klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Styl życia

5 rzeczy, które mówiła twoja mama... i miała rację!

Też się na tym łapiesz? Te zdania kiedyś mama powtarzała do znudzenia, a ty przewracałaś oczami. Okazują się, że w dorosłym życiu są bardzo aktualne!
Marta Tabiś-Szymanek
grudzień 03, 2016

Nawet jeśli bardzo kochasz swoją mamę, z pewnością niejednokrotnie się z nią nie zgadzałaś. Gdy byłaś młodsza, czasami miałaś wrażenie, że twoja rodzicielka pochodzi z innej planety, a jej przekonania są pozbawione sensu i „przeterminowane”. Gdy dawałaś jej to odczuć, zrezygnowana odparowywała: „jeszcze kiedyś przyznasz mi rację”. Które z „wkurzających tekstów” naszych mam stanowiły cenne lekcje?

Zobacz także: Prezent dla święta dla mamy, babci, przyjaciółki...

1 z 5

„Gdyby twoje koleżanki skakały z mostu, też byś skoczyła?”

„Gdyby twoje koleżanki skakały z mostu, też byś skoczyła?”

Na pewnym etapie rozwoju mamy potrzebę buntu, a autorytet rodziców przegrywa z wpływem rówieśników. Niestety, jako nastolatki nie zauważałyśmy, że wciąż jesteśmy pozbawione własnego zdania i posłuszne – jedyna różnica polegała na tym, że słuchałyśmy kogoś innego, niż dotychczas. Stąd wiele „błędów młodości”, takich jak chodzenie na wagary, picie alkoholu i szalone eksperymenty z wyglądem. Warto potraktować te doświadczenia jak lekcję i w dorosłym życiu unikać podążania za tłumem. Chcesz wyjść za mąż/urodzić dziecko/znaleźć pracę w korporacji/wziąć kredyt, bo „wszyscy tak robią”? To nie jest wystarczający powód do podejmowania tak poważnych decyzji – przede wszystkim bądź wierna sobie, swoim potrzebom i pragnieniom!

2 z 5

„Nie musi ci się udać, ale przynajmniej spróbuj”

„Nie musi ci się udać, ale przynajmniej spróbuj”

Zrobienie pierwszego kroku to często najtrudniejsza do wykonania część całego przedsięwzięcia. Jeśli twoja mama zachęcała cię do pokonywania swoich słabości i przełamywania strachu, to miałaś wielkie szczęście: ta umiejętność z pewnością jeszcze bardziej przydaje ci się w dorosłym życiu.

3 z 5

„Ucz się, dopóki masz na to czas!”

„Ucz się, dopóki masz na to czas!”

W latach szkolnych nauka ułamków, czytanie lektur szkolnych oraz przyswajanie sobie obcego języka niejednokrotnie wydawały nam się stratą czasu i przykrym obowiązkiem. Dziś wydajemy krocie na kursy doszkalające. Niestety, nasze umysły nie są już tak chłonne, jak tych kilka (lub kilkanaście) lat temu. Dodatkowo w tamtym czasie był to nasz jedyny obowiązek, a dzisiaj musimy pogodzić nadrabianie braków w edukacji z pracą, życiem prywatnym i innymi ważnymi dla nas sprawami. A doba ma tylko 24 godziny!

4 z 5

„Pieniądze nie rosną na drzewie”

„Pieniądze nie rosną na drzewie”

Ten argument wydawał nam się dość abstrakcyjny, gdy z zazdrością patrzyłyśmy na nowe ciuchy koleżanki z zamożniejszej rodziny. Teraz jednak wiemy, że domowy budżet nie jest z gumy, a pieniądze trzeba uczciwie zarobić. I jesteśmy wdzięczne swoim rodzicom, że mimo to dawali nam tak wiele (niejednokrotnie rezygnując z własnych potrzeb i zachcianek).

5 z 5

„To nie koniec świata”

„To nie koniec świata”

Rozstanie z chłopakiem, kiepska ocena na koniec roku, oblany egzamin na prawo jazdy… Wszystkie te rzeczy wydawały nam się kiedyś wielkimi tragediami. Z dzisiejszej perspektywy są jednak po prostu doświadczeniami, przez które musiałyśmy przejść, by znaleźć się w miejscu, w którym teraz jesteśmy.

Komentarze