klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Styl życia

10 pytań, które powinnaś mu zadać PRZED ślubem

On jest przystojny, inteligentny, kocha cię… Oczyma wyobraźni już widzisz się w sukni ślubnej. Zanim jednak podejmiesz decyzję o związaniu się ze swoim ukochanym na całe życie, dowiedz się o nim jak najwięcej i upewnij się, czy na pewno do siebie pasujecie.
Aneta Wikariak
listopad 07, 2016

Ślub Magdy i Piotra był zaplanowany na czerwiec 2017. Sala zaklepana, termin w kościele też. Wszyscy mówili o nich” „są dla siebie stworzeni, para idealna”. Na Wszystkich Świętych pojechali razem do rodziny Magdy. Przyjechała też tam kuzynka Magdy z synkiem. Nie widzieli się od lat. 4-letni Maciuś ma zespół Downa i jego mama Sylwia unika dłuższych podróży (synek nie przepada za nimi). – Zauważyłam, że Piotr unikał Maćka, nie bawił się z nim, obchodził go z daleka – opowiada Magda. – Byłam przekonana, że spotkanie z chorym dzieckiem zestresowało go i nie wie, jak się zachować. W domu Piotr przyznał, że źle się czuł w towarzystwie Maciusia. – Dziwię się Sylwii, że nie usunęła ciąży. Nie wyobrażam sobie sytuacji, że mój wymarzony synek jest chory. Że nie pójdę z nim na mecz, że nie będzie grał w szkolnej drużynie, że całe życie będzie skazany na pomoc rodziców – tłumaczył. A Magda słuchała i zastanawiała się, czy na pewno dobrze zna swojego narzeczonego?

Tak, rozmawiali wcześniej o dzieciach. Wiele razy. Miała być dwójka – Robert (na cześć idola Piotra – Lewandowskiego) i Tosia. Ale nigdy nie rozważali sytuacji, co będzie, jeśli dziecko urodzi się chore. Dla Magdy zespół Downa nie byłby powodem, by usunąć ciążę. Dla jej narzeczonego – już tak. Teraz Magda zastanawia się, czego jeszcze nie wie o swoim przyszłym mężu...

Jakie małżeństwo ma szansę przetrwać?

Takich przypadków jak Magdy i Piotra jest dużo więcej. Powód? Na początku związku pierwsze skrzypce grają namiętność i wzajemna fascynacja. Wszystko wydaje się piękne i nieskomplikowane, a ty spoglądasz na świat (a przede wszystkim na swojego faceta) przez różowe okulary.

Z czasem relacja przechodzi zmiany, osiągając kolejne „stopnie wtajemniczenia”. Nieco zmienia swój charakter, a erotyczne napięcie ustępuje intymności i zaangażowaniu. Partnerzy poznają się coraz lepiej, czują się ze sobą znacznie bardziej komfortowo i bezpiecznie.

Każdej z nas wydaje się, że wizja małżeństwa, którą mamy w swojej głowie jest tą prawidłową i najbardziej powszechną. Nic dziwnego: zazwyczaj wynosimy ją z domu rodzinnego, a więc dorastamy otoczeni osobami, które myślą podobnie. Jakież bywa nasze zdziwienie, gdy okazuje się, że… nasz partner ma zupełnie inne wyobrażenie o wspólnym życiu. Warto uświadomić sobie, że każdy z nas ma prawo do własnego zdania, a uniwersalny model związku po prostu nie istnieje. Receptą na szczęście jest związanie się z kimś, kto ma poglądy i podejście do życia zbliżone do naszych.

Jeśli jesteście ze sobą od kilku lat i szczerze ze sobą rozmawiacie, z pewnością macie już za sobą dyskusje o tym, czy chcecie mieć dzieci, czym jest dla Was wierność i jak wyobrażacie sobie podział obowiązków w Waszym wspólnym domu (a jeśli nie, to czym prędzej to nadróbcie!). Są jednak również nieco mniej oczywiste pytania, które warto zadać partnerowi, zanim zdecydujecie się na ślub. Może w ten sposób uchronicie się przed związaniem się z kimś, kto do Was nie pasuje?

10 pytań, które warto zadać narzeczonemu

Oczywiście, nie chodzi o to, by poddawać ukochanego przesłuchaniu. Jeśli jednak nie wiesz, jak twój partner odpowiedziałby na część z poniższych pytań, postaraj się wpleść je w jedną z Waszych przyszłych rozmów. Pamiętaj, że człowiek może coś deklarować, a potem zrobić coś zupełnie innego. Pewnie każda z nas zapytana, co zrobi, gdy jej partner ulegnie wypadkowi, odpowie, że będzie go dalej kochać i opiekować się nim. A jest jednak wiele sytuacji, gdy małżonek nie był w stanie poradzić sobie z życiem u boku osoby niepełnosprawnej. Takich sytuacji nie przewidzisz. Ale kiedy już Twój mąż jasno powie, czy jest zwolennikiem czy przeciwnikiem in vitro i okaże się, że jego pogląd jest zupełnie inny niż Twój – może warto wcześniej zacząć dyskusję?

Zapytaj przyszłego męża:

  1. Co byś zrobił, gdyby okazało się, że jestem bezpłodna?
  2. Czy chciałbyś być przy narodzinach naszego dziecka?
  3. Jak zareagowałbyś na niezaplanowaną ciążę? Czy oczekiwałbyś, że urodzę dziecko, niezależnie od sytuacji? Czy namawiałbyś mnie do usunięcia?
  4. Jak byś postąpił, gdybym uległa wypadkowi i stała się niepełnosprawna lub zachorowała na ciężką chorobę?
  5. Czy wyobrażasz sobie sytuację, w której wyprowadzamy się do innego miasta lub kraju?
  6. Jak będziemy spędzali święta: z moją czy twoją rodziną? A może będziemy organizowali wspólne spotkania w naszym domu?
  7. Czy kiedykolwiek miałeś problem z używkami lub hazardem? Zdarzyło ci się brać narkotyki, jeździć samochodem po alkoholu, przegrać dużą sumę w kasynie?
  8. Czy zgodziłbyś się na podpisanie intercyzy?
  9. Czy kiedykolwiek sprawdzałeś, czy nie jesteś nosicielem wirusów HIV lub HPV oraz czy nie cierpisz na choroby weneryczne?
  10. Czy masz jakieś trudne doświadczenia z czasów dzieciństwa, o których jeszcze nie wiem? 

Foto: iStock

Komentarze
Fotolia
Styl życia 10 rzeczy, które na pewno usłyszysz przed ślubem
Twój ślub za pasem. Starasz się nim cieszyć (w końcu nie bez kozery mówi się, że to najpiękniejszy dzień życia), ale nie zawsze jest to możliwe, ponieważ często słyszysz komentarze od bliższych i dalszych Ci osób. Większość jest nieszkodliwa, ale niektóre "gadki" naprawdę działają na nerwy. Zamiast się nimi przejmować, warto traktować jest z przymrużeniem oka. Co dodałybyście do tej listy? :)
Agata Olejniczak
sierpień 24, 2016

1. KONIEC WOLNOŚCI! Zdecydowanie - zawarcie związku małżeńskiego powoduje, że już na zawsze będziesz uwiązana w domu pod kontrolą męża. Ba! Twój ukochany będzie miał to samo, bo przecież małżeństwo oznacza zakaz wychodzenia na piwo czy inne alkohole z kolegami. Po ślubie będziecie jak w więzieniu! 2. Z PEWNOŚCIĄ JESTEŚ W CIĄŻY! No pewnie - bo ślub bierze się tylko i wyłącznie wtedy, gdy kobieta spodziewa się dziecka. Tylko wtedy!  3. (jeśli ktoś nie wypowiedział komentarza nr 2)  ZARAZ PO ŚLUBIE ZAJDZIESZ W CIĄŻĘ! Jak wyżej - małżeństwo oznacza tylko i wyłącznie posiadanie dzieci. Zawarcie związku małżeńskiego zobowiązuje do tego, by od razu starać się o dziecko. No bo co z tego, że Para Młoda może mieć jakieś inne zdanie na ten temat? To w ogóle nie ma znaczenia. 4. JESTEŚ PEWNA, ŻE TO TEN? Doskonałe pytanie szczególnie jeśli bierzesz ślub po kilkuletniej znajomości. A nawet jeśli w grę wchodzi krótszy związek - to faktycznie z pewnością podjęłaś decyzję bez przemyślenia. No bo co? Ślub?! Czy to w ogóle jest jakaś poważna sprawa? 5. CZEMU ŚLUB KOŚCIELNY? (albo) 6. TYLKO CYWILNY?! Jedni uważają, że jak ślub to tylko kościelny (no bo jak to tak, w urzędzie?! Przecież trzeba trzymać się tradycji!). Dla innych zaś w grę wchodzi tylko i wyłącznie ślub cywilny, no bo po co inny skoro nie wierzy się w Boga, nie uznaje Kościoła itd. itp.  7. TYLKO PRZYJĘCIE? (albo) 8. WESELE TO STRASZNA DROŻYZNA!  Tak źle i tak niedobrze. Nie chcesz wesela i zależy Ci tylko i wyłącznie na spędzeniu czasu przy obiedzie z najbliższą rodziną - zawsze znajdzie się ktoś, kto powie, że to beznadziejny pomysł. No bo jak to ślub bez wesela?! Z drugiej strony nie zabraknie tych, którzy uważają, że wesele jest już passe. Drogie, żenujące i zawsze ktoś będzie narzekał - w takim razie po co w...

Przeczytaj
Styl życia Magda Gessler wyceniła swoje dania Wielkanocne. Tanio nie jest...
Magda Gessler sprzedaje wielkanocne wypieki i tradycyjne dania świąteczne. Oferta jest bogata, a ceny mogą niektórych bardzo zaskoczyć.
Milena Majak
kwiecień 06, 2020

Jeszcze w lutym, z okazji Tłustego Czwartku, restauratorka została skrytykowana za  windowanie cen faworków . Tym razem dyskusję mogą rozpocząć ceny potraw wielkanocnych, które Magda Gessler sprzedaje . Co klienci mogą kupić?  Ceny potraw wielkanocnych u Magdy Gessler Tegoroczna Wielkanoc będzie się znacząco różnić nawet od tej z ubiegłego roku. W związku z koronawirusem rząd apeluje o niewyjeżdżanie do rodzin , niegoszczenie znajomych. Pozostanie w domu wcale jednak nie oznacza zaprzepaszczenia ducha wielkiej nocy. Magda Gessler wychodzi jak co roku naprzeciw klientom i sprzedaje dania świąteczne . Tanio niestety nie będzie... Za niektóre dania trzeba zapłacić nawet kilkaset złotych . Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez Magda Gessler (@magdagessler_official) Mar 31, 2020 o 12:15 PDT Wielkanocne wypieki sygnowane nazwiskiem restauratorki można nabywać w  lokalu Słodki Słony . Na stronie internetowej cukierni sprawdziłyśmy menu przygotowane właśnie z okazji zbliżających się świąt. W zakładce "Oferta na Wielkanoc" znajduje się oferta z ciastami, jak i daniami wytrawnymi.  Najtańsza jest tradycyjna baba - 50 zł za 0,7 kg. Zdecydowanie więcej zapłacimy za makowiec, który restauratorka wyceniła na 110 zł . Dostępnych jest też pięć rodzajów mazurka. To ciasto można kupić już za 65 zł. Dla bardziej wymagających podniebień Magda Gessler przygotowała ofertę z tortami wielkanocnymi o smaku pistacjowym, orzechowym i truflowym. Cena? Zawrotne 300 zł... W cukierni dostępne są także dania wytrawne. Ceny są już bardziej przystępne. Jeden litr sałatki jarzynowej, bigosu lub tradycyjnego żurku kosztuje 50 zł. Pół kilograma pieczonego schabu to wydatek rzędu 40 zł. Pięć złotych więcej zapłacimy za pieczony Rostbef wołowy.  W zakładce znajdują się też...

Przeczytaj
adam małysz, piotr i justyna zyła
Styl życia Adam Małysz skomentował rozpad małżeństwa Piotra Żyły: 'Justyna jest moją kuzynką, a Piotr...'
Kryzys w małżeństwie Piotra Żyły to od kilku dni naprawdę gorący temat. Teraz skomentował go Adam Małysz. Czy sytuacja w życiu prywatnym wpływa na skoczka?

Justyna Lazar wyszła za Piotra Żyłę w 2006 roku. Małżeństwo doczekało się dwójki dzieci: 11-letniego Jakuba i 6-letniej Karoliny . Nikt jednak nie spodziewał się, że od jakiegoś czasu ich związek przechodzi poważny kryzys. Polecamy:   Dlaczego pary publikują w social mediach dużo wspólnych zdjęć? Dopiero kilka dni temu otwarcie o tym napisała Justyna Żyła. Na Instagramie dodała bardzo osobisty wpis, który wywołał wiele emocji. Tak, to prawda, ten Wasz wspaniały Piotr Żyła zostawił mnie, dzieci, bo nie potrafi żyć w rodzinie. Połowa winy po mojej stronie, kiedy wyrzuciłam go z domu, jak mnie uprzejmie poinformował, że ma kochankę. Nie mam zamiaru już kłamać - napisała. Od tamtego czasu sytuację skomentowała m.in. mama skoczka, jak i sam Piotr Żyła. Moje małżeństwo rozpadło się już dawno temu. Nie są prawdziwe informacje, że inna kobieta była powodem problemów w związku i wyprowadzki z domu, który zbudowałem dla rodziny. Zostałem zmuszony do wyprowadzki, starałem się dojść do porozumienia z żoną, zadbać o dzieci i koncentrować się na treningach. Nie zamierzam już komentować zachowania i wpisów Justyny przez media, bo to był dla mnie trudny czas, który już mam za sobą - Piotr Żyła oświadczył na swoim Facebooku. Post udostępniony przez Justyna (@justynazyla) Maj 8, 2015 o 11:15 PDT Adam Małysz komentuje rozpad małżeństwa Piotra Żyły Tym razem o zdanie na temat kryzysu w małżeństwie Piotra Żyły zapytano Adama Małysza, który nota bene jest kuzynem Justyny Żyły. Nie będę się wypowiadał na temat rodziny, bo Justyna jest moją kuzynką, a Piotr to także osoba mi bliska - czytamy w "Super Expressie". Wiele osób zastanawiało się również, czy aby sytuacja rodzinna nie wpłynęła na obecnie gorszą formę skoczka . Przypominamy, że nie udało mu się wystartować podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu. Do...

Przeczytaj
Piotr Żyła
Styl życia Piotr Żyła walczy o dzieci. Wysłał żonie pismo przedprocesowe
Piotr Żyła chce sądowego ustalenia kontaktów z dziećmi. Problemem jest... nowa partnerka skoczka?
Agnieszka Pulikowska
kwiecień 23, 2018

Kiedy w lutym pojawiła się szokująca informacja, że Piotr Żyła odszedł od rodziny, wszyscy zastanawiali się, czy to aby nie żart. Wydawało się nieprawdopodobne, że ulubieniec Polaków mógł opuścić żonę i dzieci dla... kochanki. Od tamtej pory jednak co jakiś czas pojawiają się nowe doniesienia o sytuacji rodzinnej Piotra Żyły, z których wynika, że dzieci nie mają zbyt dobrego kontaktu z ojcem. Polecamy:  Kate Middleton trafiła na porodówkę. Czyżby miała urodzić jeszcze dziś? Piotr Żyła walczy o kontakty z dziećmi Niedawno Justyna Żyła opublikowała na Instagramie kolejny wpis, z którego wynikało, że od 3 dni czekają pod męża blokiem, jednak bardzo szybko usunęła ten materiał . Z kolei skoczek i jego matka zaprzeczają doniesieniom, jakoby dzieci były przez niego zaniedbywane. Jak podaje "Twoje Imperium", Piotr Żyła postanowił oficjalnie uregulować kwestię kontaktów z dziećmi.  Polecamy:   Agnieszka Kaczorowska jest zaręczona "Postawił mój świat do góry nogami" Justyna Żyła dostała od męża pismo przedprocesowe - wezwanie do podjęcia rozmów w kwestii ustalenia kontaktów ojca z dziećmi - podaje "Twoje Imperium".   A post shared by Piotr Żyła (@piotr_zyla_official) on Apr 16, 2017 at 2:53am PDT Problemem nie jest jednak żona skoczka, ponieważ ta ponoć nigdy nie zabraniała mu kontaktów z dziećmi.  To Piotr Żyła nie chce przyjeżdżać do Wisły, aby się z nimi spotkać. Z kolei dzieci nie chcą spotykać się w jego nowym domu ze względu na nową partnerkę ojca.  Piotrek w każdej chwili może odwiedzić je w domu. Problem polega na tym, że on nie chce przyjechać do Wisły. Woli, żeby dzieci spotykały się z nim w jego nowym domu, w którym mieszka z kochanką. Ale Kuba i Karolina nie chcą widywać tej pani - napisano w tygodniku. Justyna Żyła dodaje od siebie, że robi wszystko, aby dzieci nie odczuły braku ojca. Jak...

Przeczytaj