Wejdź
Ciąża i alkohol
Fotolia
Styl życia

Alkohol a ciąża- najważniejsze informacje

Picie alkoholu w ciąży, temat który wciąż wymaga nagłaśniania. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta i przerażająca zarazem. Z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP w 2010 roku wynika, że prawie 17% kobiet (18-35 l.) uważa, że niewielkie ilości alkoholu spożywanego w trakcie ciąży, nie są szkodliwe dla mamy i dziecka.
Lena Grabowska
wrzesień 16, 2015
Depilacja woskiem bez tajemnic: depilacja w ciąży

Alkohol w pierwszych tygodniach ciąży 

Wiele kobiet w pierwszych tygodniach ciąży nie jest świadomych swojego stanu i spożywa alkohol. Z badań wynika, że wady powstające do 5 tygodnia najczęściej prowadzą do obumarcia płodu. Jednakże w początkowym okresie pierwszego trymestru, istnieje też możliwość, że uszkodzone komórki zostaną zastąpione nowymi.  Kobiety, które piły alkohol nie wiedząc, że są w ciąży powinny jak najszybciej zrezygnować z jego spożywania.

Wino w ciąży

Alkohol a ciąża

Wypity przez kobietę ciężarną alkohol trafia do jej krwiobiegu, następnie poprzez łożysko dociera do płodu. Łożysko nie filtruje i nie rozkłada alkoholu, tym samym w żaden sposób nie chroni dziecka przed jego skutkami. Po spożyciu przez ciężarną alkoholu, jego zawartość w organizmie płodu jest identyczna jak w organizmie matki. Nie istnieje "bezpieczna dawka alkoholu w ciąży". Każda wypita lampka wina czy szklanka piwa mogą być tragiczne w skutkach. Istnieje wiele mitów dotyczących ciąży i alkoholu. Dwa najczęściej powtarzane: czerwone wino zwiększa liczbę czerwonych krwinek, a ciemne piwo wspomaga laktację. Nie istnieją badania, które potwierdzałby ich prawdziwość. Co gorsza, ciężarne często dostają tego typu rady od najbliższych lub nawet ginekologów. Alkohol wypity przez dorosłego człowieka jest rozkładany przez wątrobę. Organizm dziecka nie ma jeszcze w pełni rozwiniętej wątroby, co za tym idzie, nie ma żadnego mechanizmu obronnego, który uchroniłby malca przed skutkami wypitego przez mamę alkoholu.

Alkohol w ciąży- skutki

Wypicie alkoholu przez kobietę ciężarną może skutkować:

  • uszkodzeniem mózgu dziecka
  • spowolnieniem jego wzrostu
  • uszkodzeniem serca i nerek, słuchu i wzroku
  • wystąpieniem Płodowego Zespołu Alkoholowego (FAS)
  • niską wagą urodzeniową
  • poronieniem lub przedwczesnym porodem

Więcej informacji na ciazabezalkoholu.pl.

Komentarze
materiały PR
Styl życia Poronienia oznaką problemów z płodnością?
Poronienie to wstrząs dla kobiety na każdym etapie ciąży, bez względu na jego powód. Nie zawsze udaje się ustalić konkretną przyczynę poronienia, ale gdy do utraty dziecka dochodzi kilka razy z rzędu, trudno nie zadać sobie pytania, czy nie stoją za tym poważne problemy ze zdrowiem, powodujące zaburzenia płodności.
Materiał partnera
grudzień 15, 2015

Skąd biorą się poronienia? Przedwczesne zakończenie ciąży może mieć wiele przyczyn, przy czym do najczęściej występujących zalicza się: - zaburzenia chromosomalne u płodu – uniemożliwiają prawidłowy rozwój płodu; dane statystyczne pokazują, że odpowiadają one za ponad 85% przypadków poronień; - infekcje o podłożu bakteryjnym, w szczególności zakażenia obejmujące układ moczowo-płciowy, np. infekcja chlamydiowa; l zespół policystycznych jajników – u kobiet dotkniętych problemem PCOS występują zaburzenia hormonalne mogące hamować proces dojrzewania błony śluzowej macicy; - nieleczone schorzenia, zwłaszcza niewyrównana cukrzyca i zaburzenia pracy tarczycy; - wady budowy macicy – nieprawidłowości anatomiczne mogą stanąć na drodze do prawidłowego przebiegu ciąży na dwa sposoby: poprzez uniemożliwienie zagnieżdżenia się zarodka w macicy, lub przez ograniczenie dopływu substancji odżywczych do płodu; - niezdrowy tryb życia, np. częste spożywanie alkoholu, palenie papierosów (nikotyna przenika do łożyska i zaburza wzrost płodu, ograniczając dopływ krwi do dziecka); - zaburzenia w funkcjonowaniu układu immunologicznego – gdy układ odpornościowy „odczytuje” obecność zarodka jako potencjalne zagrożenie, zaczyna wytwarzać przeciwciała , które zwalczają embrion i prowokują poronienie. Ponowne poronienia jako sygnał zaburzeń Nawracające poronienia to stosunkowo rzadkie zjawisko, ale to nie jedyny powód, dla którego często stanowią zagadkę dla lekarzy. Mimo postępu medycyny nie udaje się bowiem określić ich przyczyny w około połowie przypadków. Tym samym bardzo często nie sposób im zapobiec, na przykład poprzez zastosowanie odpowiednio dobranego leczenia. Co jeszcze wiadomo na temat nawracających poronień? Złą wiadomością dla kobiet, które mają już za sobą co najmniej trzy poronienia jedno po drugim jest fakt,...

Przeczytaj

Nasze akcje