klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Fotolia
Styl życia

6 nawyków, których musisz pozbyć się przed 30-tką

Jako 20-latka zawsze wyglądałaś i czułaś się świetnie, nie wkładając w to żadnego wysiłku? Cóż, po 30-tce może się to zmienić… Ale nie musi. Wystarczy, że uważnie przyjrzysz się swoim nawykom i pozbędziesz się tych, które najbardziej ci szkodzą.
Marta Tabiś-Szymanek
wrzesień 30, 2016

Życie dwudziestoparolatki jest pełne luzu i nie ma w nim miejsca na przejmowanie się wieloma rzeczami. Są jednak takie nawyki, które tylko sprawiają wrażenie niewinnych, a w rzeczywistości warto pożegnać się z nimi jeszcze przed 30-tymi urodzinami. Dlaczego? Choć osoba w takim wieku wciąż jest młoda, jej organizm funkcjonuje już nieco inaczej. W dodatku z wiekiem coraz trudniej jest zmienić swoje przyzwyczajenia – warto więc mieć to z głowy jak najwcześniej!

Dlatego stworzyłyśmy dla was mały poradnik - w naszej galerii przeczytacie, co warto zmienić, by po 30-tce czuć się i wyglądać świetnie!

1 z 6

Pomijanie śniadań

Pomijanie śniadań

Zaspałaś? Trudno, najwyżej darujesz sobie śniadanie! Wielu osobom trudno zmusić się do zjedzenia czegoś przed wyjściem z domu. Tymczasem pierwszy posiłek dnia jest sygnałem dla organizmu, że musi obudzić się i włączyć metabolizm. Osoby, które unikają śniadań, często przejadają się później w ciągu dnia. W dodatku takie zachowanie rozleniwia metabolizm, co może prowadzić do nadwagi i ospałości.

2 z 6

Zbyt rzadkie zmienianie pościeli

Zbyt rzadkie zmienianie pościeli

Jedną trzecią życia spędzamy w łóżku. Co noc zostawiamy w nim „pamiątki” w postaci sebum, potu i martwych komórek naskórka. Aby pozbyć się roztoczy i innych alergenów, należy prać poszewki co tydzień lub (maksymalnie) dwa w temperaturze 60 stopni.

3 z 6

Palenie papierosów

Palenie papierosów

Pamiętajcie, że młodość potrafi wybaczyć wiele błędów, jednak kilkuletnie palenie może powodować szybsze starzenie się skóry już w okolicach 30-tki. Dotyczy to również tych, którzy jedynie „popalają” – nawet okazjonalne sięganie po tę używkę może doprowadzić do groźnych chorób. Jeśli zdarza ci się to głównie podczas zakrapianych imprez, pamiętaj, że nikotyna wzmaga nieprzyjemne objawy kaca.

4 z 6

Zarywanie nocy

Zarywanie nocy

Podczas snu obniża się temperatura ciała, spada tętno i zmienia się aktywność mózgu – wszystko po to, by organizm miał szansę się zregenerować. Zarywanie nocy zwiększa ryzyko zachorowania na choroby serca, a brak snu może nieodwracalnie uszkodzić komórki mózgowe. Skutki niewystarczającej ilości wypoczynku odczuwamy już po jednej dobie: pojawia się kołatanie serca, nudności i zawroty głowy. W dodatku rozregulowuje się nasza gospodarka hormonalna, odpowiedzialna m.in. za apetyt i wagę ciała. Im jesteśmy starsi, tym gorzej znosimy niewyspanie. Osoba po 30-tce, która zarwała jedną noc, na dojście do siebie potrzebuje trzech kolejnych.

5 z 6

Upijanie się

Upijanie się

Regularnie nadużywany alkohol działa na organizm jak trucizna. Picie jego dużych ilości przez dłuższy czas powoduje trwałe zmiany w mózgu, zwiększa ryzyko uszkodzenia wątroby i zapadnięcia na nowotwory, wysokie ciśnienie krwi oraz depresję. Jeśli ograniczysz alkohol, zbliżając się do trzydziestki, poprawi się twoje trawienie i zaczniesz lepiej spać, czyli wreszcie prawidłowo się regenerować. Obniży się stężenie cukru we krwi, poprawi jej ciśnienie. W efekcie będziesz miała więcej energii, a twoje samopoczucie ulegnie poprawie.

6 z 6

Nieużywanie kremów z filtrem

Nieużywanie kremów z filtrem

Opalona skóra wygląda bardzo atrakcyjnie… Ale do czasu. Wystawianie jej na słońce bez odpowiedniej ochrony prowadzi do uszkodzenia elastycznych włókien, które czynią ją jędrną i gładką. Po 30-tce zaczyna spadać produkcja elastyny i kolagenu, a skóra staje się cieńsza i mniej elastyczna – nie ma sensu dodatkowo jej osłabiać i wysuszać.

Komentarze