klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Fotolia
Styl życia

5 pytań, które wstydzisz się zadać u ginekologa

Czasem mówi się żartobliwie, że lekarz jest jak ksiądz- nie powinniśmy przed nim niczego ukrywać, ale działa to też w drugą stronę. Nie możemy bać się zadawania pytań. Co najczęściej budzi w nas krępację?
Agnieszka Pulikowska
wrzesień 16, 2016

Część kobiet unika wizyt u ginekologa, ponieważ nie dość, że badanie nie należy do najprzyjemniejszych, to jeszcze poruszanie tematów dotyczących życia erotycznego, czy antykoncepcji z obcą osobą bywa niekomfortowe.

Zobaczcie także:  10 rzeczy, które nieziemsko podniecają facetów, ale wstydzą się przyznać

Przez wstyd często nie zadajemy więc ginekologowi pytań, które mogą nas nurtować, a które mogą okazać się kluczowe dla naszego zdrowia.
Poza tym pamiętajmy, że nie jesteśmy jedyne. Ginekologa codziennie odwiedza kilka, czy kilkanaście osób i dla niego to są normalne tematy, które nie wpłyną na ocenę naszej osobowości.
O co więc najczęściej wstydzimy się zapytać ginekologa?

1 z 5

Czy lekarz podczas badania "widzi" ilu miałam partnerów seksualnych?

Czy lekarz podczas badania

Oczywiście, że... nie. Nie bój się, że ginekolog cię oceni, bo często zmianiasz partnerów, bardzo lubisz seks, czy wręcz przeciwnie, a on "wyczyta" to podczas badania. Nasza pochwa jest elastyczna, więc rozciąga się i znów wraca do pierwotnego kształtu. Nikt nie rozpozna, co robiłaś w weekend ;)

2 z 5

Dlaczego odczuwam ból w trakcie stosunku?

Dlaczego odczuwam ból w trakcie stosunku?

Zapewne wiele kobiet obawia się, że może to one coś robią źle w trakcie stosunku, nie umieją się odpowiednio rozluźnić, ale przyczyna takiego stanu może leżeć w zupełnie innym miejscu. Odpowiadać za to może np. suchość pochwy, czy nachylenie macicy. 

3 z 5

Dlaczego pojawia się nieprzyjemny zapach z pochwy?

Dlaczego pojawia się nieprzyjemny zapach z pochwy?

Zmiany zapachu nie powinny nas specjalnie dziwić w momencie, kiedy mamy miesiączkę, ale kiedy ten stan pojawia się bez konkretnej przyczyny, nie ma czego się wstydzić, tylko skonsultować z lekarzem, ponieważ być może przyczyną jest infekcja, której ginekolog zaradzi. 

4 z 5

Jakich środków higienicznych powinnam używać w trakcie krwawienia?

Jakich środków higienicznych powinnam używać w trakcie krwawienia?

Może się wydawać, że to jest podstawowa sprawa, którą każda z nas powinna wiedzieć. Podpaski, tampony, kubeczki menstruacyjne, wkładki są powszechnie dostępne, więc wydawać by się mogło, że pytanie o to sprawi wrażenie, że jesteśmy "głupiutkie". To błędne myślenie. Lekarz często może nam udzielić cennych wskazówek co do tego, jaka metoda ochrony przed krwawieniem będzie dla nas najlepsza. Może również rozwiać niepotrzebne wątpliwości.  

5 z 5

Dlaczego krwawię po stosunku?

Dlaczego krwawię po stosunku?

Kiedy ta dolegliwość pojawia się wiele razy, niekoniecznie kiedy za nami "ostry seks", warto poprosić lekarza o sprawdzenie, czy wszystko w porządku. Być może jest to wynik zakażenia, suchości pochwy, ale może to też wskazywać na poważniejszy problem zdrowotny. Koniecznie powiedz o tym lekarzowi.

Komentarze