klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
motywacja do diety
Fotolia
Styl życia

3 proste ćwiczenia na utrzymanie motywacji

Odchudzanie to podobno 70% diety i 30% ćwiczeń, ale celu na pewno nie uda się osiągnąć bez 100% motywacji. Wypróbuj 3 proste ćwiczenia, które pomogą Ci w utrzymaniu motywacji podczas odchudzania!
Katarzyna Mordalska
sierpień 27, 2015

motywacja do diety

Chcesz mieć piękne włosy? Zapomnij o... diecie!

Motywacja do diety – postaw cele i określ warunki

Weź kartkę i długopis. Wypisz wszystkie założenia i postanowienia swojej diety oraz określ realne cele – zarówno te dalekosiężne, jak i cząstkowe. Weź pod uwagę wszystkie czynniki. Jeśli masz do zrzucenia więcej kilogramów i odchudzanie dzielisz na etapy, pamiętaj, że początkowo kilogramy spadają szybko, później następują etapy w których waga się zatrzymuje. Sprawdź, dlaczego waga stoi?

Lista założeń diety powinna zawierać wszystkie rzeczy, które chcesz zmienić, ale podobnie jak realizacja celów cząstkowych, powinno się to odbywać stopniowo. Zamiast od razu odstawiać, zacznij od ograniczenia kawy. Jeśli tego potrzebujesz, rozpisz plan dokładniej, np. w pierwszym tygodniu ogranicz do jednej filiżanki dziennie, w kolejnym – do trzech filiżanek w tygodniu, itd.

Naprawę realne cele sprawią, że motywacja zamiast spadać, zacznie rosnąć. Nic tak nie motywuje, jak powodzenie w realizacji postawionych celów. Jest to możliwe jedynie wówczas, gdy zmierzymy zamiary podług sił. Nie ma sensu porywać się od razu z motyką na słońce, bo istnieje ryzyko, że szybko się zniechęcimy. Ewolucja, nie rewolucja i wszystko pójdzie zgodnie z planem!  

Załóż dziennik odchudzania

Kup zeszyt w ładnej okładce i notuj wszystko, co leży Ci na sercu. Wszystkie rozterki, sukcesy i niepowodzenia. Zapisuj emocje, jakie temu towarzyszą. W chwilach słabości będziesz mogła wrócić do dobrych momentów, w których udało Ci się powstrzymać od odstępstw lub przypomnieć sobie niezadowolenie z grzeszków. Istnieje spora szansa, że przypominanie sobie emocji towarzyszących Ci w tych momentach, pomoże zapobiec kolejnym wpadkom.

W dzienniku odchudzania notuj także codzienną aktywność fizyczną. Najlepiej zrób tabelkę, w której będziesz zaznaczać datę, czas i rodzaj ćwiczeń. Tutaj wracamy do zasady małych kroczków z pierwszego punktu. Jeśli nie przepadasz za aktywnością fizyczną, zacznij nawet od 5 minut w pierwszym tygodniu i sukcesywnie wydłużaj czas treningów. Chyba lepiej brzmi "to tylko 5 minut ćwiczeń na brzuch" niż "45-minutowy intensywny trening ogólnorozwojowy"? Powoli, a istnieje większa szansa, że po taki trening sięgniesz już za miesiąc. Gdy zrobisz go teraz, zniechęcisz się po pierwszym razie.

Motywacja do diety - nagroda za osiągnięcie celu

To może być coś małego lub większego. Coś, o czym zawsze marzyłaś albo po prostu zakupy ubrań w mniejszym rozmiarze. Zgodnie z zasadą rozłożenia celu na mniejsze i podziału na etapy, każdy z nich możesz zakończyć mniejszą nagrodą. Pamiętaj jednak, że nagrody nie może stanowić nic do jedzenia. Za sukcesy w odchudzaniu  nie powinno się nagradzać jedzeniem, podobnie jak za sukcesy w innych dziedzinach życia. Ta tradycja jest dość mocno zakorzeniona w naszej kulturze – ważne momenty i sukcesy w życiu kończą się wspólna biesiadą. Postaraj się zrezygnować z tego myślenia i na nagrodę wybrać coś innego – bilet do teatru lub na koncert, wycieczkę w ciekawe, nawet blisko leżące miejsce. A może tatuaż brzmi kusząco?

Co motywuje Was do odchudzania?

Komentarze
Styl życia Postanowienia noworoczne – jak je zrealizować?
Czy Wy również tak macie, że co roku postanawiacie z Nowym Rokiem zmienić swoje życie, a wychodzi jak zawsze? Co zrobić, aby w roku 2018 trzymać się swoich postanowień i realizować je z pełną mobilizacją i determinacją? Jak sprawić, by rok 2018 był dla Was przełomowy?
Agata Olejniczak
styczeń 03, 2018

Poniżej 21 punktów, które mogą Ci dotrzeć do Twojego wymarzonego celu! 1. Podsumuj swoje dotychczasowe osiągnięcia i wyciągnij wnioski. Ciesz się z tego, co udało Ci się już zrealizować. 2. Spłać swoje długi i więcej się nie zapożyczaj. Zacznij Nowy Rok bez finansowych zobowiązań . Uwolnij się od swojej przeszłości, zacznij żyć obecną chwilą i planować swoją przyszłość. Dobrze jest umiejscowić naszą codzienności w szerszym kontekście. 3. Spisz swoje postanowienia  w punktach . Wtedy łatwiej będzie Ci trzymać się konkretnych założeń. 4. Każdy z punktów podziel na etapy realizacji. Plan wtedy stanie się bardziej czytelny i realny do zrealizowania. 5. Wyznacz granice czasowe konkretnych działań i staraj się ich trzymać. 6. Mniej narzekaj , więcej się uśmiechaj. Śmiech jest zdecydowanie lepszy od złości i narzekania, czy też przesadnej powagi. 7. Stawiaj sobie realne do zrealizowana cele, mierz siły na zamiary. 8. Nie wymagaj od siebie zbyt wiele, ale też zbytnio sobie nie pobłażaj . Lepiej zrealizować kilka punktów z listy dobrze niż kilkanaście nieskutecznie. 9. Nie poddawaj się jeżeli spotkasz na swojej drodze przeciwności, traktuj je jak wyzwania. 10. Bądź elastyczna. Zmieniaj strategię, nie trzymaj się bardzo sztywno planu. Bądź gotowa na zmiany. Na wszystko można patrzeć pod różnymi kątami. 11. Podejmuj słuszne decyzje. Zauważyłam, że wiele z nas ma problem z podejmowaniem szybkich i trafnych decyzji. Bardzo ważne jest analizowanie decyzji przed ich podjęciem, jednak nie każda decyzja może zaczekać. Dobrze jest porozmawiać z osobami kompetentnymi, aby pomogły nam wysunąć dobre wnioski i nauczyły pewnej metodologii działania. 12. Podobno na tyle inni w nas wierzą, na ile my same w siebie wierzymy. 13. Wyrób sobie dobre nawyki. Ogranicz oglądanie telewizji, bezsensownego serfowania po Internecie, od razu...

Przeczytaj
płaski brzuch
Fotolia
Styl życia Jak schudnąć z brzucha? 6 prostych kroków
Ładny brzuch to marzenie każdej z nas. Sposób na osiągnięcie tego efektu jest tylko jeden – praca, praca i jeszcze raz… dieta. Zobacz, jak skutecznie schudnąć z brzucha!
Katarzyna Mordalska
lipiec 16, 2015

Być może uznasz te porady za banały, ale potraktuj je jako motywacyjny, pozytywny impuls do działania. Skoro do tej pory się nie udało, być możesz o czymś istotnym zapominasz? Radzę najpierw zastanowić się nad porządną dietą. Potem zacząć tę dietę stosować, do tego dołączyć aeroby lub interwały i ćwiczyć naprzemiennie z siłowymi. Wtedy tłuszczyk na pewno poleci $ylwu$ Dieta na płaski brzuch, czyli nie traktuj swojego brzucha jak śmietnika Dieta na płaski brzuch to absolutna podstawa. Jeśli nie dostosujemy się do zasad prawidłowego odżywiania , nie pomogą nam żadne, nawet najcięższe ćwiczenia. Podstawą jest oczywiście 5 pełnowartościowych posiłków jedzonych co 3-4 godziny , z czego ostatni nie później niż 3 godziny przed snem. Z diety należy wyeliminować wzdymające brzuch warzywa strączkowe, gazowane napoje oraz produkty i potrawy z dużą ilością soli, która powoduje zatrzymywanie wody w organizmie. Lekkostrawne dania na bazie warzyw i owoców to właśnie to, czego potrzebuje nasz brzuch. Zobacz dietę na płaski brzuch. Ćwiczenia na brzuch to Twój sprzymierzeniec Samo się nie zrobi. Taka prawda i nic na świecie tego nie zmieni. Osławione cardio, owszem, dobrze działa na poprawę kondycji, ale  najlepiej na wypalanie niechcianego tłuszczu działają ćwiczenia siłowe. Na początek warto poświęcić przynajmniej 5  minut na trening mięśni brzucha , a z czasem same zauważycie, że chcecie i możecie więcej. Zobaczcie także, jak prawidłowo wykonywać brzuszki. Pierwsze efekty diety na płaski brzuch Już po krótkim czasie da się je zauważyć, a to zmotywuje do dalszej pracy. Waga, chociaż prawdopodobnie także spadnie, nie jest najlepszym miernikiem. W śledzeniu postępów pomoże Ci mierzenie talii i brzucha. Ustal stałą częstotliwość i porę dnia na dokonanie pomiaru.   Kiedy tylko zauważysz, że dieta i...

Przeczytaj
Styl życia 10 sposobów ułatwiających odchudzanie
Nowy Rok za nami, najwyższa pora wziąć się za noworoczne postanowienia! A co najczęściej pojawia się na kobiecych listach z planami na przyszły rok? Oczywiście słowo „schudnę”. Lato coraz bliżej, warto więc zacząć już dziś walczyć o wymarzoną sylwetkę. Choć na starcie wiadomo, że walka ta może być bardzo ciężka, można ją sobie nieco ułatwić motywując się w odpowiedni sposób. Oto dziesięć, moim zdaniem najlepszych sposobów na to by odchudzanie stało się łatwiejsze.
Agata Olejniczak
marzec 05, 2017

1. Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal. Najlepiej pozbyć się z domu wszelkich słodyczy , choć nie wszystkie z nas mają taką możliwość, w końcu jeśli nie mieszkamy same, inni domownicy mogą głośno protestować ;) Dlatego jeśli masz w domu jakieś łakocie to najlepiej schowaj je wszystkie w jednym miejscu, wybierz szafkę do której rzadko zaglądasz, dzięki czemu słodycze nie będą ci się rzucać w oczy a z pewnością rzadziej zdarzy ci się podjeść coś słodkiego. 2. Nie bądź dla siebie zbyt surowa. Pozwól sobie czasem na odrobinę „ szaleństwa ”, pamiętaj tylko by zachować umiar! Jeśli raz na jakiś czas zjesz kawałek pizzy czy kostkę czekolady to cała dieta się nie zawali. Zazwyczaj kiedy odmawiamy sobie czegoś zbyt długo, w końcu i tak przychodzi „chwila słabości”, a wtedy puszczają nam hamulce i jemy bez opamiętania, dlatego ważne jest by podczas diety pozwolić sobie czasem na ulubione jedzenie. Dopóki jest to zaplanowane, porcje są małe i zdarza się to raz na jakiś czas to nie ma w tym nic złego, wręcz przeciwnie – ma to bardzo pozytywny wpływ na naszą motywację do dalszego działania. 3. Poszukaj wsparcia . Spróbuj namówić osobę z którą najczęściej jesz posiłki by w ramach wsparcia spróbowała jeść to co ty. Trochę zdrowych potraw jeszcze nikomu nie zaszkodziło. Jeśli dana zupa będzie dla przykładu dla męża zbyt „chuda”, to można jego porcję lekko zmodyfikować dodając trochę śmietany czy kawałki mięsa. Na pewno będzie łatwiej schudnąć jeśli nie będziesz musiała jeść warzyw gotowanych na parze otulona zapachami twojej ulubionej zupy spożywanej przez resztę domowników. 4. Nie narzucaj sobie wielkich celów . Chcesz schudnąć 10 kg? Przed tobą wiele ciężkiej pracy i na pewno jest to do osiągnięcia, jednak o wiele łatwiej będzie jeśli podzielisz swój cel na kilka części. Przykładowo najpierw postanów, że...

Przeczytaj
Styl życia Chcesz schudnąć na wiosnę? Mamy dietę Karoliny Szostak! Bardzo szczegółowy jadłospis :)
Wciąż nas zachwyca "nowa" Karolina Szostak. Dziennikarka schudła ponad 20 kilogramów, a my chcemy wiedzieć, co dokładnie jadła. Sprawdziłyśmy to dla was. Spróbujecie?
Milena Majak
styczeń 25, 2017

Dieta Karoliny Szostak jest bardzo wymagająca. Tutaj nie można pozwolić sobie nawet na najmniejsze odstępstwo, bo inaczej efekt jo-jo wróci do nas jak bumerang. Cały proces odchudzania odbywa się na przestrzeni dziewięciu tygodni, w ciągu których należy ściśle przestrzegać wszystkich zasad . W tym czasie dziennikarka była pod stałą opieką specjalistów, którzy monitorowali jej wagę, mierzyli ją i sprawdzali stan zdrowia. Pomysłodawczynią diety owocowo-warzywnej jest dr Dąbrowska . #rok#równo#roktemu#zmiana#dobrazmiana#kolorowo#lepiej#?#inaczej#?#można#?#można#motywacja#zdrowie#hormony#głowa#energia Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Karolina Szostak (@karolinaszostak) 24 Sty, 2017 o 8:00 PST Absolutnym zakazem jest objęte oczywiście spożywanie alkoholu oraz palenie papierosów, ale nie tylko. Na czarnej liście znajdują się również kawa, herbata (również zielona) oraz wszelkie napoje słodzone. W trakcie diety wolno pić jedynie herbaty ziołowe oraz owocowe, a także kawę bezkofeinową na bazie cykorii . Należy również pamiętać o odpoczynku. Przesypianie ośmiu godzin to jedna z tych rzeczy, której należy ściśle przestrzegać. Podobnie zresztą jak masaży, których zadaniem jest pobudzenie przepływu limfy. Dieta Karoliny Szostak. Na czym polega? Najpierw przechodzimy przez sześciotygodniowy post. Każdego dnia łączna dawka energetyczna wszystkich posiłków nie może przekraczać 600 kcal . Ale to wcale nie znaczy, że możemy jeść, co nam się podoba. Posiłki są jasno określone. Podczas diety możemy jeść większość warzyw, ale najlepiej wybierać te surowe. Warto przygotowywać z nich również zupy, ale na wodzie i bez oleju. Używanie soli oraz pieprzu nie jest zabronione. Jedyne na co musimy uważać to ziemniaki, bataty i wszystkie warzywa strączkowe .  Rano należy pić zakwas z buraków . Najlepszym rozwiązaniem jest samodzielne przygotowanie...

Przeczytaj