Wejdź
9 miesiąc życia dziecka
Fotolia
Styl życia

9 miesiąc życia dziecka - dziecko samo siada

9 miesiąc życia dziecka to czas doskonalenia umiejętności i zdobywania nowych- siadanie, raczkowanie a nawet próby stawania! Sprawdź, jak wygląda rozwój niemowlęcia na tym etapie.
styczeń 28, 2011
9 miesiąc życia dziecka

Jak przewinąć noworodka? Mamy dla Was instrukcję krok po kroku!

W dziewiątym miesiącu życia dziecko doskonali zdobyte dotychczas umiejętności, staje się coraz bardziej precyzyjne, a jego ruchy są coraz bardziej wyważone. Maluch w tym czasie może już raczkować (chociaż nie wszystkie dzieci to robią), próbuje podciągać się do stania. Ponadto zazwyczaj stabilnie siedzi, potrafi też sam usiąść (z leżenia), a z tej pozycji z powrotem przejść do leżenia na brzuszku. Zwykle reaguje też na swoje imię - zawołane po imieniu odwraca się, reaguje też na proste polecenia typu „daj”; nie rozumie jeszcze jednak niestety słowa „nie”.

Rozwój fizyczny w 9 miesiącu życia dziecka

 • Rozwija się jego koordynacja wzrokowo-ruchowa, a także tak zwana motoryka precyzyjna (czyli dokładne ruchy dłoni i palców, wymagające sporej koncentracji). Dlatego teraz szkrab bardzo dokładnie ogląda każdy przedmiot, bada go paluszkami, próbuje włożyć je do środka, a potem wkłada do buzi. Potrafi wyjmować już mniejsze przedmioty z większych (np. klocki z pudełka). Bardzo chętnie je też samodzielnie – oczywiście rączkami, a nie łyżeczką.
 • Jeśli maluch raczkuje, trzeba ciągle mieć go na oku, ponieważ będzie próbował dostać się do każdego miejsca w domu i zbadać każdą rzecz: włożyć rączki do sedesu, głowę do pralki, a paluszki – do kontaktu. Warto więc zaopatrzyć się w specjalne zabezpieczenia, na przykład zaślepki do kontaktów czy blokady szuflad, a wszelkie niebezpieczne przedmioty (sztućce, chemia domowa, pasta do butów, itp), także w kuchni, łazience przedpokoju, przestawić do wyższych szafek, aby dziecko nie mogło do nich sięgnąć. Jeżeli chcesz używać kojca, to dobry moment na jego zakup – pamiętaj jednak, aby dziecko nie spędzało w nim całego dnia.

9 miesiąc życia dziecka: rozwój intelektualny i społeczny

 • Dziecko w tym wieku zaczyna świadomie naśladować dorosłych: na początku powtarza zaobserwowane ruchy (np. klaskanie, machanie rączką, głaskanie misia). To bardzo ważny etap w rozwoju społecznym malucha – dzięki temu wkrótce będzie mogło nauczyć się wielu innych umiejętności.
 • Gdy dziecko słyszy swoje imię, odwraca się w stronę mówiącego, umie też wykonać proste polecenia, w których to imię występuje.
 • Szkrab bardzo lubi przebywać w towarzystwie, najchętniej ukochanego opiekuna – mamy, taty, babci; nadal jest nieufny wobec obcych osób.
 • Jeśli zostaje sam (nawet na chwilkę), może odczuwać lęk, podobnie jak wtedy, gdy kładziesz go spać. Zdarza się, że dzieci w tym wieku zaczynają bać się ciemności, mimo że wcześniej nie miały takiej obawy

Karmienie w 9 miesiącu życia dziecka

 • Wzbogacanie diety malucha powinno przebiegać zgodnie z zaleceniami pediatry i harmonogramem rozszerzania diety.
 • Dziewięciomiesięczne niemowlę, które pije mleko modyfikowane, może już dostać chrupki kukurydziane lub ryżowe do rączki do samodzielnego zjedzenia. Dziecku które jest karmione mlekiem matki lepiej jeszcze ich nie podawać.
 • Przygotowując posiłek, warto miksować warzywa troszkę krócej, aby zupka lub deser miały nieco bardziej grudkowatą konsystencję. Jeśli maluch ma już kilka ząbków, powinien pomału uczyć się gryźć, a ponadto dłuższe żucie jedzenia wspomaga jego rozwój jamy ustnej, a tym samym – pośrednio – rozwój mowy.

Rozwój mowy

 • Dziecko łączy głoski w sylaby, często więc można już usłyszeć zbitki takie jak „ma-ma”, „ta-ta”, „ba-ba” „da-da”, ale są to słowa wypowiadane jeszcze bez zrozumienia.
 • Coraz lepiej rozumie, gdy ktoś do niego mówi, większą uwagę także zwraca na wypowiadane przez innych wyrazy o zdania, próbuje pojąć ich znaczenie.
 • Maluch chętnie bawi się zabawkami, które wydają dźwięk: grzechotkami, dzwonkami, piszczącymi maskotkami, chętnie naśladuje te dźwięki.
 • Warto uczyć dziecko poszczególnych słów, pokazując jednocześnie, co one oznaczają, np. „piję” - pijąc z kubka, „idę” - pokazując ruch chodzenia, „tata” - pokazując na tatę. Dobrym rozwiązaniem są tu tekturowe książeczki z obrazkami zwierząt i przedmiotów – można pokazywać dziecku daną rzecz na obrazku i wypowiadać na głos jej nazwę. Maluch powoli będzie utrwalał sobie znaczenie wyrazów.

Kamienie milowe

 1. W dziewiątym miesiącu życia dziecko samo siada.
 2. Często próbuje podciągać się do stania.
 3. Rosną mu kolejne ząbki, najczęściej górne jedynki.
 4. Łączy dźwięki w sylaby, np. ma- ma
 5. Reaguje na proste polecenia, w których występuję jego imię.
Komentarze
6 miesiąc życia dziecka
Fotolia
Styl życia 6 miesiąc życia dziecka - czas na nowe zabawy
W 6. miesiącu życia dziecka ruchy staja się coraz bardziej precyzyjne, niemowlę chętnie rzuca przedmiotami... bez końca!
Łucja Zbieniewska
styczeń 28, 2011

Szósty miesiąc życia to doskonalenie zdobytych dotychczas umiejętności. Niektóre dzieci zaczynają siedzieć samodzielnie, inne nawet raczkować, ale większość maluchów nie jest jeszcze gotowa do samodzielnego poruszania się. Dziecko potrzebuje coraz więcej przestrzeni – nie wystarcza mu już łóżeczko, warto więc pomyśleć o kojcu lub bezpiecznym miejscu na podłodze (na dywanie lub kocu). To dobry moment na rozejrzenie się za wózkiem – spacerówką, bo ten głęboki niedługo przestanie być wystarczający. Rozwój fizyczny w 6 miesiącu życia dziecka Ruchy niemowlęcia są coraz bardziej precyzyjne, potrafi ono schwycić nawet małe przedmioty, obraca je w rączkach, przekłada z jednej rączki do drugiej i uważnie ogląda. Gdy maluch skończy pół roku, leżąc na brzuchu wysoko unosi się na wyprostowanych rączkach, często wykonując takie ruchy, jakby pływało. Sięga nóżkami do buzi, zwykle potrafi włożyć np. piętę do ust. Odpychając się nóżkami – w pozycji leżącej na plecach – albo rączkami – w pozycji na brzuchu - niemowlę wykonuje pierwsze próby pełzania. Zaczyna się ulubiona zabawa maluchów – rzucanie przedmiotami (np. klockiem, grzechotką); mama lub tata podnosi zabawkę, dziecko – znów ją rzuca, i tak.. bez końca. Niemowlak lubi obserwować, jak przedmiot spada, fascynuje go też to, że zawsze (dzięki mamie czy tacie) wraca z powrotem. Niekiedy dziecko w szóstym miesiącu stara się już podciągać do pozycji siedzącej, chociaż na początku robi to zwykle nieco nieporadnie. Czasem także – leżąc na brzuchu – zaczyna opierać się na łokciach i kolankach, przygotowując się do raczkowania. 6 miesiąc życia dziecka: rozwój intelektualny i społeczny W wieku sześciu miesięcy dziecko świetnie już rozpoznaje osoby, które zna – nie tylko rodziców, ale także brata lub siostrę, babcię, dziadka czy ciocię.  W tym czasie zwykle okazuje się,...

Przeczytaj

Nasze akcje