Wejdź
1 miesiąc życia dziecka
Styl życia

1 miesiąc życia dziecka - noworodek

W 1 miesiącu życia dziecko głownie śpi i je, ale także intensywnie rośnie. Sprawdź, jak rozwija się noworodek.
Łucja Zbieniewska
styczeń 26, 2011
1 miesiąc życia dziecka

Jak przewinąć noworodka? Mamy dla Was instrukcję krok po kroku!

W 1 miesiącu życia dziecko głównie je i śpi, ale także rośnie. Co prawda na początku, kilka dni po porodzie jego waga spada, gdyż organizm pozbywa się wszystkich płynów nagromadzonych w okresie płodowym. Jednak wkrótce potem, po tygodniu lub dwóch, waga z powrotem zaczyna rosnąć – maluszek nabiera ciałka, staje się bardziej pulchny i przybiera na wadze.

Odruchy dziecka w 1. miesiącu życia

Noworodek rodzi się z sześcioma odruchami, które świadczą o prawidłowych reakcjach organizmu:

 • odruch ssania: najważniejszy ze wszystkich, gdyż zapewnia przetrwanie maleństwa. Noworodek ssie pierś, ale gdy jest głodny, odwraca także główkę w poszukiwaniu sutka, ssie również palec.
 • odruch Moro: przestraszony maluszek nagle rozkłada nóżki i rączki, a potem przyciąga je do siebie, zaś dłonie ma ściśnięte w piąstki.
 • odruch chwytania: gdy noworodek poczuje coś w dłoni, zaciska rączkę – w ten sposób może złapać np. grzechotkę albo ciebie za palec.
 • odruch pełzania: gdy maluszek leży na brzuchu, jeśli podeprzesz mu nóżki, będzie się odpychał i przesuwał do przodu, wykonując ruch pełzania.
 • odruch Babińskiego: kiedy połaskoczesz dziecko w stópkę, rozprostuje paluszki i rozłoży je.
 • odruch kroczenia: jeśli weźmiesz malucha pod paszki, będzie poruszał nóżkami tak, jakby chciał chodzić. 

1 miesiąc życia dziecka: Rozwój zmysłów

 • Noworodek jest bardzo wyczulony na wszelkie bodźce z otoczenia: reaguje na wszelkie nagłe dźwięki, jasne światło, zmianę temperatury, niewygodę czy zmianę pozycji. Porusza się w sposób dość chaotyczny i nieskoordynowany, nie panując jeszcze nad swoimi odruchami i ciałem. Układ nerwowy maluszka nie jest jeszcze dojrzały a odczuwanie własnego ciała nie w pełni wykształcone.
 • Wzrok noworodka jest słaby – dziecko najlepiej widzi z odległości 20-30cm, nie rozróżnia jeszcze kolorów ani szczegółów, potrafi skupić wzrok na przedmiocie na krótką chwilę.
 • Słuch malucha też nie jest jeszcze bardzo dobry, ale dziecko rozpozna twój głos oraz inne dźwięki, które towarzyszyły mu jeszcze wtedy, gdy był w twoim brzuchu (głos taty, szczekanie psa czy odgłosy ulicy).
 • Noworodek rozróżnia cztery podstawowe smaki: słodki, słony, kwaśny i gorzki, ale najbardziej lubi słodkie mleko mamy, chociaż najlepiej zna smak słony – tak smakowały wody płodowe.
 • Kontakt z dzieckiem jest na razie dość ograniczony – malec najbezpieczniej czuje się w ramionach mamy lub taty, dlatego jak najczęściej bierzcie go na ręce, bez obawy, że go rozpieścicie. Noworodek doskonale wyczuwa odczucia i emocje osób z najbliższego otoczenia – będzie wiedział, kiedy jesteś zdenerwowana, zaniepokojona lub spokojna i będzie również reagował na te emocje; dlatego najlepiej, abyś karmiąc dziecko była zrelaksowana i wyciszona, dzięki temu maluszek także będzie jadł spokojnie.
 • Co istotne, jedynym sposobem komunikacji z otoczeniem jest dla maluszka płacz, dlatego nie bądź zaniepokojona, kiedy dziecko płacze – ono chce ci coś przekazać. Może jest głodne, ma mokro, albo po prostu potrzebuje twojej bliskości. 

Karmienie dziecka w 1 miesiącu życia 

Dla noworodka najlepsze jest karmienie wyłącznie piersią (nie powinno się podawać wody czy herbatki dodatkowo), na życzenie – czyli kiedy tylko dziecko potrzebuje. Ponieważ maluszek ma jeszcze bardzo małą pojemność żołądka, może domagać się jedzenia nawet co godzinę, będzie głodny również w nocy. Jeśli trafił ci się mały śpioszek, być może na początku będziesz musiała budzić go czasem na jedzenie: przerwy pomiędzy posiłkami powinny trwać nie więcej niż 4-5 godzin.

Sen

Malutkie dziecko nie odróżnia jeszcze dnia od nocy, dlatego śpi zawsze wtedy, gdy jest zmęczone – najczęściej po jedzeniu. Budzi się, gdy jest głodne, więc z reguły nie śpi więcej niż 3-4 godziny naraz. Noworodek śpi zwykle ok. 15- 20 godzin na dobę (wliczając także krótkie drzemki).

Szczepienia

Zaraz po urodzeniu, w pierwszej dobie życia dziecko jest szczepione przeciwko WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) oraz gruźlicy (BCG).

Kamienie milowe w 1 miesiącu życia dziecka

W rozwoju dziecka można wyznaczyć szczególnie istotne momenty, są to tak zwane kamienie milowe.

Pierwszą taką umiejętnością jest unoszenie głowy w pozycji na brzuchu: dziecko zaczyna ćwiczyć tę umiejętność już w 2-3 tygodniu życia.

Komentarze
materiały PR
Styl życia Pielęgnacja noworodka – poznaj kilka prostych zasad, które ułatwią ci opiekę nad maluszkiem!
Kąpiele, przewijanie, pielęgnacja pępka i głowy – to tylko przykłady czynności, jakie powinna uwzględniać prawidłowa pielęgnacja noworodka. Pierwsze wspólne dni zwykle są pełne emocji, ale i niepokoju o to, czy rodzice sprostają kompleksowej opiece nad maluszkiem. Bez obaw – nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać!
Materiał partnera
marzec 20, 2019

Sprawdź, co warto wiedzieć, będąc świeżo upieczonym rodzicem! Jak odczytywać płacz dziecka? Jedyną możliwością porozumiewania się z otoczeniem, w tym także z mamą czy tatą, jest u noworodka płacz. W ten sposób dziecko komunikuje, że jest głodne, ma mokrą pieluszkę, jest zmęczone i śpiące albo że coś je boli. Płacz dziecka należy traktować jako naturalną reakcję maluszka. Niejednokrotnie maleństwo już przy pierwszym oddechu krzyczy i płacze. Później płacz traktuje jako sposób na poinformowanie opiekunów o swoich podstawowych potrzebach. Wbrew pozorom płacz dziecka nie oznacza więc jedynie smutek i ból. Rodzice z czasem uczą się, jak bezbłędnie interpretować płacz dziecka. Wiedzą, że nie brzmi on tak samo w każdej sytuacji. Czasem noworodek płacze, aby zwrócić uwagę rodziców. Oczekuje, że wezmą go na ręce, przytulą lub uspokoją przez kołysanie lub śpiewanie. Sposobów na ukojenie płaczu dziecka jest wiele. Warto wybrać taki, który jest najlepszy dla waszego dziecka i starać się zrozumieć, o czym w ten sposób chce nas poinformować. Pielęgnacja noworodka – podstawowe kwestie Prawidłowa pielęgnacja noworodka powinna obejmować m.in. kąpiele, właściwe zabiegi związane z ochroną jego delikatnej skóry, a także częste przewijanie dziecka. Należy również przycinać mu paznokcie, aby nie zrobiło sobie nimi krzywdy. Wielu rodziców robi to w czasie gdy dziecko śpi, używając w tym celu specjalnych cążków dla noworodków. Ponadto warto zwracać uwagę na skórę głowy noworodka. Często zdarza się, że u dzieci pojawia się tzw. ciemieniucha, objawiająca się łuszczeniem naskórka w okolicach ciemiączka na głowie. Wówczas dziecko wymaga intensywniejszej pielęgnacji. Nie jest to jednak problem, z którym rodzice nie będą w stanie uporać się samodzielnie – z pomocą może przyjść oliwka dla niemowląt i delikatne wyczesanie łusek główki...

Przeczytaj

Nasze akcje