klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Fotolia
Styl życia

5 błędów, które niszczą Twój związek

„Co poszło nie tak?” – to pytanie zadajemy sobie zawsze, gdy kończy się nasz kolejny związek lub udana do tej pory relacja przeżywa kryzys. Czasami taki obrót spraw wynika z niedopasowania, niemożliwych do pogodzenia różnic temperamentu lub poglądów. Zdarza się jednak, że przyczyną problemów są nasze własne destrukcyjne zachowania.
Marta Tabiś-Szymanek
październik 10, 2016

Często ulegamy wrażeniu, że nasze problemy są jedyne w swoim rodzaju i wyjątkowe. Tymczasem powody, które niszczą pozornie udane romantyczne znajomości, są wspólne dla wielu par. Jeśli zależy ci na partnerze i czujesz, że mogłabyś zbudować z nim poważny związek na wiele lat, zapoznaj się z poniższą listą destrukcyjnych zachowań i wystrzegaj się ich jak ognia. Odpowiedzi znajdziesz w naszej galerii!

1 z 5

Nieustanna krytyka

Nieustanna krytyka

Oczywiście, mamy pełne prawo komunikować ukochanemu swoje potrzeby oraz wymagania. Możemy wytknąć mu konkretne, negatywne nawyki lub zachowania, jednak powinnyśmy wystrzegać się koncentrowania jedynie na tym, co nasz ukochany robi źle. Pamiętaj, że nie ma ludzi bez wad – ty również do nich nie należysz. Dlatego warto pilnować, by nie zmienić się w partnerkę, która nieustannie narzeka i czepia się o wszystko.

2 z 5

Wieczna kontrola

Wieczna kontrola

Jeśli masz wątpliwości dotyczące wierności partnera lub w przeszłości doświadczyłaś zdrady, z pewnością korci cię, by od czasu do czasu przejrzeć jego SMS-y i prywatne wiadomości na Facebooku. Pamiętaj jednak, by pod żadnym pozorem nie ulegać tego typu pokusom! Każdy z nas ma prawo do prywatności. Szpiegowanie ukochanej osoby to bardzo toksyczne zachowanie, świadczące o braku zaufania. Bez niego zaś nie da się stworzyć udanej, zdrowej relacji.

3 z 5

Porównywanie

Porównywanie

Gdy w związku dojdzie do kłótni, część z nas przejawia tendencję do wytykania partnerowi najdrobniejszych błędów, wyolbrzymiania ich oraz porównywania go do byłych partnerów lub innych znajomych mężczyzn. Komunikat, że twój ukochany jest gorszy od innych, z pewnością nie skłoni go do zmiany zachowania, a jedynie go zrani. Trzymanie emocji na wodzy i konstruktywna rozmowa na temat wzajemnych oczekiwań przyniosą znacznie lepsze rezultaty.

4 z 5

Kłótnie w miejscach publicznych

Kłótnie w miejscach publicznych

Każda para, zwłaszcza z długoletnim stażem, od czasu do czasu doświadcza drobnych i większych sprzeczek. Nigdy nie powinny one jednak odbywać się w miejscach publicznych lub w towarzystwie rodziny czy znajomych! Jeśli masz jakieś pretensje do swojego męża lub chłopaka, postaraj się dać im upust na osobności – najlepiej wtedy, gdy wrócicie do domu i będziecie mieli chwilę tylko dla siebie. Dzięki temu unikniesz poniżenia partnera oraz wywołania zażenowania u mimowolnych świadków.

5 z 5

Nierozwiązywanie problemów

Nierozwiązywanie problemów

Kłótnie z pewnością nie należą do przyjemnych sytuacji i bywają destrukcyjne, zwłaszcza, gdy pozwolimy sobie na niekontrolowany wybuch emocji. Jeszcze bardziej szkodliwe może być jednak „zamiatanie problemów pod dywan”. Każde nieporozumienie powinno zostać rozwiązane, a to wymaga otwartej komunikacji. Unikanie rozmów na trudne tematy prowadzi do narastania problemów, a w efekcie do osłabiania więzi między partnerami.

Komentarze