Wejdź
7 miesiąc życia dziecka
Fotolia
Styl życia

7 miesiąc życia dziecka - pora na rozszerzanie diety

7 miesiąc życia dziecka to dobry czas na rozszerzanie diety - układ trawienny powoli staje się gotowy na jedzenie inne niż mleko.
Łucja Zbieniewska
styczeń 28, 2011
7 miesiąc życia dziecka

Pozbądź się wągrów raz na zawsze! Zrobisz to sama w domu - za grosze!

W siódmym miesiącu życia dziecko coraz chętniej eksploruje otoczenie: obserwuje domowników, inne osoby, zwierzęta, poznaje i doskonali nowe formy ruchu. Większość maluszków umie już siedzieć. Często dzieci zaczynają również sprężynować: postawione na nóżkach uginają je i prostują, jakby poruszały się na sprężynach. To ważna umiejętność, która jest pierwszym etapem w nauce chodzenia. Na ogół półroczne szkraby są już gotowe do rozszerzania diety, zarówno wówczas, jeśli do tej pory były karmione tylko mlekiem mamy, jaki i wtedy, gdy piły mleko modyfikowane.

Rozwój fizyczny w 7 miesiącu życia dziecka

 • Dziecko precyzyjnie chwyta przedmioty przy użyciu kciuka i palca wskazującego (chwyt szczypcowy), trzyma jednocześnie dwa różne przedmioty w obu rączkach.
 • Opanowując umiejętność siadania, zmienia nieco perspektywę – zaczyna widzieć osoby i przedmioty z pozycji siedzącej. Wszystko więc na nowo jest ciekawe, bo wygląda troszkę inaczej. Jeśli jednak maluch nie chce siedzieć, być może nie jest jeszcze na to gotowy i nie należy go do tego zmuszać: ważne, aby opanował tę umiejętność w swoim tempie, gdy jego kręgosłup jest na to gotowy.
 • Ponadto dziecko porusza się na coraz bardziej wymyślne sposoby: pełza, czołga się, próbuje się przemieszczać, podciągać lub nawet raczkuje / czworakuje.
 • Warto pozostawić maluchowi sporą swobodę ruchu, aby mógł nauczyć się nie tylko poruszać się w określony sposób, ale także upadać czy chronić przed uderzeniami. Oczywiście nie można zostawiać go bez opieki, zwłaszcza na wysokości (na łóżku, przewijaku), najwygodniej więc przeznaczyć fragment podłogi, ograniczając dostęp do miejsc mniej bezpiecznych, np. ostrych kantów, półek z książkami i drobiazgami, szuflad kuchennych.

7 miesiąc życia dziecka: rozwój intelektualny i społeczny 

 • Mając siedem miesięcy dziecko reaguje już na swoje imię, wyciąga rączki w stronę mamy lub taty, gdy chce być wzięte na ręce.
 • Lubi bawić się z opiekunami i znanymi sobie osobami, ale wstydzi się lub boi osób, których nie zna.
 • Na widok tych, których szczególnie lubi (także zwierząt) okazuje swoją radość: śmieje się, piszczy.
 • Coraz częściej okazuje też inne emocje głosem lub mimiką twarzy: zniecierpliwienie (gdy coś mu się nie udaje), złość (gdy nie dostaje tego, co chce), smutek (gdy np. mama wychodzi z domu).

Rozwój mowy w 7 miesiącu życia dziecka

 • Siedmiomiesięczne dziecko chętnie gaworzy, wypowiada różne sylaby (ale jeszcze bez zrozumienia), popiskuje, wydaje takie dźwięki, jakby śpiewało.
 • Za pomocą różnych dźwięków potrafi doskonale zwrócić na siebie uwagę.
 • Rozwój mowy jest sprawą dość indywidualną u każdego dziecka, trudno więc przewidzieć, jak będzie to przebiegało u twojego maluszka. Jeśli chcesz pobudzić ten rozwój, jak najwięcej mów do dziecka, opowiadaj mu, śpiewaj, czytaj książeczki, pokazując przy tym obrazki.
 • Czytanie dziecku jest jednym z najprostszych sposobów na stymulowanie najpierw rozwoju mowy dziecka, a potem poszerzanie jego słownictwa i wiedzy o świecie.

Karmienie

 • Siedmiomiesięczne szkraby nadal powinny przede wszystkim pić mleko (najlepiej mleko mamy) kilka razy dziennie, ale pod nadzorem pediatry możemy spokojnie podawać im nowe pokarmy.
 • Na początku warto podać dziecku zupkę z kilku podstawowych warzyw i osobno ugotowanego mięska lub ryby, potem również odrobinę kleiku ryżowego lub kaszki ryżowej (bezmlecznej, jeśli maluch pije mleko z piersi). Można zacząć również podawać owoce, np. dynię lub jabłko – albo w postaci drobno startej papki, albo jako sok przecierowy.
 • Nie należy jednak przyzwyczajać dziecka do zbyt częstego podawania soków, zwłaszcza tych gotowych, które nie są przeznaczone specjalnie dla małych dzieci. Zawierają one niestety dużo cukru, sztucznych barwników, a czasem również konserwantów, a dzięki słodkiemu smakowi maluchy chętniej je piją, potem zaś nie chcą pić bardziej naturalnych i zdrowszych dla nich napojów. Dlatego najlepiej robić świeżo wyciskane soki w domu lub kupować napoje specjalnie przeznaczone dla niemowląt.

Szczepienia

W siódmym miesiącu życia należy dziecko zaszczepić przeciw WZW typu B, trzecią dawką szczepionki domięśniowo. Są to już wszystkie szczepienia przewidziane na pierwszy rok życia dziecka.

Kamienie milowe

 1. W siódmym miesiącu życia dziecko siedzi z oparciem, podpierając się z przodu.
 2. Maluszek postawiony na nóżkach sprężynuje: podtrzymywane pod paszki ugina i prostuje nogi jak na sprężynach.
 3. Leżąc na brzuchu wyciąga rączki do przodu, aktywnie sięga po przedmioty.
 4. Szuka wzrokiem upuszczonej zabawki.
 5. Chwyta przedmioty chwytem szczypcowym – pomiędzy dwa palce: kciuk i wskazujący.
Komentarze
6 miesiąc życia dziecka
Fotolia
Styl życia 6 miesiąc życia dziecka - czas na nowe zabawy
W 6. miesiącu życia dziecka ruchy staja się coraz bardziej precyzyjne, niemowlę chętnie rzuca przedmiotami... bez końca!
Łucja Zbieniewska
styczeń 28, 2011

Szósty miesiąc życia to doskonalenie zdobytych dotychczas umiejętności. Niektóre dzieci zaczynają siedzieć samodzielnie, inne nawet raczkować, ale większość maluchów nie jest jeszcze gotowa do samodzielnego poruszania się. Dziecko potrzebuje coraz więcej przestrzeni – nie wystarcza mu już łóżeczko, warto więc pomyśleć o kojcu lub bezpiecznym miejscu na podłodze (na dywanie lub kocu). To dobry moment na rozejrzenie się za wózkiem – spacerówką, bo ten głęboki niedługo przestanie być wystarczający. Rozwój fizyczny w 6 miesiącu życia dziecka Ruchy niemowlęcia są coraz bardziej precyzyjne, potrafi ono schwycić nawet małe przedmioty, obraca je w rączkach, przekłada z jednej rączki do drugiej i uważnie ogląda. Gdy maluch skończy pół roku, leżąc na brzuchu wysoko unosi się na wyprostowanych rączkach, często wykonując takie ruchy, jakby pływało. Sięga nóżkami do buzi, zwykle potrafi włożyć np. piętę do ust. Odpychając się nóżkami – w pozycji leżącej na plecach – albo rączkami – w pozycji na brzuchu - niemowlę wykonuje pierwsze próby pełzania. Zaczyna się ulubiona zabawa maluchów – rzucanie przedmiotami (np. klockiem, grzechotką); mama lub tata podnosi zabawkę, dziecko – znów ją rzuca, i tak.. bez końca. Niemowlak lubi obserwować, jak przedmiot spada, fascynuje go też to, że zawsze (dzięki mamie czy tacie) wraca z powrotem. Niekiedy dziecko w szóstym miesiącu stara się już podciągać do pozycji siedzącej, chociaż na początku robi to zwykle nieco nieporadnie. Czasem także – leżąc na brzuchu – zaczyna opierać się na łokciach i kolankach, przygotowując się do raczkowania. 6 miesiąc życia dziecka: rozwój intelektualny i społeczny W wieku sześciu miesięcy dziecko świetnie już rozpoznaje osoby, które zna – nie tylko rodziców, ale także brata lub siostrę, babcię, dziadka czy ciocię.  W tym czasie zwykle okazuje się,...

Przeczytaj

Nasze akcje