klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Fotolia
Styl życia

10 sposobów na to, jak nie dać się zwariować przed ślubem (nie tylko własnym)

Gdy nieubłaganie zbliża się data naszego ślubu albo gdy zaproszenia na wesela rodziny i przyjaciół piętrzą się w skrzynce pocztowej, czas wziąć głęboki oddech, żeby choć na chwilę oderwać się od planowania garderoby, menu i prezentów. Jak nabrać dystansu za pięć dwunasta?
Monika Orzechowska
maj 30, 2016

Jeśli sama bierzesz ślub:

Zakończ planowanie na co najmniej tydzień przed ceremonią

Panna młoda, która na dzień przed ślubem odbiera telefony od florystki, że na giełdzie kwiatowej zabrakło peonii, z hotelu, że pokoje nie pomieszczą wszystkich dziesięciu wujków albo od świadkowej, której sukienka nie doszła ze sklepu internetowego, może zapomnieć o dobrym nastroju (i promiennym wyglądzie!) w ten najpiękniejszy dzień w życiu.

Dlatego jeśli dopięłaś na ostatni guzik kwestię menu, muzyki i listę gości, na tydzień przed ceremonią zamknij temat organizacji wesela. Ostatnie dni poświęć na spa, spotkania z przyjaciółkami i romantyczne chwile z przyszłym mężem. Przypomnij sobie, jak to było w trakcie sesji na studiach – zawsze żałowałaś, że nie zaczęłaś uczyć się wcześniej, żeby na egzamin pójść promienna po ośmiu godzinach snu. Wyciągnij z tego lekcję i przy organizacji ślubu pomiń opcję last minute.

Czytaj też:  Największe wpadki Pary Młodej

Zrób próbny makijaż i fryzurę

Przecież nie chcesz z przerażeniem spojrzeć w lustro na godzinę przed sakramentalnym „tak”. Nawet jeśli nie jesteś fanką makijażu, a na co dzień wiążesz włosy w koczek, ślub to świetna okazja, żeby poczuć się jak księżniczka. Przemiana w najpiękniejszą dziewczynę na balu uda się jednak tylko wtedy, jeśli znajdziesz zaufaną makijażystkę i fryzjerkę, a potem wspólnie z nią ustalisz, jaki look pasuje do twojego typu urody, twojej sukienki i formuły ślubu. Unikaj słowa „retro”, bo zamiast koku Brigitte Bardot fryzjer wyczesze ci gniazdo Amy Winehouse. Ostrożnie podchodź także do tego, co wizażystki nazywają „naturalnym” makijażem.  Może to oznaczać zarówno warstwę podkładu tak cienką, że nic się pod nią nie ukryje, jak i solidną tapetę.

Zafunduj sobie dzień albo dwa dni przyjemności

Zgodnie z punktem pierwszym, ostatnie dni przed ślubem powinny być przeznaczone na przyjemności. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, weź jeden albo dwa dni wolnego. Poświęć je sobie, ukochanemu, przyjaciółkom. Nie mierz w tym czasie obsesyjnie sukni ślubnej z myślą, że przybyło ci dwa centymetry w biodrach. Zrób sobie detoks, wybierz się na masaż, urządź maraton ulubionych filmów. Niech ostatnie dni przed ślubem będą swoistą podróżą przedślubną. Choćby tylko (i aż!) w głąb siebie. Uwaga: to też ostatnia chwila, żeby się rozmyślić! Ucieczki sprzed ołtarza wyglądają spektakularnie tylko w komediach romantycznych.

Ostatni raz przelicz budżet i wyznacz sobie rezerwę

Nie po to, żeby wpędzać się w poczucie winy z powodu dużych wydatków, ale po to, żeby uniknąć dodatkowego stresu, gdy wreszcie przyjdzie rachunek. Trudno utrzymać się w ramach pierwotnego budżetu, zwłaszcza że ponosi się nieprzewidziane koszty w postaci choćby butów na zmianę, gdy te pierwsze okażą się niewygodne, lepiej wiedzieć, ile ostatecznie kosztować będzie wesele. Do każdej jednostkowej kwoty – za jedzenie, alkohol czy przejazd – warto doliczyć 20 proc. po to, żeby w razie czego pozytywnie się rozczarować.

Czytaj też:  Moda ślubna z internetu. Suknie ślubne z sieciówki lepsze niż kreacje projektantów

Zaplanuj podróż poślubną

To odwróci twoją uwagę od drobnych stresów związanych ze ślubem. Myśl, że jak tylko pożegnacie się z rodziną nad ranem następnego dnia po ślubie, czeka was przygoda życia, pomoże przetrwać nawet ten moment, gdy podchmielony wujek spadnie pod stół, zrzucając kieliszki wszystkich pozostałych członków rodziny.

Jeśli wybierasz się na ślub:

Nie przejmuj się, że tę samą kreację założyłaś już przy innej okazji. Nawet jeśli lista gości częściowo się pokrywa. Po pierwsze: nie ty jesteś główną bohaterką dnia, po drugie: nikt oprócz najbardziej złośliwych koleżanek (których właściwie nie powinnaś nazywać koleżankami) nie pamięta twojej ostatniej kreacji, a po trzecie: wystarczy dobrać do sukienki inne dodatki, żeby wyglądała jak prosto z wybiegu.

Nie porównuj swojego prezentu do innych

Nie sprawdzaj, za ile kupili prezent znajomi, czy mieli na niego lepszy pomysł, ani czy lepiej znają państwa młodych. Nie czuj się zobowiązana, żeby darować pieniądze, ale jeśli jest lista, trzymaj się jej, bo państwo młodzi przygotowali ją właśnie po to, żeby ułatwić ci zadanie. Jeśli budżet nie pozwala ci na szaleństwa, spraw młodym spersonalizowany prezent, w którym ważniejszy jest pomysł niż wartość materialna. To może być paczka przyjemności złożona z bonu na masaż, wina i bielizny, bilety na koncert albo piknikowy zestaw dla dwojga.

Czytaj też:  Ślub w czarnej sukni. Blogerka złamała tradycję

Podczas wesela do niczego się nie zmuszaj, a już na pewno nie do zabawy w pociąg

Jeśli weźmiesz udział w zabawie, choć tego nie znosisz, twoja mina i tak powie wszystko. Kiepskim pomysłem jest wychodzenie do toalety, na werandę albo zadzwonić, za każdym razem, gdy inicjowana jest zabawa. Lepiej po prostu swobodnie rozmawiać z innymi gości, którzy też nie czują się komfortowo w centrum uwagi. A żeby państwu młodym nie zrobiło się przykro, pokaż, co potrafisz na parkiecie.

Pamiętaj, że dla przyjaciół najważniejsze jest to, że jesteś

Nie musisz zabawiać rozmową ciotki, której nie znasz, niańczyć siostrzeńców panny młodej, ani wcielać się w rolę wodzireja. Jeśli państwo młodzi naprawdę są ci bliscy, zrozumieją, że chcesz być tego dnia dla nich. A żeby to pokazać, nie potrzebujesz urządzać one man show.

Puszczaj złośliwe zaczepki mimo uszu

Częste zwłaszcza na rodzinnych weselach. Wcale nie musisz wdawać się z babcią w dyskusję o tym, dlaczego jeszcze nie zaręczyłaś się z chłopakiem. Wcale nie musisz tłumaczyć się z tego, dlaczego zrobiłaś sobie rok przerwy w pracy. Ani czuć się winna, że nie modliłaś się w kościele podczas ceremonii zaślubin. Dbaj o dobrą atmosferę na imprezie, ale nie udawaj kogoś, kim nie jesteś. I tak wszyscy to zauważą.

Czytaj też:  Najsłynniejsze suknie ślubne wszech czasów

Komentarze
Fotolia
Styl życia 10 rzeczy, które na pewno usłyszysz przed ślubem
Twój ślub za pasem. Starasz się nim cieszyć (w końcu nie bez kozery mówi się, że to najpiękniejszy dzień życia), ale nie zawsze jest to możliwe, ponieważ często słyszysz komentarze od bliższych i dalszych Ci osób. Większość jest nieszkodliwa, ale niektóre "gadki" naprawdę działają na nerwy. Zamiast się nimi przejmować, warto traktować jest z przymrużeniem oka. Co dodałybyście do tej listy? :)
Agata Olejniczak
sierpień 24, 2016

1. KONIEC WOLNOŚCI! Zdecydowanie - zawarcie związku małżeńskiego powoduje, że już na zawsze będziesz uwiązana w domu pod kontrolą męża. Ba! Twój ukochany będzie miał to samo, bo przecież małżeństwo oznacza zakaz wychodzenia na piwo czy inne alkohole z kolegami. Po ślubie będziecie jak w więzieniu! 2. Z PEWNOŚCIĄ JESTEŚ W CIĄŻY! No pewnie - bo ślub bierze się tylko i wyłącznie wtedy, gdy kobieta spodziewa się dziecka. Tylko wtedy!  3. (jeśli ktoś nie wypowiedział komentarza nr 2)  ZARAZ PO ŚLUBIE ZAJDZIESZ W CIĄŻĘ! Jak wyżej - małżeństwo oznacza tylko i wyłącznie posiadanie dzieci. Zawarcie związku małżeńskiego zobowiązuje do tego, by od razu starać się o dziecko. No bo co z tego, że Para Młoda może mieć jakieś inne zdanie na ten temat? To w ogóle nie ma znaczenia. 4. JESTEŚ PEWNA, ŻE TO TEN? Doskonałe pytanie szczególnie jeśli bierzesz ślub po kilkuletniej znajomości. A nawet jeśli w grę wchodzi krótszy związek - to faktycznie z pewnością podjęłaś decyzję bez przemyślenia. No bo co? Ślub?! Czy to w ogóle jest jakaś poważna sprawa? 5. CZEMU ŚLUB KOŚCIELNY? (albo) 6. TYLKO CYWILNY?! Jedni uważają, że jak ślub to tylko kościelny (no bo jak to tak, w urzędzie?! Przecież trzeba trzymać się tradycji!). Dla innych zaś w grę wchodzi tylko i wyłącznie ślub cywilny, no bo po co inny skoro nie wierzy się w Boga, nie uznaje Kościoła itd. itp.  7. TYLKO PRZYJĘCIE? (albo) 8. WESELE TO STRASZNA DROŻYZNA!  Tak źle i tak niedobrze. Nie chcesz wesela i zależy Ci tylko i wyłącznie na spędzeniu czasu przy obiedzie z najbliższą rodziną - zawsze znajdzie się ktoś, kto powie, że to beznadziejny pomysł. No bo jak to ślub bez wesela?! Z drugiej strony nie zabraknie tych, którzy uważają, że wesele jest już passe. Drogie, żenujące i zawsze ktoś będzie narzekał - w takim razie po co w...

Przeczytaj
Styl życia Największe wpadki Pary Młodej
Historii o weselnych wpadkach nie brakuje. Najczęściej ich „bohaterami” są goście, ale przecież niejedno „faux pas” popełnia Para Młoda. Wyjście na kilka godzin na sesję zdjęciową, upicie się, a może… przeliczanie pieniędzy z koperty na oczach gości?! Na naszym wizażowym forum aż wrze w tym temacie. Postanowiłyśmy zatem opisać najbardziej gorące historie. Jesteście gotowe?
Monika Orzechowska
maj 18, 2016

Zapraszamy, ale bez osoby towarzyszącej Na Forum Wizaz.pl jedną z najczęściej wymienianych wpadek Pary Młodej jest zapraszanie gości bez osób towarzyszących . - Uważam za co najmniej niestosowne to, że dwukrotnie dostałam zaproszenie na wesele bez osoby towarzyszącej – opowiada użytkowniczka o nicku Kojaniskatesi -  Za pierwszym razem miałam 23 lata i w dodatku byłam świadkową (!!!), za drugim zaś 25 i byłam w stałym związku. Wyjaśnienia w obu przypadkach były identyczne – Pary Młode tłumaczyły, że niestety nie mają funduszy, by zaprosić ją z kimś, ale bardzo chcą, żeby przyszła. Forumowiczka o nicku Laska rozumie to. - Zapraszanie z osobą towarzyszącą nie zawsze jest takie proste, jak to się wydaje. Jak ktoś ma mały budżet albo dużą rodzinę i trzeba by było zaprosić dodatkowo 30 osób, których w ogóle się nie zna, to jest to zrozumiałe – twierdzi. Czytaj też:   Najpiękniejsze fryzury ślubne - inspiracje z pokazów Nazywam się… Osoba Towarzysząca Zapraszanie gości weselnych z osobami towarzyszącymi to jednak standard. Niestety wciąż do rzadkości należy wypisywanie pary z imienia i nazwiska . - Będąc z narzeczonym od 8 lat, dostawałam ciągle zaproszenia ze zwrotem "osoba towarzysząca" ! Na winietkach to samo. Było kilka wyjątków, ale w większości nikt się nie postarał, co było przykre. Sama teraz robię wesele i wszystkich kuzynów obdzwoniłam i wypytałam o imiona i nazwiska, bo jest to jednak gość, a nie Pani Iksińska czy Pan Iksiński – pisze dziewczyna o nicku talkative2 . Chyba jeszcze gorzej miała internautka o nicku narzeczona . - Mój brat wpisał mnie na zaproszeniu z osobą towarzyszącą, mimo, że byłam z moim obecnym narzeczonym wtedy już 4 lata i im drużbowaliśmy. Ręce mi opadły . Jako jedyny kuzyn wpisał nas z imienia i nazwiska oboje rok później. Ja rozumiem, że jak ktoś jest z dalszej rodziny,...

Przeczytaj
ONS
Moda Wcale nie suknia ślubna Meghan Markle! Oto najszerzej komentowana kreacja roku
O tym ślubie w mediach było dwa razy głośniej niż o brytyjskim royal wedding! Chiara Ferragni i jej trzy suknie ślubne Diora pobiły na głowę projekt Givenchy, który wybrała Meghan Markle.
Ewelina Błeszyńska
wrzesień 10, 2018

Chiara Ferragni uznawana jest za najbardziej wpływową blogerkę modową na świecie, a na Instagramie śledzi ją już prawie 15 milionów użytkowników. Włoszka dobrze wie, jak potęgować zainteresowanie swoich followersów i dzieli się z nimi właściwie każdym aspektem życia. Jej ślub z włoskim piosenkarzem Fedezem odbył się 1 września na Sycylii, a blogerka atmosferę podgrzewała już na kilka miesięcy przed głośnym weselem. Ostatecznie zdecydowała się na suknię ślubną z koronkową górą i tiulowym dołem Dior Haute Couture - wyglądała swobodnie, klasycznie, pięknie. Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez Fedez (@fedez) Wrz 1, 2018 o 12:17 PDT Po uroczystości zaślubin, Chiara Ferragni przebierała się jeszcze dwa razy - zdecydowała się na suknię z wyszywanymi cytatami z piosenek swojego męża oraz imprezową suknię o długości mini. Obie suknie również miały wszytą metkę Dior haute couture i zostały zaprojektowane według wizji Ferragni. Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez Chiara Ferragni (@chiaraferragni) Wrz 1, 2018 o 12:52 PDT Suknie ślubne Chiary Ferragni i Meghan Markle 1 września, a także kilka dni później Instagram dosłownie zalała fala zdjęć ze ślubu Chiary i Fedeza. Koszty ślubu wyceniane są na ponad 3 miliony złotych - to bardzo mało w porównaniu z tym, ile kosztowała ceremonia zaślubin Meghan i Harry'ego. Koszty royal wedding oscylowały wokół 150 milionów złotych. Mimo wszystko to ślub włoskiej blogerki i piosenkarza został nazwany ślubem 2018 roku. Według badań przeprowadzonych przez platformę Launchmetrics posty Chiary, Fedeza oraz gości na ślubie wygenerowały łącznie 67 milionów interakcji w mediach społecznościowych!...

Przeczytaj
zabiegi przed ślubem
Pielęgnacja Jak najlepiej zaplanować zabiegi kosmetyczne przed ślubem?
Wychodzisz za mąż? Sprawdź jak najlepiej zaplanować zabiegi pielęgnacyjne, aby wyglądać olśniewająco na własnym ślubie!
Magdalena Borucińska
kwiecień 02, 2012

Zabiegi przed ślubem: 6 miesięcy do ślubu To dobry moment, żeby zastanowić się nad tym, co chciałabyś zmienić – łatwiej będzie opracować plan działania. Niedoskonałości cery, przebarwienia, schudnąć kilka zbędnych kilogramów, a może za małe usta? Dermatolog pomoże uporać się z niechcianym trądzikiem czy przebarwieniami za pomocą odpowiednio dobranych leków i zabiegów takich jak laser czy głęboki peeling chemiczny. Zadowalające efekty widoczne są najczęściej dopiero po kilku zabiegach, dlatego nie zostawiaj ich na ostatnią chwilę! Przy niewielkich problemach ze skórą wybierz peeling kawitacyjny, który odświeży skórę oraz zabiegi dopasowane do twojej cery: nawilżające do suchej i normalnej, normalizujące do tłustej i mieszanej, kojące do naczynkowej oraz rozjaśniające na bazie witaminy C do szarej i zmęczonej. Chcesz zrzucić kilka zbędnych kilogramów i ujędrnić ciało? Polecamy siłownię z fachowymi poradami trenera i basen, który rewelacyjnie wyszczupla sylwetkę. Możesz dojeżdżać do pracy rowerem, zaproponować koleżance wspólne bieganie albo zajrzeć na nasze forum Fitness – znajdziesz tu masę przydatnych porad oraz grupy wsparcia. Zabiegi przed ślubem: 3 miesiące do ślubu Jeśli dotąd nie dbałaś regularnie o dłonie i paznokcie, musisz poświęcić im trochę uwagi. Po pierwsze odwiedź manikiurzystkę, która podpowie czego potrzeba twoim paznokciom i nada im odpowiedni kształt. Manikiur wykonuj w salonie regularnie, a w domu, jeśli masz problemy z paznokciami, łykaj odpowiednie suplementy. Jeśli twoim problemem jest sucha lub pękająca skóra stóp koniecznie wybierz się na pedicure. Codziennie smaruj stopy kremem zmiękczającym lub nawilżającym. Zabiegi przed ślubem: 1-2 miesiące do ślubu Przede wszystkim zapisz się do fryzjera i wizażystki, którzy dobiorą ci odpowiednie uczesanie oraz makijaż. Jeśli nie będziesz zadowolona z efektu,...

Przeczytaj