klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Styl życia

5 powodów, dla których warto codziennie uprawiać seks!

Odchudza, daje przyjemność, odstresowywuje… Sprawdź, dlaczego warto codziennie upajać się rozkoszą, jaką daje seks.
Urszula Jagłowska
wrzesień 02, 2017

Seks to ogromna nie tylko fizyczna, ale też psychiczna przyjemność. Każdy z nas zna to uczuje, kiedy bez pamięci daje się ponieść emocjom i czuje, jakby czas na chwilę się zatrzymał i nie istniało nic poza nami i naszym partnerem. To sprawia, że zaczynamy tworzyć ze sobą cudowną wieź i zbliżać się do ukochanego. Dlaczego tak się dzieje?

Przeczytaj także: W tych filmach aktorzy naprawdę uprawiali seks

Seks, a „hormony szczęścia”

Kochając się z partnerem nasz mózg działa na naprawdę wysokich obrotach… i to dosłownie! Zaczyna wydzielać podwyższone stężenie fenyloetyloaminy (PEA), co objawia się nieuzasadnioną radością i większą pewnością siebie. To pociąga za sobą dalsze reakcje chemiczne, jakie zachodzą w naszym organizmie. Zwiększa się wydzielanie noradrenaliny, działającej podobnie do adrenaliny. Dzięki niej na sam widok ukochanej osoby zmniejsza się nasze łaknienie, podwyższa się poziom glukozy we krwi, a serce zaczyna szybciej bić, co prowadzi do tego, że na skutek skurczów naczyń krwionośnych jesteśmy bardziej wrażliwi na dotyk partnera. Kolejną uwalnianą przez nasz mózg substancją jest dopamina podwyższająca uczucie euforii. Wraz z jej wzrostem maleje jednak poziom serotoniny, co często prowadzi do zaburzeń snu, zmniejszenia koncentracji i poczucia niepokoju. Dlatego nie bez powodu nastroje osoby zakochanej moglibyśmy zobrazować za pomocą sinusoidy. Długa rozłąka z partnerem powoduje stany lękowe i ogólne rozdrażnienie, zaś spotkanie z ukochanym - podniecenie, ekscytację i ogólną radość. Jak unormować ten stan? Codzienna dawka rozkoszy sprawi, że przestaniecie popadać ze skrajności w skrajność!

Przeczytaj także: W jakim miesiącu mamy największą ochotę na seks?

To nie wszystko! Częste uprawianie miłości daje nam jeszcze więcej korzyści. Seks sprawia, że naprawdę czujemy się szczęśliwsi. I nie, wcale nie chodzi jedynie o podniecenie, dobre samopoczucie, czy stany euforyczne, które towarzyszą nam przed, w trakcie i bezpośrednio po stosunku. Według badań dr Teda McIlvenny, prezesa Institute for Advanced Study of Human Sexuality w San Francisco, specjalizującego się w badaniach życia seksualnego człowieka i jego skutków wynika, że częsta aktywność seksualna sprawia, że ludzie stają się bardziej zadowoleni z siebie, czują się atrakcyjni, pewni siebie i pogodniejsi. Taki stan rzeczy przekłada się również na udane życie rodzinne i zawodowe, ponieważ prowadząc udane życie seksualne poprawiamy naszą samoocenę.  

Przeczytaj także: Jak całować mężczyznę, żeby nigdy Cię nie zapomniał?

W naszej galerii znajdziesz więcej powodów, dla których warto częściej się kochać.

Zdjęcia: iStock

1 z 5

Seks pomaga spalać kalorie

Seks pomaga spalać kalorie

Współżycie podnosi tętno, wzmacnia mięśnie i jest wspaniałym treningiem ogólnorozwojowym. Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Montrealu, 25 minut przeciętnego seksu pozwala spalić kobiecie ok. 70 kcal, a mężczyźnie nawet 100 kcal! Dodatkowo godzina namiętnych pocałunków pozwala nam się pozbyć aż 68 kcal. Nic więc dziwnego, że zakochani czują się bardziej atrakcyjni.

2 z 5

Seks relaksuje

Seks relaksuje

Seks relaksuje, łagodzi napięcie, uspokaja. Według badań Kristen Mark, dyrektor Sexual Health Promotion Lab na Universytecie w Kentucky wynika, że regularne współżycie obniża poziom stresu, a także pomaga radzić sobie ze stresem. Jest to związane z podwyższeniem serotoniny, która dodatkowo pomaga nam szybciej zapaść w sen.

3 z 5

Seks łagodzi ból

Seks łagodzi ból

Kobiety często rezygnują ze współżycia tłumacząc to bólem głowy czy miesiączką, a to błąd! Regularny seks może przeciwdziałać migrenom, a nawet łagodzić bóle menstruacyjne. Jak to możliwe? Podczas stosunku uwalniane są endorfiny odpowiedzialne za łagodzenie napięcia i uśmierzanie bólu.

4 z 5

Seks odmładza

Seks odmładza

Według szkockiego psychologa Davida Weeksa z Royal Edinburgh Hospital regularne współżycie niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych, które mogą sprawić, że wyglądamy o wiele młodziej. Seks redukuje ból, dodaje energii, wspomaga krążenie krwi, dzięki czemu również ujędrnia i uelastycznia skórę, sprawia, że lepiej śpimy i polepsza nasze samopoczucie. To za sprawą dehydroepiandrosteronu (DHEA) odpowiedzialnego za produkcję testosteronu i estrogenu.

5 z 5

Seks zbliża partnerów

Seks zbliża partnerów

Namiętne chwile z partnerem pomagają w pogłębieniu relacji i zacieśnianiu więzi. Dzieje się tak dzięki oksytocynie, potęgującej rozkosz, a także uczucie miłości, przywiązania i potrzeby bliskości. Oczywiście chcemy wierzyć, że miłość, to coś więcej niż jedynie chemia, ponieważ to także  wzajemne zaufanie, szacunek i dbałość o relację z partnerem.

Komentarze