klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Styl życia

Antykoncepcja dla mężczyzn to nie MIT! Tylko czy my zniesiemy te efekty uboczne...

Przez długi czas tabletka antykoncepcyjna dla mężczyzn pozostawała w sferze marzeń. Pojawił się jednak cień nadziei na to, że panowie będą mogli stosować pigułkę.
Milena Majak
listopad 02, 2016

Jeśli chodzi o zapobieganie zajściu w niechcianą ciążę, zdecydowanie większy wybór mają kobiety. Badania opublikowane w Centers dor Disease Control and Prevention wskazują na to, że najchętniej wybieraną metodą są pigułki antykoncepcyjne. Na szczęście w niedługiej perspektywie możemy liczyć na to, że również mężczyźni będą mogli brać tabletki hormonalne.

Obiecujące badania zostały opublikowane właśnie w Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism. Pracowało nad nimi wielu naukowców z różnych krajów na świecie, którzy zgodnie stwierdzili, że ich „męska pigułka” działa.

iStock http://www.istockphoto.com
Źródło: iStock

Aby ich obserwacje były wiarygodne, do badań zaprosili 320 żonatych mężczyzn różnej narodowości w przedziale wiekowym 18-45. Co osiem tygodni przyjmowali specjalny preparat (zastrzyk domięśniowy), z którego później zostanie stworzona tabletka antykoncepcyjna. Każdy z nich zawierał 1000 mg syntetycznego testosteronu oraz 200 mg noretysteronu enanthate, czyli pochodnej żeńskich hormonów – progesteronu oraz estrogenu (również w postaci syntetycznej).

Mózg mężczyzny w chwili przyjęcia zastrzyku "zakłada", że ciało ma wszystko, czego potrzebuje, więc zamyka automatycznie własną produkcję testosteronu. Pozostałe hormony tylko w tym pomagają. Taka kombinacja stosowana jest w celu zmniejszenia dawki testosteronu do poziomu, który uważa się, na podstawie poprzednich badań, za skutecznie obniżający płodność, a jednocześnie są bezpieczne - mówi dr Seth Cohen, urolog z NYU Langone Medical Center.

Skuteczność męskiej pigułki antykoncepcyjnej

Podczas testowania wykryto niemal 100-procentową skuteczność. W ciągu 56 tygodniu prowadzenia badań jedynie cztery kobiety zaszły w ciążę.

Zła wiadomość jest niestety taka, że nie wiadomo, kiedy „męska pigułka” trafi oficjalnie do sprzedaży. A to dlatego, że preparat wywołuje u mężczyzn niepożądane reakcje uboczne. Między innymi z ich powodu badania zostały zakończone nieco wcześniej.

Możliwe jest występowanie dużych wahań nastrojów. Są one spowodowane podawanym progesteronem, czyli żeńskim hormonem – mówi Doug Colvard, jeden z badaczy.

Okazało się, że mężczyźni miewali problemy z wypryskami, a także częste zmiany samopoczucia, które zwykle towarzyszą kobietom podczas PMS. Wyobrażacie sobie swoich mężów czy facetów z takimi wahaniami nastrojów ;)?

Komentarze
Styl życia Kobiecy biust to nie tylko kobieca sprawa. Niezwykła męska akcja!
Każdego roku w Polsce blisko 19 tysięcy kobiet słyszy diagnozę – nowotwór piersi. Ponad 6,5 tysiąca z nich umiera. Wśród powodów zachorowań jest między innymi brak regularnych badań. Eksperci zgodnie podkreślają, że wczesne wykrycie choroby zwiększa szansę na pełne wyleczenie.
Materiał partnera
listopad 06, 2019

Najnowsze badanie sondażowe przeprowadzone w ramach kampanii „BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa” w 2019 roku, pokazało, że zdecydowana większość (72%) Polaków nie wie, w jakim dniu cyklu miesiączkowego powinno się wykonywać samobadanie piersi. Zaledwie 7% wie, że powinno być ono wykonane między 5. a 10. dniem cyklu. Alarmujące jednak jest to, że prawie 50% ankietowanych kobiet nie bada regularnie swoich piersi. Wsparcie to podstawa 90% mężczyzn deklaruje, że zdaje sobie sprawę jak ważne dla kobiety zmagającej się z chorobą jest wsparcie rodziny. 64% mężczyzn podkreśla, że zachęcało kobiet do badań. Badanie pokazało, że nadal pozostało blisko 35% mężczyzn, którzy nie pamiętają, czy kiedykolwiek to robili, bądź przyznaje, że nie zachęca kobiety do badań. Badania przesiewowe zalecane dla kobiet, które nie są w grupie ryzyka, czyli samobadanie piersi, badania kontrolne przeprowadzone przez lekarza czy mammografia, pomagają wykryć zmiany już na wczesnym etapie, kiedy możliwości terapeutyczne są znacznie większe – mówi dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Centrum Onkologii w Warszawie. Po diagnozie – rak piersi – niezwykle ważny pozostaje aspekt wsparcia ze strony osób najbliższych, także bliskich mężczyzn. Mężczyźni stają przed nowym wyzwaniem! Już po raz czwarty 12 sportowców z całej Polski spotkało się w wyjątkowym miejscu – Gdańskiej Operze Bałtyckiej, przede wszystkim po to, aby podkreślić, jakie znaczenie ma wsparcie bliskich mężczyzn w chorobie. Poprzez udział w wyjątkowej sesji do kalendarza charytatywnego zwracają oni uwagę na to, jak ważne jest regularne przypominanie kobietom o badaniach oraz wsparcie w momencie, kiedy zmierzą się one z chorobą nowotworową. Efektem spotkania sportowców już po raz kolejny jest charytatywny kalendarz „Power of Community 2020”, z którego...

Przeczytaj
To popularne ćwiczenie zwiększa ochotę na seks
Styl życia To popularne ćwiczenie sprawi, że twoje życie seksualne będzie jeszcze lepsze
Naukowcy nie mają wątpliwości – dzięki temu ćwiczeniu będziesz czerpać z seksu jeszcze więcej przyjemności!

Istnieje wiele sposobów na rozbudzenie namiętności. Jedni polecają nastrojową, relaksującą muzykę, inni seksowny masaż, wykwintne afrodyzjaki, czy pobudzające zmysły zapachy . Zespół naukowców z Kalifornii znalazł prostszy przepis na zwiększenie pożądania. Z najnowszych badań przeprowadzonych na University of California wynika, że istnieje darmowy i bardzo przyjemny trik, który nie tylko pomoże w rozbudzeniu naszych zmysłów, ale również pozbycie się zbędnej tkanki tłuszczowej  oraz cellulitu . Wystarczy, że… będziesz jeździć na rowerze. Jazda na rowerze a życie seksualne Naukowcy z University of California przeprowadzili badania na grupie 3 tys. kobiet ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii, Australii i Nowej Zelandii , które przez kilka tygodni pływały lub jeździły na rowerze. Cyklistki zostały podzielone na dwie grupy: rowerzystki o wysokiej intensywności (czyli te, które jeździły na rowerze co najmniej 3 razy w tygodniu i pokonywały ok. 40km) oraz te, które jeżdżą rzadziej. Następnie poprosili aby badane oceniły swoją satysfakcję z życia seksualnego. Przeczytaj także:  Wystarczy, że zrobisz TO przed seksem, a sześciokrotnie zwiększysz szanse na orgazm! Zdjęcie: Pinterest Okazało się, że kobiety, które częściej jeżdżą na rowerze, częściej zgłaszały lepsze doświadczenia w sypialni. Odkryliśmy, że częste pokonywanie dużych dystansów na rowerze wpływa pozytywnie na seksualność kobiet – mówi współautor badania, Thomas W. Gaither. To bardzo dobra wiadomość biorąc pod uwagę, że podobnie jak mężczyźni , kobiety od dawna są ostrzegane, że jazda na rowerze może zaszkodzić ich życiu seksualnemu oraz mieć wpływ na pojawianie się infekcji miejsc intymnych, otarć, bólu pośladków i krocza, a także problemów z oddawaniem moczu. Jeśli udałoby się znaleźć rozwiązanie problemu częstych infekcji miejsc...

Przeczytaj
Dlaczego niektóre pary chętnie dzielą się wspólnymi zdjęciami?
Styl życia Dlaczego pary publikują w social mediach dużo wspólnych zdjęć?
Naukowcy po raz kolejny próbują rozwiązać zjawisko #couplegoals. Sprawdź, o czym świadczy częste publikowanie zdjęć na Facebooku czy Instagramie z ukochaną osobą.
Urszula Jagłowska
marzec 01, 2018

Każdy z nas zna parę, która notorycznie zasypuje media społecznościowe wspólnymi zdjęciami ukazującymi ich idealny związek. To permanentnie pojawiające się u niektórych par zjawisko stało się tak powszechne, że  badacze z  kanadyjskich i amerykańskich uniwersytetów przeprowadzili badania dotyczące zależności z zadowolenia ze związku, a jego transparentnością w social media , które niedawno zostały opublikowane w Personality and Social Psychology Bulletin. Przeczytaj także:  Czym jest situationship i czy warto zdecydować się na taki seks?  Jak wynika z badań,  nasze nawyki publikowania określonych treści w sieci są bezpośrednio związane ze stopniem, w jakim jesteśmy zadowoleni z naszego życia , co określane jest przez badaczy „widocznością relacji”. Bardzo wysoki poziom „widoczności relacji”, czyli częste dzielenie się ze światem prywatnością i informacjami o swoim partnerze/związku, interpretowane jest przez badaczy jako „maska”, którą przybieramy przed światem zewnętrznym. Co to oznacza? Podobnie jak w badaniach przeprowadzonych przez amerykańskiego socjologa  Ervinga Goffmana, każdy z nas pragnie idealizować swój wizerunek w oczach innych, dlatego też im mniej jesteśmy zadowoleni z relacji z partnerem, tym bardziej staramy ukazać światu, że jest zupełnie inaczej . Swoje badania naukowcy oparli także w głównej mierze na teorii przywiązania Johna Bowlby’ego, który wyodrębnia 3 rodzaje emocjonalnego przywiązania: unikającym, lękowo-ambiwalentnym oraz opartym na poczuciu bezpieczeństwa. I choć nie zanotowali zależności pomiędzy tym ostatnim stylem przywiązania, charakteryzującym się całkowitym zaufaniem do partnera, to udało im się ustalić, że osoby unikające przywiązania niechętnie wrzucają do mediów społecznościowych zdjęcia ze swoją drugą połówką. Z kolei osoby charakteryzujące się lękowo-ambiwalentnym przywiązaniem do partnera...

Przeczytaj
Połowa twarzy kobiety, która udaje, że daje buzi ustami pomalowanymi w kolorze intensywnego różu
Styl życia Jaki kształt ust mężczyźni uwielbiają najbardziej? Będziecie naprawdę zaskoczone...
W 2015 roku w Stanach Zjednoczonych wykonano aż 27 400 zabiegów trwałego powiększenia ust za pomocą silikonowego implantu. Ale okazuje się, że wcale nie o tak bardzo powiększonych ustach marzą faceci...
Milena Majak
luty 22, 2017

Mężczyźni zdradzili, jakie usta ich zdaniem są najbardziej seksowne. I wcale nie chodzi o takie, jak ma Angelinę Jolie ani Kim Kardashian!  Badania opublikowane w JAMA Facial Plastic Surgery jasno wskazują na to, że panowie o wiele bardziej wolą usta małe, ale pełne. W lutym tego roku naukowcy z Uniwersytetu w Kalifornii przebadali ponad 400 mężczyzn. Pokazywano im zdjęcie jednej kobiety, której usta zostały kilkukrotnie przerobione w programie graficznym. Zadaniem panów było przypisanie każdej fotografii oceny w skali od 1 do 10 . Najpierw analizowali zdjęcia, na których górna i dolna warga były proporcjonalnie powiększane .  Następnie to samo musieli zrobić ze zdjęciami, na których tylko górna warga była poprawiana . Ostatecznie okazało się, że uczestnicy badania najlepiej ocenili usta, które były 50 procent większe niż przeciętne . Zdecydowali również, że 10 procent większa górna warga jest o wiele bardziej atrakcyjna. Z kolei dolna warga powinna być dwa razy większy niż górna . Jak rozumieć te wszystkie wyliczenia? Chodzi o to, że panowie uwielbiają usta, których dolna warga jest po prostu pełniejsza niż ta górna - taki kształt mają na przykład usta  Mirandy Kerr oraz Alessandry Ambrosio . Dla naukowców było to dość zaskakujące odkrycie. Bo przecież wiele kobiet podczas powiększania ust decyduje się na naprawdę widoczny efekt . Wolą kiedy górna warga jest o wiele większa, czego efektem jest charakterystyczny kaczy dziubek. Chirurdzy odradzają wprowadzanie zbyt drastycznych zmian. Tak duża dysproporcja nie wygląda atrakcyjnie i jest zbyt widoczna. Zdjęcia: Ons.pl/materiały prasowe/istockphoto.com

Przeczytaj