Wejdź
35 tydzień ciązy
Fotolia
Styl życia

35 tydzień ciąży - spakuj torbę do szpitala

35 tydzień ciąży to moment, w którym możesz zacząć kompletować zawartość torby do szpitala. Sprawdź, co przygotować.
Łucja Zbieniewska
styczeń 17, 2011

35 tydzień ciązy

Jak przewinąć noworodka? Mamy dla Was instrukcję krok po kroku!

35 tydzień ciąży: samopoczucie i objawy

W tym okresie twoja macica może się już zacząć obniżać, zwłaszcza, jeśli jesteś w ciąży po raz drugi lub kolejny. Główka dziecka obniża się w kanale rodnym i dotyka do części kostnej miednicy. Z tego powodu możesz niekiedy odczuwać bóle w dole brzucha, w okolicy pachwin oraz miednicy, a także w dole pleców (okolice krzyża). O ile nie towarzyszą temu skurcze, nie ma się czym niepokoić. Obniżona macica może uciskać na pęcherz moczowy, więc pewnie częściej bywasz w toalecie. Pamiętaj jednak, aby nie ograniczać z tego powodu ilości spożywanych płynów i nie powstrzymywać się przed oddawaniem moczu, gdyż może to spowodować groźną na tym etapie infekcję dróg moczowych. Nadal powinnaś wypijać 1,5 do 2,5 litrów płynów; najlepiej aby była to woda mineralna, herbatki owocowe i ziołowe, soki, kompoty.

Rozwój dziecka w 35 tygodniu ciąży

Dziecko jest coraz cięższe, waży ok. 2600 – 2800 gramów i ma długość 43-45 cm. Nie może już wykonywać zbyt rozległych ruchów, bo ma coraz mniej miejsca. Nerki płodu są już całkowicie ukształtowane, a wątroba jest w stanie spełniać swoje zadania. Kości czaszki dziecka nie są jeszcze zrośnięte, dlatego bez problemu będzie mogło przecisnąć się przez kanał rodny. Jeżeli poród nastąpi po 35 tygodniu ciąży, prawdopodobieństwo wystąpienia problemów zdrowotnych u maluszka jest bardzo małe, gdyż większość jego organów jest już w pełni ukształtowana.

35 tydzień ciąży: co warto wiedzieć

Pod koniec ciąży dobrze jest mieć przygotowaną torbę do szpitala, do której spakujesz wszystko to, co będzie ci potrzebne. Przygotuj ubrania dla siebie: szlafrok, rozpinane koszule nocne, bieliznę, staniki do karmienia, skarpetki, klapki pod prysznic i kapcie oraz ubranie na wyjście ze szpitala. Weź także kosmetyki, ręcznik, paczkę dużych podpasek, wkładki laktacyjne, wodę mineralną. Dla dziecka weź 3 komplety ubranek – pajacyki lub kaftaniki i śpioszki (powinny być wyprane i wyprasowane), czapeczki, ubranko na wyjście, paczkę pieluszek jednorazowych dla noworodka i krem na odparzenia. Nie zapomnij o dokumentach: powinnaś mieć ze sobą kartę ciąży, wyniki badań, dowód ubezpieczenia, dowód osobisty i Nip pracodawcy. Możesz zabrać też komórkę i ładowarkę, abyś w każdej chwili miała możliwość skontaktowania się z bliskimi. Więcej o torbie do szpitala w artykule Wyprawka do szpitala

Ciekawostki

Od niedawna jest w Polsce popularny anglosaski zwyczaj organizowania przyjęcia dla przyszłej mamy (baby shower). Podczas imprezy przyjaciółki obdarowują kobietę w ciąży przydatnymi drobiazgami, ubrankami i zabawkami dla dziecka, okazują przyjaźń i wsparcie. Ósmy miesiąc ciąży to dobry moment na takie spotkanie, więcej o tym zwyczaju przeczytaj w artykule Baby Shower.

Komentarze
Jak spakowac torbę do szpitala
Fotolia
Styl życia Wyprawka do szpitala - jak spakować torbę?
Zbliża się termin porodu? Zastanawiasz się, co powinnaś zabrać ze sobą do szpitala? Sprawdź, jak skompletować wyprawkę do szpitala!
Łucja Zbieniewska
luty 17, 2011

Kiedy spakować torbę do szpitala? Trzy - cztery tygodnie przed porodem powinnaś mieć już przygotowaną torbę do szpitala, abyś w ostatniej chwili nie szukała wszystkiego, co potrzebne. Większość rzeczy może być przygotowana wcześniej, w ostatniej chwili możesz dopakować tylko kartę ciąży, wyniki badań i szczoteczkę do zębów. Ubranka dla dziecka powinny być wyprane w delikatnym proszku do prania a także wyprasowane, aby nie podrażniły skóry dziecka. Wyprawka do szpitala powinna zawierać: dowód osobisty aktualna książeczka ubezpieczeniowa NIP pracodawcy (lub własny, jeśli prowadzisz działalność gospodarczą) karta ciąży z oznaczoną grupą krwi wyniki ostatnich badań  Wyprawka do szpitala rzeczy dla mamy: koszula nocna głęboko rozpinana 2 szt. (możliwość rozpięcia koszuli znacznie ułatwi karmienie piersią) szlafrok bielizna 3-4 szt. skarpetki stanik do karmienia 2 szt. wkładki laktacyjne do biustonosza (aby nadmiar mleka w piersiach nie moczył ci stanika) kapcie klapki pod prysznic przybory toaletowe płyn do higieny intymnej paczka podpasek (jak największych – po porodzie naturalnym wypływa dość duża ilość wydzieliny z pochwy, a okolice krocza są obolałe, więc warto zadbać o swój komfort) chusteczki higieniczne ręcznik duży i mały komórka i ładowarka woda mineralna jasiek albo mała poduszka Wyprawka do szpitala rzeczy dla dziecka: mała paczka pieluszek jednorazowych dla noworodka kilka pieluszek tetrowych body lub koszulki bawełniane 3szt. pajacyk albo kaftanik i śpioszki 3 szt. czapeczka 2szt. (jedna cienka druga grubsza na dwór, w zależności od pory roku) cienkie rękawiczki lub skarpetki (na rączki) ubranie na wyjście ze szpitala (w zależności od pory roku) ręcznik mydło dla dzieci lub żel do kąpieli chusteczki nawilżane (do przewijania) krem do pielęgnacji pupy kocyk lub rożek Co miałyście w swoich...

Przeczytaj

Nasze akcje