klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
bezpieczne zabawki
Fotolia
Styl życia

Bezpieczne zabawki dla dziecka - jak wybrać?

Czy zabawki, które kupujesz dziecku, są dla niego bezpieczne? Zobacz, jak rozsądnie wybierać zabawki dla malucha.
Katarzyna Brasiak
wrzesień 04, 2012
bezpieczne zabawki

Przeprowadzone na polskim rynku kontrole zabawek wykazały wiele nieprawidłowości. Produkty nie są odpowiednio oznakowane - brakuje informacji, że zawierają drobne elementy, danych producenta.

Brak również wymaganych przez prawo ostrzeżeń i certyfikatów Unii Europejskiej oraz bezpieczeństwa. Które zabawki można kupować dziecku bez obaw o jego bezpieczeństwo?

Podpowiadamy, jak kupować zabawki, aby były dla dziecka bezpieczne.

Jak przewinąć noworodka? Mamy dla Was instrukcję krok po kroku!

Niebezpieczne zabawki

Zastrzeżenia budzi aż 23% zabawek na polskim rynku. W ostatnim czasie Inspekcja Handlowa skontrolowała 3160 produktów, a nieprawidłowości wykryto aż w 728 przypadkach. Tysiące przypadków zatrucia, zadławień i okaleczeń spowodowanych niebezpiecznymi zabawkami sprawiły, że Unia Europejska i polski rząd zajęły się tym tematem.

W 2009 roku uchwalono tzw. dyrektywę zabawkową, która określa zasadnicze wymagania co do bezpieczeństwa zabawek. Co roku do tego rozporządzenia dodawane są kolejne ustalenia odnośnie np. dopuszczalnego poziomu ołowiu, baru, kadmu czy innych metali lub substancji, które mogą zagrażać zdrowiu lub życiu dziecka.

5 kryteriów bezpiecznej zabawki

Bezpieczne zabawki muszą spełniać określone kryteria, przede wszystkim powinny posiadać:

  1. szczegółową instrukcję obsługi w języku polskim z informacją o przeznaczeniu przedmiotu
  2. oznaczenie wieku dziecka, dla którego przeznaczona jest zabawka
  3. nazwę producenta lub importera oraz jego adres
  4. stosowne ostrzeżenie co do zastosowania zabawki, zwłaszcza gdy użytkowanie jej wymaga nadzoru osoby dorosłej
  5. oznaczenie CE, oznaczające stosowanie się producenta do norm europejskich w w kwestii spełniania wymogów technicznych, mechanicznych i fizycznych, palności i ulatniania się pierwiastków chemicznych (norma EN71)

Warto, aby zabawka posiadała też inne oznaczenia bezpieczeństwa, np. Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka oraz Państwowego Zakładu Higieny lub TUV: oznaczają one, że zabawki zostały dodatkowym poddane testom prowadzonym przez specjalistów i spełniają normy bezpieczeństwa obowiązujące w polskim lub unijnym prawie.

bezpieczne zabawki certyfikaty

Jak wybierać zabawki dla dziecka?

Marzena Raczkiewicz, ekspert z firmy MERplus: Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę wiek dziecka. Zabawki czy przybory do malowania nadają się do użytku malucha w konkretnym wieku. 

Sprawdźmy czy zabawka nie emituje substancji szkodliwych dla organizmu - może to być np. zbyt intensywny zapach lakieru. Ważny jest także sposób wykonania: sprawdźmy, czy wszystkie elementy są dobrze połączone ze sobą, krawędzie nie są ostre, a użytkowanie nie zagraża zdrowiu.

W przypadku niemowląt i najmłodszych dzieci trzeba pamiętać, że zabawka nie może zawierać zbyt małych elementów, które dziecko mogłoby urwać lub odczepić i np. połknąć - to grozi zadławieniem.

Jakie zabawki kupować aby były bezpieczne?

  • Przy wyborze zabawek warto wziąć pod uwagę zainteresowania naszej pociechy. Zabawa powinna sprawiać dziecku przyjemność, ale jednocześnie pobudzać wyobraźnię i stymulować rozwój dziecka. Dlatego uniwersalnym prezentem dla najmłodszych mogą być klasyczne, drewniane klocki - koniecznie sprawdźmy, czy mają odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa.
  • Samochody, lalki, figurki - tych zabawek jest na rynku ogromna ilość, zwłaszcza, że produkowane są całe serie zabawek związane z bajkami dla dzieci. Ukochane przez maluchy misie i pluszaki zawsze będą w modzie, ale kupując je sprawdź, czy są odpowiednie dla wieku dziecka (większość z nich nie nadaje się dla dzieci poniżej 3 roku życia). Certyfikat GOTS (Global Organic Textile Standard) oznacza, że zabawka została wyprodukowana z bawełny organicznej, czyli takiej, przy uprawie której nie stosowano pestycydów, ma naturalny kolor lub była barwiona przy użyciu bezpiecznych dla zdrowia i środowiska barwników.
  • Ostatnio coraz bardziej popularne są wszelkie zabawki edukacyjne, a także pojazdy, jeździki i małe samochodziki. To świetne zabawki dla malucha, sprawdź jednak, czy są odpowiednie dla jego wieku, ich wykonanie jest bezpieczne dla dziecka i czy posiadają odpowiednie atesty.
  • Ciekawym pomysłem są artykuły do malowania, rysowania i modelowania. Farby do malowania palcami czy ciastolina mogą sprawić wiele radości, a do tego pozwolą rozwijać zdolności manualne, a także wykształcić zmysł estetyczny dziecka. Oczywiście sprawdźmy, czy artykuły do malowania, rysowania i modelowania nie zawierają substancji toksycznych, które mogą być szkodliwe dla organizmu.

Opracowano na podstawie informacji prasowej MERplus, dystrybutora artykułów plastycznych.

Sprawdź także:  Lalki bobasy dla dzieci

Komentarze
materiały PR
Styl życia Jak wybrać zabawkę edukacyjną dla dziecka?
Szukasz zabawek dla dzieci, które wspierają ich rozwój? Zobacz przegląd zabawek edukacyjnych dla dzieci i dowiedz się, jaką rolę odgrywają w prawidłowym rozwoju malucha!
Anna Jastrzębska
czerwiec 25, 2013

Rola zabawek edukacyjnych w rozwoju dziecka Kupując zabawki dla dzieci warto zwracać uwagę na ich wartość edukacyjną. Zabawki edukacyjne, jak sama nazwa wskazuje, nie tylko bawią, ale również uczą.  Rozwijają spostrzegawczość, kreatywność i percepcję malucha. Mają również niebagatelny wpływ na rozwój mowy i zdolności manualnych . Są lepszym wyborem od tradycyjnych zabawek z kilku względów: są zdecydowanie bezpieczniejsze, bardziej kolorowe i na dłużej przykuwają uwagę dziecka. Przegląd zabawek edukacyjnych 1. Wader, Blocks 4 baby, 8zł; 2. Trefl, piankowe puzzle Auta, 50,99zł; 3. Trefl, puzzle dinozaury, 10,99zł; 4. Fisher&Price, szczeniaczek do nauki języka angielskiego, 159,99zł; 5. Fisher&Price, interaktywny piesek do ciągnięcia, 47zł 1.  Egmont, Basia, Franek i liczenie, 10 zł;  2.  Lilla Lou, zeszyty kreatywne dla dziewczynek, 13 zł;  3.  Egmont, gra planszowa "Basia łap kolory!", 60 zł;  4.  Hippocampus, gra planszowa "Był sobie człowiek", 99,99zł;  5.  Kolorowanki - zawody, 7,99zł;  6.  Książka z naklejkami "Urządzamy urodziny", 5zł Jaką zabawkę edukacyjną wybrać? Przy wyborze zabawki edukacyjnej powinniśmy kierować się przede wszystkim wiekiem dziecka, a czasem także jego płcią – część zabawek jest dedykowana tlko dziewczynkom lub chłopcom – np. zabawki powiązane tematycznie z konkretnymi bajkami dla dzieci. Dla maluszków dobrym wyborem są np.  piankowe puzzle , które dzięki temu, że wykonane są z miękkiego tworzywa są w pełni bezpieczne.  Interaktywne zwierzątka  (szczekające lub merdające ogonkiem), które możną ciągnąć lub pchać przed sobą uczą dzieci wrażliwości, opiekuńczości i odpowiedzialności za zaspokajanie potrzeb zwierząt. Nieco starszemu dziecku warto zaproponować  kolorowanki wraz naklejkami  lub  edukacyjne książeczki , które zawierają w sobie piękne ilustracje, krótkie historyjki...

Przeczytaj
Chłopięce zabawki
materiały PR
Styl życia Sprawdź nową kolekcję firmy Wader! Gigant Builder oraz Gigant Farmer
Firma Wader kończy 25 lat! Z tej okazji, dla wszystkich miłośników marki, zostały przygotowane specjalne urodzinowe kolekcje Gigant Builder oraz Gigant Farmer.
Lena Grabowska
kwiecień 27, 2015

Nowe modele, tak jak inne produkty tej marki, są wytrzymałe, duże, kolorowe i przede wszystkim ponadczasowe . W każdą z urodzinowych serii wchodzą trzy pojazdy wywrotka, traktor i wózek-przyczepa . Wszystkie w wiosennej kolorystyce. Giganty zostały zaprojektowane tak, aby stworzyć dzieciom możliwość bezpiecznej i kreatywnej zabawy w domu i na świeżym powietrzu . Zabawki z serii Gigant przeznaczone są dla dzieci w wieku 1+. Cena od 49zł. Sprawdź nasz przegląd kultowych zabawek oraz 15 propozycji na Dzień Dziecka . Dowiedz się też jak czyścić zabawki .

Przeczytaj
Dzieci w przedszkolu
Fotolia
Styl życia Czym jest metoda Montessori?
Metoda Montessori to coraz częstszy wybór młodych rodziców. Opiekunowie chcieliby kontynuować naukę samodzielności również poza domem- przedszkole Montessori jest idealnym rozwiązaniem dla nich.
Lena Grabowska
lipiec 16, 2015

Kim była Maria Montessori? Maria Montessori urodziła się we Włoszech w 1870 roku. Łamiąc ówczesne normy kulturowe postanowiła studiować medycynę. Po ukończeniu studiów na uniwersytecie w Rzymie zaczęła pracę w klinice psychiatrycznej. Tam prowadziła obserwację niepełnosprawnych umysłowo dzieci. Odkryła zależność między rozwojem manualnym a rozwojem umysłowym. Doświadczenie to przeniosła na pracę z dziećmi zdrowymi. Lekarka założyła własne przedszkole „Casa dei bambini” , w którym prowadziła dalsze obserwacje. Te działania doprowadziły do stworzenia jej własnego systemu wychowawczego, który został nazwany „metodą Montessori”. „Uczyłam się dziecka. Wzięłam to, co dziecko mi przekazało i wyraziłam to, i tak powstała metoda zwana metodą Montessori.” Dr Maria Montessori Na czym polega metoda Montessori? Metoda Montessori jest przeznaczona dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, polega przede wszystkim na wspieraniu samodzielności dziecka. Jest to system opierający się na zasadzie: „nauka przez zabawę”. W metodzie Montessori dziecko jest traktowane jak odrębna jednostka, której głównym celem jest uzyskanie niezależności.  Koncepcja Montessori zakłada, że rozwój każdego dziecka przebiega w sposób indywidualny i nie ma żadnych utrwalonych ram tego systemu wychowawczo-dydaktycznego. Ważnym elementem wychowania jest zasada „daj mi czas”, która ma wyrażać szacunek dla indywidualnego tempa rozwoju każdego dziecka. Wychowanie wg M. Montessori łączy w sobie edukację, pomoc dziecku i wsparcie jego rozwoju umysłowego, psychofizycznego, emocjonalnego i duchowego. Wychowanie dziecka zaczyna się w chwili jego narodzin. Celem wychowania jest samodzielność, niezależność i odpowiedzialność za siebie i świat. Etapy rozwoju człowieka M. Montessori podzieliła następująco: 0-6 lat - dzieci w tym okresie do odkrywania świata wykorzystują...

Przeczytaj
123rf
Styl życia Jak kąpać niemowlę? 6 przydatnych zasad
Co zrobić, gdy dziecko płacze podczas kąpieli? Jak powinna wyglądać bezpieczna kąpiel noworodka? Poznaj 6 zasad, które sprawią, że będzie ona dla malca przyjemnością!
Katarzyna Brasiak
lipiec 22, 2014

Co więc zrobić, żeby wieczorna kąpiel nie była dla dziecka traumatycznym przeżyciem? Dajcie sobie przede wszystkim trochę czasu i cierpliwości -  większość dzieci akceptuje wodne zabawy już po ukończeniu 3 miesiąca życia.  Jak przetrwać do tego czasu? Przygotowaliśmy dla was  6 zasad, które sprawią, że kąpiel będzie dla malca przyjemnością! Jak kąpać niemowlę? 1. Zadbaj o to, by woda miała odpowiednią temperaturę. Używaj do tego albo własnego łokcia, albo odpowiedniego termometru.  Odpowiednia temperatura to 36 stopni.  Za zimna jak lubi za ciepła woda wywoła u malucha dyskomfort. 2. Pieluszka tetrowa na ratunek! Niektóre dzieci boją się, kiedy są nagie. Wtedy trudniej zapanować nad nieskoordynowanym ciałkiem, a machające w powietrzu rączki i nóżki mogą zwyczajnie przestraszyć.  W tej sytuacji możesz owinąć nagie dziecko pieluszką tetrową  i tak zawinięte maleństwo powolutku zamoczyć w wodzie. Lekko pobujaj malcem, mocno trzymając na dłoni. W ten sposób dziecko będzie czuło się pewniej. P ieluchę odwiń po krótkiej chwili i umyj dziecko. Zrób to sprawnie i nie przedłużaj niepotrzebnie kąpieli. 3. Zadbaj, aby poziom wody był niezbyt wysoki . Tak naprawdę wystarczy kilka centymetrów (ok. 5cm). Wówczas Twoje dziecko nie ma poczucia zawieszenia w próżni. Jest mu też wygodniej. 4. Staraj się myć dziecko, trzymając je stale na ręku . Dzięki temu maluszek poczuje się pewniej, bo będzie blisko mamy. Twoja dłoń też jest przyjemniejsza w dotyku niż gąbka czy kawałek plastiku. Upewnij się tylko, jak należy prawidłowo układać dziecko na dłoni. 5. Ograniczaj kąpiel w czasie, szczególnie na początku. Możesz też zastosować kąpanie naprzemiennie z obmywaniem (co drugi dzień) ciałka ręcznikiem.  Nie stanie się nic złego, jeśli dziecko nie będzie kąpane każdego dnia, a zamiast kąpieli po prostu je obmyjesz . A po myciu,...

Przeczytaj