klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Bliźnięta
Fotolia
Styl życia

Bliźniaki - podwójne szczęście

Niektóre kobiety bardzo chcą mieć bliźnięta: uważają, że lepiej mieć dwoje dzieci za jednym razem i nie przechodzić dwukrotnie kłopotów ciążowo-porodowych. Czy rzeczywiście dwojaczki to lepsza opcja?
Łucja Zbieniewska
luty 22, 2011
Bliźnięta

Przyjrzyjmy się, jak wygląda kwestia bliźniaków w kolejnych etapach ich życia. Czy rodzicom dwójki jest łatwiej czy trudniej? A może samym maluchom jest lepiej?

Jak przewinąć noworodka? Mamy dla Was instrukcję krok po kroku!

Ciąża bliźniacza: podwójne oczekiwanie

 • Ciąża bliźniacza na początku zupełnie przypomina pojedynczą, chociaż zdarza się, że niektóre dolegliwości męczą przyszłą mamę bardziej, niż przy jednym dziecku (np. mdłości, wymioty).
 • Nieco trudniej robi się w drugim i trzecim trymestrze ciąży, gdy dzieci są większe, więc i cięższe, a mama przybiera znacznie na wadze, więc trudniej się jej poruszać i łatwiej się męczy.
 • Pod koniec ciąży można jeść jedynie niewielkie posiłki, ponieważ macica znacznie się powiększa i uciska na wszystkie narządy w jamie brzusznej, także żołądek i pęcherz.
 • Teoretycznie istnieje większe ryzyko powikłań, więc konieczne są częste badania kontrolne, a przy wieku mamy powyżej 35 lat badania prenatalne.
 • Mamom bliźniąt statystycznie częściej w ciąży doskwiera gestoza, anemia i inne problemy (np. odklejanie łożyska, łożysko przodujące), dlatego powinny być pod stałą opieką lekarską.

Więcej na ten temat w artykule Ciąża bliźniacza

Poród bliźniaków: zwykle po cesarsku

 • Bliźniaki bardzo często rodzą się wcześniej, niż dzieci z ciąży pojedynczej, zwykle ok. 37-38 tygodnia ciąży. Jednak nawet bliźnięta, które przyszły na świat w 35 tygodniu uważa się za donoszone (czyli nie są wcześniakami). 
 • Bardzo często ciąża mnoga jest rozwiązywana przez cięcie cesarskie, gdyż dużo częściej niż w ciąży pojedynczej dzieci układają się nieprawidłowo (poprzecznie, pośladkowo, miednicowo). Poród siłami natury w przypadku bliźniąt jest możliwy tylko wtedy, gdy pierwsze dziecko jest w położeniu główkowym, a drugie albo w główkowym, albo w miednicowym.
 • Jeżeli poród odbywa się naturalnie, trwa on nieco dłużej niż urodzenie jednego dziecka, gdyż szyjka macicy otwiera się nieco wolniej. Drugie dziecko przychodzi na świat zwykle 15-20 minut po pierwszym.
 • Ze względu na zwiększone ryzyko powikłań lekarze odradzają poród domowy w przypadku ciąży podwójnej.

Rodzice: dobrze, że jest ich dwoje

 • Początki bycia mamą mogą być trudne - karmienie piersią dwójki maluchów, pielęgnacja, przewijanie i kąpanie dwóch noworodków zabiera naprawdę mnóstwo czasu. Dlatego mama bliźniąt potrzebuje wsparcia i pomocy ze strony taty lub innych członków rodziny, szczególnie przez pierwsze miesiące.
 • Pierwsze dwa lata życia bliźniąt to dla rodziców nie lada wyzwanie, gdyż opieka nad dziećmi pochłania dwukrotnie więcej energii niż przy jednym maluchu. Później, gdy dzieci już troszkę podrosną, jest troszkę łatwiej, ponieważ zaczynają bawić się ze sobą i są bardziej samodzielne.
 • Wyjście na spacer z bliźniakami to prawdziwe wyzwanie: ubranie dwójki maluchów, zjechanie windą lub zejście schodami z wielkim wózkiem to naprawdę sztuka - zwłaszcza w zimie, gdy ubranek do założenia jest dwa razy więcej. Dlatego spacery z dwójką to zadanie raczej dla dwóch osób.
 • Dwoje dzieci to oczywiście dwa razy więcej powodów do radości: pierwszy uśmiech, pierwszy ząbek i pierwszy krok można przeżywać dwukrotnie.

Bliźnięta: dwoje, ale zawsze razem

 • Już od poczęcia bliźniak jest zawsze w blisko tego drugiego, dlatego związek bliźniąt jest wyjątkowy. Dzieci są prawie cały czas razem, częściej przebywają w swoim towarzystwie niż w obecności mamy czy taty. Bliska relacja stymuluje ich rozwój i sprawia, że maluchy rozumieją się bez słów, dlatego zwykle później zaczynają mówić niż inne dzieci.
 • Naukowcy udowadniają, że bliźnięta rozwijają się lepiej, gdy są razem - rozdzielone czują się gorzej, częściej chorują i wolniej uczą się nowych umiejętności.
 • Dzieci zazwyczaj zdobywają kolejne umiejętności w tym samym czasie: w tym samym tygodniu zaczynają siadać, chodzić, mówić. Nie ma jednak reguły - każde dziecko należy traktować  indywidualnie; czasem maluchy rozwijają się w zupełnie innym tempie.
 • Niestety zwykle dwojaczki także chorują razem: gdy jedno złapie przeziębienie, w ciągu dwóch dni i drugie będzie chore.
 • Posiadanie dwójki dzieci to wspaniałe doświadczenie: podwójna radość, chociaż jedna ciąża, jeden poród i jeden urlop macierzyński - więc także łatwiejszy powrót do pracy. Nie da się zaplanować ciąży bliźniaczej, ale jeśli Ciebie spotkała, bądź gotowa na podwójną porcję szczęścia!
Komentarze
Dieta w ciąży
Fotolia
Styl życia Ciąża bliźniacza- jak powinna wyglądać prawidłowa dieta?
Ciąża bliźniacza to zazwyczaj duże zaskoczenie dla przyszłej mamy. Nasz ekspert, dietetyk Katarzyna Błażejewska udzieliła odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące diety, suplementacji i ćwiczeń w ciąży bliźniaczej. Sprawdź na co warto zwrócić uwagę, czego się wystrzegać i jak wesprzeć swój organizm w trakcie trwania ciąży bliźniaczej.
Lena Grabowska
lipiec 29, 2015

Ile kalorii dziennie powinna przyjmować kobieta w ciąży bliźniaczej? Kaloryczność w ciąży bliźniaczej jest niewiele wyższa niż w przypadku ciąży pojedynczej,  w drugiej połowie ciąży mama powinna spożywać o 500 kcal więcej. Prawidłowy przyrost masy ciała do 24 tygodnia ciąży to 12 kg, łączny przyrost nie powinien przekraczać 20 kg. W prawdzie dzieci zwiększa nieco zapotrzebowanie, ale również ogranicza aktywność mamy w końcowym etapie ciąży. Czym różni się dieta w ciąży pojedynczej od diety w ciąży bliźniaczej? Zmiany ilościowe są niewielkie. Kobieta powinna jednak przykładać niezwykle dużą uwagę do tego jak się odżywia, ponieważ jej organizm priorytetowo traktuje metabolizm związany z rozwojem dzieci.  Ewentualne niedobory odbiją się na jej zdrowiu, i wydolności – a po porodzie siła będzie mamie niezbędna.  Wraz z rosnącym brzuchem objętość żołądka będzie się zmniejszać, dlatego kobieta powinna jeść często niewielkie objętościowo za to bardzo odżywcze posiłki, zawierające dużo witamin i minerałów. Jak wygląda suplementacja w ciąży bliźniaczej, na co zwrócić szczególną uwagę? Suplementacja w ciąży mnogiej niewiele powinna się różnić (oczywiście jest to kwestia indywidualna i do bieżącej oceny w czasie ciąży) od suplementacje w ciąży pojedynczej. Kwasy omega-3, witaminy, magnez, oraz – tu pewna różnica, niezwykle ważne są składniki potrzebne do prawidłowego procesu krwiotworzenia: kwas foliowy (potrzebny również do rozwoju układu nerwowego), żelazo, witamina B12 oraz witamina C . Niektóre zalecenia podkreślają również konieczność większego spożycia cynku . Jak powinna wyglądać aktywność fizyczna w ciąży bliźniaczej? Jest to sprawa bardzo indywidualna. Ponieważ ciąża mnoga powoduje większy wzrost brzucha może utrudniać on aktywność fizyczną , a w przypadku nieodpowiedniego...

Przeczytaj
dotyk dziecka jest wazny
PantherMedia
Styl życia Dlaczego dotyk jest ważny? Przytulaj swoje dziecko!
Jak często przytulasz swoje dziecko? Czy wiesz, jak wpływa dotyk na rozwój malucha? Sprawdź, dlaczego warto przytulać dzieci jak najczęściej!
Katarzyna Brasiak
listopad 29, 2012

Kiedy na świecie pojawia się dziecko, mama koncentruje się na nim całkowicie: karmi, przewija, kąpie, usypia i dba o zaspokajanie wszystkich jego potrzeb.  Ale noworodek potrzebuje nie tylko pokarmu czy snu: bardzo ważne jest dla niego poczucie bezpieczeństwa, spokój, bliskość mamy.  Czy wiesz, jak zaspokoić psychiczne potrzeby dziecka?   Dlaczego dotyk dziecka jest ważny? Dotyk jest jednym z najważniejszych zmysłów noworodka:  dzięki dotykaniu dziecko czuje się bezpieczne  i lepiej się rozwija, dlatego bardzo ważne jest częste przytulanie malucha. Noworodek odczuwa potrzebę bliskości, przytulanie daje mu wrażenie ciągłości życia prenatalnego, zwiększając poczucie bezpieczeństwa. Przytulane noworodki lepiej się rozwijają  i rzadziej chorują niż dzieci, które są pozbawione tej formy okazywania bliskości. Przytulanie, dotykanie i głaskanie dziecka korzystnie wpływa na jego rozwój psychoemocjonalny: dziecko czuje się kochane, akceptowane, szczęśliwsze. Kiedy przytulać dziecko? Potrzeba bycia przytulanym jest instynktowna i wrodzona, dotyczy każdego z nas - nie tylko dzieci.  Przytulanie wzmacnia więzi  między rodzicem a dzieckiem, pozwala na coraz lepsze poznanie potrzeb dziecka i ich zrozumienie Większość rodziców przytula swoje dzieci w różnych nieprzyjemnych dla dziecka sytuacjach, np. gdy płacze, gdy się czegoś boi, gdy jest chore. Jednak  dzieci zawsze potrzebują naszej bliskości i wsparcia  - przytulajmy je też beż okazji. Małe dzieci chętnie same przychodzą do rodziców, żeby się przytulić.  Nastolatki  - zwłaszcza chłopcy -  mogą unikać dotyku  rodziców (czują się trochę skrępowane), jednak nadal potrzebują przytulenia i wsparcia bliskich.  Znana terapeutka amerykańska, Virginia Satir, o dotyku: By przeżyć, potrzebujemy czterech uścisków dziennie.  By zachować zdrowie, trzeba ośmiu uścisków dziennie.  By się...

Przeczytaj
Bliźnięta
Fotolia
Styl życia Ciąża bliźniacza- jak wybrać lekarza?
Ciąża bliźniacza zazwyczaj jest dużym zaskoczeniem dla rodziców. Czego możesz się spodziewać w ciąży bliźniaczej, co warto wiedzieć i na co zwrócić szczególną uwagę? Sprawdź pierwszy artykuł z serii poświęconej ciąży bliźniaczej. Przeczytaj, na co zwrócić uwagę przy wyborze lekarza prowadzącego ciążę bliźniaczą.
Lena Grabowska
lipiec 20, 2015

Lekarz oświadcza, że na monitorze ultrasonografu widzi więcej niż jedno, miarowo bijące serce. Szok, niedowierzanie, wielka radość. Co dalej? Pierwsza rzecz, o której musisz wiedzieć to fakt, że każda ciąża bliźniacza traktowana jest jak ciąża wysokiego ryzyka. Dlatego podstawową kwestią jest wybór dobrej opieki medycznej.  Rodzaje ciąży bliźniaczej Ciąże bliźniacze, ze względu na sposób powstania, dzielimy na jednojajowe i dwujajowe. Ciąża dwujajowa powstaje w wyniku zapłodnienia dwóch komórek jajowych dwoma plemnikami i stanowi ok. 2/3 ciąż bliźniaczych. Bliźnięta dwujajowe urodzone z ciąży dwujajowej mogą być odmiennej płci, a ich podobieństwo do siebie jest takie jak u rodzeństwa z dwóch osobnych ciąż. Bliźnięta dwujajowe powinny być określane dwojaczkami , a ciąża dwujajowa ciążą dwojaczą . Ciąża jednojajowa powstaje w wyniku zapłodnienia jednym plemnikiem jednej komórki jajowej. Następnie komórka dzieli się na symetryczne zawiązki, a rozwijające się w brzuchu mamy bliźnięta są genetycznie identyczne. Ciąże jednojajowe stanowią ok. 1/3 ciąż bliźniaczych. Bliźniaki jednojajowe zawsze są tej samej płci. To, czy bliźnięta podczas ciąży będą miały wspólne, czy osobne łożyska i worki owodniowe jest zależne od tego, po ilu dniach od zapłodnienia dojdzie do podziału zarodka. Ciąża bliźniacza- jak wybrać lekarza prowadzącego? W ciąży bliźniaczej musisz być przygotowana na częstsze badania USG i więcej wizyt u lekarza . Wynika to z podwyższonego ryzyka zachorowania m.in. na anemię, cukrzycę, nadciśnienie czy infekcje dróg moczowych . Lekarz prowadzący musi jak najszybciej wychwycić zmiany zagrażające ciąży. Dlatego pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę wybierając lekarza prowadzącego, jest jego doświadczenie w prowadzeniu ciąż mnogich .  Niezwykle ważnym jest, aby p odczas jednego z...

Przeczytaj
31 tydzień ciąży
Fotolia
Styl życia 31 tydzień ciąży - dlaczego dziecko pije płyn owodniowy?
Zaczął się 31 tydzień ciąży i brzuch ma już spore wymiary. Sprawdź, dlaczego dziecko pije płyn owodniowy i co się dzieje na tym etapie.
Łucja Zbieniewska
styczeń 16, 2011

31 tydzień ciąży: samopoczucie i objawy Pod koniec siódmego miesiąca mogą ponownie zacząć ci doskwierać zmienne nastroje: w jednej chwili czujesz się pełna euforii, a pół godziny później masz dość wszystkiego. Możesz być drażliwa, złościsz się z byle powodu, płaczesz. Miewasz kłopoty z koncentracją, coraz częściej ze strachem myślisz o porodzie. Ale równie często czujesz się najszczęśliwsza na świecie, a z radości, że jesteś w ciąży, masz ochotę skakać pod sufit. Wszystko to jest spowodowane wzrastającym poziomem hormonów ciążowych i dotyczy większości kobiet na tym etapie ciąży. Czasem rozdrażnienie powoduje też zmieniająca się sylwetka przyszłej mamy: spory brzuch, 7-8 kilogramów więcej, poszerzające się biodra, opuchnięte stopu i kostki, czasem też dłonie – wszystko to może sprawiać, że źle się czujesz sama ze sobą. Warto porozmawiać wtedy z bliską ci osobą – przyjaciółką, siostrą, mamą czy inną kobietą w ciąży. Wsparcie kogoś, kto okaże zrozumienie, poprawi ci nastrój. Pomyśl – jeszcze kilka tygodni i na świecie pojawi się twoje dziecko, a ty zaczniesz wracać do swojego dawnego ciała. Rozwój dziecka w 31 tygodniu ciąży Twoje dziecko waży już ponad 1,5 kilograma. Ciągle pije płyn owodniowy, co dostarcza mu mniej więcej 40 kalorii dziennie. W ten sposób ćwiczy odruch połykania i – jak twierdzą naukowcy – także próbuje radzić sobie ze stresem. Zauważono bowiem, że niektóre maluchy, gdy czują się niespokojne, pochłaniają większe ilości płynu, a inne wręcz przeciwnie – jakby traciły apetyt. Podobnie, jak dorośli – niektórzy „przejadają” stres, a inni, gdy się denerwują, zupełnie nie mogą jeść. Dziecko otwiera i zamyka oczy (otoczone już rzęsami i brwiami), ciekawie rozglądając się we wnętrzu macicy. Na razie potrafi rozróżnić jasne i ciemniejsze cienie, nie odróżnia jeszcze szczegółów...

Przeczytaj