klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
sposoby na naukę języka
Styl życia

3 sposoby na skuteczną naukę języka

Nauka języków bywa kłopotliwa. Zrozumienie i zapamiętanie coraz trudniejszych słówek i reguł jest wyzwaniem. Istnieją jednak sposoby, które ułatwiają proces nauczania, czyniąc go skutecznym i zabawnym. Oto 3 sposoby na skuteczną naukę języka.
Kasia Tolak
marzec 14, 2015

sposoby na naukę języka

1. sposób na skuteczną naukę języka: mapy myśli

Wydobywanie informacji z jednolitego tekstu jest mało skuteczne. Ważne treści, ubrane w długie i skomplikowane zdania, są trudniejsze do wychwycenia i zapamiętania. Aby więc wyróżnić ważniejsze kwestie, warto korzystać z techniki tworzenia tzw. map myśli. Tak sporządzone notatki pozwolą usystematyzować zdobytą już wiedzę i przyśpieszą jej powtarzanie.

Metoda ta polega na zapisaniu kluczowego pojęcia na środku kartki, a następnie rysowania od niego gałęzi, z których każda dotyczy innego zagadnienia. Z każdej wyrastają następne, obejmujące bardziej szczegółowe kwestie, aż do zapisania wszystkich ważnych informacji. Poszczególne gałęzie mogą mieć różną formę, wielkość i kolor. Najistotniejsze elementy powinny się jednak wyróżniać. Zaznaczamy te, które sprawiają nam trudność: wyjątki, związki frazeologiczne, synonimy, idiomy czy zwroty. Technika ta doskonale sprawdza się przy nauce nowego słownictwa.

 

2. sposób na skuteczną naukę języka: metoda skojarzeń

Mapy myśli ułatwiają zrozumienie i powtarzanie treści, których się uczymy. Czasem jednak nie wystarczają do zapamiętania wszystkiego. Warto wówczas posłużyć się np. metodą skojarzeń, polegającą na tworzeniu historii, obrazów myślowych czy rymowanek, w których występują trudne do zapamiętania zagadnienia i słówka.

Najmocniej zapisują się w pamięci rzeczy niecodzienne i wyjątkowe, dlatego im ciekawsze będą nasze skojarzenia, tym łatwiej je zapamiętamy. Możemy je zilustrować i opatrzyć opisem, co pomoże przyswoić pisownię słów. Metoda skojarzeń może też służyć zabawie, do której wykorzystamy słownik. Można np. losować przypadkowe słowa, z których następnie trzeba ułożyć jak najzabawniejsze historie.

 

3. sposób na skuteczną naukę języka: zabawa

Jeśli z nauki uczynimy zabawę, stanie się wręcz przyjemnością. Warto więc wykorzystać znane i lubiane rozrywki lub gry do potrzeb naukowych. Można np. tworzyć obcojęzyczne wersje haseł czy kart używanych w grach. Można skorzystać przy tym ze słowników wyposażonych w wersje elektroniczne, sprzyjające oswajaniu się z obcą pisownią i wymową.

Dowiedz się, jak nauczyć języka obcego twoje dziecko!

Komentarze
język migowy dla niemowląt
Fotolia
Styl życia Język migowy dla niemowląt - czy warto?
Inteligencja emocjonalna dzieci rozwija się znacznie szybciej niż ich umiejętności językowe. Maluch już od pierwszych miesięcy życia zdaje sobie sprawę ze swoich potrzeb, choć nie potrafi jeszcze o nich mówić. W jaki sposób możemy je odczytać? Czy warto migać do niemowląt?
Katarzyna Brasiak
lipiec 23, 2012

Każda mama wie, że - zwłaszcza na początku -  trudno jest prawidłowo odczytać znaczenie płaczu , krzyku, braku apetytu lub narzekań malucha. Zrozumienie informacji, które dziecko ma do przekazania znacznie ułatwia komunikację pomiędzy rodzicami a maluszkiem. Ma też korzystny wpływ zarówno na rozwój niemowlęcia, jak i na samopoczucie rodziców.  Jednym ze sposobów na skuteczne nawiązanie z nim kontaktu jest.. język migowy! Język migowy  wykorzystywany z relacjach z niemowlakiem rozwija przede wszystkim jego zdolności językowe oraz przyspiesza naukę mowy. Badania wykazały, że poznanie języka migowego w pierwszych miesiącach życia zwiększa także iloraz inteligencji, kształtuje umiejętność myślenia, podejmowania decyzji oraz planowania (w kolejnych latach życia). Dzięki temu dziecko chętniej rozwija umiejętności poznawcze, emocjonalne oraz psychiczne i od najmłodszych lat kształtuje w sobie poczucie pewności siebie. Nauka migania do niemowląt Język migowy dla niemowląt jest sposobem na  rozpoczęcie wczesnej komunikacji z dzieckiem , zanim będzie ono potrafiło słowami wyrazić swoje potrzeby. Naukę można rozpocząć już około szóstego miesiąca - jest to czas kiedy maluch zaczyna świadomie machać rączką, robiąc np. papa  – mówi Agnieszka Godlewska – Wawrzyniak, nauczyciel w Centrum Helen Doron Early English. Znaki powinny być dostosowane do wieku malucha. Dlatego początkowo poznaje te, określające podstawowe czynności lub rzeczy w jego otoczeniu – mleko, kąpać się, spać. Później dochodzą inne, np. boję się, a z czasem także zwierzęta lub części ciała. Naukę należy rozpoczynać od znaków wykonywanych przez usta. Następnie uczymy tych, do których pokazywania wykorzystujemy rękę płaską. Warto pamiętać, że w pierwszych miesiącach życia, dziecko nie potrafi jeszcze w pełni świadomie używać swoich palców. Zakres znaków będzie więc zmieniał...

Przeczytaj
Makijaż Sprawdzone sposoby na mycie pędzli do makijażu
Te sposoby możesz zastosować zarówno do pędzli z syntetycznym, jak i tych z naturalnym włosiem bez obawy, że się zniszczą.
Laura Osakowicz
październik 31, 2019

Dbanie o  pędzle do makijażu sprawi, że będą nam one służyć przez długie lata, ale przede wszystkim nie będą się w nich gromadziły bakterie. Jak je myć i suszyć, aby nie zniszczyć włosa i trzonka swoich ulubionych pędzli? Sprawdź nasze zestawienie sprawdzonych i skutecznych sposób, dzięki którym oczyścisz pędzle z kolorowych kosmetyków bez ryzyka ich zniszczenia. Źródło: Istock Zobacz także:  5 pędzli Zoeva, które musisz mieć w swojej kolekcji Jak często być pędzle? Pędzle, których używamy do aplikacji kremowych kosmetyków najlepiej jest myć codziennie, po każdym użyciu . Płynne produkty, takie jak podkład czy korektor są środowiskiem, w którym dość łatwo rozwijają się bakterię. Codzienne mycie to konieczność szczególnie, jeśli jesteśmy posiadaczkami skóry trądzikowej. Pędzle używane do sypkich produktów, czyli puder, róż i bronzer możemy umyć  2-3 razy w tygodniu , pamiętając jednak o tym, że gdy chcemy użyć innego niż poprzednio koloru bronzera, warto wcześniej oczyścić jego włosie.  W przypadku każdej z metod mycia pędzli bardzo ważne jest, aby schły one w suchym pomieszczeniu i leżały na płasko, najlepiej na ręczniku papierowym, który wchłonie wodę. Nigdy nie powinnyśmy wkładać mokrego pędzla do stojącego pojemniczka i nigdy nie powinnyśmy zostawiać pędzli w łazience, ponieważ wilgotne włosie i wysoka temperatura, która tam panuje to warunki idealne to rozwoju bakterii i grzybów. Płyn do mycia i dezynfekcji pędzli do makijażu Użycie płynu do dezynfekcji to prosty sposób na szybkie umycie pędzli . Taki produkt musi obowiązkowo znaleźć się w każdym kufrze wizażysty. Za pomocą płynu jesteśmy w stanie kilkoma ruchami pozbyć się kolorowego kosmetyku, a dodatkowym atutem jest zdezynfekowanie włosia , co ochroni nas przed przenoszeniem i namnażaniem bakterii. Niestety, nie jest to metoda, która sprawdzi...

Przeczytaj
Pielęgnacja Popękane i suche usta - przyczyny i leczenie
Poznaj przyczyny i skuteczne sposoby na wyleczenie suchych i popękanych ust.
Laura Osakowicz
styczeń 02, 2020

Gdy za oknem panuje mróz i zimny wiatr często pojawia się problem spierzchniętych ust . Są jednak także inny powody, które powodują nadmierne pękanie skóry na ustach . Jak je leczyć i jak zapobiegać suchości skóry warg? Podpowiadamy! Źródło: Istock Suche i popękane usta - przyczyny Ujemna temperatura niewątpliwie sprzyja nadmiernemu wysuszeniu warg, mimo to nie wszyscy podczas mrozu borykają się z tym problemem. To dlatego, że usta wysuszają się, a w efekcie boleśnie pękają jeszcze z kilku innych powodów. Pierwszym, na który warto zwrócić uwagę to  niedobór witamin , zwłaszcza z grupy B. Warto ją dodatkowo suplementować lub spożywać więcej jaj. Niedobory takich składników jak żelazo i cynk również mogą skończyć się suchością warg, dlatego każdego dnia należy spożywać odpowiednią ilość warzyw, owoców i orzechów, które są ich dobrym źródłem - to między innymi pomidory, ziemniaki, fasola, jabłka, nasiona słonecznika, sezam.  Destrukcyjne dla skóry na ustach może być także ich nadmierne oblizywanie , szczególnie na dworze. Ślina zmywa warstwę ochroną skóry warg, które w efekcie są bardziej narażone na szkodliwe czynniki zewnętrzne.  Zdarza się, że kosmetyki, których przeznaczeniem jest nawilżanie ust tylko bardziej je wysuszają. Dzieje się tak w przypadku  mocno perfumowanych balsamów do ust lub tych, które mają w składzie  zbyt dużo gliceryny . Warto więc postawić na naturalne kosmetyki o prostym składzie. Jeśli twoja skóra nie tylko na ustach wysusza się i pęka może to oznaczać, że twoje  ciało jest odwodnione . Przyjrzyj się więc ilości wypijanej wody w ciągu dnia i staraj się pić nie mniej niż 2 litry wody dziennie.  Gdy masz obniżoną odporność wirusy lub bakterię mogą zainfekować nie tylko górne drogi oddechowe, ale także skórę warg. Jeśli pękanie rozpoczęło się od kącików ust, a następnie przeniosło...

Przeczytaj
Styl życia 10 błędów przy nauce angielskiego. Przynajmniej cztery popełniasz na pewno…
Nauka języka nie przynosi pożądanych efektów? Zapoznaj się z przygotowaną we współpracy ze szkołą językową Lincoln listą 10 najczęstszych błędów, jakie popełniają osoby uczące się angielskiego. Są to przyzwyczajenia, z których większość z nas nie zdaje sobie sprawy, a które skutecznie utrudniają nam naukę języka.
Materiał partnera
grudzień 30, 2016

1. Przekonanie, że języka angielskiego można nauczyć się w kilka miesięcy Doskonała znajomość języka angielskiego w rok? Nic bardziej mylnego. Nauka języka to proces czasochłonny i złożony, dlatego radzimy – uzbrój się w cierpliwość. Wygórowane ambicje oraz wywołane przez nie uczucie rozczarowania i frustracji, nie tylko przeszkodzą Ci w skutecznym przyswajaniu języka, ale mogą również spowodować, że stracisz zapał i zrezygnujesz z dalszej  nauki. 2. Uznawanie nauki języka za żmudny obowiązek Nie ma wątpliwości – w obecnych czasach niezbędna jest znajomość języka angielskiego. Fakt ten nie oznacza jednak, że nauka angielskiego traktowana być musi jako przykry obowiązek. Przymus nikomu nie kojarzy się dobrze. Angielski da się lubić, a przekonasz się o tym tylko wtedy, jeżeli naukę rozpoczniesz z odpowiednim, pozytywnym nastawieniem. 3. Porównywanie języka angielskiego do polskiego Język angielski i język polski to dwa kompletnie różne języki, które, choć mają punkty wspólne, to występują one stosunkowo rzadko. Znacznie łatwiej jest wymienić różnice – języki te wyraźnie odbiegają od siebie m.in. pod względem konstrukcji gramatycznych, rytmu języka, akcentowania, a także wymowy słów i dźwięków. Porównywanie angielskiego do naszego języka ojczystego nie ma najmniejszego sensu, a już na pewno nie pomoże w nauce. 4. Brak systematyczności w nauce Systematyczność i stały kontakt z językiem to warunek konieczny efektywnej nauki. Oczywiście, należy robić przerwy, jednak nie mogą być one zbyt długie. Odstawienie nauki języka na kilka miesięcy grozi pojawieniem się blokady i zmarnowaniem dotychczasowego trudu i energii. Tak więc, zastanów się dwa razy, zanim zaplanujesz dłuższy odpoczynek od nauki języka obcego. 5. Lęk przed popełnianiem błędów Od samych błędów znacznie gorszy jest strach przed ich popełnianiem. Lęk przed porażką, obawa...

Przeczytaj