Wejdź
31 tydzień ciąży
Fotolia
Styl życia

31 tydzień ciąży - dlaczego dziecko pije płyn owodniowy?

Zaczął się 31 tydzień ciąży i brzuch ma już spore wymiary. Sprawdź, dlaczego dziecko pije płyn owodniowy i co się dzieje na tym etapie.
Łucja Zbieniewska
styczeń 16, 2011

31 tydzień ciąży

Jak przewinąć noworodka? Mamy dla Was instrukcję krok po kroku!

31 tydzień ciąży: samopoczucie i objawy

Pod koniec siódmego miesiąca mogą ponownie zacząć ci doskwierać zmienne nastroje: w jednej chwili czujesz się pełna euforii, a pół godziny później masz dość wszystkiego. Możesz być drażliwa, złościsz się z byle powodu, płaczesz. Miewasz kłopoty z koncentracją, coraz częściej ze strachem myślisz o porodzie. Ale równie często czujesz się najszczęśliwsza na świecie, a z radości, że jesteś w ciąży, masz ochotę skakać pod sufit. Wszystko to jest spowodowane wzrastającym poziomem hormonów ciążowych i dotyczy większości kobiet na tym etapie ciąży. Czasem rozdrażnienie powoduje też zmieniająca się sylwetka przyszłej mamy: spory brzuch, 7-8 kilogramów więcej, poszerzające się biodra, opuchnięte stopu i kostki, czasem też dłonie – wszystko to może sprawiać, że źle się czujesz sama ze sobą. Warto porozmawiać wtedy z bliską ci osobą – przyjaciółką, siostrą, mamą czy inną kobietą w ciąży. Wsparcie kogoś, kto okaże zrozumienie, poprawi ci nastrój. Pomyśl – jeszcze kilka tygodni i na świecie pojawi się twoje dziecko, a ty zaczniesz wracać do swojego dawnego ciała.

Rozwój dziecka w 31 tygodniu ciąży

Twoje dziecko waży już ponad 1,5 kilograma. Ciągle pije płyn owodniowy, co dostarcza mu mniej więcej 40 kalorii dziennie. W ten sposób ćwiczy odruch połykania i – jak twierdzą naukowcy – także próbuje radzić sobie ze stresem. Zauważono bowiem, że niektóre maluchy, gdy czują się niespokojne, pochłaniają większe ilości płynu, a inne wręcz przeciwnie – jakby traciły apetyt. Podobnie, jak dorośli – niektórzy „przejadają” stres, a inni, gdy się denerwują, zupełnie nie mogą jeść. Dziecko otwiera i zamyka oczy (otoczone już rzęsami i brwiami), ciekawie rozglądając się we wnętrzu macicy. Na razie potrafi rozróżnić jasne i ciemniejsze cienie, nie odróżnia jeszcze szczegółów otoczenia. Przyzwyczajenie maluszka do półmroku panującego wewnątrz macicy sprawia, że noworodek lepiej będzie się czuł w przyciemnionym pokoju, a na widok jasnego światła może nawet płakać.

31 tydzień ciąży: co warto wiedzieć

Najwyższy czas, abyś wybrała miejsce, w którym będziesz rodziła. Znaczna większość Polek rodzi w szpitalu, niewielki procent decyduje się poród w domu. Jest on możliwy wówczas, jeśli ciąża nie ma powikłań, lekarz prowadzący ciążę nie widzi przeciwwskazań i wyrazi na to zgodę, a ty będziesz miała zapewnioną opiekę położnej podczas porodu. Jeśli będziesz rodziła w szpitalu, wybierz się razem z partnerem do okolicznych placówek i wspólnie zdecyduje, które miejsce będzie najlepsze. Pamiętaj, że oprócz właściwej opieki medycznej, dobrego zaplecza medycznego i przyjaznej atmosfery, ważne jest też to, czy dojazd do szpitala o każdej porze jest dobry (np. nie ma korków). Istotne jest również to, czy szpital nie jest przepełniony – wówczas może zdarzyć się, że nawet jeśli się w nim zarejestrujesz, mogą cię odesłać do innej placówki, gdy nie będzie w nim miejsc. Jeżeli jesteś zdecydowana na poród rodzinny w towarzystwie bliskiej ci osoby, od razu poinformuj o tym personel medyczny. Dowiedz się też, jakie są wymagania placówki w kwestii dokumentów, które powinnaś mieć ze sobą przy porodzie. Najlepiej od razu je skompletuj i przygotuj do spakowania. 

Ciekawostki

Jeśli w szpitalu opłacasz „cegiełkę” za poród rodzinny, nie zapomnij wziąć rachunku. Będziesz potem mogła tę sumę odliczyć od podatku. 

Komentarze
poród z mężem
Fotolia
Styl życia Poród rodzinny z mamą czy z mężem?
Planujesz poród rodzinny i zastanawiasz się, czy lepiej rodzić z mamą czy z mężem? Sprawdź zalety obu rozwiązań!
Łucja Zbieniewska
wrzesień 17, 2012

Poród w towarzystwie bliskiej osoby sprawia, że czujesz się bezpiecznie. Lekarze twierdzą, że  porody rodzinne są krótsze , a ty lepiej poradzisz sobie ze skurczami.  Poród rodzinny częściej  przebiega bez komplikacji , a poza tym łatwiej przyjdzie ci karmienie piersią. Jest też mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia depresji poporodowej.  Wszystko to działa, ale pod warunkiem, że dobrze rozumiesz się z osobą, która towarzyszy ci przy porodzie, potrafi ona dać ci wsparcie i okazać zrozumienie. Jeśli zdecydowałaś się na poród rodzinny, teraz tylko  wybierz, z kim będziesz rodziła . Poród rodzinny: z mężem Kiedy rodzić z mężem? jeśli nie wyobrażasz sobie porodu bez niego gdy twój partner jest zdecydowany na udział w porodzie jeżeli jesteście ze sobą blisko związani i chcecie przeżyć to razem gdy nie ma przeciwwskazań do porodu rodzinnego, a twój partner jest odporny na widok krwi, igieł czy sprzętu medycznego Kiedy poród z mężem jest niewskazany? jeśli on ma obawy, waha się, nie jest pewien, czy tego chce jeżeli ty nie jesteś pewna, czy chcesz, by oglądał cię w tak intymnej sytuacji gdy twój partner jest wrażliwy na widok krwi, igieł lub łatwo ulega omdleniom jeśli często się kłócicie, a partner nie jest dla ciebie wsparciem Poród rodzinny: z mamą Kiedy rodzić z mamą? jeżeli nie chcesz lub nie możesz rodzić z partnerem  jeśli mama bardzo chce być z tobą jeżeli chcesz, aby mama była z tobą podczas porodu gdy masz bardzo dobry kontakt z mamą, dobrze się rozumiecie, jesteście dla siebie wsparciem Kiedy rodzenie z mamą nie jest wskazane? jeśli nie masz na to ochoty gdy twoja mama ma traumatyczne wspomnienia po swoim porodzie/porodach jeżeli mama nie jest przekonana, że chce w tym uczestniczyć jeśli jesteście w konflikcie, macie bardzo odmienne poglądy, jedna działa drugiej na nerwy

Przeczytaj

Nasze akcje