klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Styl życia

7 rzeczy, które... niszczą twój mózg

Aby w pełni wykorzystywać możliwości naszego mózgu, należy odpowiednio o niego dbać. Czy zdajesz sobie sprawę z tego, które z twoich nawyków negatywnie wpływają na jego pracę?
Marta Tabiś-Szymanek
październik 25, 2016

Ludzki mózg jest stosunkowo niewielki – stanowi jedynie 2% wagi naszego ciała. Jest on jednak najbardziej złożonym i skomplikowanym narządem w całym naszym organizmie. Liczba wchodzących w jego skład neuronów sięga aż do 100 miliardów!
Jednocześnie nasz mózg jest zaskakująco delikatny: każdy jego uraz może doprowadzić do poważnych uszkodzeń. Jego możliwości zależne są również od naszych codziennych zachowań, które mogą zarówno wspomagać jego pracę, jak i niszczyć cenne neurony. Warto mieć świadomość, jakie nawyki mają negatywny wpływ na sprawność naszego umysłu i pozbyć się ich jak najszybciej! Zobaczcie naszą galerię!

FOTO: iStock

1 z 7

Spożywanie dużej ilości cukru

Spożywanie dużej ilości cukru

Nieumiarkowanie w jedzeniu słodyczy to nie tylko zagrożenie dla naszej figury, ale także sposób na zakłócenie oraz spowolnienie przyswajania białka i innych składników odżywczych. W takiej sytuacji nasz mózg głoduje, otrzymując zbyt mało substancji niezbędnych do jego prawidłowej pracy.

2 z 7

Niedosypianie lub zarywanie nocy

Niedosypianie lub zarywanie nocy

Zdrowy sen pozwala na regenerację całego organizmu – w tym również mózgu. Długotrwałe zaniedbywanie odpoczynku przyspiesza śmierć neuronów. Wysypianie się jest więc bardzo ważne, jeśli chcemy, by nasz umysł był sprawny zarówno teraz, jak i w przyszłości.

3 z 7

Palenie papierosów

Palenie papierosów

Palenie papierosów ma zgubny wpływ nie tylko na stan naszych płuc oraz zawartość portfela, ale również powoduje kurczenie się komórek mózgowych, co zwiększa ryzyko zapadnięcie na chorobę Alzheimera oraz inne rodzaje demencji.

4 z 7

Pomijanie śniadań

Pomijanie śniadań

Wszystkie wiemy, że pierwszy posiłek dnia powinien być dla nas tym najważniejszym, a mimo to wiele z nas zastępuje go wypijaną w pośpiechu kawą. To błąd! Po całej nocy bez pożywienia naszemu organizmowi brakuje cukru i wielu innych składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowej pracy mózgu. Jeśli chcemy sprawnie funkcjonować w ciągu całego dnia w pracy, nie możemy zapominać o śniadaniach. Ich pomijanie może nawet powodować zwyrodnienie tkanki mózgowej.

5 z 7

Brak kreatywnego myślenia

Brak kreatywnego myślenia

Zachowanie sprawności mózgu, podobnie jak w przypadku mięśni, wymaga regularnych ćwiczeń. Unikając zadań wymagających myślenia, prowadzimy więc do spadku jego możliwości. Nasz umysł odznacza się neuroplastycznością: kiedy stymulujemy jego pracę, buduje nowe połączenia nerwowe, kiedy zaś ją zaniedbujemy – może się skurczyć!

6 z 7

Spanie z głową pod kołdrą

Spanie z głową pod kołdrą

Lubisz cała ukryć się pod kołdrą lub kocem, ponieważ wtedy jest ci ciepło i przytulnie? Mamy dla ciebie złą wiadomość: w ten sposób ograniczasz swojemu mózgowi dostęp do życiodajnego tlenu, zastępując go dwutlenkiem węgla. Pamiętaj, że ważna jest nie tylko ilość snu, ale również jego jakość.

7 z 7

Przejadanie się

Przejadanie się

Pochłanianie dużych ilości jedzenia naraża nas na groźną otyłość, która z kolei prowadzi do innych problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca, niewydolność serca czy przeciążone stawy. Ale to nie jedyny powód do zachowania umiaru podczas posiłków: przejadanie się powoduje również stwardnienie tętnic mózgowych, czyli miażdżycę mózgu.

Komentarze