą się skórę i nienaturalnie czerwone policzki? To mogą być objawy atopowego zapalenia skóry u dziecka.
Łucja Zbieniewska
maj 09, 2011

Atopowe zapalenie skóry u dziecka – co to takiego? Atopia  jest pewną skłonnością układu odpornościowego dziecka na różnego rodzaju substancje, które organizm maluszka postrzega jako wrogie (alergeny). Atopia może więc wyzwalać reakcje alergiczne na niektóre pokarmy, rośliny lub leki; jest zazwyczaj dziedziczna: rzadko spotyka się ją u dzieci, u których rodzice nie mają żadnych skłonności alergicznych. Do atopowych zalicza się takie schorzenia i choroby alergiczne, jak: astma oskrzelowa (choroba przewlekła, często dziedziczna) atopowe zapalenie skóry (AZS, zespół objawów alergii skórnej) alergiczny nieżyt nosa (tzw. katar sienny: sezonowy lub całoroczny) alergiczne zapalenie spojówek (sezonowe lub przewlekłe). Objawy atopowego zapalenia skóry: skóra atopowa Najczęstszymi objawami skóry atopowej, czyli  alergicznej reakcji skóry , to zaczerwienienie, swędzenie, suchość skóry, zwłaszcza w zgięciach łokciowych i kolanowych, ale także na twarzy, szyi, innych miejscach ciała. Przy silniejszej reakcji na skórze pojawiają się czerwone grudki wypełnione surowiczym płynem; skóra bardzo swędzi, więc dziecko się drapie i rozdrapuje grudki. Płyn zaczyna wyciekać, a skóra zakaża się bakteriami, które dziecko wprowadziło drapiąc drażliwe miejsca, a to prowadzi do kolejnych zmian i zaognienia stanu zapalnego skóry. Poza tym dzieci atopowe mają często czerwone, błyszczące policzki, które wyglądają, jakby były polakierowane. Jeśli któryś z tych problemów dotyczy twojego dziecka, powinnaś jak najszybciej udać się do pediatry lub dermatologa dziecięcego, który postawi diagnozę. Atopia a alergia Rodzice często nie są pewni, czy alergia jest tym samym, co atopia. Jak wyjaśniają dermatolodzy, atopia to dziedziczna skłonność do alergicznej reakcji na daną substancję, natomiast alergia to sama reakcja organizmu na dany alergen. Atopia powoduje, że reakcja...

Przeczytaj
gluten
Fotolia
Styl życia Jak wprowadzić gluten do diety dziecka?
W którym miesiącu życia zacząć podawać dziecku gluten? W jakich dawkach? Sprawdź, jak w bezpieczny sposób wprowadzić gluten do diety niemowlaka.
Lena Grabowska
listopad 05, 2015

Czym jest gluten? Gluten to wspólna, umowna nazwa dla białek zawartych w zbożach. Według badań opublikowanych pod koniec 2014 1 roku zachorowanie na celiakię , chorobę immunologiczną która charakteryzuje się nietolerancją glutenu, jest zależne od genetycznych predyspozycji. Najnowsze zalecenia dotyczące obecności glutenu w diecie dziecka, mówią że powinien być on wprowadzany do jadłospisu malca, tak jak pozostałe produkty uzupełniające. Kiedy zacząć wprowadzać gluten do diety dziecka? Ekspert ds. żywienia marki HiPP, Izabela Wójcik informuje, że : "Nowe posiłki, w tym również te zawierające gluten, należy wprowadzić w okresie pomiędzy ukończonym 17. a 26. tygodniem życia dziecka. Rodzice nie muszą w tej kwestii trzymać się sztywnych zasad. Należy jednak pamiętać by robić to stopniowo, wprowadzając pojedynczo każdą nowość i zaczynając zawsze od niewielkich porcji. Takie postępowanie pozwala zaobserwować m.in. czy wprowadzane produkty nie wywołują u maluszka reakcji alergicznych oraz przyzwyczaić malutki organizm do nowych składników w diecie". W jaki sposób wprowadzać gluten do diety dziecka? Dzieciom karmionym piersią pierwsze dawki glutenu można podawać łącząc je z mlekiem matki. Pół łyżeczki ugotowanej wcześniej kaszy manny należy dodać do odciągniętego wcześniej z piersi mamy mleka, następnie dokończyć karmienie przystawiając dziecko do piersi. Dzieciom karmionym mlekiem modyfikowanym włączamy gluten w podobny sposób, dodając niewielkie ilości kaszy manny do butelki z mlekiem. Jeśli po kilku dniach od wprowadzenia glutenu nie zauważymy objawów alergii , można spokojnie włączać gluten do kolejnych dań oraz stopniowo zwiększać jego ilość. 1. Sabine L. Vriezinga, M.D., Renata Auricchio, M.D I et al. “Randomized Feeding Intervention in Infants at High Risk for Celiac Disease” N Engl J Med 2014; 371:1304-1315 October 2, 2014.  ...

Przeczytaj
Jak zacząć karmić piersią
Fotolia
Styl życia Jak rozpocząć udane karmienie piersią?
Świeżo upieczone mamy często niepokoją się, czy będą umiały karmić maluszka, czy rozpoznają, kiedy jest głodny i czy jest najedzony. Na początek podpowiadamy, o czym warto pamiętać przy karmieniu piersią. Nie martw się, szybko nauczysz się, czego potrzebuje twoje dziecko.
Łucja Zbieniewska
czerwiec 22, 2011

Kiedy karmić piersią po raz pierwszy? Doradcy laktacyjni twierdzą zgodnie: jak najszybciej. Zgodnie ze standardami WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) oraz nowymi standardami opieki poporodowej w polskich szpitalach, noworodek powinien być przystawiony do piersi w ciągu pierwszej godzinie po porodzie , jeszcze na sali porodowej. Najlepiej, aby pierwszy kontakt matki z dzieckiem odbywał się na zasadzie „skóra do skóry”, czyli nie ubrany jeszcze maluszek zostaje położony na nagiej piersi mamy. Noworodka przykrywa się pieluszką i kołderką, tak ułożone może leżeć blisko ciebie nawet przez dwie godziny. Zwykle noworodek ma już wykształcony odruch ssania, więc bez problemu powinien jeść. Ale jeśli urodziłaś wcześniaka, miałaś cesarskie cięcie, dziecko urodziło się chore albo nie miało ochoty ssać, to pierwsze karmienie może nastąpić później. Jak rozpoznać, że dziecko jest głodne? Głodny noworodek zwykle płacze, jest pobudzony: macha rączkami, szuka piersi odwracając główkę w bok. Czasami mlaszcze i cmoka, otwiera buzię i wysuwa języczek, domagając się mleka. Ale są też dzieci, które w widoczny sposób nie okazują tego, że są głodne: większość czasu śpią i nie domagają się jedzenia. Zdarza się więc, że trzeba budzić maluszka, aby trochę zjadł. Pozycja do karmienia piersią Przede wszystkim powinnaś przyjąć wygodną dla siebie pozycję , czy to leżącą, czy też siedzącą. Po porodzie zapewne będziesz zmęczona i osłabiona, wygodniej więc będzie ci karmić na leżąco. Ułóż się na jednym boku tak, aby pierś swobodnie układała się na poziomie buzi noworodka, połóż głowę na poduszce. Maluszek powinien także leżeć na boku, przodem do twojego brzucha. Jeśli chcesz karmić na siedząco, usiądź wygodnie i podeprzyj plecy: możesz ułożyć się na łóżku, na fotelu albo na krześle. Zegnij jedną rękę i ułóż dziecko na przedramieniu. Możesz...

Przeczytaj
Noworodek
Fotolia
Styl życia 8 ważnych formalności po porodzie! Sprawdź jak zarejestrować noworodka, nadać mu imię czy pesel
Uwaga rodzice, zmieniła się część przepisów dotyczących formalności po narodzinach dziecka! Co świeżo upieczony rodzic musi wiedzieć, aby nie utonąć w gąszczu przepisów? Oto 8 ważnych formalności, o których należy pamiętać po porodzie.
Lena Grabowska
maj 18, 2015

Jak zarejestrować narodziny dziecka? Na zarejestrowanie narodzin rodzice mają 21 dni . Rejestracji dziecka dokonuje się w Urzędzie Stanu Cywilnego właściwym dla miejsca urodzenia dziecka . Szpital automatycznie przesyła informację o nowym obywatelu do miejscowego Urzędu. Do rejestracji potrzebne są dokumenty potwierdzające tożsamość rodzica rejestrującego narodziny, w postaci dowodu osobistego, bądź paszportu . Do paszportu obowiązkowe jest zaświadczenie z Urzędu Miasta lub Gminy o aktualnym zameldowaniu. Jeśli dziecko będzie rejestrować pełnomocnik rodziców, oprócz ich dokumentów tożsamości będzie potrzebował pełnomocnictwa. Urząd bezpłatnie wydaje jeden odpis aktu urodzenia. Dodatkowy odpis aktu urodzenia można uzyskać w dowolnym USC. Jak ustalić ojcostwo? Jeśli para jest w związku małżeńskim zakłada się, że mąż kobiety jest ojcem dziecka. Jeśli para nie jest w związku małżeńskim, do ustalenia ojcostwa potrzebne będzie oświadczenie o uznaniu ojcostwa. Ten dokument można uzyskać w USC jeszcze przed narodzinami dziecka. Jeśli rodzice nie zrobią tego przed porodem, po narodzinach dziecka mają 3 miesiące na dopełnienie tej formalności. Jak uzyskać numer PESEL? Po wydaniu aktu urodzenia USC sam wystąpi o numer PESEL i poinformuje rodziców o nadaniu go. Jak uzyskać ubezpieczenie zdrowotne dla dziecka? Po narodzinach dziecka, jeden z rodziców musi zgłosić dziecko do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. Należy to zrobić u swojego pracodawcy, za pomocą druku ZUS ZCZA . W przypadku osób prowadzących własną działalność gospodarczą zgłoszenia należy dokonać bezpośrednio w ZUS . Osoby bezrobotne, nie muszą niczego zgłaszać , dziecko objęte jest ubezpieczeniem automatycznie. Jak wybrać opiekę medyczną dla dziecka? Pediatrę i położną wybieramy przez wypełnienie odpowiedniego formularza w wybranej przychodni lub tuż po porodzie ....

Przeczytaj