klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Fotolia
Styl życia

Atopowe zapalenie skóry u dziecka - jakie są przyczyny?

Zauważyłaś u dziecka czerwone zmiany skórne, wysypkę albo grudki z płynem w środku? A może niepokoi cię, że dziecko ciągle się drapie, ma suchą, łuszczącą się skórę i nienaturalnie czerwone policzki? To mogą być objawy atopowego zapalenia skóry u dziecka.
Łucja Zbieniewska
maj 09, 2011
Wypróbuj: dieta na atopowe zapalenie skóry (AZS)

Atopowe zapalenie skóry u dziecka – co to takiego?

Atopia jest pewną skłonnością układu odpornościowego dziecka na różnego rodzaju substancje, które organizm maluszka postrzega jako wrogie (alergeny). Atopia może więc wyzwalać reakcje alergiczne na niektóre pokarmy, rośliny lub leki; jest zazwyczaj dziedziczna: rzadko spotyka się ją u dzieci, u których rodzice nie mają żadnych skłonności alergicznych. Do atopowych zalicza się takie schorzenia i choroby alergiczne, jak:

  • astma oskrzelowa (choroba przewlekła, często dziedziczna)
  • atopowe zapalenie skóry (AZS, zespół objawów alergii skórnej)
  • alergiczny nieżyt nosa (tzw. katar sienny: sezonowy lub całoroczny)
  • alergiczne zapalenie spojówek (sezonowe lub przewlekłe).

Objawy atopowego zapalenia skóry: skóra atopowa

Najczęstszymi objawami skóry atopowej, czyli alergicznej reakcji skóry, to zaczerwienienie, swędzenie, suchość skóry, zwłaszcza w zgięciach łokciowych i kolanowych, ale także na twarzy, szyi, innych miejscach ciała. Przy silniejszej reakcji na skórze pojawiają się czerwone grudki wypełnione surowiczym płynem; skóra bardzo swędzi, więc dziecko się drapie i rozdrapuje grudki. Płyn zaczyna wyciekać, a skóra zakaża się bakteriami, które dziecko wprowadziło drapiąc drażliwe miejsca, a to prowadzi do kolejnych zmian i zaognienia stanu zapalnego skóry. Poza tym dzieci atopowe mają często czerwone, błyszczące policzki, które wyglądają, jakby były polakierowane.

Jeśli któryś z tych problemów dotyczy twojego dziecka, powinnaś jak najszybciej udać się do pediatry lub dermatologa dziecięcego, który postawi diagnozę.

Atopia a alergia

Rodzice często nie są pewni, czy alergia jest tym samym, co atopia. Jak wyjaśniają dermatolodzy, atopia to dziedziczna skłonność do alergicznej reakcji na daną substancję, natomiast alergia to sama reakcja organizmu na dany alergen. Atopia powoduje, że reakcja alergiczna może wystąpić w dowolnym momencie życia: zarówno w okresie noworodkowym, niemowlęcym, w dzieciństwie albo dopiero w dorosłym życiu.

Przyczyny i źródła atopowego zapalenia skóry

Atopia jest zwykle spowodowana dziedziczną skłonnością, natomiast reakcje alergiczne u niemowląt i małych dzieci są powstają zazwyczaj w wyniku kontaktu dziecka z niektórymi składnikami pożywienia lub substancjami zawartymi w kosmetykach, proszkach do prania, detergentach.

Pielęgnacja skóry atopowej u dziecka

Jeżeli twoje dziecko ma zmiany atopowe, trzeba zadbać o odpowiednią pielęgnację. Do kąpieli oraz pielęgnacji nie powinno się używać mydła ani standardowych preparatów, a jedynie emolientów: delikatnych preparatów do mycia, natłuszczania i nawilżania skóry atopowej. Kosmetyki te można kupić jedynie w aptece, zaś ochronę wrażliwej skóry można także wzmocnić specjalnych maściami i kremami przepisanymi przez lekarza (na receptę), zwłaszcza w okresie zaostrzenia objawów zapalenia. Kąpiel powinna trwać krótko, 7-8 minut, natomiast skórę niemowlęcia należy smarować emolientem bardzo delikatnie i bez pocierania naskórka, najlepiej dwa razy dziennie, w tym raz bezpośrednio po kąpieli.

Uwaga, alergen!

Gdy dziecko ma skłonności do atopii, należy bardzo ostrożnie podawać mu wszelkie pokarmy napoje. Jeśli jest karmione piersią, mama powinna przejść na dietę eliminacyjną (pod kontrolą lekarza) i uważnie obserwować reakcje dziecka po spożyciu przez nią wszelkich potraw i ich składników, które mogą uczulać. Należą do nich m.in. orzechy, jajka, ryby, mleko i nabiał, czekolada, owoce cytrusowe. Rozszerzanie diety maluszka powinno następować bardzo ostrożnie pod ścisłą kontrolą lekarza.

Ponadto trzeba bardzo uważać na wszelkie detergenty: ubranka dziecka powinny być prane w możliwie najdelikatniejszym proszku lub płynie; większość producentów ma specjalne serie dla alergików. Wszelkie materiały, które mają kontakt ze skórą dziecka powinny być również bardzo dokładnie płukane (bez płynu do płukania), co najmniej dwukrotnie po każdym praniu. Alergenami mogą być również pylące rośliny – trawy, drzewa, kwiaty, dlatego należy zwrócić baczną uwagę na reakcje alergiczne dziecka, zwłaszcza, jeśli pojawiają się sezonowo, a potem ustępują.

Komentarze
Fotolia
Styl życia Przekłuwanie uszu dzieciom – tak czy nie?
Wiele z nas w ogóle go nie pamięta, a część wspomina dość długą walkę o kompletne zagojenie się ranek. Przekłuwanie uszu dzieciom to temat stary jak świat, ale na forach internetowych wciąż odżywa. Co za nim przemawia i jakie są argumenty przeciwko? O opinię postanowiłyśmy poprosić psychologa dziecięcego.
Małgorzata Mrozek
sierpień 30, 2016

Osobiście do salonu kosmetycznego wybrałam się z rodzicami i to na własną prośbę. Niewiele później wybrałam się na wakacje i pamiętam, jak bardzo przeszkadzało mi gojenie się przekłutych uszu. Pozornie bezpieczne kolczyki okazały się nie tak idealne, jak powinny, o czym dowiedziałam się dużo później, ograniczając się tylko i wyłącznie do znacznie wygodniejszych dla mnie kolczyków na haczykach. Kiedy o tym wszystkim myślę, zdaję sobie sprawę, że przekłuwanie uszu u maleńkiego dziecka wybiłabym z głowy wszystkim, którzy chcieliby nakłonić do tego mnie jako matkę. Sprawdź także:  Bangla.pl - opinie, zdjęcia, testy dla rodziców Stop pistoletom Zacznijmy od początku. Kiedy przychodzi co do czego, wybieramy się do kosmetyczki. To prawdopodobnie największy błąd, jaki popełniamy decydując o przekłuciu uszu naszemu dziecku. Powód? Każdy piercer powie, że przekłuwanie za pomocą pistoletu to istna pomyłka. W przeciwieństwie do igieł rozrywa on tkankę, a na dodatek nie jest tak sterylny, jak się niektórym wydaje. Przekłuwanie uszu małemu dziecku (a przypomnijmy, że na forum pytają o to często rodzice kilkumiesięcznych dzieci) to więc narażanie nie tylko na stres, ale i ewentualne problemy zdrowotne. Wszak wirusowe zapalenie wątroby, którym można zarazić się podczas niesterylnego zabiegu, to nie jest taka błaha sprawa. Co ciekawe, większość zwolenników przekłuwania uszu u małych dzieci podaje właśnie, że najlepszym rozwiązaniem jest pistolet. Bezbolesna albo w najgorszym przypadku mało bolesna metoda wydaje się oczywiście rozsądna. Jednak kiedy pomyśleć o ewentualnych następstwach, aż odechciewa się iść do kosmetyczki. Dzieciom nie bez powodu przekłuwa się uszy pistoletem. Dziurki robi się szybko, by dziecko nie uciekło i nie spanikowało....

Przeczytaj
11 miesiąc życia dziecka
Fotolia
Styl życia 11 miesiąc życia dziecka - świat z pozycji pionowej
11 miesiąc życia dziecka to czas, w którym dziecko jest zafascynowane faktem, że stoi, a nawet chodzi - przy meblach już prawie samodzielnie. Sprawdź, co jeszcze dzieje się w 11 miesiącu!
Łucja Zbieniewska
styczeń 28, 2011

W jedenastym miesiącu życia dziecko jest bardzo ciekawe świata i robi wszystko, aby jak najlepiej poznać i zbadać swoje otoczenie. Otwiera szafki, szuflady i pudełka, z radością bada ich zawartość. Coraz pewniej się porusza, czy to raczkując, czy chodząc przy meblach. Maluszki lubią chodzić trzymane za rączki: dla opiekuna to wyczerpujące zajęcie, ale dziecko trenuje prawidłowe ustawienie stóp podczas chodzenia, dlatego warto pozwolić szkrabowi na taką aktywność. Niemowlę świadomie wypowiada kolejne nowe wyrazy, próbuje samo nazywać przedmioty. Chętnie samo je, niekiedy już całkiem sprawnie operuje łyżeczką. Rozwój fizyczny w 11 miesiącu życia dziecka Dziecko w wieku jedenastu miesięcy już coraz lepiej się czuje w pozycji stojącej, coraz dłużej stoi trzymając się barierki lub mebli, czasem próbuje też stać bez podtrzymywania. Zaczyna też chodzić, przytrzymując się wszelkich możliwych podpórek (szafek, półek, stołków, regałów). Trzeba więc bardzo uważać, aby nie ściągnęło na siebie nic ciężkiego, gorącego, ostrego – żeby nie zrobiło sobie krzywdy. Maluch doskonali swoje ruchy precyzyjne; obserwuje dorosłych i stara się używać różnych przedmiotów zgodnie z ich przeznaczeniem (np. łyżeczki, kubeczka, ale także szczotki do zamiatania czy gąbki do mycia). 11 miesiąc życia dziecka: rozwój intelektualny i społeczny Maluszek chętnie poznaje świat na wszelkie możliwe sposoby, zaczyna też być kreatywny; czasem z przyjemnością rysuje (a właściwie maże) przy użyciu kredek. Powoli ośmiela się wobec nieznajomych, chociaż u każdego dziecka jest nieco inaczej: jego kontakty z innymi dziećmi oraz dorosłymi zależą od indywidualnych cech charakteru. Nie umie jeszcze bawić się z innymi maluchami, na razie bawi się jeszcze obok innych dzieci. Coraz chętniej naśladuje gesty, ruchy, a nawet mimikę i sposób mówienia obserwowanych osób. Zdarza...

Przeczytaj
atopowe S.O.S Eau Thermale Avene
iStock
Pielęgnacja Kampania atopowe S.O.S. marki Eau Thermale Avène
Uporczywe swędzenie skóry, nieprzespane noce, powracające zaostrzenia... Oto codzienność dziecka chorego na atopowe zapalenie skóry. Jakie kosmetyki stosować, aby załagodzić objawy atopowego zapalenia skóry?
Materiał partnera
maj 28, 2020

Corocznie w ramach kampanii Atopowe S.O.S. organizowanej przez markę Eau Thermale Avène, jeden z małych pacjentów zostaje skierowany na 3-tygodniową kurację do Uzdrowiska Termalnego w Avène we Francji. W tym roku ze względu na pandemię wirusa jest to niemożliwe. Jednak jako marka stawiająca swoich pacjentów na pierwszym miejscu, Eau Thermale Avène organizuje konkurs, w którym do wygrania będzie roczna opieka produktowa emolientami Xera Calm A.D dla 5 atopowych rodzin. Jak działają kosmetyki Eau Thermale Avène do cery atopowej? Produkty z Gamy Xera Calm A.D są dedykowane właśnie skórze atopowej. Emolienty odbudowują funkcję bariery skóry i przywracają jej komfort. Łagodzą uczucie swędzenia spowodowane nadmierną suchością skóry i przywracają równowagę jej fory bakteryjnej. Kompleks I-modulia ® , pierwszy biotechnologiczny składnik aktywny wyizolowany z Wody termalnej Avène: zmniejsza uczucie swędzenia*, stymuluje wrodzoną odporność skóry, nie drażni. CER-OMEGA - kompleks lipidów podobnych do tych w skórze: odżywia i odbudowuje funkcję bariery naskórka. Woda termalna Avène: koi, łagodzi podrażnienia, działa zmiękczająco. Kampania Atopowe S.O.S.  Eau Thermale Avène solidaryzuje się z osobami chorymi oraz ich rodzinami – nikogo nie pozostawiając samemu sobie, szczególnie w tym wyjątkowo trudnym czasie. Pandemia bowiem stanowi dodatkowe zagrożenie dla wszystkich atopików. Jednym z czynników zaostrzających chorobę jest STRES , który powoduje nasilone swędzenie i zwiększoną częstotliwość zaostrzeń choroby. Na kanałach social media marki oraz na stronie  www.eauthermaleavene.pl/atopowe-sos  wystartował właśnie konkurs  #AJAKAJESTTWOJAHISTORIA , w którym nagrodą jest całoroczna opieka dermokosmetyków Avène  dla pięciu zwycięskich rodzin. Aby wziąć w nim udział wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań i zamieścić konkursowe zdjęcie lub...

Przeczytaj
swędzenie skóry
Pielęgnacja Masz na skórze objawy alergii? Podpowiemy ci, jak się ich w miarę szybko pozbyć
Swędzące czerwone plamy, obrzęk lub wysypka to oznaka, że na coś się uczuliłaś. Sprawdź, jak poradzić sobie z objawami alergii skórnej!
Matylda Nowak
listopad 05, 2019

Temat alergii skórnej jest mi bardzo bliski! Uczulenie na pokarm, kosmetyki czy słońce to coś czego doświadczyłam na... własnej skórze. Po kilku takich przykrych "przygodach" nauczyłam się szybko rozpoznawać u siebie objawy alergii i zawsze mam w domu produkty, które stosunkowo szybko przynoszą mi ulgę i poprawiają mój wygląd. Wiem też, że są sytuacje, w których nie warto zwlekać i samemu się leczyć, tylko trzeba zgłosić się do dermatologa. Fot.: iStock Skąd się bierze alergia skórna? Alergia to stan zapalny w organizmie. Do niektórych alergii możemy mieć predyspozycje genetyczne, a innych nabawić się z wiekiem. Możemy też same "zafundować" sobie reakcję alergiczną, nieostrożną pielęgnacją zmieniając pH naszej skóry lub wręcz uszkadzając jej naturalną barierę ochronną . Zwykle alergia skórna objawia się w miejscu kontaktu z alergenem (chociaż alergia pokarmowa też może mieć objawy skórne). Pojawia się obrzęk, zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie, wysypka w postaci grudek, krostek lub wypełnionych płynem surowiczym pęcherzyków. Najczęstszymi chorobami alergicznymi skóry są pokrzywka, wyprysk kontaktowy, rumień i atopowe zapalenie skóry. Pokrzywka Pokrzywkę alergiczną rozpoznamy po charakterystycznym dla niej obrzęku tkanki podskórnej i pojawiających się na niej bąblach. Może się pojawić w wyniku uczulenia na pokarm (np. mleko, orzechy), leki (np. aspirynę), pyłki roślin, sierść zwierząt, lateks lub kosmetyki. Do leczenia pokrzywki stosuje się leki przeciwhistaminowe, a czasem też sterydy. Wyprysk kontaktowy Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry objawia się zwykle grudką wysiękową, pęcherzykiem i rumieniem . Zmiany na skórze pojawiają się w wyniku kontaktu z alergenem, którym może być między innymi nikiel zawarty w biżuterii lub składnik kosmetyku (np. olejek eteryczny, konserwant). Wyprysk kontaktowy alergiczny jest leczony za...

Przeczytaj