klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Niemowlę w wodzie
Fotolia
Styl życia

10 powodów, dla których warto iść z niemowlakiem na basen

Wizyta na basenie z niemowlakiem może być wspaniałym przeżyciem, zarówno dla dziecka jak i rodzica. Sprawdź jak przygotować się do pierwszych zajęć w wodzie oraz dlaczego warto zdecydować się na pływanie z dzieckiem. Niemowlę na basenie to świetny pomysł!
Lena Grabowska
marzec 14, 2015
Niemowlę na basenie
Doda zdradza kulisy produkcji filmu „Dziewczyny z Dubaju”. Dlaczego główną postać zagra Paulina Gałązka?

Kiedy z niemowlakiem na basen?

Pierwszą wizytę na basenie można zaplanować już na 2 miesiąc życia dziecka, jednak najbezpieczniejszym momentem jest 4-5 miesiąc, kiedy niemowlę trzyma samodzielnie główkę. Bardzo ważna jest też gotowość rodzica do podjęcia tego wyzwania. Opiekun musi się czuć pewnie w nowej sytuacji, żeby dziecko wiedziało, że jest bezpieczne.

Jak wybrać basen?

Przed wizytą na basenie należy sprawdzić czy pływalnia jest przystosowana dla niemowlaków, należy zwrócić uwagę na łagodne zejście do basenu, temperaturę wody ok. 37 stopni, dostępność miejsca do przebrania oraz przewinięcia dziecka. Pływalnia nie powinna też budzić zastrzeżeń pod względem higieny oraz profesjonalności obsługi.

O czym należy pamiętać?

Nie zabieramy chorego lub uczulonego niemowlaka na pływalnię. Najlepiej udać się przed wizytą na basenie do pediatry, aby mieć pewność, że nie ma przeciwwskazań. Do torby na pływalnię należy spakować rzeczy niezbędne do pielęgnacji dziecka tj. ręcznik, płyn do mycia, oliwkę czy pampersa przeznaczonego do użytku w wodzie. I najważniejsze! Należy pamiętać, że nie zostawiamy dziecka samego w wodzie.

Niemowlę na basenie

Powody, dla których warto wybrać się z niemowlakiem na basen:

  1. do około 6-8 miesiąca niemowlę posiada odruch, który powoduje, że zamyka usta w momencie zanurzenia pod wodą, co niweluje ryzyko zachłyśnięcia,
  2. dziecko nie boi się wody, która stanowiła przez 9 miesięcy życia płodowego, jego naturalne środowisko,
  3. ćwiczenia w wodzie wzmacniają mięśnie niemowlaka, co może okazać się bardzo pomocne przy nauce siadania,
  4. pływanie rozwija koordynację ruchową, jest dla dziecka świetną gimnastyką,
  5. przebywanie w wodzie reguluje oddech,
  6. wysiłek fizyczny wspomaga odporność organizmu,
  7. kontakt z wodą wycisza i relaksuje dziecko,
  8. wizyta na basenie może okazać się pomocna przy późniejszych kąpielach w wannie,
  9. czas spędzony z rodzicami wpływa na tworzenie się więzi,
  10. zabawa w wodzie dostarcza wielu nowych wrażeń i tym samym stymuluje rozwój dziecka.

Wizyta na basenie z niemowlakiem może być fajną przygodą dla dziecka i miłą formą spędzenia czasu dla rodzica. Podaruj swojemu niemowlakowi trochę zabawy przy okazji wspierając jego rozwój. 

 Dowiedz się jak wrócić do sylwetki z przed ciąży ćwicząc z dzieckiem. Wybierasz się z dzieckiem na basen? Sprawdź co radzi ekspert.

Komentarze
język migowy dla niemowląt
Fotolia
Styl życia Język migowy dla niemowląt - czy warto?
Inteligencja emocjonalna dzieci rozwija się znacznie szybciej niż ich umiejętności językowe. Maluch już od pierwszych miesięcy życia zdaje sobie sprawę ze swoich potrzeb, choć nie potrafi jeszcze o nich mówić. W jaki sposób możemy je odczytać? Czy warto migać do niemowląt?
Katarzyna Brasiak
lipiec 23, 2012

Każda mama wie, że - zwłaszcza na początku -  trudno jest prawidłowo odczytać znaczenie płaczu , krzyku, braku apetytu lub narzekań malucha. Zrozumienie informacji, które dziecko ma do przekazania znacznie ułatwia komunikację pomiędzy rodzicami a maluszkiem. Ma też korzystny wpływ zarówno na rozwój niemowlęcia, jak i na samopoczucie rodziców.  Jednym ze sposobów na skuteczne nawiązanie z nim kontaktu jest.. język migowy! Język migowy  wykorzystywany z relacjach z niemowlakiem rozwija przede wszystkim jego zdolności językowe oraz przyspiesza naukę mowy. Badania wykazały, że poznanie języka migowego w pierwszych miesiącach życia zwiększa także iloraz inteligencji, kształtuje umiejętność myślenia, podejmowania decyzji oraz planowania (w kolejnych latach życia). Dzięki temu dziecko chętniej rozwija umiejętności poznawcze, emocjonalne oraz psychiczne i od najmłodszych lat kształtuje w sobie poczucie pewności siebie. Nauka migania do niemowląt Język migowy dla niemowląt jest sposobem na  rozpoczęcie wczesnej komunikacji z dzieckiem , zanim będzie ono potrafiło słowami wyrazić swoje potrzeby. Naukę można rozpocząć już około szóstego miesiąca - jest to czas kiedy maluch zaczyna świadomie machać rączką, robiąc np. papa  – mówi Agnieszka Godlewska – Wawrzyniak, nauczyciel w Centrum Helen Doron Early English. Znaki powinny być dostosowane do wieku malucha. Dlatego początkowo poznaje te, określające podstawowe czynności lub rzeczy w jego otoczeniu – mleko, kąpać się, spać. Później dochodzą inne, np. boję się, a z czasem także zwierzęta lub części ciała. Naukę należy rozpoczynać od znaków wykonywanych przez usta. Następnie uczymy tych, do których pokazywania wykorzystujemy rękę płaską. Warto pamiętać, że w pierwszych miesiącach życia, dziecko nie potrafi jeszcze w pełni świadomie używać swoich palców. Zakres znaków będzie więc zmieniał...

Przeczytaj
Spokojny sen dziecka
Fotolia
Styl życia Dziecko nie chce spać? 10 sprawdzonych sposobów na dobry sen niemowlaka
Dlaczego niemowlę nie chce spać? Dowiedz się jakich bodźców unikać tuż przed zaśnięciem. Poznaj 10 sprawdzonych sposobów, które ułatwią niemowlakowi zasypianie.
Lena Grabowska
kwiecień 27, 2015

1. Wyciszająca kąpiel przed snem Woda działa na niemowlaki kojąco, gdyż przypomina im środowisko w brzuchu mamy , warto skorzystać z tego faktu. Kąpiel może służyć do zrelaksowania, umycia ale i zmęczenia dziecka, gdyż warto dodać, że dla niemowlaka kąpiel to duży wysiłek . Jest jednak pewna grupa dzieci, na które kąpiel działa pobudzająco . Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko jest bardziej żywe po kąpieli przełóżcie ten rytuał na inną porę dnia. 2. Masaż z olejkiem lawendowym Odpowiednio wykonany masaż jest bardzo relaksującym doznaniem. Dodatkowo czuły dotyk buduje więź między mamą a dzieckiem. Warto posłużyć się przy tym oliwką z olejkiem lawendowym , który ma działanie uspokajające i ułatwia zasypianie . 3. Gładka pościel oraz ochraniacz na łóżeczko Kusząca dla rodziców wizja kolorowego i wesołego łóżeczka dziecka niestety może utrudniać niemowlakowi wyciszenie się przed snem . Dziecko leżące w pościeli z dużą ilością detali przykuwających jego uwagę może mieć problemy z zaśnięciem. Powód jest prosty, jest ciekawe świata i nie chce marnować czasu na sen . Na początek najlepiej wybrać gładką, jednokolorową pościel. 4. Łóżeczko bez zabawek Łóżeczko jest miejscem przeznaczonym do snu. Zabawa powinna odbywać się w innej przestrzeni. Jeśli nauczymy dziecko, że w łóżeczku znajduje się duża ilość zabawek będzie czuło się zdezorientowane . Może się okazać, że lądując w łóżku nie będzie rozumiało naszych intencji i zamiast ułożyć się do snu będzie się świetnie bawić. 5. Zegar biologiczny i rytuały Ważną rolę w życiu dziecka odgrywa zegar biologiczny i związane z nim rytuały. Jeśli rodzic konsekwentnie trzyma się wyznaczonych pór snu i drzemki organizm dziecka po pewnym czasie przystosuje się do trybu domowników . Jednak wymaga to niejednokrotnie dużej wytrwałości ze strony rodziców....

Przeczytaj
ćwiczenia z dzieckiem
Styl życia Ćwicz z dzieckiem po porodzie i wróć do formy sprzed ciąży!
Chciałabyś schudnąć po ciąży ćwicząc z dzieckiem? Zobacz przegląd aktywności, które można uprawiać wspólnie z maluchem!
Łucja Zbieniewska
luty 27, 2013

W pierwszych miesiącach po porodzie nie zawsze łatwo jest znaleźć czas na zajęcia sportowe poza domem i zaufaną osobę, która w tym czasie zaopiekuje się maleństwem. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji są ćwiczenia razem z dzieckiem! Połączysz dbanie o sylwetkę z zabawą i kontaktem z maluszkiem. Ćwiczenia z dzieckiem w domu - przykłady Możesz robić  przysiady  trzymając malucha na rękach albo unosić dziecko do góry – ćwiczenie świetnie kształtuje mięśnie ramion i pleców. Mięśnie nóg i pośladków wzmocnisz kładąc dziecko na klatce piersiowej i podnosząc nogi, robiąc  delikatne skłony  albo wykonując klasyczny  „rowerek”  w powietrzu. Leżąc na plecach, z ugiętymi w kolanach nogami, możesz ułożyć maluszka na biodrach i delikatnie je podnosić i opuszczać. Tego typu  ćwiczeń jest dużo  – wszystko zależy od indywidualnych potrzeb, kreatywności i wieku dziecka.  Jeśli miałaś cesarskie cięcie, to nie możesz intensywnie ćwiczyć przez co najmniej 6 tygodni po porodzie  – oczywiście oprócz ćwiczeń relaksacyjnych i mięśni Kegla.  Wszystkie ćwiczenia z dzieckiem muszą być wykonywane z dużą ostrożnością . Pamiętaj, żeby utrzymywać kontakt wzrokowy z dzieckiem i uśmiechać się do niego. Fitness i basen dla mam z dziećmi Obecnie oferta wielu basenów i siłowni obejmuje zajęcia na które można przyjść razem z dzieckiem. Poszukaj w swojej okolicy klubów fitness, które organizują zajęcia dla młodych mam. Zazwyczaj są to zajęcia w kameralnych, maksymalnie kilkuosobowych grupach. Miła atmosfera, kąciki zabaw dla dzieci, miejsca do karmienia, przewijaki i program ćwiczeń dopasowany do potrzeb kobiet po ciąży – to wszystko sprzyja szybkiemu zrzucaniu zbędnych kilogramów, poprawie nastroju i pogłębianiu psychicznej i fizycznej więzi z maleństwem. Lubisz pływać?  Zwróć uwagę na oferty basenów – w niektórych placówkach są...

Przeczytaj
wspieranie rozwoju dziecka
Fotolia
Styl życia Wspieranie rozwoju dziecka w 4, 5 i 6 miesiącu życia
Zobacz, jak wspierać rozwój dziecka w 4, 5 i 6 miesiącu, w co się bawić, jak zachęcić do pełzania, jak wspierać rozwój mowy?
Łucja Zbieniewska
luty 18, 2012

Rozwój fizyczny dziecka w 4, 5 i 6 miesiącu życia W tym czasie maluszek coraz szybciej się rozwija, a największe postępy możemy zaobserwować w rozwoju motorycznym. Wspomaganie rozwoju fizycznego na tym etapie to przede wszystkim umożliwianie dziecku swobodnego poruszania się, aby mogło ćwiczyć mięśnie i uczyć się własnego ciała. Pełzanie dziecka Pełzanie, a później raczkowanie, jest bardzo ważne dla rozwoju dziecka: wykonywanie naprzemiennych ruchów rozwijają się m.in. połączenia nerwowe pomiędzy półkulami mózgowymi. Połączenia te są w późniejszych etapach rozwoju odpowiedzialne za koordynację wzrokowo-ruchową oraz proces uczenia się i zapamiętywania. Ubierz niemowlę w luźne, wygodne ubranko, aby miało odsłonięte ręce i nogi, a następnie połóż na brzuszku na dość twardym, nieelastycznym podłożu (np. karimata, twardy materac). Podłóż dłonie pod stópki dziecka, aby mogło się odepchnąć. Na początku próby przesunięcia ciała do przodu będą dość nieporadne, ale nie zrażaj się – już po kilku dniach niemowlę będzie radziło sobie coraz lepiej. Wtedy połóż w niewielkim oddaleniu od dziecka atrakcyjną zabawkę – tak, aby przy pewnym wysiłku mogło ją dosięgnąć. Co 2-3 dni zwiększaj dystans do zabawki, a jeśli maluch znudzi się grzechotką czy gryzakiem, zmień ją na inną. Pływanie i latanie  Te ćwiczenia stymulują zmysł równowagi u dziecka, który będzie przydatny już niedługo podczas nauki siadania, stawania i chodzenia. Połóż się na plecach, zegnij nogi tak, aby kolana sięgały klatki piersiowej. Połóż dziecko delikatnie na swoich nogach – aby buzię miało na wysokości twoich kolan i mogło na ciebie patrzeć. Zacznij delikatnie przechylać nogi wraz z dzieckiem na boki, aby wywołać wrażenie bujania. Spokojnie opowiadaj, co się dzieje – „a teraz jesteśmy w łódeczce na morzu i nadchodzi fala, bujamy się na fali”. Potem...

Przeczytaj