klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Styl życia

9 wieczornych nawyków, przez które tyjesz!

Twoje noworoczne postanowienie to zrzucić kilka kilogramów? Sprawdź, czy nie popełniasz któregoś z tych błędów! I może wcale nie będzie potrzebna ostra dieta...
Agnieszka Pulikowska
styczeń 19, 2017

Wieczorne nawyki mają ogromne znaczenie dla odchudzania. Czy wiedziałaś, że nawet restrykcyjna dieta może nie przynieść rezultatu, jeśli... zbyt mało śpisz? A przecież z początkiem roku często decydujemy się na niskokaloryczne posiłki ( a czasem nawet głodowe porcje), które choć na początku przynoszą zamierzony rezultat, to po kilku miesiącach przypominają o sobie efektem jo-jo. 

Dlatego, aby się pozbyć kilku dodatkowych centymetrów, warto po prostu zmienić swoje nawyki. Nie zdajemy sobie bowiem sprawy, że na to, jak wygląda nasza sylwetka mogą wpływać m.in. urządzenia elektroniczne, których używamy przed zaśnięciem. To, co robimy wieczorem jest kluczowe dla naszej sylwetki. Zobaczcie, czego nie powinnyście robić przed pójściem spać. 

Zobaczcie w naszej galerii, z czego należy zrezygnować już od dzisiaj. 

Polecamy także:  3 proste ćwiczenia, które odmienią Twoją pupę

Foto: Pinterest/pin/419538521515541725/

1 z 9

Idziesz spać zaraz po kolacji

Idziesz spać zaraz po kolacji
Pinterest https://www.pinterest.com/pin/AQuKkj45vjqXD9Ja4GIccIWy0N-a2wDMNngyk9EmQtn2uIMgtFSQQV8/

Znasz to uczucie? Zjadłaś pyszną kolację, wyciągnęłąś się na kanapie przed telewizorem i... zasnęłaś. Błąd! Gdy zasypiasz zaraz po posiłku, twój organizm od razu bierze się za magazynowanie komórek tłuszczowych (o spalaniu ich możesz zapomnieć!) Pojawiają się również problemy z trawieniem - żołądek nie radzi sobie ze strawieniem posiłku. Ostatni posiłek najlepiej zjeść ok. 2 godz. przed pójściem spać.

2 z 9

Śpisz za krotko

Śpisz za krotko

Obudziłaś się kiedyś rano potwornie głodna? Zastanów się, jak długo spałaś tej nocy. Z badań wynika, że osoby, które śpią zbyt krótko, jedzą w posiłkach nawet do 550 kcal więcej od tych, którzy się wysypiają. Dlaczego tak się dzieje? Powodem są hormony, a konkretnie leptyna i grelina, które odpowiadają za uczucie głodu i sytości. To one dają ci sygnał, że musisz koniecznie coś zjeść, a kiedy jesteś najedzona. Nie znosimy szczególnie tej drugiej - to ona ponosi winę za napady głodu.  Gdy za krótko śpisz, produkcja hormonów się zaburza. I niestety na korzyść greliny... Pojawia się jej więcej, a tobie częściej chce się jeść...

Nie wspominamy już o tym, że gdy krótko śpisz, jesteś wiecznie zmęczona i nie masz siły ćwiczyć.
Śpij minimum 8 godzin. Nawet gdy ciągle narzekasz na brak czasu, pomyśl, że sen to twoja dieta!

3 z 9

Przejadasz się na kolację

Przejadasz się na kolację
Pinterest https://www.pinterest.com/pin/191262315404575157/

Zbyt duży posiłek, lub zbyt ciężkie jedzenie jest wolno trawione, szczególnie nocą. I odkłada się w formie dodatkowych kilogramów. Gdy jesteś objedzona, niespokojnie śpisz. Nasza rada - nie jedz kolacji przed telewizorem - zawsze zjesz dwa razy więcej!

4 z 9

Pijesz wieczorem kawę (lub alkohol!)

Pijesz wieczorem kawę (lub alkohol!)
Pinterest https://www.pinterest.com/pin/567453621783075135/

Po pierwsze, to produkty, które zaburzają sen - pobudzają zamiast wyciszyć. Alkohol ma mnóstwo tzw. pustych kalorii, a jeżeli do kawy dodasz jeszcze śmietankę i cukier, staje się ona prawdziwą bombą kaloryczną. Lepiej sięgnąć po koktajl, lub gorące mleko. Dzień jednak warto kończyć szklanką czystej wody.

5 z 9

Przed snem korzystasz z telefonu komórkowego lub laptopa

Przed snem korzystasz z telefonu komórkowego lub laptopa
Pinterest https://www.pinterest.com/pin/528328600020219147/

Jeszcze w łóżku sprawdzasz szybciutko, czy ktoś zalajkował twój post na Facebooku? A może wysyłasz smsy lub pracujesz. Naukowcy udowodnili, że niebieskie światło i fale radiowe mogą powodować zaburzenia snu. Niebieskie światło to dla mózgu sygnał, że trwa dzień. Promieniowanie o tej długości fali to istotna część światła słonecznego, a jego obecność ogranicza wydzielanie melatoniny w mózgu. To z kolei zakłóca sen, stajemy się bardziej pobudzeni. A brak snu może się przełożyć na dodatkowe kilogramy. Najlepiej przez godzinę przed snem nie korzystać z tego typu gadżetów.

6 z 9

Jesz na kolację pikantne potrawy

Jesz na kolację pikantne potrawy
Pinterest https://www.pinterest.com/pin/248401735676697382/

Mocno doprawione jedzenie może doprowadzić do zgagi, złego trawienia, sprawia, że niespokojnie śpisz. Owszem, kapsaicyna przyspiesza metabolizm, ale lepiej doprawić na ostro obiad, a nie kolację tuż przed pójściem spać. 

7 z 9

Podjadasz po kolacji

Podjadasz po kolacji
Pinterest https://pl.pinterest.com/pin/509047564113505388/

Popcorn do wieczornego filmu, nachosy do kieliszka wina. Efekt? Dostarczasz swojemu organizmowi zbyt wiele pustych kalorii oraz dodatkowej energii, której nie jest w stanie spożytkować. Nie możesz przez to zasnąć, a jeżeli już się to udaje, sen może być bardzo płytki.

8 z 9

Rezygnujesz z kolacji

Rezygnujesz z kolacji

Na początku wydaje Ci się, że dużo tracisz na wadze, ale tak naprawę twój metabolizm spowalnia, a Ty jesteś głodna i rozdrażniona.

9 z 9

Jesz na kolację mleko z płatkami

Jesz na kolację mleko z płatkami
Pinterest https://www.pinterest.com/pin/195273333821552948/

Lub inne węglowodany. Dodają one energii, której nie zużyjesz, gdy śpisz. Posiłki o wysokiej zawartości węglowodanów mają w sobie zbyt dużo cukru rafinowanego, który powinniśmy natychmiast spalić. A po kolacji nie zdążysz tego zrobić...

Komentarze