Wejdź
3 miesiąc życia dziecka
Styl życia

3 miesiąc życia dziecka - niemowlę się uśmiecha

Niemowlę w 3 miesiącu życia jest coraz bardziej kontaktowe i zainteresowane światem. Sprawdź, jak rozwija się dziecko!
Łucja Zbieniewska
styczeń 26, 2011
3 miesiąc życia dziecka

Jak przewinąć noworodka? Mamy dla Was instrukcję krok po kroku!

Niemowlę w 3. miesiącu życia jest znacznie bardziej kontaktowe niż noworodek, jest coraz bardziej ruchliwe i sprawne fizycznie. Dużo się uśmiecha, sięga rączkami po interesujące go przedmioty, nawiązuje kontakt z otoczeniem. Zwykle w tym czasie dziecko samo ustala sobie pewien rytm dnia, czyli schemat snu i czuwania oraz karmienia. Nie jest to jeszcze bardzo ścisły plan, ale pozwala na zaplanowanie dnia, np. pór karmienia maluszka czy wyjścia z nim na spacer.

Rozwój fizyczny w 3 miesiącu życia dziecka

Dziecko coraz sprawniej podnosi główkę leżąc na brzuchu (pod kątem 45° lub nawet 90° do podłoża), leżąc na plecach jednocześnie podnosi obie rączki do góry i składa je razem. Gdy trzymasz malucha na rękach, coraz dłużej trzyma sztywno główkę w pozycji pionowej. Niekiedy pod koniec 3 miesiąca niemowlę potrafi nawet leżąc na brzuchu oprzeć się na przedramionach, aby wyżej podnieść głowę. Poznaje świat badając własne ciało: wkłada do buzi paluszki i rączki a także zabawki, wydaje różne dźwięki, uważnie śledzi przedmioty poruszające się w zasięgu jego wzroku. Jego ruchy są bardziej skoordynowane i celowe, coraz bardziej panuje nad swoim ciałem. Ponadto żywo reaguje na różne dźwięki, potrafi nawet uśmiechać się gdy słyszy np. twój głos, muzykę, którą lubi albo inny dźwięk, który zna i który mu się podoba. Maluszek który leży na brzuchu może przypadkowo odgiąć się i przewrócić na plecy, więc nigdy nawet przez chwilę nie zostawiaj go samego na przewijaku czy łóżku.

3 miesiąc życia dziecka: rozwój społeczny

Maluszek z dużą ochotą nawiązuje kontakt z otoczeniem: często się uśmiecha, grucha, przygląda się uważnie tym osobom, które są w zasięgu jego wzroku. Taka obserwacja rozwija jego umiejętności społeczne. Dziecko coraz częściej odpowiada uśmiechem na uśmiech, niekiedy umie też głośno się roześmiać. W trzecim miesiącu życia niemowlę zaczyna interesować się też zabawkami – to dobry moment na matę edukacyjną, zawieszenie nad łóżeczkiem karuzeli czy kolorowych zwierzątek. Dając dziecku zabawki upewnij się, czy są odpowiednie dla jego wieku, czy nie mają np. drobnych części, które dziecko mogłoby połknąć.

Rozwój mowy w 3 miesiącu życia dziecka

Maluszek w wieku 2-3 miesięcy przechodzi przez pierwszy etap rozwoju mowy czyli tzw. głużenie (gruchanie). Początkowo wydaje głównie samogłoski (e, a, u), a potem również spółgłoski (m, p, b, k) i połączenia samogłosek i spółgłosek (agu, ghe, kli, bwe, itp), próbując w ten sposób nawiązać kontakt z otoczeniem. Często przy tym porusza ustami, rączkami i całym ciałem. Głużenie jest odruchem wrodzonym, a nie wyuczonym; występuje także u dzieci głuchych.

Karmienie

W trzecim miesiącu życia nadal dziecko powinno być karmione wyłącznie mlekiem matki. Nadal będzie potrzebować posiłku w nocy, chociaż raczej powinno być to 1-2 karmienia niż 3-4. W ciągu dnia maluszek może jeść nieco rzadziej, za to dłużej, mogą się też ustalić ramowe godziny posiłków (przykładowo: ok. godz. 5-6, potem 8-9, następnie ok.12, 15-16, ok. 19, późno wieczorem ok. 22-23 oraz w nocy, np. 2-3). Jeśli masz wrażenie, że dziecko się nie najada, nie rezygnuj od razu z karmienia piersią. Najpierw idź z dzieckiem do pediatry lub skonsultuj się z doradcą laktacyjnym: na tym etapie rozwoju dziecka pokarm matki powinien maluszkowi w zupełności wystarczyć.

Sen

Dziecko w trzecim miesiącu zwykle śpi 3-4 razy w ciągu dnia i są to dłuższe drzemki, zaś u większości maluchów można już wyróżnić sen nocny, który trwa ok. 5-6 godzin. Oczywiście może się zdarzyć tak, że niemowlę nie śpi w nocy tak długo, albo że śpi nawet 7 godzin – to sprawa indywidualna i zależy głównie od dziecka. Najlepiej jednak, aby dziecko spało w swoim łóżeczku, a nie w dużym łóżku z rodzicami – łatwiej będzie ustalić wówczas rytm snu i czuwania i przyzwyczaić do dłuższego snu nocnego.

Szczepienia

W sześć tygodni po poprzednim szczepieniu, czyli na przełomie 3 i 4 miesiąca życia należy ponownie zaszczepić maluszka – będzie to druga dawka DTP (podskórnie) - czyli przeciw blonicy, tężcowi i krztuścowi, oraz pierwsza dawka szczepionki przeciwko polio (podawana podskórnie lub domięśniowo). Ponadto podaje się również szczepienie przeciwko zakażeniom Haemophilius Influenzae typu B (HIB) – drugą dawkę, domięśniowo lub podskórnie.

Kamienie milowe

  1. W trzecim miesiącu życia dziecko, leżąc na brzuchu, potrafi unieść główkę pod kątem ok. 45° i wytrzymać w tej pozycji ok. pół minuty, może też opierać się na przedramionach.
  2. Niemowlę w wieku 3 miesięcy potrafi już nie tylko się uśmiechać, ale też głośno śmiać się.
  3. Maluszek w tym okresie zaczyna ćwiczyć głużenie (pierwszy etap rozwoju mowy).
Komentarze
6 miesiąc życia dziecka
Fotolia
Styl życia 6 miesiąc życia dziecka - czas na nowe zabawy
W 6. miesiącu życia dziecka ruchy staja się coraz bardziej precyzyjne, niemowlę chętnie rzuca przedmiotami... bez końca!
Łucja Zbieniewska
styczeń 28, 2011

Szósty miesiąc życia to doskonalenie zdobytych dotychczas umiejętności. Niektóre dzieci zaczynają siedzieć samodzielnie, inne nawet raczkować, ale większość maluchów nie jest jeszcze gotowa do samodzielnego poruszania się. Dziecko potrzebuje coraz więcej przestrzeni – nie wystarcza mu już łóżeczko, warto więc pomyśleć o kojcu lub bezpiecznym miejscu na podłodze (na dywanie lub kocu). To dobry moment na rozejrzenie się za wózkiem – spacerówką, bo ten głęboki niedługo przestanie być wystarczający. Rozwój fizyczny w 6 miesiącu życia dziecka Ruchy niemowlęcia są coraz bardziej precyzyjne, potrafi ono schwycić nawet małe przedmioty, obraca je w rączkach, przekłada z jednej rączki do drugiej i uważnie ogląda. Gdy maluch skończy pół roku, leżąc na brzuchu wysoko unosi się na wyprostowanych rączkach, często wykonując takie ruchy, jakby pływało. Sięga nóżkami do buzi, zwykle potrafi włożyć np. piętę do ust. Odpychając się nóżkami – w pozycji leżącej na plecach – albo rączkami – w pozycji na brzuchu - niemowlę wykonuje pierwsze próby pełzania. Zaczyna się ulubiona zabawa maluchów – rzucanie przedmiotami (np. klockiem, grzechotką); mama lub tata podnosi zabawkę, dziecko – znów ją rzuca, i tak.. bez końca. Niemowlak lubi obserwować, jak przedmiot spada, fascynuje go też to, że zawsze (dzięki mamie czy tacie) wraca z powrotem. Niekiedy dziecko w szóstym miesiącu stara się już podciągać do pozycji siedzącej, chociaż na początku robi to zwykle nieco nieporadnie. Czasem także – leżąc na brzuchu – zaczyna opierać się na łokciach i kolankach, przygotowując się do raczkowania. 6 miesiąc życia dziecka: rozwój intelektualny i społeczny W wieku sześciu miesięcy dziecko świetnie już rozpoznaje osoby, które zna – nie tylko rodziców, ale także brata lub siostrę, babcię, dziadka czy ciocię.  W tym czasie zwykle okazuje się,...

Przeczytaj

Nasze akcje