klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Ubranka
Fotolia
Styl życia

10 wskazówek, które pomogą w wyborze ubrań dla noworodka

Jak wybrać ubranka dla noworodka? Przeczytaj kilka praktycznych wskazówek, dowiedz się na co zwrócić uwagę przy kompletowaniu wyprawki dla noworodka.
Lena Grabowska
sierpień 13, 2015

Przygotowaliśmy 10 praktycznych wskazówek, które ułatwią wybór ubranek dla noworodka. W galerii znajdziesz podstawowe części garderoby noworodka i proste wskazówki, które pozwolą Ci podjąć decyzję przy kompletowaniu wyprawki.

O tym warto pamiętać kompletując ciuszki do wyprawki:

  1. Wybieraj ubranka w stonowanej kolorystyce i bez nadruków, ułatwi to robienie prania. W pierwszych miesiącach ciuszki należy prać w wysokich temperaturach i prasować.
  2. Staraj się unikać ubranek, które barwione były szkodliwymi barwnikami, mogą podrażniać delikatną skórę noworodka.
  3. Pamiętaj aby ciuszki były zrobione z wysokiej jakości materiałów, najlepiej bawełny. Materiał musi umożliwiać skórze oddychanie.
  4. Unikaj kapturów, kołnierzyków i golfów, nie są noworodkowi potrzebne, a mogą powodować dyskomfort.
  5. Staraj się wybierać ubranka zapinane na napy nie guziki, niemowlęta wszystko wkładają do buźki- unikniesz ryzyka zadławienia się małym elementem.
  6. Unikaj sztywnych materiałów takich jak dżins, sztruks-mogą krępować ruchy dziecka. Noworodek na każdy dyskomfort reaguje płaczem, najlepiej zadbać o wygodne ubranka od początku.
  7. Pamiętaj o wycięciu metek z ubranek, które dziecko ma założone bezpośrednio na skórę, mogą powodować podrażnienia.
  8. Nie kupuj dużej ilości ubranek, dzieci w początkowym okresie bardzo szybko rosną.
  9. Nie kupuj ubranek na zapas, może się okazać, że źle przewidziałaś tempo wzrostu dziecka i ubranko jest za małe lub za duże.
  10. Kompletując ubranka zwróć uwagę na termin porodu i pogodę, która może Was zastać. 

Postaraj się skupić na tym, żeby strój był praktyczny, wygodny i bezpieczny dla dziecka, w pierwszych miesiącach życia nie wygląd jest najważniejszy.

Nagroda Redaktor Naczelnej Wizaż.pl dla firm kosmetycznych, które wspierają kobiety - oto laureaci!

Dodałybyście coś jeszcze do tej listy wskazówek?

1 z 9

Śpiwór czy kocyk

Śpiwór czy kocyk

Zaletą używania śpiworka jest fakt, że noworodek nie jest w stanie się odkryć. Śpiworki też świetnie sprawdzają się na spacerach z wózkiem. Doskonale chronią dziecko przed chłodem.

Z każdego kocyka, który jest kwadratowy można zrobić rożek. Rożek świetnie sprawdza się u noworodków, gdyż krępuje ruchy dziecka. Krępowanie niemowląt to jedna ze sprawdzonych metod wyciszania dziecka. 

2 z 9

Rękawiczki i skarpetki

Rękawiczki i skarpetki

Rękawiczki tzw. niedrapki są przydatne w pierwszych chwilach po porodzie. Noworodek nie panuje nad rączkami i machając nimi bezwiednie często drapie się po buźce.

Skarpetki niemowlaka powinny być bawełniane. Należy szczególną uwagę zwrócić na ściągacze, które nie mogą zbyt mocno uciskać nóżki dziecka. Skarpetki z gumowymi stoperami przydadzą się dopiero po 3 miesiącu, kiedy dziecko podejmie pierwsze próby przemieszczania się.

Wiele kobiet i położnych stosuje skarpetki zamiast rękawiczek niedrapek. Wszystko dlatego, że rękawiczki są trochę większe i dziecku łatwiej je ściągnąć.

3 z 9

Czapeczka

Czapeczka

Cienka, bawełniana czapeczka jest przydatna noworodkowi nie tylko zimą. Czapeczkę zakłada się po kąpieli, na świeżo umyte włoski dziecka, aby uniknąć przeziębień.

4 z 9

Pieluchy tetrowe

Pieluchy tetrowe

W dobie pampersów pieluchy tetrowe nadal pozostają niezastąpione. Noworodki często ulewają pokarmem po jedzeniu, ażeby nie zmieniać po każdym karmieniu pościeli z pomocą przychodzą pieluszki tetrowe. Złożoną pieluszkę podkładamy pod buźkę dziecka. Gdy dziecku się uleje wymieniamy samą pieluszkę a nie prześcieradło. Dodatkową zaletą pieluszek tetrowych jest fakt, że nie podrażniają skóry dziecka, są bardzo chłonne oraz szybko schną po praniu.

5 z 9

Body

Body

Body to niezastąpiona część garderoby noworodka. Wyższość body nad koszulką stanowi fakt, że dziecko ma zawsze zakryte plecy i brzuszek. Rozpięcie zlokalizowane na dole ułatwia wymianę pieluszki. Wybierając body warto zwrócić uwagę na to, czy jest zapinane na napy i czy ma rozcięcia, bądź napy przy dekolcie, które ułatwią przeciągnięcie przez główkę. Body są dostępne bez rękawów, z krótkimi rękawami bądź z długimi. 

6 z 9

Półśpiochy

Półśpiochy

Półśpiochy sprawdzą się lepiej niż spodnie w chłodne dni. Ich podstawową zaletą, jest to że mają zakryte stópki. Dziecko nie ma możliwości ściągnięcia sobie skarpetek ze stóp.

7 z 9

Kombinezon i śpioszki

Kombinezon i śpioszki

Zarówno kombinezon (zwany też pajacykiem) jak i śpioszki świetnie spisują się w chłodniejsze dni.

Przy wyborze kombinezonu warto zwrócić uwagę, aby był rozpinany z przodu, na całej długości i wewnątrz nóżek. Obracanie na brzuszek noworodka, którego trzeba przewinąć po karmieniu może spowodować ulewanie.

Śpiochy stają się coraz mniej popularne za sprawą półśpioch. Przy wyborze śpiochów warto zwrócić uwagę, aby były rozpinane w kroku na napy.

8 z 9

Bluzka i spodnie

Bluzka i spodnie

Wybierając bluzkę należy zwrócić uwagę na rozpięcie przy dekolcie ułatwiające włożenie ubranka przez głowę oraz na szerokość rękawów pod pachami. Im szersze rękawy tym dziecko będzie mogło się swobodniej poruszać. Najlepiej wybierać bluzki bez nadruków, gdyż mogą one ulec uszkodzeniu w praniu. Specyficzną wersją bluzki jest kaftanik, który charakteryzuje się tym, że jest rozpinany, bądź wiązany z przodu.

Przy wyborze spodenek najważniejsze są delikatne ściągacze, które nie będą uciskać brzuszka dziecka po jedzeniu. Należy unikać sztywnych materiałów, tj. sztruks czy dżins. Na rynku jest dostępnych duża liczba spodenek wykonanych z miękkich materiałów imitujących dżins. 

9 z 9

Śliniaczek

Śliniaczek

W pierwszych 3-4 miesiącach, kiedy dziecko je wyłącznie mleko matki, bądź modyfikowane, używanie śliniaczka nie jest konieczne. Powstałe, ewentualnie plamy na ubrankach zazwyczaj łatwo sprać. Śliniaczek staje się niezbędny około 4 miesiąca, kiedy to włączamy do diety pierwsze stałe pokarmy. Dziecko ucząc się jeść i próbując  nowych smaków potrafi narobić bałaganu ;)

Komentarze