klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Styl życia

10 błędów przy nauce angielskiego. Przynajmniej cztery popełniasz na pewno…

Nauka języka nie przynosi pożądanych efektów? Zapoznaj się z przygotowaną we współpracy ze szkołą językową Lincoln listą 10 najczęstszych błędów, jakie popełniają osoby uczące się angielskiego. Są to przyzwyczajenia, z których większość z nas nie zdaje sobie sprawy, a które skutecznie utrudniają nam naukę języka.
Materiał partnera
grudzień 30, 2016

1. Przekonanie, że języka angielskiego można nauczyć się w kilka miesięcy

Doskonała znajomość języka angielskiego w rok? Nic bardziej mylnego. Nauka języka to proces czasochłonny i złożony, dlatego radzimy – uzbrój się w cierpliwość. Wygórowane ambicje oraz wywołane przez nie uczucie rozczarowania i frustracji, nie tylko przeszkodzą Ci w skutecznym przyswajaniu języka, ale mogą również spowodować, że stracisz zapał i zrezygnujesz z dalszej  nauki.

2. Uznawanie nauki języka za żmudny obowiązek

Nie ma wątpliwości – w obecnych czasach niezbędna jest znajomość języka angielskiego. Fakt ten nie oznacza jednak, że nauka angielskiego traktowana być musi jako przykry obowiązek. Przymus nikomu nie kojarzy się dobrze. Angielski da się lubić, a przekonasz się o tym tylko wtedy, jeżeli naukę rozpoczniesz z odpowiednim, pozytywnym nastawieniem.

3. Porównywanie języka angielskiego do polskiego

Język angielski i język polski to dwa kompletnie różne języki, które, choć mają punkty wspólne, to występują one stosunkowo rzadko. Znacznie łatwiej jest wymienić różnice – języki te wyraźnie odbiegają od siebie m.in. pod względem konstrukcji gramatycznych, rytmu języka, akcentowania, a także wymowy słów i dźwięków. Porównywanie angielskiego do naszego języka ojczystego nie ma najmniejszego sensu, a już na pewno nie pomoże w nauce.

4. Brak systematyczności w nauce

Systematyczność i stały kontakt z językiem to warunek konieczny efektywnej nauki. Oczywiście, należy robić przerwy, jednak nie mogą być one zbyt długie. Odstawienie nauki języka na kilka miesięcy grozi pojawieniem się blokady i zmarnowaniem dotychczasowego trudu i energii. Tak więc, zastanów się dwa razy, zanim zaplanujesz dłuższy odpoczynek od nauki języka obcego.

5. Lęk przed popełnianiem błędów

Od samych błędów znacznie gorszy jest strach przed ich popełnianiem. Lęk przed porażką, obawa przed ośmieszeniem – wszystko to wytwarza blokadę w komunikacji i ma niezwykle negatywny wpływ na naukę języka. Tymczasem pewnych pomyłek nie da się uniknąć, każdemu z nas może podwinąć się noga. Popełnianie błędów to nieodłączny element rozwoju i nauki. Dlatego pamiętaj – masz absolutne prawo do pomyłek!

6. Brak kontaktu z językiem na co dzień

Swój angielski warto ćwiczyć przy byle okazji. Przyjemną i skuteczną alternatywą dla zajęć na uczelni lub kursu językowego mogą być nieco mniej tradycyjne metody nauki. Odwiedzaj zagraniczne blogi, czytaj magazyny i książki w języku angielskim, słuchaj anglojęzycznych wykonawców, oglądaj filmy i seriale w oryginalne – znajdź sposób, który sprawdzi się w Twoim przypadku, a dzięki któremu łatwiej przyswoisz język.

Jak zauważa zespół szkoły językowej Lincoln, wagę samodzielnej nauki podkreślać powinni sami nauczyciele. Oczywiście, rola lektorów jest często decydująca, jeżeli jednak zajęcia w szkole językowej ograniczają się do kilku godzin tygodniowo, a Ty pragniesz mówić biegle, wprowadź język angielski do swojego życia codziennego. Nikt nie nauczy się języka obcego za Ciebie!

7. Uczenie się słówek przy pominięciu całościowego kontekstu

Język angielski różni się od polskiego tym, że na jedno słowo przypada niezwykle pokaźna liczba znaczeń w zależności od kontekstu wypowiedzi. Wniosek jest jeden – należy uczyć się nie słówek, lecz całych zdań. W ten sposób nie tylko łatwiej będzie Ci zapamiętać poszczególne słówka, ale również uzyskasz wiedzę, jak łączyć je z innymi wyrazami.

8. Porównywanie się z innymi

Czujesz się gorsza, kiedy słyszysz, jak Twoi rówieśnicy swobodnie porozumiewają się w języku angielskim, a Ty dalej miewasz z tym problemy? Pamiętaj, że nie wszyscy mają takie same predyspozycje do nauki języków obcych. Jednym przyswajanie angielskiego przychodzi łatwiej, drugim – nieco trudniej i potrzebują oni więcej czasu. Porównywanie się do innych osób nie ma sensu, przeciwnie – demotywuje i zniechęca do nauki. Skoncentruj się na sobie i swojej indywidualnej ścieżce rozwoju.

9. Unikanie wyjazdów zagranicznych

Zdarza się, że ludzie rezygnują z wyjazdu za granicę w obawie, że ich angielski nie jest wystarczająco dobry. Unikając podróży tracimy nie tylko możliwość poznania innego kraju i jego kultury, ale również szansę na poprawę swoich językowych umiejętności. Nie od dziś bowiem wiadomo, że najlepszym sposobem na naukę angielskiego są zagraniczne wyjazdy i związana z nimi konieczność porozumiewania się w obcym języku. Zaryzykuj – zabukuj bilet i daj się porwać przygodzie! Z każdym kolejnym wyjazdem będzie coraz lepiej, a towarzyszący podróżom stres znacznie się zmniejszy.

10. Przeświadczenie, że nauka to zaprzeczenie dobrej zabawy

Trudno przyswoić nowy język, jeżeli nauce nie towarzyszy dobra zabawa i uśmiech. Dlatego niezwykle ważne jest, aby naukę języka wplatać pomiędzy nasze zainteresowania, pasje, ulubione zajęcia, słowem – rzeczy, które sprawiają nam radość. Baw się! Połącz przyjemne z pożytecznym – poznawaj język angielski w sposób ciekawy i bezstresowy!

Rolę dobrej zabawy podkreśla szkoła językowa Lincoln, która pokazuje swoim uczniom, jak ważne jest zdrowe podejście do nauki oraz wykorzystywanie gier i zabaw. Tego typu metody nie zabijają kreatywności uczniów i przynoszą oczekiwane efekty, niezależnie od tego, o jakiej grupie wiekowej mowa.

O punkcie tym warto zatem pamiętać przy wyborze szkoły językowej. Zanim zdecydujesz się na kurs, poznaj szkołę i jej misję. Dowiedz się, jakie sposoby nauczania preferują poszczególni lektorzy, oceń, które z nich zapewnią Ci najlepsze możliwości rozwoju. Jak wiadomo – nie ma jednego uniwersalnego sposobu na naukę, który sprawdziłby się w przypadku każdego z nas.

Jeżeli nauka języka sprawia Ci trudność, zapewne popełniasz przynajmniej cztery z powyższych błędów. Wyeliminowanie ich oraz wcielenie w życie wskazówek naszych ekspertów spowoduje, że język angielski wyda Ci się łatwiejszy, a sama nauka znacznie przyjemniejsza i efektywniejsza. Powodzenia!

Materiał powstał przy współpracy ze Szkołą Języków Obcych Lincoln.

Styl życia Odchudzanie w ciąży - czyli o tym, czym jest pregoreksja
Okazuje się, że są przyszłe mamy, które za wszelką cenę starają się nie dopuścić do przytycia w okresie ciąży. Chcą zachować nienaganną sylwetkę, gubiąc w tym wszystkim myśl o małym człowieku, który rozwija się w ich łonie. To choroba - pregoreksja. Zobacz jakie są jej objawy i sposób leczenia.
Katarzyna Brasiak
październik 22, 2013

Pregoreksja – co to za choroba? Pregoreksja to odmiana anoreksji, która objawia się w okresie ciąży . Kobiety cierpiące na tę chorobę głodzą się, prowokują wymioty i intensywnie ćwiczą, a wszystko po to, żeby w okresie oczekiwania na dziecko nie przytyć i ciągle wyglądać atrakcyjnie. Na pregoreksję narażone są przede wszystkim te kobiety, które odczuwają presję z racji zajmowanego stanowiska – uważają, że ich figura musi być nienaganna, bo tylko ona zagwarantuje im sukces. Presja ta wywoływana jest nie tylko przez otoczenie, ale również (a może przede wszystkim) przez media: telewizję i kolorowe magazyny, które od lat otaczają kultem kobiece ciało w rozmiarze XS. Na chorobę narażone są również te kobiety, które wcześniej miały już zaburzenia odżywiania  (anoreksja, bulimia), ale nie oznacza to, że choroba nie może się uaktywnić u przyszłej mamy dopiero w okresie ciąży. Pregoreksja to nazwa zwyczajowa, która nie została jeszcze sklasyfikowana jako choroba.  Jeśli kobieta ciężarna ma jej objawy, stwierdza się u niej po prostu – anoreksję, czyli jadłowstręt psychiczny.  Leczenie choroby przebiega bardzo podobnie jak w przypadku anoreksji. Tu jednak kładzie się silny nacisk na to, żeby jak najszybciej pozbyć się choroby i nie dopuścić do komplikacji podczas ciąży. Czym skutkuje odchudzanie w ciąży? Kobieta w ciąży, która ogranicza ilość spożywanych kalorii i nie dostarcza organizmowi niezbędnych składników odżywczych, takich jak: białka, cukry i tłuszcze oraz witamin i minerałów,  naraża zarówno siebie, jak i rozwijające się pod jej sercem dziecko, na niebezpieczne dla zdrowia skutki . Wpływ odchudzania się w ciąży na ciężarną : depresja poporodowa; problemy z układem krążenia; krwawienia z dróg rodnych; możliwa konieczność cesarskiego cięcia; problemy z karmieniem piersią.   Wpływ odchudzania się ciężarnej na...

Przeczytaj
język migowy dla niemowląt
Fotolia
Styl życia Język migowy dla niemowląt - czy warto?
Inteligencja emocjonalna dzieci rozwija się znacznie szybciej niż ich umiejętności językowe. Maluch już od pierwszych miesięcy życia zdaje sobie sprawę ze swoich potrzeb, choć nie potrafi jeszcze o nich mówić. W jaki sposób możemy je odczytać? Czy warto migać do niemowląt?
Katarzyna Brasiak
lipiec 23, 2012

Każda mama wie, że - zwłaszcza na początku -  trudno jest prawidłowo odczytać znaczenie płaczu , krzyku, braku apetytu lub narzekań malucha. Zrozumienie informacji, które dziecko ma do przekazania znacznie ułatwia komunikację pomiędzy rodzicami a maluszkiem. Ma też korzystny wpływ zarówno na rozwój niemowlęcia, jak i na samopoczucie rodziców.  Jednym ze sposobów na skuteczne nawiązanie z nim kontaktu jest.. język migowy! Język migowy  wykorzystywany z relacjach z niemowlakiem rozwija przede wszystkim jego zdolności językowe oraz przyspiesza naukę mowy. Badania wykazały, że poznanie języka migowego w pierwszych miesiącach życia zwiększa także iloraz inteligencji, kształtuje umiejętność myślenia, podejmowania decyzji oraz planowania (w kolejnych latach życia). Dzięki temu dziecko chętniej rozwija umiejętności poznawcze, emocjonalne oraz psychiczne i od najmłodszych lat kształtuje w sobie poczucie pewności siebie. Nauka migania do niemowląt Język migowy dla niemowląt jest sposobem na  rozpoczęcie wczesnej komunikacji z dzieckiem , zanim będzie ono potrafiło słowami wyrazić swoje potrzeby. Naukę można rozpocząć już około szóstego miesiąca - jest to czas kiedy maluch zaczyna świadomie machać rączką, robiąc np. papa  – mówi Agnieszka Godlewska – Wawrzyniak, nauczyciel w Centrum Helen Doron Early English. Znaki powinny być dostosowane do wieku malucha. Dlatego początkowo poznaje te, określające podstawowe czynności lub rzeczy w jego otoczeniu – mleko, kąpać się, spać. Później dochodzą inne, np. boję się, a z czasem także zwierzęta lub części ciała. Naukę należy rozpoczynać od znaków wykonywanych przez usta. Następnie uczymy tych, do których pokazywania wykorzystujemy rękę płaską. Warto pamiętać, że w pierwszych miesiącach życia, dziecko nie potrafi jeszcze w pełni świadomie używać swoich palców. Zakres znaków będzie więc zmieniał...

Przeczytaj
sposoby na naukę języka
Styl życia 3 sposoby na skuteczną naukę języka
Nauka języków bywa kłopotliwa. Zrozumienie i zapamiętanie coraz trudniejszych słówek i reguł jest wyzwaniem. Istnieją jednak sposoby, które ułatwiają proces nauczania, czyniąc go skutecznym i zabawnym. Oto 3 sposoby na skuteczną naukę języka.
Kasia Tolak
marzec 14, 2015

1. sposób na skuteczną naukę języka: mapy myśli Wydobywanie informacji z jednolitego tekstu jest mało skuteczne. Ważne treści, ubrane w długie i skomplikowane zdania, są trudniejsze do wychwycenia i zapamiętania. Aby więc wyróżnić ważniejsze kwestie, warto korzystać z techniki tworzenia tzw. map myśli. Tak sporządzone notatki pozwolą usystematyzować zdobytą już wiedzę i przyśpieszą jej powtarzanie. Metoda ta polega na zapisaniu kluczowego pojęcia na środku kartki, a następnie rysowania od niego gałęzi, z których każda dotyczy innego zagadnienia. Z każdej wyrastają następne, obejmujące bardziej szczegółowe kwestie, aż do zapisania wszystkich ważnych informacji. Poszczególne gałęzie mogą mieć różną formę, wielkość i kolor. Najistotniejsze elementy powinny się jednak wyróżniać. Zaznaczamy te, które sprawiają nam trudność: wyjątki, związki frazeologiczne, synonimy, idiomy czy zwroty. Technika ta doskonale sprawdza się przy nauce nowego słownictwa .   2. sposób na skuteczną naukę języka: metoda skojarzeń Mapy myśli ułatwiają zrozumienie i powtarzanie treści, których się uczymy. Czasem jednak nie wystarczają do zapamiętania wszystkiego. Warto wówczas posłużyć się np. metodą skojarzeń, polegającą na tworzeniu historii, obrazów myślowych czy rymowanek, w których występują trudne do zapamiętania zagadnienia i słówka. Najmocniej zapisują się w pamięci rzeczy niecodzienne i wyjątkowe, dlatego im ciekawsze będą nasze skojarzenia, tym łatwiej je zapamiętamy. Możemy je zilustrować i opatrzyć opisem, co pomoże przyswoić pisownię słów. Metoda skojarzeń może też służyć zabawie, do której wykorzystamy słownik. Można np. losować przypadkowe słowa, z których następnie trzeba ułożyć jak najzabawniejsze historie.   3. sposób na skuteczną naukę języka: zabawa Jeśli z nauki uczynimy zabawę, stanie się wręcz...

Przeczytaj
Co zrobić, żeby włosy szybciej rosły? [PORADNIK]
Fryzury Co zrobić, żeby włosy szybciej rosły? [PORADNIK]
Zapuszczanie włosów jawi się wam jako największy koszmar? Wcale tak nie musi być! Mamy dla was kompleksowy poradnik dotyczący tego, co zrobić, żeby włosy szybciej rosły.
Milena Majak
styczeń 02, 2020

Jeśli robimy wszystko, co w naszej mocy, aby włosy szybciej rosły, zazwyczaj dotyczy to sytuacji, gdy te włosy chcemy zapuszczać. Przeciętnie ich długość powiększa się o 1-2 centymetry na miesiąc . Można jednak sprawić, że w cztery tygodnie włosy urosną szybciej. Sposoby na przyspieszenie wzrostu włosów Przed wdrożeniem nowej pielęgnacji warto zastosować się do bardzo pomocnej wskazówki. Upewnijcie się, że niedawno podcięłyście końcówki , a przynajmniej wiecie, że są one w bardzo dobrej kondycji. To ważny element całego procesu. Dlaczego? Jeśli końcówki są zniszczone i rozdwajają się, włosy należy ściąć nad miejscem, w którym to rozdwojenie kosmyka kończy się . W innym przypadku "pęknięcie" będzie szło coraz wyżej, aż wreszcie zostaniecie zmuszone do bardziej drastycznego obcięcia pasm. Zdjęcie: istockphoto.com Warto w tej kwestii zaufać doświadczeniu fryzjera, bo inaczej całe wasze późniejsze starania przy zapuszczaniu włosów pójdą na marne . Będą długie, ale zniszczone, a przecież nie o taki efekt chodzi. Skoro podstawy mamy za sobą, przejdźmy do konkretów. Wybrałyśmy pięć najbardziej skutecznych sposobów , które sprawią, że włosy będą szybciej rosły . Dieta na porost włosów To pierwsza rzecz, którą warto zweryfikować, jeśli chcecie, aby włosy zaczęły szybciej rosnąć. Braki w witaminach oraz minerałach bardzo szybko można zauważyć po kondycji paznokci oraz włosów. Jeśli te pierwsze są łamliwe, a te drugie wypadają w nadmiarze, coś jest nie tak. Co jeść, aby mieć piękne włosy? Te składniki bardzo dobrze znacie, ale może po prostu nie wiecie, gdzie ich szukać: witamina A oraz beta karoten - szukajcie ich w marchewce, brokułach, pomidorach oraz zielonych warzywach jak sałata, szczypiorek i koper.  żelazo - tego minerału powinnyście szukać przede wszystkim w warzywach strączkowych oraz czerwonym mięsie....

Przeczytaj