klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Styl życia

10 zachowań, które powinny cię zaniepokoić w twoim związku

Związek powinien dawać nam szczęście i poczucie bezpieczeństwa. Ale wiele relacji zamiast na miłości i szacunku, opiera się na kontroli oraz manipulacji. Masz wrażenie, że facet, który na początku wydawał ci się czułym romantykiem, teraz bardziej przypomina chorobliwego zazdrośnika i tyrana? Sprawdź, czy jesteś w toksycznym związku!
Marta Tabiś-Szymanek
październik 19, 2016

Toksyczny związek opiera się na zupełnie innych fundamentach niż normalna, zdrowa relacja. Podstawą miłości powinny być wzajemny szacunek, zaufanie oraz szczere przywiązanie. To dzięki nim osiągamy spokój i poczucie bezpieczeństwa.

W przypadku toksycznej relacji pozytywne emocje i zachowania zastąpione zostają przez zazdrość, niepewność, strach i manipulację. Zauroczonymi sobą ludźmi targają bardzo intensywne emocje, często mylone z miłością.

Jak rozpoznać, czy powyższy opis odnosi się również do twojego związku? Szczególną uwagę zwróć na symptomy takie jak:

1. Kontrola i brak prywatności

Partner wypytuje cię o każdą sekundę spędzaną bez niego, nie pozwala, by cokolwiek w twoim życiu działo się bez jego wiedzy lub udziału. Zdarza mu się czytać twoją korespondencję, SMS-y, maile lub zaglądać do twoich kieszeni, przez co czujesz się inwigilowana.

2. Obarczanie winą za wszystko

Każda kłótnia kończy się obwinianiem ciebie. On przecież nie zachowałby się wobec ciebie wrogo lub nieuprzejmie, gdybyś była lepsza. Ciągle czujesz się czemuś winna i zobowiązana do tego, by w jakiś sposób zmyć swoje przewinienia.

3. Tworzenie zależności

Stara się uzależnić cię od siebie finansowo lub mentalnie. Wmawia ci, że nie poradziłabyś sobie bez niego.

4. Brak szacunku

Obraża cię i rani poprzez pogardliwe komentarze lub zachowania, stosuje wyzwiska.

5. Lekceważenie

Partner ignoruje, lekceważy, traktuje protekcjonalnie i dewaluuje osiągane przez ciebie sukcesy. Od kiedy z nim jesteś, twoja samoocena się bardzo obniżyła.

6. Wymuszanie zmian

Narzuca ci swoje poglądy i przyzwyczajenia. Irytuje się, gdy ubierasz się zgodnie z własnym gustem, wymaga od ciebie określonego wyglądu. Sprawia, że czujesz się nieatrakcyjna.

7. Humory

Jest bardzo humorzasty. Na każdą rzecz, która mu się nie podoba, reaguje obrażaniem się.

8. Odcinanie od rodziny i przyjaciół

Nakłania cię do zerwania kontaktów z każdym, kto w jego ocenie zagraża waszej relacji.

9. Manipulacja

Chcąc osiągnąć swoje cele, twój partner posuwa się wobec ciebie do intryg, podstępów i szantażu.

10. Nieuzasadniona zazdrość

Jest o ciebie chorobliwie zazdrosny, nawet, jeśli nie dajesz mu do tego żadnych podstaw. Wciąż oskarża cię o niewierność, zachowuje się w sposób zaborczy.

Jak poradzić sobie z toksyczną relacją?

Wiele osób nie zauważa symptomów destrukcyjnego funkcjonowania swojego związku i potrafi tkwić w nim przez długie lata. Zakończenie relacji, która nas unieszczęśliwia, nie jest łatwe, bywa jednak konieczne. Można również zdecydować się na pracę w kierunku uzdrowienia kontaktów z partnerem, do tego konieczne są jednak chęci i motywacja z obu stron.

A co, jeśli to ty jesteś toksyczną częścią związku? Zapytaj partnera, które z twoich zachowań sprawiają, że źle się w nim czuje. Najlepiej, by opisał dokładnie, jak tego typu działania na niego wpływają oraz co o nich myśli. Niech informuje cię za każdym razem, gdy robisz te rzeczy, a ty postaraj się zmienić swoje nawyki na bardziej konstruktywne.

Komentarze
Baron porównał związek z Lipińską do tego z Wieniawą. Oj chyba nie będą zadowolone
Styl życia Baron porównał związek z Lipińską do tego z Wieniawą
Baron nieopatrznie porównał relację z Blanką Lipińską do swojego związku z Julią Wieniawą. Takich słów nikt się nie spodziewał!

Baron i Blanka Lipińska to obecnie jedna z najgorętszych par polskiego show biznesu. I choć początkowo zakochani skrzętnie ukrywali swój związek przed mediami, to od czasu pamiętnego zdjęcia w windzie , potwierdzającego ich zażyłość, coraz chętniej chwalą się miłością w mediach społecznościowych. Celebryci nie tylko obdarowują się uroczymi niespodziankami w postaci wymyślnych gadżetów , czy ciast w kształcie serca , znaleźli dla siebie pieszczotliwe zdrobnienia , ale także spędzają ze sobą domową kwarantannę związaną z pandemią koronawirusa , podczas której pisarka znacznie przytyła . Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez Blanka Lipinska (@blanka_lipinska) Kwi 27, 2020 o 7:16 PDT Jak dotąd Baron był bardzo powściągliwy w komentowaniu swojego nowego związku, jednak tym razem zrobił wyjątek i zdradził, co najbardziej podoba mu się w Blance. Co więcej juror „The Voice Kids” przez przypadek porównał swoją obecną relację to tej z Julią Wieniawą . Oj panie chyba nie będą zadowolone! Baron o związku z Blanką Lipińską Po medialnym związku i jeszcze głośniejszym  rozstaniu z Wieniawą , motywowanym natłokiem pracy, Baron szybko znalazł ukojenie w ramionach Blanki Lipińskiej . W rozmowie live z magazynem „Gala” artysta postanowił opowiedzieć o swojej wielkiej miłości do autorki bestsellerowej erotycznej sagi „365 dni” . Muzyk zdradził, że docenia kulinarny talent Lipińskiej, którym jest wręcz oczarowany. Na pewno cenię jej charakter i lubię z nią gadać. Ona zawsze ma tyle do powiedzenia, że to jest fascynujące. To jest taki ogień, który sprawia, że chce mi się z nią gadać. Lubię się z nią śmiać, wygłupiać. To jest kobieta wulkan. Zawsze się coś dzieje. Nie mogę nie wspomnieć o talencie Blani, a...

Przeczytaj
Styl życia Zależy Ci na dobrych relacjach z partnerem? Tego słowa unikaj!
Romantyczne kolacje przy świecach i materialne prezenty dla podtrzymania dobrych relacji w związku wydają się wprawdzie dobrym pomysłem, ale na dłuższą metę nie wystarczą. Okazuje się, że aby relacje z partnerem były zdrowe, należy za wszelką cenę unikać jednego, zdawałoby się, że całkiem zwyczajnego słowa.
Agata Olejniczak
lipiec 29, 2016

Cóż to za słowo, które może zniszczyć dobre stosunki z facetem? Jak twierdzi psycholog dr Jeffrey Bernstein na łamach „Psychology Today” osobie, którą kochasz, nie mów „powinno/powinieneś” . Specjalista, który prowadzi terapie dla par, zauważył, że częstym źródłem problemów w związku jest fatalny dobór słów. Powód? Nikt nie lubi być osądzany, zwłaszcza przez bliską osobę. Słowo „powinno” tworzy dodatkowo negatywną energię, a z czasem staje się toksyczne dla każdej relacji. Kiedy mamy więc ochotę wykrzyczeć partnerowi coś w stylu „powinieneś o tym wiedzieć/powinieneś się domyślać, jak się czuję” , ugryźmy się w język. W rozmowie z chłopakiem, narzeczonym czy mężem używajmy argumentów. Po pierwsze, nie czyta on w naszych myślach. Po drugie, jest wiele sposobów na to, by powiedzieć coś konkretniej i z szacunkiem. „Chciałabym, żebyś mnie wysłuchał i zrobił to, o co proszę” - nawet takie proste zdanie może przynieść znacznie lepszy skutek niż powtarzanie w kółko „powinieneś to zrobić”. Ostatecznie zawsze mogło być gorzej. Z dwojga złego lepiej oduczyć się prostego „powinno” niż tłamsić w sobie emocje. Wszak równie dobrze można użyć zwrotów „proszę, żebyś mnie w tej sprawie wysłuchał” (zamiast „powinieneś wiedzieć, jak się czuję”), „chciałabym, żebyś zastanowił się co mówisz” (zamiast „nie powinieneś podnosić tej kwestii”). Możliwości jest wiele. (Podobno) wystarczy tylko chcieć. Zobacz także:  10 powodów, dla których kobiety boją się wchodzić w nowy związek

Przeczytaj
iStock
Styl życia Co zrobić, jeśli partner wcześniej sypiał z dużo starszymi kobietami?
Niektóre kobiety wchodząc w nowy związek nie chcą wiedzieć, jaką przeszłość ma ich partner. Inne na odwrót. Co zrobić, kiedy ta wiedza jednak nie jest dla nas łatwa?
Agnieszka Pulikowska
listopad 03, 2019

Dla niektórych nowy związek to nowy początek dosłownie i w przenośni. Niekiedy jednak nawet jeżeli między partnerami nie pojawia się temat swojej przeszłości, szczególnie seksualnej, prawda może wyciec chociażby przez wspólnych znajomych. Część osób chwali się swoim życiem erotycznym wśród znajomych nie podejrzewając, że kiedykolwiek może to wyjść do osób, z którymi potem będziemy chcieli być w związku, a czasem to może stanowić poważny problem dla naszej drugiej połówki.  Czy mówić partnerce/partnerowi o swojej przeszłości seksualnej? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy mówić partnerowi/partnerce o swojej przeszłości. Część kobiet z zaciekawieniem wysłucha tego, co ma jej partner do opowiedzenia i nie będzie tego wspominała, porównywała się do jego poprzednich kochanek . Część jednak może mieć z tym problem. Co zrobić, kiedy np. dowiadujemy się, że facet, z którym chcemy zacząć związek do tej pory sypiał ze sporo starszymi kobietami? Czy w przyszłości nie będzie to dla nas problem? Nie będziemy do tego wracać? I czy przede wszystkim... myśl o tym przypadkiem nas nie odrzuca? Zobaczcie także:  Czy zdecydować się na seks bez zobowiązań? Taką sytuację miała jedna z naszych forumowiczek. (...) chłopak ten miał przygody z milfami... Niby nie powinno mnie obchodzić jego życie seksualne przede mną, jego sprawa, a zazwyczaj nie bywam zazdrosna o przeszłość. Niestety dowiedziałam się tego (mamy wspólnych znajomych) i sam kiedyś po pijaku rozmawiał o tym z kumplem, kiedy byłam obok (wtedy ledwo się znaliśmy, ale w pamięci mi to już zostało). Najstarsza kobieta z którą się spotykał miała 55 lat... - napisała natalia. Na jej pytanie: "mogłybyście stworzyć z kimś Takim związek? Czy też widzicie w tym problem?" Wizażanki miały podzielone zdania. Z jednej strony odradzają taki związek ze względu na własną reakcję....

Przeczytaj
22 tydzień ciąży - czy czujesz czkawkę dziecka?
Fotolia
Styl życia 22 tydzień ciąży - czy czujesz czkawkę dziecka?
Szybkie, miarowe i regularne ruchy, które odczuwasz w brzuchu, to może być czkawka malucha! Sprawdź co jeszcze dzieje się w 22 tygodniu ciąży.
Łucja Zbieniewska
styczeń 13, 2011

22 tydzień ciąży: samopoczucie i objawy Jeśli czujesz się dobrze, ciesz się swoją ciążą. To dobry czas na odwiedzenie rodziny, pierwsze zakupy dla dziecka. Możesz teraz poświęcić czas swoim zainteresowaniom lub nauce – po urodzeniu dziecka dużo trudniej będzie ci znaleźć na to wolną chwilę. Czasem mogą cię niepokoić dolegliwości, na przykład skurcze czy obrzęki nóg, zgaga, czy bóle w krzyżu, które są spowodowane zwiększoną wagą ciała i powiększającym się brzuszkiem. Mogą ci dokuczać skurcze w dolnej części brzucha – rozciągają się więzadła podtrzymujące macicę. Jeśli jednak bóle będą silne albo częste, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Rozwój dziecka w 22 tygodniu ciąży U malucha zaczyna się rozwijać system odpornościowy, doskonalą się mięśnie oraz zmysł równowagi. Ciągle porusza teraz paluszkami, obraca się dookoła własnej osi, rusza rączkami i nóżkami, kręci bioderkami. Ma już ustalone swoje pory aktywności i snu. Szybkie ruchy, które odczuwasz niekiedy wewnątrz brzucha to... czkawka. Stanowi ona świetne ćwiczenie płuc i maluch nie odczuwa jej jako czegoś nieprzyjemnego. Dziecko waży już ok. 400 gramów i ma ok. 20 cm długości. W tym okresie płód posiada już wszystkie neurony, a jego receptory mogą już rejestrować wszelkie zmysły, które od tej pory zaczynają się wyostrzać. Maluch coraz lepiej będzie teraz czuł i słyszał, dlatego mów do niego. Niektóre przyszłe mamy już w czasie ciąży czytają swoim dzieciom książeczki i puszczają im muzykę. 22 tydzień ciąży: co warto wiedzieć Ciąża to bardzo specjalny okres, nie tylko dla ciebie, ale również dla twojego partnera i związku. Przyszły tata może czasem czuć się zagubiony w tej nowej dla niego sytuacji, dlatego warto mu pomóc w stawaniu się ojcem. Staraj się na różne sposoby zachęcać go do przeżywania ciąży razem z tobą: wspólne wizyty u lekarza,...

Przeczytaj