Maskara AA
Chcę testować
Pomadki Lip Me Up
Chcę testować
Produkty Dr Skin Clinic
Chcę testować
Serum Lirene
Laureaci
Bourjois
Laureaci
Kosmetyki Rosie
Laureaci
Kosmetyki Neutrogena
Laureaci
kosmetyki Marc Anthony
Laureaci
Kosmetyki Rimmel London
Chcę testować
Kosmetyki Eveline Cosmetics
Laureaci
Kosmetyki Vegaya
Laureaci
Produkty Inveo
Laureaci
Kosmetyki Syoss
Wyniki testu
Kosmetyki Bielenda
Laureaci
kosmetyki Lift4Skin
Laureaci
kosmetyki Pomegrace
Laureaci
Kosmetyki Neboa
Laureaci
Kosmetyki AA
Laureaci
Fluid Lirene
Laureaci
Vianek
Laureaci
bezpieczne zabawki
Fotolia
Styl życia

Bezpieczne zabawki dla dziecka - jak wybrać?

Czy zabawki, które kupujesz dziecku, są dla niego bezpieczne? Zobacz, jak rozsądnie wybierać zabawki dla malucha.
bezpieczne zabawki

Przeprowadzone na polskim rynku kontrole zabawek wykazały wiele nieprawidłowości. Produkty nie są odpowiednio oznakowane - brakuje informacji, że zawierają drobne elementy, danych producenta.

Brak również wymaganych przez prawo ostrzeżeń i certyfikatów Unii Europejskiej oraz bezpieczeństwa. Które zabawki można kupować dziecku bez obaw o jego bezpieczeństwo?

Podpowiadamy, jak kupować zabawki, aby były dla dziecka bezpieczne.

Jak przewinąć noworodka? Mamy dla Was instrukcję krok po kroku!

Niebezpieczne zabawki

Zastrzeżenia budzi aż 23% zabawek na polskim rynku. W ostatnim czasie Inspekcja Handlowa skontrolowała 3160 produktów, a nieprawidłowości wykryto aż w 728 przypadkach. Tysiące przypadków zatrucia, zadławień i okaleczeń spowodowanych niebezpiecznymi zabawkami sprawiły, że Unia Europejska i polski rząd zajęły się tym tematem.

W 2009 roku uchwalono tzw. dyrektywę zabawkową, która określa zasadnicze wymagania co do bezpieczeństwa zabawek. Co roku do tego rozporządzenia dodawane są kolejne ustalenia odnośnie np. dopuszczalnego poziomu ołowiu, baru, kadmu czy innych metali lub substancji, które mogą zagrażać zdrowiu lub życiu dziecka.

5 kryteriów bezpiecznej zabawki

Bezpieczne zabawki muszą spełniać określone kryteria, przede wszystkim powinny posiadać:

  1. szczegółową instrukcję obsługi w języku polskim z informacją o przeznaczeniu przedmiotu
  2. oznaczenie wieku dziecka, dla którego przeznaczona jest zabawka
  3. nazwę producenta lub importera oraz jego adres
  4. stosowne ostrzeżenie co do zastosowania zabawki, zwłaszcza gdy użytkowanie jej wymaga nadzoru osoby dorosłej
  5. oznaczenie CE, oznaczające stosowanie się producenta do norm europejskich w w kwestii spełniania wymogów technicznych, mechanicznych i fizycznych, palności i ulatniania się pierwiastków chemicznych (norma EN71)

Warto, aby zabawka posiadała też inne oznaczenia bezpieczeństwa, np. Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka oraz Państwowego Zakładu Higieny lub TUV: oznaczają one, że zabawki zostały dodatkowym poddane testom prowadzonym przez specjalistów i spełniają normy bezpieczeństwa obowiązujące w polskim lub unijnym prawie.

bezpieczne zabawki certyfikaty

Jak wybierać zabawki dla dziecka?

Marzena Raczkiewicz, ekspert z firmy MERplus: Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę wiek dziecka. Zabawki czy przybory do malowania nadają się do użytku malucha w konkretnym wieku. 

Sprawdźmy czy zabawka nie emituje substancji szkodliwych dla organizmu - może to być np. zbyt intensywny zapach lakieru. Ważny jest także sposób wykonania: sprawdźmy, czy wszystkie elementy są dobrze połączone ze sobą, krawędzie nie są ostre, a użytkowanie nie zagraża zdrowiu.

W przypadku niemowląt i najmłodszych dzieci trzeba pamiętać, że zabawka nie może zawierać zbyt małych elementów, które dziecko mogłoby urwać lub odczepić i np. połknąć - to grozi zadławieniem.

Jakie zabawki kupować aby były bezpieczne?

  • Przy wyborze zabawek warto wziąć pod uwagę zainteresowania naszej pociechy. Zabawa powinna sprawiać dziecku przyjemność, ale jednocześnie pobudzać wyobraźnię i stymulować rozwój dziecka. Dlatego uniwersalnym prezentem dla najmłodszych mogą być klasyczne, drewniane klocki - koniecznie sprawdźmy, czy mają odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa.
  • Samochody, lalki, figurki - tych zabawek jest na rynku ogromna ilość, zwłaszcza, że produkowane są całe serie zabawek związane z bajkami dla dzieci. Ukochane przez maluchy misie i pluszaki zawsze będą w modzie, ale kupując je sprawdź, czy są odpowiednie dla wieku dziecka (większość z nich nie nadaje się dla dzieci poniżej 3 roku życia). Certyfikat GOTS (Global Organic Textile Standard) oznacza, że zabawka została wyprodukowana z bawełny organicznej, czyli takiej, przy uprawie której nie stosowano pestycydów, ma naturalny kolor lub była barwiona przy użyciu bezpiecznych dla zdrowia i środowiska barwników.
  • Ostatnio coraz bardziej popularne są wszelkie zabawki edukacyjne, a także pojazdy, jeździki i małe samochodziki. To świetne zabawki dla malucha, sprawdź jednak, czy są odpowiednie dla jego wieku, ich wykonanie jest bezpieczne dla dziecka i czy posiadają odpowiednie atesty.
  • Ciekawym pomysłem są artykuły do malowania, rysowania i modelowania. Farby do malowania palcami czy ciastolina mogą sprawić wiele radości, a do tego pozwolą rozwijać zdolności manualne, a także wykształcić zmysł estetyczny dziecka. Oczywiście sprawdźmy, czy artykuły do malowania, rysowania i modelowania nie zawierają substancji toksycznych, które mogą być szkodliwe dla organizmu.

Opracowano na podstawie informacji prasowej MERplus, dystrybutora artykułów plastycznych.

Sprawdź także:  Lalki bobasy dla dzieci

materiały PR
Styl życia
Jak wybrać zabawkę edukacyjną dla dziecka?
Szukasz zabawek dla dzieci, które wspierają ich rozwój? Zobacz przegląd zabawek edukacyjnych dla dzieci i dowiedz się, jaką rolę odgrywają w prawidłowym rozwoju malucha!

Rola zabawek edukacyjnych w rozwoju dziecka Kupując zabawki dla dzieci warto zwracać uwagę na ich wartość edukacyjną. Zabawki edukacyjne, jak sama nazwa wskazuje, nie tylko bawią, ale również uczą.  Rozwijają spostrzegawczość, kreatywność i percepcję malucha. Mają również niebagatelny wpływ na rozwój mowy i zdolności manualnych . Są lepszym wyborem od tradycyjnych zabawek z kilku względów: są zdecydowanie bezpieczniejsze, bardziej kolorowe i na dłużej przykuwają uwagę dziecka. Przegląd zabawek edukacyjnych 1. Wader, Blocks 4 baby, 8zł; 2. Trefl, piankowe puzzle Auta, 50,99zł; 3. Trefl, puzzle dinozaury, 10,99zł; 4. Fisher&Price, szczeniaczek do nauki języka angielskiego, 159,99zł; 5. Fisher&Price, interaktywny piesek do ciągnięcia, 47zł 1.  Egmont, Basia, Franek i liczenie, 10 zł;  2.  Lilla Lou, zeszyty kreatywne dla dziewczynek, 13 zł;  3.  Egmont, gra planszowa "Basia łap kolory!", 60 zł;  4.  Hippocampus, gra planszowa "Był sobie człowiek", 99,99zł;  5.  Kolorowanki - zawody, 7,99zł;  6.  Książka z naklejkami "Urządzamy urodziny", 5zł Jaką zabawkę edukacyjną wybrać? Przy wyborze zabawki edukacyjnej powinniśmy kierować się przede wszystkim wiekiem dziecka, a czasem także jego płcią – część zabawek jest dedykowana tlko dziewczynkom lub chłopcom – np. zabawki powiązane tematycznie z konkretnymi bajkami dla dzieci. Dla maluszków dobrym wyborem są np.  piankowe puzzle , które dzięki temu, że wykonane są z miękkiego tworzywa są w pełni bezpieczne.  Interaktywne zwierzątka  (szczekające lub merdające ogonkiem), które możną ciągnąć lub pchać przed sobą uczą dzieci wrażliwości, opiekuńczości i odpowiedzialności za zaspokajanie potrzeb zwierząt. Nieco starszemu dziecku warto zaproponować  kolorowanki wraz naklejkami  lub  edukacyjne książeczki , które zawierają w sobie piękne ilustracje, krótkie historyjki...

zabawki z metkami
materiały PR
Styl życia
Zabawki i akcesoria sensoryczne z metkami dla niemowlaków
Dzieci uwielbiają metki! Mowa oczywiście o tych wzorzystych, szeleszczących, wszytych w miękkie i kolorowe zabawki i akcesoria dla dzieci. Metki stymulują rozwój psychoruchowy niemowlaków i pobudzają zmysły, a do tego niemowlaki uwielbiają się nimi bawić! Wybraliśmy kilka naprawdę uroczych zabawek z metkami, sprawdź!

Miękkie zabawki z metkami o zróżnicowanych kolorach, fakturach i kształtach doskonale  stymulują zmysły dziecka . Maluszek uwielbia się nimi bawić, rozwijając tym samym zdolności motoryczne. Jeśli szukasz zabawki dla niemowlaka, wybierz tę o kontrastowych barwach, dzięki czemu maluch zauważy różnice i wytrenuje ostre widzenie. Kupując zabawkę sensoryczną dla dziecka, zwróć uwagę, czy metki lub inne elementy szeleszczą, przyciągając w ten sposób uwagę dziecka. Zabawka dla niemowlaka DIY Jesteś mamą uzdolnioną manualnie? Pobudzającą zmysły zabawkę dla niemowlaka możesz  zrobić sama ! Zszyj ze sobą kawałki kolorowego filcu w kształcie chmurki, zwierzątka lub po prostu geometrycznego kształtu, wypełnij miękkim materiałem lub zawartością starego pluszaka czy poduszki i doczep kilka kolorowych tasiemek w różnych barwach, kształtach i fakturach. Uwaga: żeby zabawka szeleściła możesz umieścić w środku przezroczystą folę (kupisz ją np. w kwiaciarni). Nie tylko przytulanki - akcesoria dla dzieci z metkami Oprócz miękkich przytulanek-kocyków znajdziesz również szereg mniej lub bardziej potrzebnych akcesoriów dla niemowlaka, które ułatwią codzienne życie.  Otulacz po kąpieli  z zestawem wszytych metek sprawi, że dziecko ma szansę zając rączki, podczas dalszych czynności toaletowych. Przydatnym elementem wyposażenia pokoju może okazać się  kocyk z metkami  - niemowlak będzie je łapał i bawił się nimi w przerwach pomiędzy snem, karmieniem a tuleniem przez mamę. Zabawki z metkami: przytulanka-kocyk z metkami marki label label - zebra w kontrastowych barwach, 53zł (fabrykawafelkow.pl) okrycie kąpielowe z metkami, dzięki którym maluszek zajmie rączki podczas zabiegów higienicznych, 135zł (planetadziecka.pl) gwiazdka z metkami marki Mammooni z mnóstwem absorbujących uwagę metek, 35zł (bibabu.pl) kocyk-kołderka z metkami Snoozebaby umożliwi dziecku...

123rf
Styl życia
Jak kąpać niemowlę? 6 przydatnych zasad
Co zrobić, gdy dziecko płacze podczas kąpieli? Jak powinna wyglądać bezpieczna kąpiel noworodka? Poznaj 6 zasad, które sprawią, że będzie ona dla malca przyjemnością!

Co więc zrobić, żeby wieczorna kąpiel nie była dla dziecka traumatycznym przeżyciem? Dajcie sobie przede wszystkim trochę czasu i cierpliwości -  większość dzieci akceptuje wodne zabawy już po ukończeniu 3 miesiąca życia.  Jak przetrwać do tego czasu? Przygotowaliśmy dla was  6 zasad, które sprawią, że kąpiel będzie dla malca przyjemnością! Jak kąpać niemowlę? 1. Zadbaj o to, by woda miała odpowiednią temperaturę. Używaj do tego albo własnego łokcia, albo odpowiedniego termometru.  Odpowiednia temperatura to 36 stopni.  Za zimna jak lubi za ciepła woda wywoła u malucha dyskomfort. 2. Pieluszka tetrowa na ratunek! Niektóre dzieci boją się, kiedy są nagie. Wtedy trudniej zapanować nad nieskoordynowanym ciałkiem, a machające w powietrzu rączki i nóżki mogą zwyczajnie przestraszyć.  W tej sytuacji możesz owinąć nagie dziecko pieluszką tetrową  i tak zawinięte maleństwo powolutku zamoczyć w wodzie. Lekko pobujaj malcem, mocno trzymając na dłoni. W ten sposób dziecko będzie czuło się pewniej. P ieluchę odwiń po krótkiej chwili i umyj dziecko. Zrób to sprawnie i nie przedłużaj niepotrzebnie kąpieli. 3. Zadbaj, aby poziom wody był niezbyt wysoki . Tak naprawdę wystarczy kilka centymetrów (ok. 5cm). Wówczas Twoje dziecko nie ma poczucia zawieszenia w próżni. Jest mu też wygodniej. 4. Staraj się myć dziecko, trzymając je stale na ręku . Dzięki temu maluszek poczuje się pewniej, bo będzie blisko mamy. Twoja dłoń też jest przyjemniejsza w dotyku niż gąbka czy kawałek plastiku. Upewnij się tylko, jak należy prawidłowo układać dziecko na dłoni. 5. Ograniczaj kąpiel w czasie, szczególnie na początku. Możesz też zastosować kąpanie naprzemiennie z obmywaniem (co drugi dzień) ciałka ręcznikiem.  Nie stanie się nic złego, jeśli dziecko nie będzie kąpane każdego dnia, a zamiast kąpieli po prostu je obmyjesz . A po myciu,...

Majówka z dzieckiem
123rf
Styl życia
Majówka z dzieckiem - co zabrać ze sobą? Poradnik dla mam
Majówka z dzieckiem? Co ze sobą zabrać, żeby dziecko miło i bezpiecznie spędziło czas? Zobaczcie nasz majowy niezbędnik!

Dzieci kochają podróże!  Dlatego nawet jeśli nie możecie wyjechać na kilka dni, zróbcie sobie jednodniową wycieczkę – chociażby do pobliskiej miejscowości – ona też może być niezwykle atrakcyjna! Wystarczy, że zabierzecie ze sobą kilka pomysłowych zabawek i odrobinę wyobraźni. Pamiętaj, że takiej wycieczce powinny przyświecać dwa hasła:  ZABAWA  i  BEZPIECZEŃSTWO . Pamiętając o jednym i drugim, zapewnisz całej rodzinie niezapomniany weekend majowy – pełen odpoczynku, radości i pozytywnych wrażeń :) Zobaczcie nasze pomysły na majówkowy niezbędnik! Niezbędnik na majówkę z dzieckiem 1.   Poduszka podróżna ;  Empik   (19,90zł) –  umili podróż (zwłaszcza tę dłuższą) każdemu maluchowi, a wizerunek tygrysa na poduszce sprawi, że niejeden milusiński zapomni o pytaniu "daleko jeszcze?". 2.   Hania Humorek i wielki pech; Egmont  (ok. 20zł)  –   książka to najlepszy towarzysz dziecka! Przenosząc malca w niezwykły, bajkowy świat pomaga rozwinąć wyobraźnię i wzbogaca słownictwo szkraba. Na Majowy weekend polecamy książkową nowość od wydawnictwa Egmont. 3.   Czapeczka Mothercare  (39,90zł)   –  odpoczywając na świeżym powietrzu nie zapominajmy o ochronie przeciwsłonecznej. Czapka-tygrys Mothercare nie tylko ucieszy oczy malca, ale również dzięki swojej praktyczności, zyska przychylność każdej mamy  –  chustka z tyłu czapki sprawi, że nie tylko głowa, ale i szyja nie będzie narażona na promienie słoneczne. 4.   Wodoszczelne plastry dla dzieci Salvequick  (ok. 12zł)  –  to obowiązkowe wyposażenie każdej podróżnej apteczki, torby mamy, a także plecaka malucha. Plastry Salvequick nawet dwukrotnie przyspieszają gojenie się rany i szczelnie ją chronią ze wszystkich stron, co zmniejsza ryzyko infekcji. Dodatkowo nie odkleją się podczas zabaw w wodzie! 5.   Piłka z Kubusiem Puchatkiem  (ok. 10zł,...

Nasze akcje
Zapachy Police
PIELĘGNACJA

Wygraj nowe zapachy z linii GOODVIBES od Police To Be!

STYL ŻYCIA

Rossmann wspiera Niebieską Linię

Pielęgnacja skóry suchej
PIELĘGNACJA

Jak wykonać makijaż przy skórze suchej?

Maciej Zień Beauty
MAKIJAŻ

Kolekcja Maciej Zień Beauty jest już dostępna!

Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
modne buty na jesień 2021
Moda

Modne buty na jesień 2021 - TOP 6 modeli, które będą hitem sezonu [Przegląd z sieciówek]

Aneta Zygmuntowicz
modne sukienki na jesień 2021 z sieciówek
Moda

Modne sukienki na jesień 2021 od 60 złotych. 5 propozycji z sieciówek, które musicie mieć w szafie!

Aneta Zygmuntowicz
efekty stosowania retinolu
Pielęgnacja

Retinol – efekty na trądzik i zmarszczki. Kiedy się pojawią i jakie są skutki uboczne?

Aneta Zygmuntowicz
odżywki emolientowe do włosów
Fryzury

Odżywki emolientowe do włosów - jaką wybrać i jak je stosować? [ranking najlepszych]

Laura Osakowicz
AZS na szyi
Pielęgnacja

Atopowe zapalenie skóry - przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Julia Cichocka
fryzura z długich włosów
Fryzury

Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]

Aneta Zygmuntowicz
kurtka przejściowa na jesień 2021
Moda

Kurtki przejściowe na jesień 2021. Przegląd z sieciówek od 60 zł [Sinsay, Bershka, Zara, House, H&M]

Aneta Zygmuntowicz
płaszcze w kratę
Moda

Najmodniejsze płaszcze w kratę na jesień 2021 z sieciówek [Sinsay, Stradivarius, H&M, Tatuum, Mango]

Paulina Wierzchowiecka
pełne usta
Pielęgnacja

Pełne usta - jak uzyskać, jak dbać i jak malować?

Aneta Zygmuntowicz
nakładanie henny do brwi
Pielęgnacja

Henna do brwi - jak zrobić ją w domu, ile kosztuje i którą wybrać?

Paulina Wierzchowiecka
depilacja cukrowa
Pielęgnacja

Depilacja cukrowa - jak ją wykonać w domu? Przepis na pastę cukrową do depilacji

Katarzyna Dobrzyńska
jak używać roller do twarzy
Pielęgnacja

Jak używać rollera do twarzy, aby pozbyć się opuchlizny? [Krok po kroku]

Laura Osakowicz
bakuchiol najlepsze kosmetyki z roślinnym zamiennikiem retinolu
Pielęgnacja

Bakuchiol, czyli roślinna alternatywa retinolu. Jak działa i jak stosować?

Milena Majak
Dziewczyna z naturalnym makijażem
Makijaż

Naturalny makijaż - jak go zrobić krok po kroku?

Julia Cichocka
Kobieta ze zniszczonymi w
Fryzury

Zniszczone włosy - domowe sposoby i kosmetyki na przywrócenie im blasku

Milena Majak Julia Cichocka