Wejdź
8 miesiąc życia dziecka
Fotolia
Styl życia

8 miesiąc życia dziecka -próby samodzielnego siadania

8 miesiąc życia dziecka to czas intensywnego poznawania świata. Dziecko próbuje się aktywnie przemieszczać, pełzać, turlać się czy siadać.
styczeń 28, 2011
8 miesiąc życia dziecka

Jak przewinąć noworodka? Mamy dla Was instrukcję krok po kroku!

W ósmym miesiącu życia dziecko jest ogromnie ruchliwe, odczuwa dużą potrzebę poruszania się, poznawania świata, zmieniania pozycji i testowania własnego ciała. Maluszki szukają ciągle nowych sposobów na przemieszczanie się i zdobywanie nowych doświadczeń: turlają się, próbują siadać i podciągać się do stania. Rozwija się także nauka mówienia dziecka oraz jego zdolności społeczne, szkrab znajduje coraz to nowsze sposoby na komunikowanie się z innymi ludźmi: zagaduje, śmieje się do innych, łapie za rękę.

Rozwój fizyczny w 8 miesiącu życia dziecka

 • W tym czasie dziecko z pasją poznaje świat, bez przerwy niemal się przemieszczając.
 • Często zaczyna raczkować w ósmym miesiącu, a jeżeli już swobodnie siedzi, umie się już podeprzeć, gdy straci równowagę. Czasami też już samo siada, z pozycji na czworaka albo z leżenia na boku.
 • Próbuje się poruszać na różne, czasem nawet zaskakujące sposoby: przesuwając się na pupie, turlając się, pełzając, obracając się dookoła wokół własnej osi.
 • Coraz precyzyjniej potrafi chwytać przedmioty, stosując chwyt szczypcowy (pęsetowy) – pomiędzy dwoma paluszkami.
 • Niektóre maluchy, leżąc na brzuchu opierają się na rączkach, wypinając pupę i prostując nogi, co wygląda tak, jakby stawały na głowie. To kolejny etap w stronę nauki chodzenia.
 • Zwykle ośmiomiesięczne niemowlę chętnie podciąga się do pozycji stojącej, czasami też potrafi już przez chwilkę stać, trzymając się np. poręczy łóżeczka. Ta pozycja jest jeszcze bardzo niestabilna, ale już niedługo maluch będzie się czuł coraz pewniej stojąc.

8 miesiąc życia dziecka: rozwój intelektualny i społeczny

 • Maluszek jest bardzo aktywny również towarzysko. Chętnie bawi się ze znanymi sobie osobami, nadal odczuwa jednak niepokój, a nawet lęk w towarzystwie nieznajomych.
 • Potrafi także przez chwilę bawić się sam, ze skupieniem badając zabawkę albo inny przedmiot, który go zainteresuje. Umie również skoncentrować się na kilka minut na tym, co się dzieje: przysłuchuje się rozmowie, obserwuje program w telewizji lub to, co dzieje się za oknem.
 • Z uwagą bada swoje ciało: zarówno te części ciała, które może włożyć do buzi, np. rączkę lub stópkę, jak i te, które może dotknąć, uścisnąć i poczuć – brzuszek, buzię, kolano. Z zainteresowaniem obserwuje lusterko, chociaż oczywiście nie zdaje sobie jeszcze sprawę, że jest tam jego odbicie. 
 • Potrafi też zrobić pa-pa albo uścisnąć komuś dłoń.

Karmienie w 8 miesiącu życia dziecka

 • Dziecko w tym wieku na ogół chętnie już próbuje nowych potraw. Co prawda nie wszystkie maluchy chętnie otwierają buzię na widok łyżeczki – niektóre od początku chcą jeść samodzielnie i wyciągają rączki w stronę jedzenia. Inne z kolei bardzo ostrożnie podchodzą do nowych smaków.
 • Wprowadzając nowe pokarmy warto stopniowo podawać dziecku nieznane owoce lub warzywa. Jeśli więc jednego dnia wprowadzasz np. gruszkę, podaj maluszkowi niewielką porcję startego owocu do spróbowania, aby mógł się oswoić z nowym smakiem; wstrzymaj się z oferowaniem dziecku kolejnych nowości przez kolejne 2-3 dni. Ten czas pozwoli na zaobserwowanie, czy dany produkt nie uczula maluszka i czy dobrze go toleruje.
 • Warto pamiętać, że już takie małe dzieci mają swoje preferencje smakowe; jeśli więc maluch uparcie odmawia zjedzenia jakiejś potrawy, nie nakłaniaj go do jedzenia, może po prostu jej nie lubi.

Rozwój mowy

 • Maluch coraz chętniej bawi się mówieniem, gaworzy, śpiewa, mówi do siebie. Codziennie w jego repertuarze pojawiają się nowe dźwięki i sekwencji „wyrazów”, które na razie jeszcze niewiele znaczą – dziecko nie formułuje słów świadomie.
 • Ale za to dźwiękami, które wydaje, umie zwrócić na siebie uwagę otoczenia; zdaje już sobie sprawę, że potrafi nie tylko płaczem przyciągnąć do siebie mamę, tatę czy babcię.
 • Maluszek chętnie przysłuchuje się wszelkim dźwiękom- nie tylko rozmowom, ale także muzyce, piosenkom, dźwiękom wydawanym przez urządzenia, szczekaniu psa czy miauczeniu kota.
 • Domaga się również, aby do niego mówiono – swoją dziecięcą „pogadanką” prowokuje rozmowę.

Kamienie milowe

 1. W ósmym miesiącu życia dziecko siedzi samodzielnie, a gdy straci równowagę, podpiera się rączkami.
 2. Próbuje się poruszać na różne sposoby, ciągle doskonaląc nowe formy ruchu.
 3. Nawiązuje kontakt z innymi osobami, „zagadując” je swoim językiem.
 4. Ośmiomiesięczny maluch zaczyna raczkować, chociaż nie wszystkie dzieci przechodzą ten etap rozwoju ruchowego.
Komentarze
6 miesiąc życia dziecka
Fotolia
Styl życia 6 miesiąc życia dziecka - czas na nowe zabawy
W 6. miesiącu życia dziecka ruchy staja się coraz bardziej precyzyjne, niemowlę chętnie rzuca przedmiotami... bez końca!
Łucja Zbieniewska
styczeń 28, 2011

Szósty miesiąc życia to doskonalenie zdobytych dotychczas umiejętności. Niektóre dzieci zaczynają siedzieć samodzielnie, inne nawet raczkować, ale większość maluchów nie jest jeszcze gotowa do samodzielnego poruszania się. Dziecko potrzebuje coraz więcej przestrzeni – nie wystarcza mu już łóżeczko, warto więc pomyśleć o kojcu lub bezpiecznym miejscu na podłodze (na dywanie lub kocu). To dobry moment na rozejrzenie się za wózkiem – spacerówką, bo ten głęboki niedługo przestanie być wystarczający. Rozwój fizyczny w 6 miesiącu życia dziecka Ruchy niemowlęcia są coraz bardziej precyzyjne, potrafi ono schwycić nawet małe przedmioty, obraca je w rączkach, przekłada z jednej rączki do drugiej i uważnie ogląda. Gdy maluch skończy pół roku, leżąc na brzuchu wysoko unosi się na wyprostowanych rączkach, często wykonując takie ruchy, jakby pływało. Sięga nóżkami do buzi, zwykle potrafi włożyć np. piętę do ust. Odpychając się nóżkami – w pozycji leżącej na plecach – albo rączkami – w pozycji na brzuchu - niemowlę wykonuje pierwsze próby pełzania. Zaczyna się ulubiona zabawa maluchów – rzucanie przedmiotami (np. klockiem, grzechotką); mama lub tata podnosi zabawkę, dziecko – znów ją rzuca, i tak.. bez końca. Niemowlak lubi obserwować, jak przedmiot spada, fascynuje go też to, że zawsze (dzięki mamie czy tacie) wraca z powrotem. Niekiedy dziecko w szóstym miesiącu stara się już podciągać do pozycji siedzącej, chociaż na początku robi to zwykle nieco nieporadnie. Czasem także – leżąc na brzuchu – zaczyna opierać się na łokciach i kolankach, przygotowując się do raczkowania. 6 miesiąc życia dziecka: rozwój intelektualny i społeczny W wieku sześciu miesięcy dziecko świetnie już rozpoznaje osoby, które zna – nie tylko rodziców, ale także brata lub siostrę, babcię, dziadka czy ciocię.  W tym czasie zwykle okazuje się,...

Przeczytaj

Nasze akcje