klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Bon 1000 zł na wakacje - kiedy dostępny? Możliwe zniesienie progu
Styl życia

Bon 1000 zł na wakacje - kiedy dostępny? Możliwe zniesienie progu

Bon na wakacje wciąż pozostaje niewiadomą. Według doniesień, Andrzej Duda chce przyspieszyć prace nad jego powstawaniem. Kiedy wyjedziemy więc na urlop z dofinansowaniem od państwa?

Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, a Polacy wciąż nie wiedzą, czy jeszcze tego lata otrzymają bony na wakacje obiecane przez rząd. Ich wprowadzenie już kilka tygodni temu zapowiadała wicepremier Jadwiga Emilewicz. Na jakim etapie są prace nad projektem? Jak podaje Wirtualna Polska, zdania są podzielone.

Zobacz także: Lista obostrzeń zniesionych od 6 czerwca

Szokująca wypowiedź Violi Kołakowskiej o śmierci Krzysztofa Krawczyka! Aż ciężko uwierzyć...

Kiedy Polacy otrzymają bony 1000 zł na wakacje?

W rozmowie dla Wirtualnej Polski, Adam Bielan, który jest europosłem PiS oraz szefem kampanii prezydenckiej, przyznał, że prezydent Andrzej Duda chce, by świadczenia w ramach bonu na wakacje były wypłacane jeszcze przed wyborami.

Sam byłem w środę wieczorem w Pałacu Prezydenckim świadkiem, jak pan prezydent dopingował panią wicepremier Jadwigę Emilewicz, która odpowiada za dział Turystyka w polskim rządzie, do tego, by przyspieszyć prace nad programem bonu turystycznego - przyznał Bielan w "Tłit WP".

Według podanych informacji, prezydent Duda otrzymał również zapewnienia, że prace są na zaawansowanym etapie, choć nie potwierdziła tego wicepremier Emilewicz. Jak zaznacza Wirtualna Polska nie doszło jeszcze do konsultacji z premierem Mateuszem Morawieckim.

Zobacz także: Zasady organizacji wesel po zniesieniu obostrzeń

Bon 1000 zł na wakacje - kiedy dostępny? Możliwe zniesienie progu

Źródło: iStock

Możliwe zniesienie progu 

Kryteria odnośnie bonu 1000 zł na wakacje nie są jeszcze oficjalnymi i w ostatecznej wersji mogą ulec zmianie. Według Adama Abramowicza, rzecznika małych i średnich przedsiębiorców, próg dochodowy powinien zostać całkowicie zniesiony.

Uważamy, że taki bon, nawet jeżeli będzie miał niższą wartość od obecnie deklarowanej, powinni otrzymać wszyscy Polacy płacący podatki - podkreślił Abramowicz. 

Takie rozwiązanie byłoby sprawiedliwe wobec tych, którzy również stracili na epidemii koronawirusa, choć wciąż posiadają przyzwoite zarobki. Pomogłoby to również uratować biura podróży i całą branżę turystyczną ze względu na większe dostęp do bonów, nawet kosztem kwoty obniżenia bonu z 1000 zł do świadczenia o niższej wartości. Na chwilę obecną są to jednak wyłącznie apele i propozycje. Zaznaczył jednak, że wiele biur może nie przetrwać kryzysu i wrócić do czasów świetności ze względu na zmianę sposobu podróżowania i preferencje w organizowaniu wyjazdów na własną rękę. 

Jest to zapewne jakaś szansa dla krajowych usługodawców z tej branży. Głównym klientem w polskich górach czy nad Bałtykiem w dalszym ciągu są nasi rodacy, więc przy braku zagranicznej konkurencji istnieje szansa na to, że branża na brak pracy narzekać nie będzie - dodał.

Zobacz także: U fryzjera i kosmetyczki zapłacimy więcej - o ile?

Obecne kryteria dla bonu na wakacje

Według obecnych założeń bon na wakacje o wysokości 1000 zł ma przysługiwać Polakom, których dochody nie przekraczają średniej krajowej brutto (około 5200 zł brutto) na umowie o pracę. Bon ma zostać w 90 proc. finansowany przez państwo i w 10 proc. przez pracodawcę. Miałoby to kosztować Polskę 7 mld złotych. Świadczenie na wakacje będzie mogło zostać zrealizowane na terenie Polski. W zapowiedziach ma on mieć formę karty przedpłaconej. 

Źródło zdjęcia głównego: LUKASZ SZELAG/REPORTER

Komentarze
Nowe propozycje w sprawie bonów na wakacje - będzie niższy próg?
Styl życia Nowe propozycje w sprawie bonów na wakacje - będzie niższy próg?
Bony na wakacje są wielką niewiadomą. Nad wsparciem branży turystycznej pracuje obecnie rząd. To jaką formę przyjmą świadczenia i czy zostaną wypłacone, tego nie wiadomo. Istnieje jednak kilka wariantów.
Marta Średnicka
czerwiec 01, 2020

Sezon urlopowy zbliża się wielkimi krokami, jednak wciąż nie wiadomo, czy i w jakiej formie Polacy otrzymają bony na wakacje. W ostatnim czasie pojawiły się informacje, że rząd wstrzymuje się z ich wypłacaniem i myśli nad zmianą zasad wsparcia dla branży turystycznej. Okazuje się, że jeden z projektów zakłada wypłacenie świadczeń wszystkim podatnikom. Kwota nie wynosiłaby jednak jak zakładano 1000 zł, a niespełna 300 zł. Zobacz także: Nie będzie bonów 1000 zł na wakacje - rząd wycofał projekt Źródło: iStock Propozycja zmiany w bonach na wakacje Początkowo bon turystyczny mieli otrzymać wszyscy zatrudnieni na umowę o pracę, których dochód nie przekraczał średniej krajowej, czyli 5200 zł brutto. Takie świadczenie miało kosztować państwo 7 mld złotych. Rzecznik rządu, Piotr Müller poinformował jednak w ostatnich dniach, że w takiej formie projekt został wycofany. W rozmowie na antenie Radia Plus przyznał, że taka forma spotkała się z krytycznymi głosami z branży turystycznej. Według jego słów, strona uznała, że wsparcie może dotrzeć do tych podmiotów, które nie ucierpiały w związku z pandemią i pominąć najbardziej potrzebujących.  Nowy bon na wakacje ma mieć niższy próg dochodowy, a tym samym niższą kwotę. Jak podała Wirtualna Polska, rząd rozważa m.in. projekt, który zakłada, że bon otrzymają osoby, których zarobki na umowie o pracę nie przekraczają 4 tysięcy brutto . W Polsce takie świadczenie otrzymałoby według danych GUS 40 proc. pracujących. Kolejną z propozycji było wypłacenie bonów wszystkim, którzy zarabiają płacę minimalną, czyli 2450 zł brutto .  Padła również propozycja, by bon miał formę dodatku do programu 500 plus . W takim wariancie bon otrzymałaby każda rodzina, która pobiera świadczenie. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw zaproponował w ostatnim czasie, by pieniądze na turystykę otrzymał każdy...

Przeczytaj
bon na wakacje 1000+ od kiedy będzie wypłacany
Styl życia Co z obiecanym przez rząd bonem na wakacje? Wicepremier zdradziła, kiedy ruszą przelewy
W najbliższym czasie posłowie zajmą się ustawą umożliwiającą wypłatę bonów wakacyjnych. Wicepremier Jadwiga Emilewicz zapewnia, że jeszcze w lipcu Polacy dostaną dofinansowanie do wakacji!
Matylda Nowak
lipiec 14, 2020

Wiosną, by ratować polską turystykę, która poważnie ucierpiała w związku z epidemią koronawirusa, rząd zdecydował się na zaskakujące działanie. Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała wprowadzenie bonów na wakacje w wysokości 1000 zł . Kwota oraz zasady później były jednak zmieniane. Niestety, choć powoli zbliżamy się do półmetka lata, obietnicy o dofinansowaniu nie udało się spełnić. Teraz minister Emilewicz w końcu zapowiedziała prawdopodobny termin uruchomienia wypłaty świadczeń . Fot.: iStock Kiedy można będzie dostać bon na wakacje? Bon na wakacje od rządu wstępnie miał trafić do każdego pracownika zatrudnionego na umowę o pracę i otrzymującego wypłatę niższą niż średnia krajowa (mniej niż 5200 brutto). Jednak, pomimo zbliżającego się terminu wakacji wypłata "1000+" była coraz bardziej niepewna . W pewnym momencie zaczęło się wręcz mówić o rezygnacji z tego pomysłu .  Jednak, jak wiele wskazuje, zmieniły się po prostu warunki przyznawania bonu wakacyjnego i jego wysokość. Ostatecznie  500+ na wakacyjny wypoczynek prawdopodobnie będzie przyznawane na każde  dziecko do 18. roku życia . Dodatkowe świadczenie (jednorazowe uzupełnienie bonu o 500 zł) mają otrzymać dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Bony będą przysługiwać niezależnie od poziomu dochodów.   Zobacz także:  Do tej pory Polacy najchętniej latali do Grecji, Turcji i Bułgarii. Gdzie teraz spędzimy wakacje? Żeby skorzystać z bonu wakacyjnego,  trzeba będzie zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS . Nie dostanie się wtedy jednak przelewu na konto w wysokości 500 zł, a bon o tej wartości. Bon ten trzeba będzie okazać podczas rezerwacji wakacji (miejsca w pensjonacie, hotelu lub gospodarstwie agroturystycznym albo kolonii dla dziecka) lub najpóźniej w momencie zakwaterowania.  Jednak ustawa dotycząca bonu na wakacje,...

Przeczytaj
Styl życia 1000 plus na wakacje. Kto otrzyma bon z nowego rządowego programu?
Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz przedstawiła wstępne szczegóły planu wspierania polskiej branży turystycznej. Pracownicy otrzymają od swoich pracodawców turystyczne bony o wartości 1000 zł.
Laura Osakowicz
maj 12, 2020

Program wsparcia turystyki zapowiadany był przez ministerstwo rozwoju już od kilku tygodni. Powodem jest oczywiście pandemia koronawirusa , która bezpośrednio wpłynęła na zmniejszenie zysków w polskiej turystyce. Choć hotele i pensjonaty wznowiły pracę, kryzys wcale nie został zażegnany. Minister rozwoju chce, aby Polacy otrzymali ze skarbu państwa bony o wartości 1000 zł, które będzie można wydać na wakacje w Polsce. Źródło: Istock Zobacz także: Dzieci wyjadą na obozy i kolonie - kolejny etap odmrażania gospodarki 1000 zł na wakacje od państwa - komu przysługuje?  Bon 1000 plus na wakacje otrzymają wszyscy pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę , którzy każdego miesiąca otrzymują wypłatę niższą niż średnia krajowa , to jest mniej niż 5200 brutto. W 90 procentach będzie on finansowany przez państwo, tylko 10 procent pokryje pracodawca.   Tak jak w wielu zakładach pracy pracownicy dostają w okolicach świąt bony od swoich pracodawców, tak my w podobnej strukturze chcemy, żeby pracodawcy mogli taki bon zafundować swoim pracownikom. Nie będziemy sięgać do kieszeni pracodawców, bo ten rok nie jest rokiem na to, żeby zmuszać pracodawców do wzmożonych wydatków - powiedziała Jadwiga Emilewicz w programie "Money. To się liczy". Szacuje się, że w tym roku n a program 1000 plus zostanie przeznaczone 7 mld z budżetu państwa . Jednocześnie wicepremier zaznaczyła, że na taki wydatek państwa pracodawcy mogą liczyć tylko w tym roku. Sukcesywnie w kolejnych latach udział z budżetu będzie się zmniejszał.  Co więcej,  bon będzie można wykorzystać jedynie w Polsce . Ma to umożliwić, a także zachęcić mniej zamożnych polaków do urlopu poza miejscem swojego zamieszkania i powiększyć wpływy z turystyki. Na razie nie wiadomo jeszcze kiedy oraz w jakiej dokładnie formie środki zostaną przekazane pracownikom, a także ile czasu będą oni mieli na...

Przeczytaj
Bon na wakacje jako dodatek do 500 plus - zapowiedź Andrzej Dudy
Newsy Bon na wakacje jako dodatek do 500 plus - zapowiedź Andrzej Dudy
Bon turystyczny 1000 plus nie trafi do wszystkich podatników i nie będzie zależny od dochodu. Ma przybrać on formę dodatku do 500 plus w kwocie 500 zł.
Marta Średnicka
czerwiec 06, 2020

W kwestii bonu na wakacje słyszeliśmy już o kilku jego wersjach. Wciąż nie było dotąd wiadomo, czy takowy zostanie rozdysponowany wśród podatników i kiedy to nastąpi. Podczas wiecu wyborczego w Stalowej Woli, prezydent Andrzej Duda zdradził jednak kilka szczegółów. Bon 1000 plus, o którym była mowa zmniejszy się o połowę i będzie dodatkiem do świadczenia 500 plus.  Zobacz także: Zakaz lotów przedłużony - podano nową datę Źródło: iStock Bon na wakacje jako dodatek do 500 plus Andrzej Duda zapowiedział, że 500 zł, które będzie miało formę bonu dostępne będzie na każde dziecko na potrzeby wypoczynku krajowego. Według jego słów najprawdopodobniej już w te wakacje. Oznacza to, że być może w lipcu rodzice będą mieli możliwość skorzystania ze świadczenia. Te pieniądze będą tak emitowane, jak 500 plus. Rodziny będą otrzymywały bon turystyczny na dziecko, to będzie 500 zł na każde dziecko w rodzinie do wykorzystania na potrzeby wypoczynku turystycznego, wyjazdów, kolonii, wczasów, wszystkiego tego, co z tym związane – zakomunikował Andrzej Duda. W przypadku dziecka niepełnosprawnego, bon otrzyma również jego opiekun. Ma to być wsparcie dla rodzin, jak również branży turystycznej.  Mam nadzieje, że skorzystanie z tego już w te wakacje przez rodziny, przez dzieci, przez młodzież będzie możliwe, a finalnie - że te pieniądze po pierwsze ułatwią życie rodzinom, a po drugie trafią dokładnie do polskiej branży turystycznej w czasach kryzysowych - przyznał prezydent. Program jest już prawie gotowy, a o szczegółach Duda ma mówić w najbliższych dniach. Z pewnością forma wzbudzi wiele kontrowersji. W tej wersji pominięci zostali bezdzietni oraz podatnicy mający dorosłe już dzieci. Jak podaje portal Money.pl bony na wakacje będą miały formę kodów w wersji elektronicznej, które przyspieszą realizację programu. Ma on być ważny do końca 2021 roku...

Przeczytaj