klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
cukier
Fotolia
Styl życia

5 sposobów na ograniczenie cukru w diecie

Cukier nie dostarcza naszemu organizmowi żadnych właściwości odżywczych, stanowiąc jedynie smakowy dodatek. Jak najłatwiej ograniczyć go w diecie? Poznaj 5 sposobów!
Katarzyna Mordalska
luty 17, 2016
Chcesz mieć piękne włosy? Zapomnij o... diecie!

Szkodliwość cukru

Łyżeczka cukru to około 20 kcal i to tzw. „puste kalorie”, za którymi nie idą żadne właściwości. Przeciwnie, zbyt duża ilość cukru w diecie to nie tylko pożywka dla rozwoju grzybów, ale także przyczynek do złego samopoczucia, osłabienia, obniżenia koncentracji i rozdrażnienia.

Cukier prosty jakim jest sacharoza powoduje, co prawda, nagły wzrost energii, ale efekt ten nie utrzymuje się na długo. Po chwili w organizmie produkowana jest insulina, która ma za zadanie obniżyć poziom cukru we krwi i tak też się dzieje – spadek cukru jest równoznaczny ze spadkiem energii, więc znowu mamy ochotę na coś słodkiego. Od tego już o krok do uzależnienia. Zobaczcie, jakie są sposoby na odstawienie cukru!

Sprawdźcie także, jak ograniczyć sól w diecie

Ile cukru dziennie spożywacie?

1 z 5

Usuń cukiernicę i ograniczaj stopniowo

Usuń cukiernicę i ograniczaj stopniowo

Czego oczy nie widzą... ;) Usuń cukiernicę z zasięgu wzroku. W większości domów cukier stoi w widocznym miejscu na kuchennym blacie lub stole. Jeśli pozbędziemy się cukru, pozbędziemy się naturalnie także pokusy.

Jeśli nie jesteście w stanie z dnia na dzień przekonać się do gorzkiej herbaty czy kawy, lepiej stopniowo ograniczać ilość cukru o połowę, aż do jego całkowitego wyeliminowania. Z własnego doświadczenia - kiedyś nie wyobrażałam sobie wypicia gorzkiej kawy. Teraz jest odwrotnie - nie wyobrażam sobie dodania choćby grama cukru, więc do wszystkiego można się przyzwyczaić. :)

2 z 5

Zrezygnuj z wybranych produktów

Zrezygnuj z wybranych produktów

Odstawienie wybranych produktów to bezwzględnie najważniejsza rzecz, dzięki której uda Ci się początkowo ograniczyć, a z czasem być może wyeliminować cukier z diety. Najbardziej zdradliwe są w tym wypadku słodzone napoje, zwłaszcza gazowane, w których zawartość cukru sięga ponad 100g 1 litrze!

Oczywiście również słodycze to cukrowa pułapka, dlatego warto z nich zrezygnować, a już co najmniej ograniczyć się do ich sporadycznego jedzenia w godzinach przedpołudniowych.

3 z 5

Naturalna słodycz

Naturalna słodycz

W ograniczeniu białego cukru pomoże korzystanie z produktów o naturalnie słodkim smaku, które z jednej strony zrekompensują jego brak w diecie, a z drugiej będą służyły za naturalny słodzik. Najlepsze są tutaj oczywiście owoce i naturalne soki bez dodatku cukru. Włączenie ich do diety sprawi, że łatwiej będzie zapomnieć o dosładzaniu cukrem.

4 z 5

Odstaw całkowicie cukier po południu

Odstaw całkowicie cukier po południu

To również wypróbowany przeze mnie sposób, który szybko przynosi wymierne efekty, a wówczas czujemy się zmotywowani do dalszych działań. Im późniejsza godzina w ciągu dnia, tym bardziej nasz metabolizm spowalnia. Z tego powodu wszystko, co zjemy na noc i nie zdążymy strawić, odkłada się w postaci tłuszczyku.

W czym pomaga całkowite odstawienie cukru po południu? Nie tylko w utrzymaniu szczupłej sylwetki, ale także w dobrym samopoczuciu! Po wyeliminowaniu cukru z diety w godzinach popołudniowych i wieczornych zauważyłam, że mój sen jest bardziej regenerujący, a rano wstaję wyspana i pełna energii. Przeprowadźcie taki eksperyment na sobie, a gwarantuję, że poprawa samopoczucia nie pozwoli Wam już na zaprzepaszczenie efektów i na powrót do starych nawyków!

5 z 5

Sprawdzaj etykiety

Sprawdzaj etykiety

Czytanie etykiet to nawyk, który warto sobie wyrobić nie tylko ze względu na kontrolowanie ilości cukru, ale także innych składników i substancji wzmacniających smak i aromat produktów. Jeśli jednak o cukier chodzi, zapewne w wielu wypadkach nie zdajecie sobie sprawy, jak duża może być jego zawartość w niektórych produktach. Na dodanie do czarnej listy zakupów kwalifikują się szczególnie te rzeczy, w których na etykietach cukier występuje na pierwszym miejscu wśród składników. Jest do dla nas sygnał, że właśnie jego w produkcji użyto najwięcej.

Komentarze