Wejdź
10 miesiąc życia dziecka
Fotolia
Styl życia

10 miesiąc życia dziecka - badanie świata

10 miesiąc życia dziecka to czas wielkiego badania świata - oglądanie przedmiotów ze wszystkich stron, próbowanie, pierwsze próby manipulowania zabawkami. SPrawdź, jak rozwija się niemowlę na tym etapie.
Łucja Zbieniewska
styczeń 28, 2011
10 miesiąc życia dziecka

Jak przewinąć noworodka? Mamy dla Was instrukcję krok po kroku!

Dziesiąty miesiąc życia dziecka to kolejny krok w stronę pionizacji: samodzielnego wstawania oraz przygotowywania się do chodzenia. Maluszek umie już zupełnie stabilnie siedzieć, podtrzymywany pod paszki lub trzymane za rączki próbuje czasem stawiać pierwsze kroczki. Potrafi znajdować schowane przedmioty, na przykład w pudełku lub pod poduszką, jeśli widzi, jak ktoś je chował. Następuje też ogromny postęp w rozwoju mowy: już teraz rodzice mogą usłyszeć z ust dziecka wyczekane słowa „mama” lub „tata” - maluch wymawia je teraz całkiem świadomie.

Rozwój fizyczny w 10 miesiącu życia dziecka

 • Maluszek postawiony przy barierce zwykle potrafi już stać samodzielnie przez chwilę, próbuje też z pozycji siedzącej podciągać się do stania, chociaż nie zawsze mu to wychodzi.
 • Jeśli potrafi się podciągnąć, chętnie przebywa w pozycji stojącej, ale z siadaniem z powrotem ma jeszcze problem.
 • Poza tym jest coraz bardziej sprawne fizycznie, zwrotne, chętnie się porusza na wszelkie sposoby i coraz bardziej mu to wychodzi. Całkiem nieźle porusza się już w pozycji na czworakach, bardzo sprawnie siedzi; w pozycji siedzącej bez problemu sięga po bardziej odległe przedmioty, nie tracąc przy tym równowagi.

10 miesiąc życia dziecka: rozwój intelektualny i społeczny

 • Dziesięciomiesięczne dziecko bada przedmioty na różne sposoby, ogląda je z każdej strony, wkłada do niego rączki i paluszki, a czasem także inne drobne przedmioty. Naśladuje już nie tylko ruchy drugiej osoby, ale także gesty i miny.
 • Niechętnie przebywa w towarzystwie nieznanych sobie osób; może być nieśmiałe, zawstydzone, a nawet przestraszone. Dziecko, które czuje się niepewnie w takiej sytuacji, najchętniej chowa się w ramionach mamy, czasem nawet płacze.
 • Poza tym znacznie rozwijają się zdolności poznawcze malucha: widać, że powoli zaczyna on kojarzyć związki przyczynowo-skutkowe (mama mnie ubiera, czyli idziemy na spacer), uczy się także reagować na nowe sytuacje.
 • Jeśli chce coś osiągnąć (dostać zabawkę, być nakarmione), zaczyna działać w tym celu, próbuje porozumiewać się z dorosłymi. Inspirują go kolorowe zabawki, najlepiej takie z pokrętłami, przyciskami, wydające dźwięki.

Karmienie w 10 miesiącu życia dziecka

 • W wieku dziesięciu miesięcy dziecko zwykle chętnie jada różnorodne posiłki, dlatego jeśli do tej pory niechętnie jadło cokolwiek poza mlekiem, to teraz się to zapewne zmieni.
 • Maluchy w tym okresie zaczynają tracić zainteresowanie karmieniem piersią; bywa, że same się „odstawiają”.
 • Dobrze jest stopniowo rozszerzać dietę dziecka, ze szczególnym uwzględnieniem zaleceń pediatry. Warto pamiętać, aby nie przekarmiać dziecka i nie zmuszać go do jedzenia: teraz zdobyte przyzwyczajenia (zabawianie przy jedzeniu, nakłanianie do większych porcji) mogą się szybko przerodzić w niekorzystne dla dziecka nawyki.
 • Jeśli maluch prawidłowo przybiera na wadze, to zjadana przez niego ilość pożywienia jest wystarczająca. Jeżeli natomiast masz do czynienia z małym niejadkiem, warto spytać lekarza, co doradza w takim przypadku. Często wystarczy wzbogacanie diety o dodatkowe kalorie (np. kaszka do zupki czy porcja mięska zamiast ryby).

Rozwój mowy

 • Maluszek zwraca coraz większą uwagę na słowa wypowiadane przez innych, próbuje zrozumieć ich sens.
 • Niektóre dzieci w tym wieku posługują się już pierwszymi wyrazami wypowiadanymi świadomie; najczęściej są to takie słowa jak „mama”, „tata”, „daj”, „baba”.
 • Zaczynają już rozumieć kierowane do nich pytania, próbują też na nie odpowiadać; zdarza się, że maluch spytany „gdzie mama?” wskaże na nią paluszkiem. Nadal bardzo lubi wydawać dźwięki, często „gada” - do innych osób, do siebie, do zabawek.

Kamienie milowe

 1. W dziesiątym miesiącu życia dziecko podnosi się z pozycji na brzuszku do siedzenia.
 2. Rozumie proste polecenia wypowiadane do niego.
 3. Zaczyna rozumieć znaczenie słów i zdań.
 4. Próbuje stać z oparciem.
 5. Siedzi samo stabilnie, utrzymując równowagę.
Komentarze
6 miesiąc życia dziecka
Fotolia
Styl życia 6 miesiąc życia dziecka - czas na nowe zabawy
W 6. miesiącu życia dziecka ruchy staja się coraz bardziej precyzyjne, niemowlę chętnie rzuca przedmiotami... bez końca!
Łucja Zbieniewska
styczeń 28, 2011

Szósty miesiąc życia to doskonalenie zdobytych dotychczas umiejętności. Niektóre dzieci zaczynają siedzieć samodzielnie, inne nawet raczkować, ale większość maluchów nie jest jeszcze gotowa do samodzielnego poruszania się. Dziecko potrzebuje coraz więcej przestrzeni – nie wystarcza mu już łóżeczko, warto więc pomyśleć o kojcu lub bezpiecznym miejscu na podłodze (na dywanie lub kocu). To dobry moment na rozejrzenie się za wózkiem – spacerówką, bo ten głęboki niedługo przestanie być wystarczający. Rozwój fizyczny w 6 miesiącu życia dziecka Ruchy niemowlęcia są coraz bardziej precyzyjne, potrafi ono schwycić nawet małe przedmioty, obraca je w rączkach, przekłada z jednej rączki do drugiej i uważnie ogląda. Gdy maluch skończy pół roku, leżąc na brzuchu wysoko unosi się na wyprostowanych rączkach, często wykonując takie ruchy, jakby pływało. Sięga nóżkami do buzi, zwykle potrafi włożyć np. piętę do ust. Odpychając się nóżkami – w pozycji leżącej na plecach – albo rączkami – w pozycji na brzuchu - niemowlę wykonuje pierwsze próby pełzania. Zaczyna się ulubiona zabawa maluchów – rzucanie przedmiotami (np. klockiem, grzechotką); mama lub tata podnosi zabawkę, dziecko – znów ją rzuca, i tak.. bez końca. Niemowlak lubi obserwować, jak przedmiot spada, fascynuje go też to, że zawsze (dzięki mamie czy tacie) wraca z powrotem. Niekiedy dziecko w szóstym miesiącu stara się już podciągać do pozycji siedzącej, chociaż na początku robi to zwykle nieco nieporadnie. Czasem także – leżąc na brzuchu – zaczyna opierać się na łokciach i kolankach, przygotowując się do raczkowania. 6 miesiąc życia dziecka: rozwój intelektualny i społeczny W wieku sześciu miesięcy dziecko świetnie już rozpoznaje osoby, które zna – nie tylko rodziców, ale także brata lub siostrę, babcię, dziadka czy ciocię.  W tym czasie zwykle okazuje się,...

Przeczytaj

Nasze akcje