Wejdź
11 miesiąc życia dziecka
Fotolia
Styl życia

11 miesiąc życia dziecka - świat z pozycji pionowej

11 miesiąc życia dziecka to czas, w którym dziecko jest zafascynowane faktem, że stoi, a nawet chodzi - przy meblach już prawie samodzielnie. Sprawdź, co jeszcze dzieje się w 11 miesiącu!
Łucja Zbieniewska
styczeń 28, 2011
11 miesiąc życia dziecka

Jak przewinąć noworodka? Mamy dla Was instrukcję krok po kroku!

W jedenastym miesiącu życia dziecko jest bardzo ciekawe świata i robi wszystko, aby jak najlepiej poznać i zbadać swoje otoczenie. Otwiera szafki, szuflady i pudełka, z radością bada ich zawartość. Coraz pewniej się porusza, czy to raczkując, czy chodząc przy meblach. Maluszki lubią chodzić trzymane za rączki: dla opiekuna to wyczerpujące zajęcie, ale dziecko trenuje prawidłowe ustawienie stóp podczas chodzenia, dlatego warto pozwolić szkrabowi na taką aktywność. Niemowlę świadomie wypowiada kolejne nowe wyrazy, próbuje samo nazywać przedmioty. Chętnie samo je, niekiedy już całkiem sprawnie operuje łyżeczką.

Rozwój fizyczny w 11 miesiącu życia dziecka

 • Dziecko w wieku jedenastu miesięcy już coraz lepiej się czuje w pozycji stojącej, coraz dłużej stoi trzymając się barierki lub mebli, czasem próbuje też stać bez podtrzymywania.
 • Zaczyna też chodzić, przytrzymując się wszelkich możliwych podpórek (szafek, półek, stołków, regałów). Trzeba więc bardzo uważać, aby nie ściągnęło na siebie nic ciężkiego, gorącego, ostrego – żeby nie zrobiło sobie krzywdy.
 • Maluch doskonali swoje ruchy precyzyjne; obserwuje dorosłych i stara się używać różnych przedmiotów zgodnie z ich przeznaczeniem (np. łyżeczki, kubeczka, ale także szczotki do zamiatania czy gąbki do mycia).

11 miesiąc życia dziecka: rozwój intelektualny i społeczny

 • Maluszek chętnie poznaje świat na wszelkie możliwe sposoby, zaczyna też być kreatywny; czasem z przyjemnością rysuje (a właściwie maże) przy użyciu kredek.
 • Powoli ośmiela się wobec nieznajomych, chociaż u każdego dziecka jest nieco inaczej: jego kontakty z innymi dziećmi oraz dorosłymi zależą od indywidualnych cech charakteru. Nie umie jeszcze bawić się z innymi maluchami, na razie bawi się jeszcze obok innych dzieci.
 • Coraz chętniej naśladuje gesty, ruchy, a nawet mimikę i sposób mówienia obserwowanych osób.
 • Zdarza się, że testuje reakcje rodziców na swoje zachowanie: robiąc coś, czego mu nie wolno, bacznie obserwuje mamę lub tatę, sprawdzając, czy będą przestrzegać ustalonych wcześniej granic.
 • Dziecko potrafi się także coraz lepiej skoncentrować: z uwagą ogląda książeczki z obrazkami, próbując rozpoznać, co się na nich znajduje.

Karmienie w 11 miesiącu życia dziecka

 • Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym i bez skłonności do alergii właściwie nie mają już specjalnej diety, mogą jeść niemal wszystko to, co dorośli, chociaż oczywiście niewskazane są ostre przyprawy, dania smażone i tłuste oraz ciężkostrawne.
 • Do codziennego jadłospisu dziecka warto dodawać zwłaszcza warzywa w różnych postaciach, aby maluch zasmakował zróżnicowanych potraw i miał możliwość wybrania, co lubi a czego nie.
 • Konsystencja potraw powinna być już bardziej stała, aby zachęcić dziecko do żucia; nie miksujemy więc już zupek – możemy je gotować na warzywach startych na grubej tarce lub pokrojonych w malutką kosteczkę.
 • Maluszki chętnie jedzą samodzielnie (najczęściej rączką, rzadziej łyżeczką), warto je do tego zachęcać, nawet za cenę mycia i przebierania dziecka oraz czyszczenia całej kuchni.
 • Większość dzieci potrafi też pić z kubeczka – niekapka: dobrze byłoby, aby maluch przyzwyczajał się do picia z kubka a nie z butelki, gdyż potem trudno będzie go od tego odzwyczaić.

Rozwój mowy

 • Jedenastomiesięczne niemowlę coraz lepiej radzi sobie także z mówieniem: rozpoznaje i próbuje wypowiadać coraz więcej słów, często też nadaje „swoje” nazwy niektórym osobom lub przedmiotom.
 • Jeśli zna już słowo „nie”, bardzo chętnie go używa, natomiast niekoniecznie się do niego stosuje, jeżeli to mama lub tata je wypowiadają.
 • Gdy chce coś dostać lub nie chce czegoś zrobić (np. jeść, spać, zejść z huśtawki), głośno „argumentuje” i prosi lub sprzeciwia się. Potraf też buntować się przy ubieraniu lub przebieraniu.
 • Można zacząć uczyć dziecko powtarzania poszczególnych wyrazów, a także dźwięków wydawanych przez zwierzęta (np. pokazując kota na obrazku powiedzieć „kot robi miau”).

Kamienie milowe

 1. W jedenastym miesiącu życia dziecko chodzi do przodu trzymane za rączki.
 2. Ponadto chodzi samo przy meblach – bokiem.
 3. Umie wkładać mniejsze przedmioty do większych (np. klocki do pudełka) i wyjmować je stamtąd.
 4. Świadomie używa kilku słów, np. mama, tata, nie, daj.
 5. Pokazuje na obrazku lub zdjęciu osoby, zwierzęta i przedmioty, które rozpoznaje.
Komentarze
6 miesiąc życia dziecka
Fotolia
Styl życia 6 miesiąc życia dziecka - czas na nowe zabawy
W 6. miesiącu życia dziecka ruchy staja się coraz bardziej precyzyjne, niemowlę chętnie rzuca przedmiotami... bez końca!
Łucja Zbieniewska
styczeń 28, 2011

Szósty miesiąc życia to doskonalenie zdobytych dotychczas umiejętności. Niektóre dzieci zaczynają siedzieć samodzielnie, inne nawet raczkować, ale większość maluchów nie jest jeszcze gotowa do samodzielnego poruszania się. Dziecko potrzebuje coraz więcej przestrzeni – nie wystarcza mu już łóżeczko, warto więc pomyśleć o kojcu lub bezpiecznym miejscu na podłodze (na dywanie lub kocu). To dobry moment na rozejrzenie się za wózkiem – spacerówką, bo ten głęboki niedługo przestanie być wystarczający. Rozwój fizyczny w 6 miesiącu życia dziecka Ruchy niemowlęcia są coraz bardziej precyzyjne, potrafi ono schwycić nawet małe przedmioty, obraca je w rączkach, przekłada z jednej rączki do drugiej i uważnie ogląda. Gdy maluch skończy pół roku, leżąc na brzuchu wysoko unosi się na wyprostowanych rączkach, często wykonując takie ruchy, jakby pływało. Sięga nóżkami do buzi, zwykle potrafi włożyć np. piętę do ust. Odpychając się nóżkami – w pozycji leżącej na plecach – albo rączkami – w pozycji na brzuchu - niemowlę wykonuje pierwsze próby pełzania. Zaczyna się ulubiona zabawa maluchów – rzucanie przedmiotami (np. klockiem, grzechotką); mama lub tata podnosi zabawkę, dziecko – znów ją rzuca, i tak.. bez końca. Niemowlak lubi obserwować, jak przedmiot spada, fascynuje go też to, że zawsze (dzięki mamie czy tacie) wraca z powrotem. Niekiedy dziecko w szóstym miesiącu stara się już podciągać do pozycji siedzącej, chociaż na początku robi to zwykle nieco nieporadnie. Czasem także – leżąc na brzuchu – zaczyna opierać się na łokciach i kolankach, przygotowując się do raczkowania. 6 miesiąc życia dziecka: rozwój intelektualny i społeczny W wieku sześciu miesięcy dziecko świetnie już rozpoznaje osoby, które zna – nie tylko rodziców, ale także brata lub siostrę, babcię, dziadka czy ciocię.  W tym czasie zwykle okazuje się,...

Przeczytaj

Nasze akcje