klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
zamyślona kobieta
Fotolia
Styl życia

5 sposobów na podkręcenie metabolizmu!

Ograniczyłaś jedzenie i zaczęłaś więcej się ruszać, a mimo wszystko nie chudniesz? Powód może tkwić w spowolnionym metabolizmie. Nie jest prawdą, że tempo przemiany materii jest od nas niezależne. Masz wpływ na to, jak szybko trawisz posiłki! Zastanawiasz się, co zrobić, żeby przyspieszyć metabolizm? Wypróbuj 5 sprawdzonych sposobów!
Katarzyna Mordalska
styczeń 14, 2015
1 z 5

Żadnych głodówek!

Żadnych głodówek!

Żeby schudnąć, trzeba jeść! Kiedy drastycznie ograniczamy kalorie, nasz organizm - zamiast spalać zapasy tłuszczu - zaczyna magazynować energię na „chude czasy”. Ponadto, przy często towarzyszącym diecie wysiłku fizycznym, zamiast spalania tkanki tłuszczowej, narażamy się na utratę masy mięśniowej, co również niekorzystnie wpływa na tempo metabolizmu.

Diety cud opierające się na ograniczeniu spożycia kalorii do minimum to niemal pewny efekt jojo i wyniszczenie organizmu. Zamiast tego…

2 z 5

Jedz regularnie!

Jedz regularnie!

Regularne posiłki to skuteczny sposób na przyspieszenie metabolizmu. Żeby podkręcić trawienie, zdecydowanie lepiej jeść częściej i mniej, zamiast ograniczać się do trzech obfitych posiłków na dobę. Regularność jest trudna do utrzymania, szczególnie w sytuacji, gdy większość czasu spędzamy poza domem. Uwierz, że wszystko jest kwestią dobrego zorganizowania!

Pamiętaj, by ostatni posiłek zjadać nie później niż 3 godziny przed snem. Tak samo jak w ciągu dnia słabną nasze siły, tak i metabolizm jest znacznie wolniejszy wieczorem.

3 z 5

Ostre przyprawy przyspieszają metabolizm

Ostre przyprawy przyspieszają metabolizm

Na przyspieszenie metabolizmu świetnie wpływają przyprawy, szczególnie ostre i korzenne. Włączenie ich do diety będzie skutkowało pobudzeniem spalania komórek tłuszczowych. Do wytrawnych dań sięgnij po pieprz i chili, które pobudzą przemianę materii aż na godzinę od posiłku! Poza tym do dań dodawaj takie zioła, jak majeranek, oregano, bazylia, rozmaryn, kolendra, kminek czy koper. Natomiast desery wzbogacaj cynamonem, który także pozytywnie wpływa na trawienie.

Zdecydowanie unikaj soli! Zatrzymuje ona wodę w organizmie, co prowadzi do przyrostu wagi oraz spowalnia metabolizm. Mieszanka ziół skutecznie zastąpi jej walory smakowe.

4 z 5

Ćwiczenia na przyspieszenie metabolizmu

Ćwiczenia na przyspieszenie metabolizmu

Dzięki regularnym ćwiczeniom zapewnisz sobie zgrabną sylwetkę, nie tylko poprzez modelowanie, ale także przyspieszenie metabolizmu. Systematyczna dawka ruchu skutecznie podkręci przemianę materii! Zasada jest prosta: im więcej masy mięśniowej, tym szybsze spalanie. Skup się zatem na ćwiczeniach siłowych. Ćwicz kilka razy w tygodniu przez więcej niż 30min. Krótszy trening nie przyniesie efektów.

Pamiętaj, że ruch ma sprawiać Ci przyjemność, a nie być katorgą. Jeśli nie masz tyle samozaparcia – bo usprawiedliwianie się brakiem czasu jest tylko wymówką! – wybierz się na dłuższy spacer. Każda forma ruchu wpłynie pozytywnie na Twój organizm i przemianę materii.

5 z 5

Nie stresuj się i dbaj o sen

Nie stresuj się i dbaj o sen

Czy pomyślałabyś, że przewlekły stres powoduje tycie? Wydzielanie hormonów stresu – adrenaliny i kortyzolu spowalnia metabolizm i przyczynia się do odkładania się tkanki tłuszczowej, szczególnie na brzuchu. Podobnie niedostateczna ilość snu spowalnia procesy trawienne. Jeśli dołożyć do tego późnowieczorne podjadanie, mamy idealny przepis na otyłość.

Strzeż się i wygospodaruj w ciągu dnia czas na relaks! Aromatyczna kąpiel oraz ćwiczenia relaksacyjne albo po prostu chwila dla Ciebie z ulubioną książką sprawią, że na długo zachowasz zgrabną sylwetkę.

Komentarze