klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Styl życia

6 zachowań, po których poznasz, że to tylko przyzwyczajenie, a nie miłość

To normalne, że po jakimś czasie szalona namiętność zamienia się w zwiazek oparty na przyjaźni i przywiązaniu. Są jednak pary, które już od dawna się nie kochają, a są ze sobą jedynie… z przyzwyczajenia. Jak rozpoznać, czy was również dotyczy ten problem?
Marta Tabiś-Szymanek
grudzień 19, 2016

Z pewnością wiele z nas chciałoby jak najdłużej zatrzymać fascynację, namiętność i idealizację ukochanej osoby, które są charakterystyczne dla pierwszego etapu związku. Każda miłość przechodzi jednak stopniowe przemiany: „młodzieńcze” zakochanie z czasem przeradza się w dojrzałe, mniej płomienne, ale za to bardziej stabilne uczucie.

Prof. Bogdan Wojciszke, autor popularnej książki pt. „Psychologia miłości”, przekonuje, że związki przechodzą kilka typowych etapów:

1. Zakochanie

2. Romantyczne początki

3. Związek kompletny

4. Związek przyjacielski

5. Związek pusty

6. Rozpad związku

Oczywiście, każda para ma swoją dynamikę i rozwija się w innym tempie. Niektórzy już po kilku miesiącach budują związek kompletny (który stanowi idealną sytuację jako najbardziej zrównoważony pod względem wszystkich składników miłości: namiętności, intymności i zaangażowania), inni muszą pracować na to przez wiele lat, a jeszcze inni nigdy nie dochodzą do tego etapu. Wiele par czuje satysfakcję również w fazie związku przyjacielskiego – ich namiętność wygasa, ale pozostają silne przywiązanie i przyjaźń łącząca partnerów. Bardzo negatywnym stanem jest zaś związek pusty, czyli taki, w którym nie ma już uczuć, a dawnych kochanków łączy jedynie przyzwyczajenie. Ludzie często tkwią w takim układzie latami, pomimo braku satysfakcji i chłodu emocjonalnego. Ale jak rozpoznać, że to już nie miłość, a jedynie przyzwyczajenie?

Alarmujące z pewnością powinno ci się wydać występowanie poniższych sygnałów:

- coraz częściej się ze sobą nie zgadzacie i denerwujecie się na siebie z powodu byle błahostek,

- nawet gdy jesteście razem, wolicie zajmować się swoimi sprawami (spędzacie czas nie razem, ale „obok siebie”),

- nie rozmawiacie o swoich uczuciach i niespecjalnie was one interesują,

- wolicie spędzać czas z przyjaciółmi, niż ze sobą nawzajem,

- zauważacie u siebie nawzajem niemal same wady i coraz częściej zastanawiacie się, dlaczego w ogóle się ze sobą związaliście,

- często myślicie, że gdyby nie łączyły was wspólne dzieci, kredyt lub innego rodzaju zobowiązania, prawdopodobnie już dawno byście się rozstali.

Jeśli powyższe podpunkty brzmią dla ciebie znajomo, nie zwlekaj i jak najszybciej postaraj się poprawić sytuację. Wraz z partnerem zastanówcie się, czy jesteście gotowi popracować nad swoim związkiem, czy też wolicie dać sobie szansę na nową miłość i szczęście.

Zobacz także: 5 sygnałów, że twój związek nie ma przyszłości

Foto: iStock

Komentarze
materiały PR
Styl życia Nowoczesna kobieta na zakupach
W 2015 roku ponad połowa polskich internautek przynajmniej raz zrobiła zakupy w internecie. Kobiety coraz chętniej korzystają z nowoczesnych technologii zakupowych, częściej niż mężczyźni przeglądają oferty e-sklepów i uważają sektor zakupów w sieci za najbardziej przyszłościowy. Ten punkt widzenia z pewnością nie dziwi mężczyzn!
Materiał partnera
kwiecień 05, 2016

W 2013 roku już 16 milionów Polaków korzystało z usług sklepów internetowych. O ile mężczyźni chętnie korzystali z aukcji internetowych, o tyle e-sklepy przyciągały przede wszystkim panie, wciąż poszukujące idealnej poduszki na sofę i wymarzonej torebki. Już ponad połowa z nas robi zakupy w sieci. Polki coraz chętniej otwierają się na nowe technologie, a firmy prześcigają się w wynajdywaniu rozwiązań mających ułatwić im dokonywanie zakupów. Pojawiają się zakupowe aplikacje mobilne, coraz popularniejsze stają się także standardy płatności w rodzaju Blik (gdzie dokładnie płaci się za jego pośrednictwem, można sprawdzić na stronie blikmobile.pl ). Szybciej i wygodniej Nie od dziś wiadomo, że współczesne kobiety są bardziej zabiegane niż mężczyźni. Oprócz pracy, zajmujemy się prowadzeniem domu i opieką nad dziećmi. Nic dziwnego, że chcąc zaoszczędzić czas i pieniądze, coraz częściej wykorzystujemy nowe technologie. Pozwalają one bowiem na dokonywanie zakupów w domu, korzystanie w procesie zakupowym z aplikacji mobilnych, a także używanie smartfona czy telefonu zamiast portfela. Takie zakupy są wygodne i zajmują mniej czasu niż tradycyjne przeczesywanie galerii handlowych. A co najczęściej kupujemy w sklepach internetowych? Oczywiście odzież i dodatki! A także książki, płyty i filmy. Nowy standard płatności Coraz większą popularność zdobywają także mobilne płatności, nowoczesne rozwiązanie umożliwiające płacenie za pomocą telefonu, wypłacanie dzięki niemu gotówki z bankomatów czy szybkie przekazywanie pieniędzy znajomym. Mobilne płatności, np. za pomocą systemu Blik , są szybkie i bezpieczne, co może potwierdzić 1,7 mln zadowolonych użytkowników tego systemu. Płatności tego typu mogą ułatwiać zarówno tradycyjne zakupy w sklepach, jak i te dokonywane w sieci (jakiś czas temu Polski Standard Płatności uruchomił specjalną...

Przeczytaj
poród z mężem
Fotolia
Styl życia Poród rodzinny z mamą czy z mężem?
Planujesz poród rodzinny i zastanawiasz się, czy lepiej rodzić z mamą czy z mężem? Sprawdź zalety obu rozwiązań!
Łucja Zbieniewska
wrzesień 17, 2012

Poród w towarzystwie bliskiej osoby sprawia, że czujesz się bezpiecznie. Lekarze twierdzą, że  porody rodzinne są krótsze , a ty lepiej poradzisz sobie ze skurczami.  Poród rodzinny częściej  przebiega bez komplikacji , a poza tym łatwiej przyjdzie ci karmienie piersią. Jest też mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia depresji poporodowej.  Wszystko to działa, ale pod warunkiem, że dobrze rozumiesz się z osobą, która towarzyszy ci przy porodzie, potrafi ona dać ci wsparcie i okazać zrozumienie. Jeśli zdecydowałaś się na poród rodzinny, teraz tylko  wybierz, z kim będziesz rodziła . Poród rodzinny: z mężem Kiedy rodzić z mężem? jeśli nie wyobrażasz sobie porodu bez niego gdy twój partner jest zdecydowany na udział w porodzie jeżeli jesteście ze sobą blisko związani i chcecie przeżyć to razem gdy nie ma przeciwwskazań do porodu rodzinnego, a twój partner jest odporny na widok krwi, igieł czy sprzętu medycznego Kiedy poród z mężem jest niewskazany? jeśli on ma obawy, waha się, nie jest pewien, czy tego chce jeżeli ty nie jesteś pewna, czy chcesz, by oglądał cię w tak intymnej sytuacji gdy twój partner jest wrażliwy na widok krwi, igieł lub łatwo ulega omdleniom jeśli często się kłócicie, a partner nie jest dla ciebie wsparciem Poród rodzinny: z mamą Kiedy rodzić z mamą? jeżeli nie chcesz lub nie możesz rodzić z partnerem  jeśli mama bardzo chce być z tobą jeżeli chcesz, aby mama była z tobą podczas porodu gdy masz bardzo dobry kontakt z mamą, dobrze się rozumiecie, jesteście dla siebie wsparciem Kiedy rodzenie z mamą nie jest wskazane? jeśli nie masz na to ochoty gdy twoja mama ma traumatyczne wspomnienia po swoim porodzie/porodach jeżeli mama nie jest przekonana, że chce w tym uczestniczyć jeśli jesteście w konflikcie, macie bardzo odmienne poglądy, jedna działa drugiej na nerwy

Przeczytaj
Szymon Reich odpadł z „Hotelu Paradise”
Styl życia Zaskakujący finał odcinka „Hotel Paradise”! Odpadł ulubieniec widzów
Takiego „rajskiego rozdania” nikt się nie się nie spodziewał. Po licznych pertraktacjach i teoriach spiskowych z „Hotelu Paradise” odpadł ulubieniec widzów TVN! Co się stało?

„Hotel Paradise” budzi coraz więcej skrajnych emocji. Ostatnio pisaliśmy, że do projektu, w którym bierze udział grupa niezwykle atrakcyjnych singli walczących o miłość oraz 100 tys. złotych, dołączył Łukasz „Blondino Latino” Książkiewicz oraz znany i lubiany przez widzów Szymon Reich , którego poznaliśmy podczas 7. edycji „Top Model” . Wtedy też na jaw wyszedł fakt, że model i jedna z uczestniczek, Viola, znali się na długo przed nagraniami do „Hotelu Paradise”. Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez Hotel Paradise TVN7 (@hotelparadise.tvn7) Lut 28, 2020 o 7:30 PST Nie trzeba było długo czekać, by w internecie pojawiło się wiele plotek i spekulacji, jakoby Szymon i Viola mieli wejść ze sobą w tajny pakt i wspólnie dojść do finału. Niestety, podczas piątkowego „rajskiego rozdania’, które miało miejsce 28. lutego, chłopak postanowił nie wchodzić w bliższe relacje pomiędzy swoją koleżanką, a „Blondino” i jako swoją parę wybrał Lexi. To właśnie ta decyzja kosztowało go opuszczeniem show. Co poszło nie tak? Szymon Reich odpadł z „Hotelu Paradise” Szymon od pierwszego momentu wejścia do programu nie ukrywał zainteresowania ciemnowłosą pięknością Olą. Ta jednak, już od początku show nawiązała układ z przystojnym Adamem, z którym ku zaskoczeniu widzów i uczestników programu, coraz częściej się kłóci. Podczas piątkowego podsumowania całego tygodnia, mogliśmy obserwować, że to właśnie z Olą najchętniej dopasowałby się Szymon. Ku zaskoczeniu wszystkich podczas „rajskiego rozdania” chłopak nie pokierował się uczuciami, lecz strategią i postawił na Lexi. Tę samą uczestniczkę wybrał też Chis, który kilka odcinków wcześniej złamał serce atrakcyjnej blondynki . Teraz to Lexi musiała zadecydować, czy z...

Przeczytaj
Styl życia Krzysztof Zalewski przez 18 lat nie wiedział, że ma brata. Muzyk zdradził szczegóły rodzinnej tajemnicy
Ta historia jest wręcz nieprawdopodobna! Krzysztof Zalewski wyjawił rodzinny sekret w programie śniadaniowym. Nikt się tego nie spodziewał.
Milena Majak
luty 18, 2019

Kariera Krzysztofa Zalewskiego rozwija się w błyskawicznym tempie. Kiedy 18 lat temu wygrał drugą edycję muzycznego programu "Idol" , nikt nie przypuszczał, że w tym samym czasie w jego rodzinie rozgrywa się drama t... Na aspirującą gwiazdę muzyki dość nieoczekiwanie spadła wiadomość o tym, że ma starszego o 12 lat brata . Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez Igor Brejdygant (@igor_brejdygant) Lut 17, 2019 o 4:28 PST Brat Krzysztofa Zalewskiego Rodzinna tajemnica wyszła na jaw w porannym programie "Dzień Dobry TVN" , w którym to Krzysztof Zalewski pojawił się razem z bratem, Igorem Brejdygantem . Korzystając z zaproszenia do studia, opowiedzieli o tym, jak wyglądał dzień, w którym zobaczyli się po raz pierwszy. Oboje zgodnie przyznali, że nie padli sobie od razu w ramiona i zachowali bezpieczny dystans. Ze spotkania na spotkanie było jednak lepiej - a to wszystko dzięki muzyce, która zdecydowanie ociepliła ich relację . Byłem niemal dorosły, przynajmniej metrykalnie. Igora poznałem podczas udziału w programie. Pierwsze spotkanie? Hmm, trochę się obwąchiwaliśmy, ale jak już Igor zaprowadził mnie do domu i puścił Pink Floyd, to było wiadomo, że będzie dobrze - powiedział Krzysztof Zalewski w "DD TVN". Mimo że kiedyś Igor i Krzysztof nie spędzali ze sobą zbyt wiele czasu i widywali się raz na kilka lat , obecnie mają go dla siebie zdecydowanie więcej. Dzielą ze sobą wiele pasji. Coraz częściej okazuje się, że mamy dużo punktów wspólnych. Nie tylko chodzi o naszego ojca, o którym każdy z nas mógłby anegdoty opowiadać sobie nawzajem, to mamy kilka innych zainteresowań, które podzielamy. Choćby szeroko pojęta sztuka. […] Poza tym kiedyś spotykaliśmy się raz na kilka lat, a teraz mamy kontakt coraz częściej - powiedział Krzysztof Zalewski. Mimo...

Przeczytaj