klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
płaski brzuch
Fotolia
Styl życia

5 najczęstszych błędów, które powodują efekt jojo

Efekt jojo pojawia się nagle i w ciągu kilku dni rujnuje sylwetkę, na którą pracowałaś w pocie czoła przez długie tygodnie. Utracone kilogramy nie tylko wracają, ale dochodzą do nich nowe, a zapał i motywacja do dalszego odchudzania spadają do zera. Znasz skądś to uczucie? Na szczęście efektu jojo można całkowicie uniknąć. Wystarczy zastosować się do kilku zasad, a po skończonej diecie nie przybędzie ani jeden dodatkowy centymetr! Porad udzieliła Agnieszka Owczarek - psychodietetyk, ekspert marki Noble Health.
Katarzyna Mordalska
styczeń 26, 2015
Chcesz mieć piękne włosy? Zapomnij o... diecie!

Efekt jojo, czyli dlaczego waga się waha?

Efekt jojo polega na wahaniu masy ciała po każdej kuracji odchudzającej. Przyczyną szybkiego przyrostu wagi zwykle jest powrót do dawnych nawyków lub niewłaściwie przeprowadzona dieta. Efekt jojo dotyka szczególnie osoby, które zmagały się dużą nadwagą lub otyłością. Nieustanna huśtawka wagi może przyczynić się do spowolnienia przemiany materii oraz powstawania rozstępów.

Efekt jojo polega na wahaniu masy ciała po każdej kuracji odchudzającej. Przyczyną szybkiego przyrostu wagi zwykle jest powrót do dawnych nawyków lub niewłaściwie przeprowadzona dieta. Efekt jojo dotyka szczególnie osoby, które zmagały się dużą nadwagą lub otyłością. Nieustanna huśtawka wagi może przyczynić się do spowolnienia przemiany materii oraz powstawania rozstępów.

Poznaj 5 sposobów, jak uniknąć efektu jojo!

1 z 5

Jak uniknąć efektu jojo: unikaj diet opartych na jednym składniku!

Jak uniknąć efektu jojo: unikaj diet opartych na jednym składniku!

Kuracja białkowa, węglowodanowa, kapuściana i każda inna, która zmusza do rezygnacji z określonych produktów lub składników (o ile nie są to fast foody i słodycze) przeważnie kończy się efektem jojo.

Monodieta pozwala bardzo szybko schudnąć, ale w niezdrowy sposób. Doprowadza raczej do wycieńczenia niż realnego schudnięcia kilku kilogramów. Pamiętaj, że Twój organizm jest sprytniejszy od takich diet i będzie chciał odbudować powstałe braki.

2 z 5

Przyczyny efektu jojo: rezygnacja z ćwiczeń

Przyczyny efektu jojo: rezygnacja z ćwiczeń

Nic nie jest dane raz na zawsze. Niestety, kiedy przestajesz ćwiczyć, metabolizm spowalnia, a ciało wraca do poprzedniej formy, czyli… zwykle jej braku.

Jeśli jesteś osobą, która ma mało czasu i nie może pozwolić sobie na treningi albo chodzenie na siłownie pięć razy w tygodniu, wybierz inną aktywność fizyczną. To może być basen, szybkie marsze albo chodzenie z kijkami.

Idealny trening dla zapracowanych kobiet to tabata, czyli 4-5 minutowe intensywne treningi, które pobudzają spalanie tłuszczu.

3 z 5

Głodówka a efekt jojo

Głodówka a efekt jojo

Czym innym jest jednodniowe, dobre dla zdrowia oczyszczenie, a czym innym dieta składająca się z kilku mikroskopijnych posiłków. Organizm będzie bronił się przed tym na wszystkie możliwe sposoby, np. magazynując tłuszcz lub doprowadzając do napadów tzw. wilczego głodu.

Poprzez drastycznie obniżenie zapotrzebowania kalorycznego do 1200-1300 kalorii, organizm dostaje sygnał, że powinien zwolnić i przystosować się do nowego porządku. Chociaż na początku chudniesz, to w rzeczywistości tracisz tylko wodę i nie odżywiasz swojego ciała, które przypomni sobie o tym zaraz po odstawieniu drakońskiej diety.

4 z 5

Przyczyny efektu jojo: nagłe wyjście z diety

Przyczyny efektu jojo: nagłe wyjście z diety

Zwiększanie ilości codziennych posiłków nie jest błędem, o ile robi się to z umiarem. Kaloryczność powinna być powiększana stopniowo. Optymalnie zakłada się nie więcej niż około 100-120 kalorii miesięcznie. Taka stopniowa stabilizacja po diecie pozwoli skutecznie uniknąć efektu jojo po odchudzaniu.

5 z 5

Jak uniknąć efektu jojo, czyli dieta jako styl życia!

Jak uniknąć efektu jojo, czyli dieta jako styl życia!

Dieta to nie kara ani męka, która kończy się po wyświetleniu na liczniku wymarzonej wagi. Celem nie powinno być zrzucenie określonej liczby kilogramów, ale dobre samopoczucie we własnym ciele. Wtedy nie będziesz z utęsknieniem odliczała dni do końca i czekała na moment, w którym zjesz dwie tabliczki czekolady.

Pomyśl o diecie jako o zdrowym stylu życia, który pomoże zadbać o piękną sylwetkę i zdrowie.

Komentarze
kobieta plus sile stojąca przed lustrem
iStock
Styl życia Efekt jojo - czym jest, przyczyny i ja go uniknąć?
Efekt jojo sprawia, że chudniemy, a chwilę później znowu przybieramy na wadze. O zjawisku możemy mówić wtedy, kiedy pojawi się w ciągu pięciu lat od stosowania diet odchudzających.
Marta Średnicka
styczeń 07, 2021

Efekt jojo, czyli naprzemienna utrata i przybieranie wagi jest często wynikiem niewłaściwego odżywiania i niezdrowego zrzucania kilogramów . Kiedy tracimy więcej niż 1 kilogram na tydzień, nasza dieta może być zbyt restrykcyjna. Gubienie od 0,5 do 1 kg tygodniowo jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Buduje zdrowe nawyki odżywiania, pozwala organizmowi na przystosowanie się do dziennej dawki energii, bez nagłych ograniczeń kalorycznych prowadzących do zaburzania przemiany materii. Czym jest efekt jojo? Efekt jojo to ponowny przyrost tkanki tłuszczowej i przybranie utraconych kilogramów po intensywnym odchudzaniu, czy stosowaniu diet. Powstaje w wyniku zachwiania procesów przemiany materii i zmian w sposobie odżywiania. Może pojawić się nawet kilka miesięcy po procesie odchudzania. Widoczny jest głównie w takich partiach ciała jak brzuch i biodra, a w następnych etapach na udach, ale też twarzy. Żeby mówić o efekcie jojo, nasza waga musi przekraczać od ok. 5 - 10 proc. tej, którą osiągnęłyśmy podczas odchudzania. Efekt jojo to jednak nie tylko powrót dawnej masy ciała, ale też ogólne  osłabienie i spadek samopoczucia . W wyniku efektu jojo będąca na diecie osoba może przybierać kilka kilogramów na tydzień. Zobacz także:   Jak schudnąć z brzucha? 6 prostych kroków Przyczyny powstawania efektu jojo Efekt jojo powstaje głównie wskutek stosowania restrykcyjnych diet , z których korzystamy okresowo. W tym czasie mocno ograniczamy kalorie, a nasz organizm tworzy zapasy energetyczne. Powrót do "normalnego" odżywiania, gdzie pozwalamy sobie na więcej i redukujemy aktywności fizyczne sprawia, nasz metabolizm zostaje spowolniony . To natomiast przyczynia się do tego, że w rezultacie spalamy mniej kalorii niż przed...

Przeczytaj