klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
biała dieta
Becca Tapert on Unsplash
Styl życia

Biała dieta - co jeść po wybielaniu, żeby nie zabarwić zębów

Biała dieta zabezpiecza szkliwo po wybielaniu zębów przed ponownym zabarwieniem. Polega na stworzeniu jadłospisu, który uwzględni jak największą ilość produktów jasnych.
Marta Średnicka
sierpień 12, 2020

Biała dieta jest koniecznością, jeśli po wybielaniu zębów chcemy utrzymać efekt na dłużej. Stosowana w celu powstrzymania zębów przed przyjmowaniem barwnika, powinna być stosowana przez ok. 48 h od  momentu wybielania. Niektórzy stomatolodzy uważają jednak, że warto ten czas wydłużyć. Nie powinien być on jednak dłuższy niż 14 dni, by nie zaburzyć równowagi organizmu i nie pozbawiać go m.in. źródeł witamin. Co więcej, nie powinna być rozpoczynana wcześniej niż 2 godziny po wyjściu od stomatologa, kiedy zaleca się powstrzymanie od spożywania pokarmów i picia napojów. 

Zobacz także: Paski wybielające - czy mogą niszczyć zęby?

wybielanie zębów - efekty
iStock

Białe zęby w 20 minut? Ten domowy sposób naprawdę działa!

Na czym polega biała dieta?

Biała dieta to sposób odżywiania oparty na uwzględnieniu w swoim jadłospisie jak największej ilości produktów białych, jasnych i niebarwiących. Odrzuca natomiast barwniki, takie jak karotenoidy (posiadające odcienie przechodzące od żółtego do czerwonego), antocyjany (od czerwonego do fioletowego), czy chlorofile (w odcieniach zieleni). Przy konieczności spożycia produktów barwiących w białej diecie zaleca się przyjmowanie ich przez słomkę, dzięki czemu ograniczany jest kontakt produktu ze szkliwem.

Warto pamiętać, że biała dieta stosowana po wybielaniu zębów nie ma nic wspólnego z postem odchudzającym, czy redukcją wagi. Jest istotna z punktu widzenia stomatologicznego, więc powinna być jak najbardziej zróżnicowana i dostarczać naszemu organizmowi odpowiednią ilość energii i wartości odżywczych.

Zobacz także: Nakładkowe wybielanie zębów Coco Glam - jak działa?

biała dieta - co jeść
iStock

Co jeść na białej diecie?

Produkty, które swobodnie możesz włączyć do diety:

 • nabiał - ser biały, kozi, mleko, kefir, jogurty naturalne, maślankę, mozzarellę, twarogi,
 • warzywa - ziemniaki, kalafior, ogórka, cukinię, pietruszkę, 
 • białe mięso i owoce morza - kurczaka, indyka, krewetki, ryby,
 • banany,
 • ryż i kaszę,
 • białe pieczywo,
 • białe makarony,
 • woda niegazowana (bez cytryny), woda kokosowa, mleko, niebarwione napoje gazowane jak Sprite, 7up, białe wino.

Czego unikać na białej diecie?

Biała dieta wyklucza spożywanie produktów silnie barwiących, dlatego po wybielaniu zębów, nie powinno się przyjmować:

 • przypraw - curry, cynamonu, kurkumy, papryki,
 • sera - żółtego, topionego i wędzonego,
 • słodyczy - zwłaszcza czekolady, chipsów,
 • owoców - m.in. jagód, wiśni, porzeczek, malin, jeżyn,
 • warzyw - m.in. buraków, batatów, pomidorów, marchwi, szpinaku, dyni, brokuł, czerwonej kapusty,
 • czerwonego mięsa,
 • dżemów i przetworów,
 • żółtek jaj,
 • sosów i przecierów,
 • kawy i herbaty (później przez jakiś czas pijemy przez słomkę),
 • kakao,
 • soków owocowych i kolorowych alkoholi.

Przy białej diecie należy również unikać barwników w produktach przetworzonych, kupionych w sklepie. Są one oznaczane na etykiecie symbolami od E100 do E199 (za wyłączeniem barwników jasnych E170 i E171), ale też smażenia potraw.

 

Komentarze
Pielęgnacja Wybielanie zębów sodą - czy jest bezpieczne?
Soda oczyszczona to środek, który ma każda pani domu. Czy warto stosować sodę oczyszczoną na zęby? I czy faktycznie ma ona właściwości wybielające?
Laura Osakowicz
grudzień 20, 2019

Piękne, białe i zdrowe zęby to marzenie każdego z nas. Zamiast udawać się do dentysty na kosztowne zabiegi wybielające zęby , wiele osób zwraca się ku naturalnym i od dawna znanym domowym sposobom wybielania  zębów . Jednym z nich jest właśnie wybielanie zębów sodą oczyszczoną . Czy jest bezpieczne dla zębów i dziąseł? Jak używać sody na zęby, aby im nie zaszkodzić? Źródło zdjęcia: Istock Soda oczyszczona na zęby - działanie  Dobroczynne działanie sody znane jest od dawna. Soda oczyszczona  łagodzi stany zapalne gardła i jamy ustnej,  zmniejsza kamień nazębny i zapobiega jego osadzaniu.  Soda oczyszczona działa, ale nie wybieli zębów do śnieżnobiałego koloru . Pamiętajmy, że naturalna kość ma różny kolor - jeśli jesteśmy posiadaczami lekko żółtych zębów, efekty mogą nie być zadowalające. Soda działa bowiem na zasadzie abrazji - jest to działanie mechaniczne , a nie chemiczne. Nie jesteśmy więc w stanie 'przeskoczyć' w ten sposób naszego naturalnego koloru zębów, a jeśli będziemy próbowali to robić, możemy zniszczyć szkliwo. Soda oczyszczona na zęby - czy jest bezpieczna? Płukanie lub mycie zębów sodą oczyszczoną może wydłużyć okresy między wizytami u dentysty ze względu na usuwanie kamienia nazębnego. Jednak określenie, że soda oczyszczona wybiela zęby nie jest do końca prawdziwe - nie zmienia naturalnego koloru szkliwa, a jedynie oczyszcza zęby z zanieczyszczeń. Warto ją stosować, ale z umiarem, bo jak określił stomatolog dr Messin w wywiadzie dla CNN: To tak, jakby próbować rozjaśnić podłogi, piaskując je.  Czy to oznacza, że lepiej zrezygnować ze stosowania sody na zęby na rzecz innych metod? Tu zdania dentystów są...

Przeczytaj
laserowe wybielanie zębów
iStock
Pielęgnacja Laserowe wybielanie zębów – efekty, opis zabiegu, cena
Laserowe wybielanie zębów to jedna z najskuteczniejszych metod na biały, lśniący uśmiech. Jak przygotować się do zabiegu, jaki jest jego koszt oraz jak utrzymać efekt laserowego wybielania?

Wiele osób marzy o śnieżnobiałym uśmiechu, jednym z najskuteczniejszych sposobów na jego uzyskanie jest wybielanie z zastosowaniem lasera. Aby przeprowadzić ten zabieg, trzeba się najpierw odpowiednio przygotować, w innym przypadku możemy doprowadzić do nadwrażliwości, leczenia kanałowego oraz niejednolitego wybielenia. Efekt zabiegu jest naprawdę spektakularny, jednak jego utrzymanie nie należy do najłatwiejszych. Warto więc być na to przygotowanym, gdyż cena laserowego wybielania nie jest niska, a trwałość efektów zależy tylko od nas. Jak się przygotować do laserowego wybielania zębów? Bardzo ważne jest to, aby przez przeprowadzeniem zabiegu wybielania zębów wyleczyć wszystkie ubytki . Jeśli tego nie zrobimy może dojść do wystąpienia nadwrażliwości zębów. Dodatkowo grozi to uszkodzeniami, które będą potem wymagały leczenia kanałowego. Preparat oparty o nadtlenek wodoru może bowiem uszkodzić miazgę zęba. Przed samym laserowym wybielaniem zębów, koniecznie trzeba usunąć kamień nazębny , tak by uzyskany efekt był równomierny, a zęby rozjaśnione na tym samym poziomie.  Laserowe wybielanie zębów - jak wygląda zabieg? Na samym początku  stomatolog nakłada na dziąsła żel, którego chroni je przed środkiem wybielającym. Następnie żel ten jest utwardzany w specjalnej lampie. Teraz zaczyna się właściwa część zabiegu. Na zęby nakładany jest preparat wybielający, którego głównym składnikiem aktywnym jest nadtlenku wodoru. Ostatnim krokiem jest naświetlanie zębów niebieskim światłem za pomocą lasera diodowy lub lampy LED. Czas naświetlania wynosi od 20 do 40 minut. Nadtlenku wodoru przy rozpadzie wnika w szkliwo wybiela przebarwienia na zębach . Po zabiegu usuwa się preparat wybielający oraz ochronny z dziąseł, a usta płucze się ciepłą wodą. Zobacz także: Wybielanie zębów w domu - jak naturalnie wybielić zęby? Efekty laserowego...

Przeczytaj
białe zęby - efekty wybielania
Pinterest@thaliabee
Pielęgnacja Wybielanie zębów lampą - LED czy Beyond?
Wybielanie zębów lampą jest bezbolesne, trwałe i skuteczniejsze niż domowe środki, przy których efekt osiągamy po długich tygodniach. Lampy LED i Beyond wybielają natychmiast. Czy któraś z nich jest skuteczniejsza?
Marta Średnicka
sierpień 05, 2020

Wybielanie zębów lampą jest alternatywą dla popularnych pasków wybielających, czy past. Jego zaletą jest brak konieczności powtarzania zabiegów. W gabinetach stomatologicznych robimy to jednorazowo, osiągając prognozowany przez specjalistę efekt. Stopień wybielenia zależny jest od naturalnego koloru zębów, podatności na zabiegi rozjaśniające i posiadanych przebarwień . U każdego pacjenta przebiega w odmienny sposób. Żadne z rozwiązań nie sprawdzi się w przypadku posiadania koron, mostów, czy też martwych zębów.  Zobacz także: Laserowe wybielanie zębów - jakie daje efekty? Wybielanie zębów lampą LED Wybielanie zębów lampą LED przeznaczone jest dla osób posiadających lekkie przebarwienia lub chcących  utrwalić efekty stosowanych dotąd metod (w takim przypadku wymagany jest odpowiedni odstęp czasowy). Zabieg jest w stanie rozjaśnić szkliwo od 2 do maksymalnie 8 odcieni. Uzyskany w gabinecie efekt utrzymuje się na zębach przez okres od 6 do 9 miesięcy. Żeby przedłużyć czas jego trwania należy w początkowej fazie przestrzegać białej diety , ale też ograniczać spożycie kawy, czy palenie papierosów. Za jednorazowe wybielanie lampą LED zapłacimy w gabinecie od 200 do 500 zł.   Jak przebiega wybielanie z lampą LED? Wybielanie zębów lampą LED polega na wystawieniu na działanie światła zewnętrznej warstwy szkliwa. Na ich powierzchni stosuje się preparat wybielający. Osoba poddająca się zabiegowi musi włożyć okulary ochronne, które zabezpieczą jej wzrok przed szkodliwym promieniowaniem. Na usta zakładany jest natomiast rozwierak. Ułatwia on dostęp do zębów stomatologowi. Pokryte żelem wybielającym zęby naświetlane są przez ok. 15 min . Następnie wykonuje się dwie kolejne serie...

Przeczytaj
wybielanie zębów w domu
iStock
Pielęgnacja Wybielanie zębów w domu - jak naturalnie wybielić zęby?
Aby wybielić zęby, wcale nie musimy korzystać z drogich usług gabinetów dentystycznych. Te metody zapewnią Ci bielsze zęby bez wychodzenia z domu!
Aneta Zygmuntowicz
grudzień 06, 2019

Istnieje kilka metod wybielania zębów w domu . Są bardzo proste, a w dodatku niezwykle skuteczne. Pamiętaj jednak, że działają one na zasadzie usuwania zaległych osadów i przebarwień- nie zmienią one koloru naszego szkliwa. Poznaj najlepsze sposoby na naturalne wybielenie zębów - kurkuma, węgiel aktywny i inne. Sposoby na wybielanie zębów w domu Na kolor naszych zębów wpływa wiele czynników. Jeżeli od urodzenia mamy ciemną, bardziej żółtą płytkę zęba, jest bardzo mała szansa, że uda się ją wybielić. Naturalne sposoby na wybielanie zębów w domu działają jedynie na przebarwienia i osad powstały w wyniku palenia papierosów oraz picia i spożywania barwiących pokarmów. Jeżeli nasze zęby są naturalnie białe, lecz pokrywa je ciemniejszy, żółty osad, to wybielanie zębów kurkumą czy węglem aktywnym będzie świetnym rozwiązaniem. Najmniej efektywną metodą wybielania zębów w domu jest płukanie zębów olejem. Aby zobaczyć pierwsze rezultaty, trzeba poczekać aż kilka miesięcy. Jest to więc metoda dla cierpliwych. Z kolei zdecydowanie odradzamy mycie zębów sodą oczyszczoną. Choć usuwa ona przebarwienia i osad, to może również zniszczyć nasze szkliwo. Nie do tego, że możemy się nabawić nieprzyjemnej nadwrażliwości, to nasze zęby będą bardziej narażone na działanie próchnicy. Wybielanie zębów kurkumą Mimo swojego koloru, kurkuma jest przyprawą o niezwykłych właściwościach wybielających. Kurkuma ma również działanie przeciwzapalne i chroni jamę ustną przed bakteriami i grzybami. Efekt jaśniejszych zębów widoczny jest już po kilku użyciach. Jednak aby uzyskać spektakularną różnicę, należy używać kurkumy przez kilka miesięcy. Aby stworzyć mieszankę do wybielania zębów w domu, wystarczy zmieszać naszą ulubioną pastę z odrobiną kurkumy. Taką mieszanką myjemy zęby, a następnie pozostawiamy ją na chwilę w jamie ustnej. Następnie...

Przeczytaj