klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
6 miesiąc życia dziecka
Fotolia
Styl życia

6 miesiąc życia dziecka - czas na nowe zabawy

W 6. miesiącu życia dziecka ruchy staja się coraz bardziej precyzyjne, niemowlę chętnie rzuca przedmiotami... bez końca!
Łucja Zbieniewska
styczeń 28, 2011
6 miesiąc życia dziecka

Jak przewinąć noworodka? Mamy dla Was instrukcję krok po kroku!

Szósty miesiąc życia to doskonalenie zdobytych dotychczas umiejętności. Niektóre dzieci zaczynają siedzieć samodzielnie, inne nawet raczkować, ale większość maluchów nie jest jeszcze gotowa do samodzielnego poruszania się. Dziecko potrzebuje coraz więcej przestrzeni – nie wystarcza mu już łóżeczko, warto więc pomyśleć o kojcu lub bezpiecznym miejscu na podłodze (na dywanie lub kocu). To dobry moment na rozejrzenie się za wózkiem – spacerówką, bo ten głęboki niedługo przestanie być wystarczający.

Rozwój fizyczny w 6 miesiącu życia dziecka

 • Ruchy niemowlęcia są coraz bardziej precyzyjne, potrafi ono schwycić nawet małe przedmioty, obraca je w rączkach, przekłada z jednej rączki do drugiej i uważnie ogląda.
 • Gdy maluch skończy pół roku, leżąc na brzuchu wysoko unosi się na wyprostowanych rączkach, często wykonując takie ruchy, jakby pływało.
 • Sięga nóżkami do buzi, zwykle potrafi włożyć np. piętę do ust.
 • Odpychając się nóżkami – w pozycji leżącej na plecach – albo rączkami – w pozycji na brzuchu - niemowlę wykonuje pierwsze próby pełzania.
 • Zaczyna się ulubiona zabawa maluchów – rzucanie przedmiotami (np. klockiem, grzechotką); mama lub tata podnosi zabawkę, dziecko – znów ją rzuca, i tak.. bez końca. Niemowlak lubi obserwować, jak przedmiot spada, fascynuje go też to, że zawsze (dzięki mamie czy tacie) wraca z powrotem.
 • Niekiedy dziecko w szóstym miesiącu stara się już podciągać do pozycji siedzącej, chociaż na początku robi to zwykle nieco nieporadnie.
 • Czasem także – leżąc na brzuchu – zaczyna opierać się na łokciach i kolankach, przygotowując się do raczkowania.

6 miesiąc życia dziecka: rozwój intelektualny i społeczny

 • W wieku sześciu miesięcy dziecko świetnie już rozpoznaje osoby, które zna – nie tylko rodziców, ale także brata lub siostrę, babcię, dziadka czy ciocię. 
 • W tym czasie zwykle okazuje się, że niemowlę zaczyna przyzwyczajać się do codziennych rytuałów, takich jak karmienie, spacer, zabawa, drzemka, kąpiel, wieczorne układanie do snu.
 • Maluszek chętnie się bawi z osobami, które zna, coraz częściej wydaje przeróżne dźwięki, mówi do siebie, gaworzy, śmieje się na głos. 
 • Może już rozpoznawać znaczenie niektórych przedmiotów (np. wózek – będzie spacer), a także pamięta minione wydarzenia (sprzed 2-3 dni).
 • Jest bystre i szybko się uczy nowych zachowań i gestów, dlatego warto uczyć je np. robienia pa-pa (przy okazji maluch ćwiczy ruchy rotacyjne dłoni).
 • Poza tym chętnie bawi się w „a-kuku” i wszelkie formy zabawy w chowanego. Coraz sprawniej porusza rączkami i panuje nad swoimi ruchami, próbuje się komunikować z innymi – także z tym bobasem poznanym w lusterku.

Rozwój mowy w 6 miesiącu życia dziecka

 • Gdy maluszek skończy pół roku, coraz szybciej postępuje u niego rozwój mowy; najpóźniej w siódmym miesiącu życia zaczyna gaworzyć – łączyć głoski w sylaby.
 • Najczęściej wypowiada takie dźwięki jak -ma, - ga, - ba, -da, -pa; swobodnie bawi się swoim głosem, czasem można mieć wrażenie, jakby śpiewał.
 • Coraz lepiej również słyszy i rozpoznaje różnorodne dźwięki.
 • Warto teraz pobudzać dziecko do rozwoju mowy: mów do niego jak najwięcej, powtarzaj słowa, nadając im intonację, pokazuj osoby i przedmioty, nazywając je.
 • Naukowcy amerykańscy udowodnili ostatnio, że półroczne maluchy są w stanie odróżnić nie tylko pojedyncze słowa, ale również kojarzyć je z informacją wizualną, jeśli tylko mówiąc do nich używamy wyraźnego akcentowania słów.

Karmienie

 • Po ukończeniu szóstego miesiąca życia większość niemowląt jest już gotowa do rozszerzenia diety. Jeśli maluszek jest karmiony mieszanką mleczną i zaczęłaś podawać mu nowe dania w piątym miesiącu, teraz stopniowo możesz dawać mu kolejne pokarmy, zgodnie z tabelą rozszerzania diety.
 • Jeżeli niemowlę jest karmione piersią, w szóstym miesiącu – po konsultacji z pediatrą - można spróbować zacząć rozszerzać jego dietę. Dietetycy na początku zalecają zupkę z 2-3 warzyw oraz owoc (starty lub w postaci soku przecierowego) - najczęściej jabłko. Zdecydowanie zaleca się podawanie dziecku nowych pokarmów łyżeczką, gdyż w ten sposób niemowlę uczy się od razu „dorosłego” trybu jedzenia, ponadto trenuje żucie i połykanie – zwłaszcza, że na początku zje pewnie tylko odrobinę nowej potrawy.
 • Gdy maluch jest zagrożony alergią lub atopią, koniecznie skontaktuj się z lekarzem zanim zaczniesz wprowadzać nowe produkty, aby dowiedzieć się, czy nie należy troszkę zaczekać z rozszerzaniem diety oraz co dziecku podawać i w jakiej kolejności.

Sen

 • U niemowlęcia reguluje się powoli stały rytm snu i czuwania, chociaż jest to sprawa indywidualna i wiele tu zależy od indywidualnego zapotrzebowania dziecka na sen. Nadal śpi ok. 13-15 godzin na dobę, a część maluszków przesypia w nocy już nawet 6-7 godzin (częstsze u dzieci karmionych butelką), chociaż oczywiście nie jest to regułą.
 • Jeśli do tej pory malec sypiał z tobą w łóżku, to dobry moment, aby zacząć go od tego odzwyczajać – potem będzie już coraz trudniej.

Szczepienia

W szóstym miesiącu, jeśli dziecko otrzymało już uprzednio (na przełomie 5 i 6 miesiąca życia) trzecią dawką DTP przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi, oraz drugą dawką przeciw Poliomyelitis i trzecią dawką przeciw HIB nie ma już potrzeby szczepienia.

Kamienie milowe

 1. W szóstym miesiącu życia dziecko leżąc na brzuchu swobodnie opiera się na dłoniach i niekiedy na stopach, pełza, obraca się wokół własnej osi dookoła i turla się.
 2. Złapane za rączki podciąga się do siadania, posadzone i oparte o poduszki potrafi siedzieć przez chwilę samo.
 3. Maluszkowi rośnie pierwszy ząbek, zwykle najpierw pojawia się dolna jedynka.
Komentarze
2 miesiąc życia dziecka
Styl życia 2 miesiąc życia dziecka - niemowlę przygląda się światu
Co się dzieje w 2. miesiącu życia dziecka? O czym należy pamiętać? Jakie wizyty u lekarza zaplanować z niemowlakiem?
Łucja Zbieniewska
styczeń 26, 2011

Po ukończeniu pierwszego miesiąca twój maluch awansuje na niemowlę. Teraz dziecko staje się bardziej aktywne: częściej i dłużej obserwuje to, co się dzieje dookoła niego, nieco reguluje się też jego rytm snu i czuwania: drzemki stają dłuższe, podobnie jak czas, w którym maluch leżąc w łóżeczku przygląda się światu. W szóstym tygodniu życia trzeba iść na wizytę kontrolną do pediatry: lekarz sprawdzi, czy dziecko prawidłowo się rozwija i zaszczepi je. Rozwój fizyczny w 2 miesiącu życia dziecka Dziecko jest coraz bardziej sprawne i ruchliwe. Pomału zaczyna unosić główkę leżąc na brzuchu, ćwiczy też mięśnie karku, próbując utrzymać głowę prosto w pozycji pionowej (np. gdy trzymasz je na rękach). Poprawia się również koordynacja wzrokowa maluszka: zaczyna śledzić wzrokiem powoli poruszające się i niezbyt oddalone przedmioty. Reaguje odwróceniem głowy na nagłe i głośne dźwięki, wkłada piąstki do buzi i wyciąga rączki do ciekawiących go przedmiotów, chociaż nie potrafi jeszcze ich chwycić. W ten sposób poznaje otaczający go świat. 2 miesiąc życia dziecka: rozwój społeczny W drugim miesiącu życia możemy zaobserwować, jak dziecko zaczyna nawiązywać kontakt z otoczeniem. Wodzi wzrokiem za twarzą mamy, nasłuchuje głosu taty, a poza tym próbuje naśladować wyraz twarzy osoby, która trzyma je na rękach. Dla rodziców najpiękniejszym widokiem jest jednak pierwszy uśmiech dziecka, który sprawia, że od razu zapominamy o nieprzespanych nocach i nieustannym karmieniu piersią. Karmienie w 2 miesiącu życia dziecka W drugim miesiącu życia nadal dziecko powinno być karmione na żądanie mlekiem matki. Powinien już w tym czasie ustabilizować się rytm karmienia, chociaż może pojawić się tzw. kryzys szóstego tygodnia, czyli chwilowa dysproporcja pomiędzy zapotrzebowaniem dziecka na pokarm (nagłe zwiększenie potrzeb spowodowane wzrostem) a ilością...

Przeczytaj
5 miesiąc życia dziecka
Styl życia 5 miesiąc życia dziecka - rozwój niemowlęcia
5 miesiąc życia dziecka to czas dużej aktywności. Dziecko uczy się przekręcać i pełzać. Sprawdź, jak wygląda rozwój niemowlęcia.
Łucja Zbieniewska
styczeń 26, 2011

W piątym miesiącu życia dziecko jest bardzo aktywne i ruchliwe, często bez problemu przekręca się z brzucha na plecy i odwrotnie, chętnie zmienia pozycje, obraca się we wszystkie strony, sięga po zabawki i inne interesujące go przedmioty. Niemowlę jest ciekawe świata, codziennie uczy się czegoś nowego. Czasem mogą się już wyrzynać pierwsze ząbki. Maluszki, które piją mleko modyfikowane, niekiedy są już gotowe w tym czasie do spróbowania nowych pokarmów. Rozwój fizyczny w 5 miesiącu życia dziecka Niemowlę w piątym miesiącu jest już bardzo sprawne fizycznie. Gdy złapie cię za ręce, chętnie podciąga się do pozycji siedzącej, trzymając brodę przy klatce piersiowej. Leżąc na brzuszku, swobodnie podpiera się rączkami i podnosi klatkę piersiową – w tej pozycji wytrzymuje już znacznie dłużej i chętniej, może także obracać się dookoła.  Położone na plecach unosi główkę i ramiona, może też siedzieć z oparciem. Dziecko jest bardzo ciekawskie, przygląda się z uwagą wszystkiemu, co je otacza, widzi już także bardzo małe przedmioty (np. orzeszek), a także obraca się w kierunku usłyszanego dźwięku. Chętnie bada rzeczy będące w zasięgu jego rączki, umie już złapać zabawkę całą rączką z użyciem kciuka i przełożyć ją z rączki do rączki. Często maluszek potrafi już przez chwilę utrzymać się na nogach, ale lepiej nie ćwiczyć zbyt często tej pozycji, jest dla dziecka zbyt obciążająca. 5 miesiąc życia dziecka: rozwój intelektualny i społeczny Dziecko coraz chętniej wchodzi w interakcje towarzyskie: „zagaduje” do nieznajomych, zaczepia domowników, śmieje się wesoło. Odpowiada na zaobserwowane u innych emocje – smuci się, gdy widzi smutek, cieszy, gdy widzi uśmiechniętą twarz. Jeśli maluszkowi coś nie wychodzi, potrafi się złościć, niecierpliwić, pokrzykiwać, a jeśli cieszy się – popiskuje z radości. Uśmiecha się też...

Przeczytaj
10 miesiąc życia dziecka
Fotolia
Styl życia 10 miesiąc życia dziecka - badanie świata
10 miesiąc życia dziecka to czas wielkiego badania świata - oglądanie przedmiotów ze wszystkich stron, próbowanie, pierwsze próby manipulowania zabawkami. SPrawdź, jak rozwija się niemowlę na tym etapie.
Łucja Zbieniewska
styczeń 28, 2011

Dziesiąty miesiąc życia dziecka to kolejny krok w stronę pionizacji: samodzielnego wstawania oraz przygotowywania się do chodzenia. Maluszek umie już zupełnie stabilnie siedzieć, podtrzymywany pod paszki lub trzymane za rączki próbuje czasem stawiać pierwsze kroczki. Potrafi znajdować schowane przedmioty, na przykład w pudełku lub pod poduszką, jeśli widzi, jak ktoś je chował. Następuje też ogromny postęp w rozwoju mowy: już teraz rodzice mogą usłyszeć z ust dziecka wyczekane słowa „mama” lub „tata” - maluch wymawia je teraz całkiem świadomie. Rozwój fizyczny w 10 miesiącu życia dziecka Maluszek postawiony przy barierce zwykle potrafi już stać samodzielnie przez chwilę, próbuje też z pozycji siedzącej podciągać się do stania, chociaż nie zawsze mu to wychodzi. Jeśli potrafi się podciągnąć, chętnie przebywa w pozycji stojącej, ale z siadaniem z powrotem ma jeszcze problem. Poza tym jest coraz bardziej sprawne fizycznie, zwrotne, chętnie się porusza na wszelkie sposoby i coraz bardziej mu to wychodzi. Całkiem nieźle porusza się już w pozycji na czworakach, bardzo sprawnie siedzi; w pozycji siedzącej bez problemu sięga po bardziej odległe przedmioty, nie tracąc przy tym równowagi. 10 miesiąc życia dziecka: rozwój intelektualny i społeczny Dziesięciomiesięczne dziecko bada przedmioty na różne sposoby, ogląda je z każdej strony, wkłada do niego rączki i paluszki, a czasem także inne drobne przedmioty. Naśladuje już nie tylko ruchy drugiej osoby, ale także gesty i miny. Niechętnie przebywa w towarzystwie nieznanych sobie osób; może być nieśmiałe, zawstydzone, a nawet przestraszone. Dziecko, które czuje się niepewnie w takiej sytuacji, najchętniej chowa się w ramionach mamy, czasem nawet płacze. Poza tym znacznie rozwijają się zdolności poznawcze malucha: widać, że powoli zaczyna on kojarzyć związki przyczynowo-skutkowe (mama mnie ubiera, czyli...

Przeczytaj
3 miesiąc życia dziecka
Styl życia 3 miesiąc życia dziecka - niemowlę się uśmiecha
Niemowlę w 3 miesiącu życia jest coraz bardziej kontaktowe i zainteresowane światem. Sprawdź, jak rozwija się dziecko!
Łucja Zbieniewska
styczeń 26, 2011

Niemowlę w 3. miesiącu życia jest znacznie bardziej kontaktowe niż noworodek, jest coraz bardziej ruchliwe i sprawne fizycznie. Dużo się uśmiecha, sięga rączkami po interesujące go przedmioty, nawiązuje kontakt z otoczeniem. Zwykle w tym czasie dziecko samo ustala sobie pewien rytm dnia, czyli schemat snu i czuwania oraz karmienia. Nie jest to jeszcze bardzo ścisły plan, ale pozwala na zaplanowanie dnia, np. pór karmienia maluszka czy wyjścia z nim na spacer. Rozwój fizyczny w 3 miesiącu życia dziecka Dziecko coraz sprawniej podnosi główkę leżąc na brzuchu (pod kątem 45° lub nawet 90° do podłoża), leżąc na plecach jednocześnie podnosi obie rączki do góry i składa je razem. Gdy trzymasz malucha na rękach, coraz dłużej trzyma sztywno główkę w pozycji pionowej. Niekiedy pod koniec 3 miesiąca niemowlę potrafi nawet leżąc na brzuchu oprzeć się na przedramionach, aby wyżej podnieść głowę. Poznaje świat badając własne ciało: wkłada do buzi paluszki i rączki a także zabawki, wydaje różne dźwięki, uważnie śledzi przedmioty poruszające się w zasięgu jego wzroku. Jego ruchy są bardziej skoordynowane i celowe, coraz bardziej panuje nad swoim ciałem. Ponadto żywo reaguje na różne dźwięki, potrafi nawet uśmiechać się gdy słyszy np. twój głos, muzykę, którą lubi albo inny dźwięk, który zna i który mu się podoba. Maluszek który leży na brzuchu może przypadkowo odgiąć się i przewrócić na plecy, więc nigdy nawet przez chwilę nie zostawiaj go samego na przewijaku czy łóżku. 3 miesiąc życia dziecka: rozwój społeczny Maluszek z dużą ochotą nawiązuje kontakt z otoczeniem: często się uśmiecha, grucha, przygląda się uważnie tym osobom, które są w zasięgu jego wzroku. Taka obserwacja rozwija jego umiejętności społeczne. Dziecko coraz częściej odpowiada uśmiechem na uśmiech, niekiedy umie też głośno się roześmiać. W trzecim miesiącu życia...

Przeczytaj