Wejdź
4 miesiąc życia dziecka
Styl życia

4 miesiąc życia dziecka - nowe umiejętności

Jak rozwija się dziecko w 4. miesiącu życia? O czym należy pamiętać na tym etapie rozwoju niemowlęcia?
Łucja Zbieniewska
styczeń 26, 2011
4 miesiąc życia dziecka

Jak przewinąć noworodka? Mamy dla Was instrukcję krok po kroku!

Dziecko nadal bardzo szybko się rozwija, rośnie i przybiera na wadze: pod koniec czwartego miesiąca zazwyczaj podwaja swoją wagę urodzeniową. Jest bardzo ruchliwe, z uwagą obserwuje świat, wszystko co jest pod ręką wkłada do buzi, a minami potrafi wyrazić całą gamę uczuć: od radości i ekscytacji do smutku i zmęczenia. Chętnie leży na brzuszku, zwykle umie już przekręcać się z brzucha na plecy, a czasem też odwrotnie: z pleców na brzuch (co dla maluszka jest dużo trudniejsze).

Rozwój fizyczny w 4 miesiącu życia dziecka

 • W tym czasie maluszek coraz szybciej się rozwija, a największe postępy możemy zaobserwować w rozwoju motorycznym. W pozycji na brzuszku czuje się już pewnie, podnosi wysoko do góry główkę, opierając się na przedramionach; bywa, że umie już oprzeć się na samych dłoniach, a jeśli jednocześnie wypręży nóżki, potrafi bujać się na brzuchu.
 • Niemowlę całkiem pewnie trzyma już głowę w pozycji pionowej, a podparte poduszkami siedzi przez chwilę. Lepiej jednak go nie sadzać – kręgosłup maluszka nie jest jeszcze na to gotowy. Jeżeli dziecku podoba się ta pozycja, połóż go w leżaczku dla niemowląt, z którego będzie miał lepszy widok na cały pokój.
 • Maluszek chętnie sięga po różne przedmioty, łapie je całą rączką, bez użycia kciuka: najpierw ogląda, dotyka, bada, a potem zwykle wkłada do buzi.
 • Podczas przewijania zostaw dziecku trochę swobody, niech pomacha nóżkami bez pieluszki. Będzie mogło ćwiczyć mięśnie, bez skrępowania prostować nogi a także odpychać się nimi. Może także powoli zacząć przekręcać się z brzuszka na plecy, dlatego dobrym pomysłem będzie rozłożenie na podłodze materacyka lub maty piankowej, żeby maluszek mógł swobodnie się poruszać.

4 miesiąc życia dziecka: rozwój intelektualny i społeczny

 • Dziecko w tym wieku jest zwykle wesołe i chętne do zabawy, łatwo nawiązuje kontakt z innymi (początkowo tylko wzrokowy), rozpoznaje znajomy głos i twarz. Ciekawie przypatruje się ludziom, zarówno tym, których zna, jak i tym nieznajomym. Łatwo je rozśmieszyć, np. zabawą w „a-kuku!”. 
 • W tym czasie niemowlę jeszcze nie obawia się kontaktu z nieznanymi osobami, dlatego bez obaw możesz zaprosić do domu gości albo wybrać się z krótką wizytą do znajomych. Nowe otoczenie będzie dla niego wyzwaniem oraz inspiracją. 
 • Coraz starsze dziecko poznaje świat przede wszystkim przez dotyk, dlatego podawaj mu do zabawy przedmioty o różnej fakturze (gładkie, włochate, szorstkie, miękkie), różnym kolorze, temperaturze (chłodny gryzaczek lub ciepły kocyk).

Rozwój mowy w 4 miesiącu życia dziecka

Maluszek, gdy usłyszy dźwięk, rozgląda się dokoła, poszukując jego źródła. Jak najwięcej mów do dziecka: jeszcze nie rozumie poszczególnych słów, ale będzie starał się odpowiedzieć ci na swój sposób. Przemawiaj do dziecka powoli i wyraźnie, a po pewnym czasie zacznie rozpoznawać wyrazy. W czwartym miesiącu życia niemowlę nadal ćwiczy głużenie.

Karmienie

 • W czwartym miesiącu życia nadal dziecko nadal powinno być karmione wyłącznie mlekiem matki na żądanie.
 • Być może babcie zaczną cię nakłaniać, abyś podawała maluszkowi już inne pokarmy, ale współcześnie pediatrzy sądzą, że dla niemowlęcia najważniejsze jest picie wyłącznie mleka mamy przez pierwsze pół roku życia dziecka.
 • W tym okresie zwykle ustala się już ramowy plan dnia – niemowlę je zwykle 4-5 razy dziennie i 1-2 razy w nocy.

Sen

 • Maluszek śpi teraz znacznie mniej niż wtedy, kiedy był noworodkiem, zwykle łącznie ok. 12 godzin.
 • Niestety, większość dzieci na tym etapie nie przesypia jeszcze całej nocy, zwłaszcza jeśli są karmione piersią. Pokarm z butelki jest bardziej sycący, dlatego wystarcza niemowlęciu na dłużej i maluch nie budzi się tak często.
 • Jeśli karmisz piersią, twoje dziecko raczej nie śpi teraz dłużej niż 5-6 godzin naraz.
 • Za to sen w ciągu dnia ma już swój rytm i określoną długość: zwykle są to dwie krótsze drzemki po ok. 1,5 – 2 godz. i jedna dłuższa, ok. 3 -4 godz.

Szczepienia

Jeśli w trzecim miesiącu niemowlę dostało pierwszą dawkę szczepionki przeciw polio, drugą dawkę DTP i drugą dawkę przeciw HIB, teraz nie musisz go szczepić.

Kamienie milowe

 1. W czwartym miesiącu życia dziecko, leżąc na brzuchu opiera się na przedramionach i trzyma  główkę  pod kątem ok. 90°, może też opierać się na dłoniach.
 2. Maluszek chwyta przedmioty, np. grzechotkę, trzyma je w całej dłoni, bez użycia kciuka.
 3. W pozycji pionowej sztywno trzyma główkę.
Komentarze
6 miesiąc życia dziecka
Fotolia
Styl życia 6 miesiąc życia dziecka - czas na nowe zabawy
W 6. miesiącu życia dziecka ruchy staja się coraz bardziej precyzyjne, niemowlę chętnie rzuca przedmiotami... bez końca!
Łucja Zbieniewska
styczeń 28, 2011

Szósty miesiąc życia to doskonalenie zdobytych dotychczas umiejętności. Niektóre dzieci zaczynają siedzieć samodzielnie, inne nawet raczkować, ale większość maluchów nie jest jeszcze gotowa do samodzielnego poruszania się. Dziecko potrzebuje coraz więcej przestrzeni – nie wystarcza mu już łóżeczko, warto więc pomyśleć o kojcu lub bezpiecznym miejscu na podłodze (na dywanie lub kocu). To dobry moment na rozejrzenie się za wózkiem – spacerówką, bo ten głęboki niedługo przestanie być wystarczający. Rozwój fizyczny w 6 miesiącu życia dziecka Ruchy niemowlęcia są coraz bardziej precyzyjne, potrafi ono schwycić nawet małe przedmioty, obraca je w rączkach, przekłada z jednej rączki do drugiej i uważnie ogląda. Gdy maluch skończy pół roku, leżąc na brzuchu wysoko unosi się na wyprostowanych rączkach, często wykonując takie ruchy, jakby pływało. Sięga nóżkami do buzi, zwykle potrafi włożyć np. piętę do ust. Odpychając się nóżkami – w pozycji leżącej na plecach – albo rączkami – w pozycji na brzuchu - niemowlę wykonuje pierwsze próby pełzania. Zaczyna się ulubiona zabawa maluchów – rzucanie przedmiotami (np. klockiem, grzechotką); mama lub tata podnosi zabawkę, dziecko – znów ją rzuca, i tak.. bez końca. Niemowlak lubi obserwować, jak przedmiot spada, fascynuje go też to, że zawsze (dzięki mamie czy tacie) wraca z powrotem. Niekiedy dziecko w szóstym miesiącu stara się już podciągać do pozycji siedzącej, chociaż na początku robi to zwykle nieco nieporadnie. Czasem także – leżąc na brzuchu – zaczyna opierać się na łokciach i kolankach, przygotowując się do raczkowania. 6 miesiąc życia dziecka: rozwój intelektualny i społeczny W wieku sześciu miesięcy dziecko świetnie już rozpoznaje osoby, które zna – nie tylko rodziców, ale także brata lub siostrę, babcię, dziadka czy ciocię.  W tym czasie zwykle okazuje się,...

Przeczytaj

Nasze akcje