
Kiedy pojawia się pierwszy okres, wiele z nas spotyka się z radami od mam i babć, które wydają się niezwykle pomocne. Niestety wśród nich często pojawiają się mity, które są bezmyślnie powtarzane przez pokolenia.
Polecamy: Nie zgadniecie, co najbardziej denerwuje... ginekologów!
Występowanie miesiączki w tym samym czasie co u koleżanki
Zapewne niejedna z was spotkała się z sytuacją, kiedy grupa kobiet spędzających ze sobą sporo czasu na co dzień twierdziła, że ma okres w tym samym czasie. Naukowcy z Uniwersytetu w Oxfordzie postanowili zbadać, czy istnieje coś takiego, jak synchronizacja okresów. Posłużyli się aplikacją "Clue", dzięki której mierzono cykle miesiączkowe par kobiet, które na co dzień miały ze sobą zażyłe relacje.
Okazało się, że po 3 miesiącach, blisko 76% par biorących udział w eksprymencie miało różne cykle miesiączkowe. Ewentualna zbieżność występowania miesiączek może być wynikiem różnej długości cyklów, które czasem zbiegają się z tymi innych kobiet i synchronizacja gotowa:) Czy przekonuje was to tłumaczenie?
W naszej galerii znajdziecie jeszcze inne mity, w które kobiety często wierzą, choć nie mają nic wspólnego z prawdą.
Pobierz Trendbook Wizaz.pl – pierwszy taki w Polsce!
Foto: iStock

W trakcie miesiączki nie można uprawiać sportu
Niektóre ćwiczenia wręcz zmniejszają dolegliwości bólowe w trakcie okresu. Faktem jest jednak, że należy odpuścić ćwiczenia wymagające bardzo dużego wysiłku, które mogą wzmożyć krwawienie. Warto je zastąpić np. jogą.

Podczas okresu nie należy gotować i piec
To najpopularniejszy przesąd. Mówi się, że kiedy kobieta przyrządza dania w trakcie okresu, to często są one nieudane, a z placków powstają zakalce. Nie wynika to stricte z miesiączki. Może być to skutek zmian hormonalnych, które wtedy występują i prowadzą do m.in. braku koncentracji, który może skończyć się kulinarnym fiaskiem.

W trakcie okresu nie można chodzić do stomatologa
Oczywiście, że można. Jednak warto uprzedzić o tym dentystę. W trakcie miesiączki możemy być bardziej wrażliwe na ból, a przy wyrywaniu zęba istnieje prawdopodobieństwo, że krwawienie z dziąsła będzie większe.