klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
biegunka czy rotawirus
Styl życia

Biegunka u dziecka - czy to rotawirus?

Nie każda biegunka u dziecka to rotawirus. Sprawdź, jakie są objawy i jak leczyć chorobę, którą często nazywamy grypą żołądkową.
Katarzyna Brasiak
październik 18, 2012

biegunka czy rotawirus

Jak przewinąć noworodka? Mamy dla Was instrukcję krok po kroku!

Biegunka u dziecka: jak rozpoznać rotawirusa?

Najczęstsze objawy rotawirusa u dzieci to:

  • wymioty - zwykle kilka razy na dobę; zazwyczaj poprzedzają wystąpienie biegunki, trwają 1-2 dni,
  • gorączka - zwykle niewysoka, ale może dojść nawet do 40°C,
  • wodnista biegunka - częste wypróżnienia (ok. 10 razy na dobę), stolce są luźne, wodniste, tryskające; biegunka może trwać 4-8 dni,
  • w ciężkich przypadkach biegunka i wymioty mogą występować nawet 20 razy na dobę.

Z niemowlęciem, które ma mniej niż pół roku, od razu idź do lekarza. Odwiedź pediatrę także wtedy, gdy wymioty lub biegunka nasilają się, dziecko ma wysoką gorączkę lub zauważysz objawy odwodnienia.

Co to jest rotawirus?

  • Rotawirus to rodzaj wirusa, który przenosi się przez układ pokarmowy i jest przyczyną wirusowego zakażenia przewodu pokarmowego, nazywanego grypą żołądkową.
  • Wirusy te atakują nabłonek znajdujący się w jelicie cienkim, powodując ostrą biegunkę u dzieci. Rotawirusy to najczęstsza przyczyna biegunki u małych dzieci.
  • Rotawirusy są groźne dla wszystkich, ale najmniej odporne na nie są niemowlęta i osoby starsze.

Biegunka u dziecka: jak leczyć?

Dziecko, które ma biegunkę, łatwo może ulec odwodnieniu. Jak leczyć malucha?

  • dawaj dziecku dużo pić, nawet, jeśli maluch nie będzie chciał. Najlepiej podawaj mu przegotowaną wodę; spróbuj też dać dziecku preparat nawadniający (np. Gastrolit, Dicodral, Orsalit), który uzupełni niedobory elektrolitów. 
  • nie zmuszaj do jedzenia - dziecko może nie mieć apetytu. Jeśli karmisz piersią, przystawiaj niemowlę jak najczęściej. Starszemu maluchowi daj do jedzenia coś lekkiego, np. chrupki kukurydziane, marchwiankę lub kleik ryżowy. Unikaj soków, owoców, słodyczy i dań ciężkostrawnych.
  • podaj probiotyk - te "dobre bakterie" pomogą skrócić czas trwania biegunki (np. Enterol, Lacidolac, Dicoflor); rozpuszczaj je w mleku lub letniej wodzie. Należy podawać je dziecku jeszcze przez 2 tygodnie po ustąpieniu biegunki.
Komentarze
niemowlę
Fotolia
Styl życia Pieluszkowe zapalenie skóry
Czy wiesz jak rozpoznać i leczyć pieluszkowe zapalenie skóry? Zapytaliśmy o to doktora Bartosza Pawlikowskiego, dziecięcego dermatologa oraz pediatrę.
Lena Grabowska
listopad 27, 2015

Czym jest pieluszkowe zapalenie skóry? Pieluszkowe zapalenie skóry to najczęstsza choroba wieku noworodkowego i niemowlęcego (zwykle 7-12 mc. życia) o charakterze wyprysku (zaczerwienienie, pęcherzyki, nadżerki, złuszczanie naskórka) w miejscu przylegania pieluszki. Jakie są przyczyny pieluszkowego zapalenia skóry? Choroba ma charakter złożony , powoduje ją wiele różnych czynników, takich jak: Antybiotykoterapia , zwykle przewlekła (powyżej 7 dni). Zasadowe pH moczu spowodowane bakteriami kałowymi i kontaktową reakcją skóry na wydzielaną przez nie ureazę. Pocieranie skóry przez pieluszkę (pieluszkowe zapalenie skóry z podrażnienia). Maceracja naskórka (działanie wilgoci i substancji drażniących) – niewłaściwa higiena, pieluszki; przetrzymanie pieluszki. Drożdżaki w kale. Biegunki (zaburzenia przewodu pokarmowego, biegunki infekcyjne). Uczulenia (pieluszka, dermokosmetyki). Nietrzymanie moczu lub stolca. Jakie są objawy pieluszkowego zapalenia skóry? Objawy to: zaczerwienienie, świąd (należy zwrócić baczną uwagę na zachowanie dziecka - pocieranie rączkami, pocieranie pupą), krostki, grudki, nadżerki ze strupami lub bez, pęcherzyki surowicze. Uwaga! Objawy imitujące ND (napkin dermatitis) mogą towarzyszyć łuszczycy wieku dziecięcego lub łojotokowego zapalenia skóry – potrzebna jest konsultacja specjalistyczna. Jak leczyć pieluszkowe zapalenie skóry? Zmiana pieluszek Preparaty sterydowe Antybiotyki miejscowe Inhibitory kalcyneuryny Preparaty przeciwdrożdżakowe miejscowe Całkowite wyleczenie jest możliwe w przypadku szybkiej reakcji terapeutycznej oraz ustalenia czynnika wywołującego. Po leczeniu wskazane jest odpowiednia pielęgnacja, ewentualna zmiana pieluszek, zmiana diety i zapobieganie biegunkom. Jak pielęgnować skórę noworodka, żeby zapobiec pieluszkowemu zapaleniu skóry? Stosować pieluszki oddychające...

Przeczytaj
Fotolia
Styl życia Objawy i leczenie kolki niemowlęcej
Kolka niemowlęca to spory problem: maluch ciągle płacze, nie wiadomo, jak mu pomóc. Czym tak naprawdę jest kolka, jak ją leczyć?
Katarzyna Brasiak
czerwiec 22, 2012

Kolka niemowlęca: co to takiego?  Pediatrzy nazywają kolką  nasilone i trudne do uspokojenia napady płaczu  u niemowląt: według badań dolegliwość ta pojawia się nawet u co czwartego dziecka. Z reguły nie jest to powiązane z z ostrymi objawami chorobowymi – pojawia się nagle i ustępuje samoistnie. Kolka może wystąpić już u dwu - trzytygodniowego noworodka, nasilenie napadów płaczu występuje ok. 6 tygodnia, a mijają one około 3 – 4 miesiąca życia dziecka. Kolka nie ma negatywnego wpływu na rozwój i wzrost dziecka. Objawy kolki niemowlęcej Kiedy możemy stwierdzić, że malucha dopadła właśnie kolka? Rodzice – zwłaszcza jeśli to ich pierwsze dziecko – zwykle bardzo się niepokoją, zastanawiając się, co też dolega ich niemowlęciu. Do typowych objawów należą: nagłe napady płaczu , powtarzające się regularnie, zwykle po południu lub godzinach wieczornych, zazwyczaj codziennie lub prawie codziennie. płacz nasila się  po pewnym czasie, może przechodzić w krzyk; pojedynczy atak kolki trwa od 2 do nawet 5 godzin. niemowlę ma  naprężone mięśnie, twardy brzuszek , podkurcza nóżki; często też nie może oddać gazów ani stolca (ale to raczej nie powód, a efekt kolki). Kolkę rozpoznaje się wówczas, gdy występują wyżej wymienione objawy, ale dziecko rozwija się prawidłowo. Skąd się bierze kolka niemowlęca? Specjaliści nie mają dobrej odpowiedzi na pytanie, czemu dziecku dolega kolka. Wręcz przeciwnie – istnieje wiele różnych teorii na ten temat. Do najbardziej popularnych i prawdopodobnych można zaliczyć: niemowlęta mają  niedojrzały układ pokarmowy , stąd uporczywe bóle brzuszka i kolki. Z czasem układ pokarmowy dojrzewa, a uciążliwe dolegliwości mijają. alergia na białko mleka krowiego  lub  nietolerancja laktozy  (cukier występujący w mleku), która może być połączona z niewystarczającym wydzielaniem laktazy – enzymu...

Przeczytaj
Bliźnięta
Fotolia
Styl życia Bliźniaki - podwójne szczęście
Niektóre kobiety bardzo chcą mieć bliźnięta: uważają, że lepiej mieć dwoje dzieci za jednym razem i nie przechodzić dwukrotnie kłopotów ciążowo-porodowych. Czy rzeczywiście dwojaczki to lepsza opcja?
Łucja Zbieniewska
luty 22, 2011

Przyjrzyjmy się, jak wygląda kwestia bliźniaków w kolejnych etapach ich życia. Czy rodzicom dwójki jest łatwiej czy trudniej? A może samym maluchom jest lepiej? Ciąża bliźniacza: podwójne oczekiwanie Ciąża bliźniacza na początku zupełnie przypomina pojedynczą, chociaż zdarza się, że niektóre dolegliwości męczą przyszłą mamę bardziej, niż przy jednym dziecku (np. mdłości, wymioty). Nieco trudniej robi się w drugim i trzecim trymestrze ciąży, gdy dzieci są większe, więc i cięższe, a  mama przybiera znacznie na wadze , więc trudniej się jej poruszać i łatwiej się męczy. Pod koniec ciąży można jeść jedynie niewielkie posiłki, ponieważ  macica znacznie się powiększa  i uciska na wszystkie narządy w jamie brzusznej, także żołądek i pęcherz. Teoretycznie istnieje większe  ryzyko powikłań , więc konieczne są częste badania kontrolne, a przy wieku mamy powyżej 35 lat badania prenatalne. Mamom bliźniąt statystycznie częściej w ciąży doskwiera  gestoza, anemia i inne problemy  (np. odklejanie łożyska, łożysko przodujące), dlatego powinny być pod stałą opieką lekarską. Więcej na ten temat w artykule  Ciąża bliźniacza .  Poród bliźniaków: zwykle po cesarsku Bliźniaki bardzo często  rodzą się wcześniej , niż dzieci z ciąży pojedynczej, zwykle ok. 37-38 tygodnia ciąży. Jednak nawet bliźnięta, które przyszły na świat w 35 tygodniu uważa się za donoszone (czyli nie są wcześniakami).  Bardzo często ciąża mnoga jest rozwiązywana przez  cięcie cesarskie , gdyż dużo częściej niż w ciąży pojedynczej dzieci układają się nieprawidłowo (poprzecznie, pośladkowo, miednicowo). Poród siłami natury w przypadku bliźniąt jest możliwy tylko wtedy, gdy pierwsze dziecko jest w położeniu główkowym, a drugie albo w główkowym, albo w miednicowym. Jeżeli poród odbywa się naturalnie, trwa on nieco dłużej niż urodzenie...

Przeczytaj
6 miesiąc życia dziecka
Fotolia
Styl życia 6 miesiąc życia dziecka - czas na nowe zabawy
W 6. miesiącu życia dziecka ruchy staja się coraz bardziej precyzyjne, niemowlę chętnie rzuca przedmiotami... bez końca!
Łucja Zbieniewska
styczeń 28, 2011

Szósty miesiąc życia to doskonalenie zdobytych dotychczas umiejętności. Niektóre dzieci zaczynają siedzieć samodzielnie, inne nawet raczkować, ale większość maluchów nie jest jeszcze gotowa do samodzielnego poruszania się. Dziecko potrzebuje coraz więcej przestrzeni – nie wystarcza mu już łóżeczko, warto więc pomyśleć o kojcu lub bezpiecznym miejscu na podłodze (na dywanie lub kocu). To dobry moment na rozejrzenie się za wózkiem – spacerówką, bo ten głęboki niedługo przestanie być wystarczający. Rozwój fizyczny w 6 miesiącu życia dziecka Ruchy niemowlęcia są coraz bardziej precyzyjne, potrafi ono schwycić nawet małe przedmioty, obraca je w rączkach, przekłada z jednej rączki do drugiej i uważnie ogląda. Gdy maluch skończy pół roku, leżąc na brzuchu wysoko unosi się na wyprostowanych rączkach, często wykonując takie ruchy, jakby pływało. Sięga nóżkami do buzi, zwykle potrafi włożyć np. piętę do ust. Odpychając się nóżkami – w pozycji leżącej na plecach – albo rączkami – w pozycji na brzuchu - niemowlę wykonuje pierwsze próby pełzania. Zaczyna się ulubiona zabawa maluchów – rzucanie przedmiotami (np. klockiem, grzechotką); mama lub tata podnosi zabawkę, dziecko – znów ją rzuca, i tak.. bez końca. Niemowlak lubi obserwować, jak przedmiot spada, fascynuje go też to, że zawsze (dzięki mamie czy tacie) wraca z powrotem. Niekiedy dziecko w szóstym miesiącu stara się już podciągać do pozycji siedzącej, chociaż na początku robi to zwykle nieco nieporadnie. Czasem także – leżąc na brzuchu – zaczyna opierać się na łokciach i kolankach, przygotowując się do raczkowania. 6 miesiąc życia dziecka: rozwój intelektualny i społeczny W wieku sześciu miesięcy dziecko świetnie już rozpoznaje osoby, które zna – nie tylko rodziców, ale także brata lub siostrę, babcię, dziadka czy ciocię.  W tym czasie zwykle okazuje się,...

Przeczytaj