klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź

18+

Strona zawiera treści tylko dla osób dorosłych

HSDD - brak ochoty na seks, sprawdź czy na nie nie cierpisz
Styl życia

Brak ochoty na seks nie musi oznaczać problemów w związku. Sprawdź, czy nie cierpisz na HSDD

Coraz więcej kobiet nawet w szczęśliwym związku traci ochotę na seks. Dlaczego tak się dzieje?

Rutyna, stres, zmęczenie, brak czasu, niewłaściwa dieta, to tylko nieliczne przyczyny utraty ochoty na seks. Jednak jak podkreślają seksuolodzy, popęd seksualny kobiet jest bardziej złożony niż mężczyzn. Jak wynika z najnowszych badań, coraz więcej kobiet ma problemy nie tylko z osiągnięciem satysfakcji seksualnej, ale również ze znalezieniem ochoty na seks, nawet jeśli tworzą udany związek ze swoim partnerem. Dlaczego tak się dzieje?

Seksuolodzy podkreślają, że istnieje kilka kategorii zaburzeń seksualnych mających wpływ na to, że coraz częściej odmawiamy zbliżeń naszemu ukochanemu. Wśród nich najczęściej występującym jest HSDD, który dotyka niemal 40 proc. kobiet w różnym wieku. Na czym polega?

Anna Mucha i Kuba Wojewódzki znowu są razem? Dowodów jest coraz więcej...

Czym jest HSDD?

HSDD (z ang. Hypoactive Sexual Desire Disorder) to zespół obniżonego popędu płciowego, zwany inaczej hipoaktywnym zaburzeniem pożądania, któremu towarzyszy stres, złe samopoczucie, obniżone libido, brak satysfakcji ze zbliżeń oraz trudności z nawiązywaniem kontaktów interpersonalnych. HSDD wpływa jednak nie tylko na obniżenie samooceny chorych, lecz prowadzi do wielu frustracji u ich partnerów, którzy często tłumaczą taki stan ukochanej swoją nieatrakcyjnością. Jak rozpoznać to zaburzenie?

Trudno jest wskazać wiek, w którym ujawnia się HSDD, ponieważ zaburzenie doytka kobiety niezależnie od wieku czy doświadczenia seksualnego, a jego przyczyn możemy doszukiwać się zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej. HSDD może być bowiem spowodowane nierównowagą hormonów, zaburzeniem neuroprzekaźników w mózgu odpowiadających za pożądanie seksualne, jak również stanowić skutek uboczny przyjmowania leków (szczególnie tych na nadciśnienie lub depresję). Do jego objawów należą między innymi brak zainteresowania inicjowaniem kontaktu seksualnego oraz trudności z osiągnięciem satysfakcji ze zbliżenia, jednak o tym zjawisku możemy mówić, gdy takie stany utrzymują się dłużej niż 6 miesięcy.

Jak podkreśla Cindy Whitehead, prezes Sprout Pharmaceuticals (producent leków regulujących zdrowie seksualne kobiet), istnieje wyraźna różnica między kobietami, które mają HSDD, a tymi, które chwilowo straciły ochotę na igraszki z partnerem.

Jeśli nie interesuje cię seks, ponieważ nie masz czasu, nie masz prywatności, nie masz energii pod koniec dnia, to normalne. Seksualne pragnienie ulega przecież wahaniom – mówi Whitehead. Zaburzenia hipoaktywnego pożądania seksualnego to stan chorobowy, który musi być skonsultowany ze specjalistą – dodaje.

By móc łatwiej rozpoznać HSDD, amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) opracowała specjalny kwestionariusz pomagający na podstawie kilku prostych pytań zdiagnozować osoby mogące cierpieć z powodu hipoaktywnego zaburzenia pożądania.

  • Czy w przeszłości poziom odczuwanego przez panią pożądania/zainteresowania seksualnego był pani zdaniem prawidłowy i satysfakcjonujący?
  • Czy zauważyła pani u siebie obniżenie poziomu pożądania/zainteresowania seksualnego?
  • Czy niepokoi panią obniżony poziom pożądania/zainteresowania seksualnego?
  • Czy chciałaby pani, aby poziom odczuwanego przez panią pożądania/zainteresowania seksualnego był wyższy?

Jeśli odpowiedzi na powyższe pytania są twierdzące, sugeruje się udanie do specjalisty w celu diagnozy schorzenia oraz zastosowania odpowiedniego środka leczniczego w postaci psychoterapii lub farmakologii.

Zdjęcia: iStock

Komentarze
Facet odmawia seksu – co z tym zrobić?
Styl życia Facet odmawia seksu – co z tym zrobić?
Twój partner traci ochotę na zbliżenie? Spokojnie nie jesteś z tym sama! Na naszym forum wiele kobiet boryka się z tym problemem. Jak sobie z nim poradzić?
Urszula Jagłowska
październik 24, 2019

Czy kiedykolwiek zdarzyło ci się, że twój ukochany dał ci do zrozumienia, że nie ma ochoty na intymne igraszki? A może coraz częściej unika zbliżeń, tłumacząc to np. zmęczeniem? Spokojnie, nie jesteś jedyna! Stres, rutyna, brak czasu, czy niewłaściwa dieta to tylko nieliczne powody, dla których tracimy ochotę na zbliżenie. Również na naszym forum wątek poświęcony mężczyznom odmawiającym współżycia budzi ogromne zainteresowanie i potwierdza, że problem ten dotyczy wielu par, nawet tych pozostających w szczęśliwych związkach. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego facet odmawia seksu? Na naszym forum ostatnio olbrzymim zainteresowaniem cieszy się wątek   „Facet odmawia seksu – co z tym zrobić?” , założony przez kobietę, która od kilku miesięcy spotyka się z 30-letnim mężczyzną. Jak opisuje sama zainteresowana na początku jej ukochany miał problemy z erekcją , później zupełnie zaczął unikać zbliżeń . Mam problem z facetem, z którym spotykam się od kilku miesięcy. Jeśli chodzi o charakter to generalnie mi odpowiada, poza małymi zgrzytami. Problem zaczyna się w łóżku. Zaczęliśmy uprawiać seks i on ciągle ma problem z erekcją. Albo nie jest w pełni twardy, albo szybko opada, nawet jak jest we mnie. Próbowałam go podpytywać czy to ze mną ma problem, że może się mu nie podobam. Odpowiedział, że jestem dla niego atrakcyjna i jeśli by tak nie uważał to by ze mną nie był. Podpytywałam też o stan jego zdrowia - powiedział, że wszystko ok – pisze forumowiczka. W dalszej części postu podkreśla, że wielokrotnie dopytywała partnera o złe doświadczenia seksualne i czy poprzednie relacje intymne z innymi kobietami mogą mieć wpływ na jego obecne zachowanie. W efekcie 30-latek zaczął unikać zbliżeń, wymyślając coraz to nowsze wymówki. Od jakiegoś czasu mam wrażenie, że on unika zbliżeń seksualnych. Ciągle się źle czuje, jest zmęczony,...

Przeczytaj
Jak długo wytrzymujemy bez seksu?
Styl życia Jak długo ludzie potrafią wytrzymać bez seksu? Wyniki tych badań was zaskoczą
Kilka dni, tydzień, a może kilkanaście miesięcy? Jak długo jesteśmy w stanie wytrzymać bez cielesnych rozkoszy?
Urszula Jagłowska
czerwiec 05, 2019

Seksualny post nadal pozostaje tematem tabu i zazwyczaj kojarzony jest z niedopasowaniem seksualnym partnerów lub ich złą wolą, jednak dłuższe przerwy we współżyciu z partnerem zdarzają się nawet w najbardziej udanych związkach. Dlaczego tak się dzieje i jak długo jesteśmy w stanie wytrzymać bez seksu? Jak długo wytrzymujemy bez seksu? Na początku związku większość z nas ma niepohamowaną ochotę by wręcz nie wychodzić z sypialni i poznawać każdy milimetr ciała partnera. Z czasem związek ewoluuje, poziom pożądania opada, a my nie mamy już tak często ochoty na zbliżenia , jak na początku znajomości. Wtedy pojawia się pytanie: „czy kochamy się z partnerem wystarczająco często?”. Jednak to błąd. Czy istnieje coś takiego, jak „normalna” częstotliwość zbliżeń ? Jak wynika z najnowszych bań opublikowanych w  Archives of Sexual Behavior, średnio decydujemy się na seks 54 razy w roku , a to oznacza około raz w tygodniu. Jednakże te badania, przeprowadzone  na ponad 26 tys. Amerykanów, stanowią jedynie uśredniony wynik dla osób pozostających w związkach, jak i dla singli. Bardziej szczegółowe wyniki dostarczają nam dane wynikające z badań zrealizowanych na zlecenie jednego z najbardziej znanych portali medycznych – Online Doctor. Z ankiet przeprowadzonych na grupie 1500 osób z Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych wynika, że osoby pozostające w związku małżeńskim najrzadziej powstrzymują się od seksualnego postu. Małżeństwa zazwyczaj wytrzymują bez zbliżenia tydzień, single średnio dwa miesiące , z kolei rozwodnicy wypadają najgorzej. Przerwy w ich seksualnym życiu trwają średnio 3 lata . Zdjęcie:  Online Doctor Jednak to jedyne uśrednione cyfry. Jeśli kochasz się z partnerem rzadziej niż raz w tygodniu, nie powinnaś się zamartwiać. Jak podkreśla terapeutka i edukator seksualny dr Tammy Nelson, autorka The New Monogamy: Redefining Your...

Przeczytaj
Jak często pary w twoim wieku uprawiają seks
Styl życia Jak często pary w twoim wieku uprawiają seks? Wyniki badań mogą zaskoczyć
Dwa razy w tygodniu? Im częściej, tym lepiej? Naukowcy dowiedli, że istnieje ogromna zależność pomiędzy wiekiem kochanków, a częstotliwością seksualnych zbliżeń. Sprawdź, jak często kochają się twoi rówieśnicy!
Urszula Jagłowska
czerwiec 12, 2018

Na poziom zadowolenia z seksu oraz jego częstotliwość składa się wiele aspektów. Począwszy od seksualnego, niemal zwierzęcego pożądania, przez szacunek, zaufanie, wzajemną znajomość swoich łóżkowych preferencji, staż związku, poziom zaangażowania w relację, więź łączącą ukochanych, aż po... wiek partnerów. To właśnie ta ostatnia zależność stała się obiektem najnowszych badań naukowców z Instytutu Kinseya, którzy postanowili bliżej przyjrzeć się temu, czy wiek kochanków ma bezpośredni wpływ na częstotliwość seksualnych zbliżeń. Przeczytaj także:  Ta część garderoby podgrzeje atmosferę w waszej sypialni. I wcale nie chodzi o bieliznę… Jak często kochają twoi rówieśnicy? Jak wynika z badań naukowców z Instytutu Kinseya przeprowadzonych na 2 tys. respondentów, do grupy najczęściej uprawiającej seks należą osoby w przedziale wiekowym 18-29 lat. Jak donoszą badacze, dwudziestokilkulatkowie kochają się średnio dwa razy w tygodniu, czyli mniej więcej 112 razy w ciągu roku . Drugie miejsce zajęli trzydziestokilkulatkowie. Z badań wynika, że osoby w przedziale wiekowym 30-39 lat uprawiają seks średnio 86 razy w roku , czyli ok. 1,6 razy w tygodniu. Wraz z wiekiem ochota na seks tylko spada. U czterdziesto- i pięćdziesięciolatków do zbliżenia dochodzi zaledwie 69 razy w roku , co oznacza, że na miłosne uniesienia decydują się rzadziej niż raz w tygodniu. Przeczytaj także:  Przez rok uprawiała seks KAŻDEGO dnia. Poprawiły się nie tylko jej relacje z mężem... Badacze tłumaczą, że ochota na seks spada wraz z wiekiem głównie ze względu na zobowiązania rodzinne, stres, pogarszającą się formę fizyczną, czy niepewność siebie, wywołaną niezadowoleniem z własnego wyglądu . Potwierdzają to również badania grupy naukowców z  University of Southampton i University College London. Badacze postanowili zanalizować przyzwyczajenia...

Przeczytaj
To właśnie przez TO kobiety tracą ochotę na seks w stałych związkach
Styl życia Uwaga, w stałym związku kobiety tracą ochotę na seks. Dlaczego tak się dzieje?
Według najnowszych badań kobiety częściej tracą zainteresowanie seksem, jeśli są w długoterminowych związkach. Dlaczego tak się dzieje?
Urszula Jagłowska
grudzień 04, 2019

Rutyna, zmęczenie, brak czasu, to tylko nieliczne powody, dla których tracimy ochotę na seks. Seksuolodzy, na czele z Tammy Nelson, terapeutką i autorką poradników na temat związków, autorką książki „Getting the Sex You Want”, podkreślają, że popęd seksualny kobiet jest bardziej złożony niż ten mężczyzn . Bazując na wynikach ich badań można również zauważyć pewną prawidłowość, zgodnie z którą libido pań zaczyna spadać, kiedy pozostają w długotrwałych związkach . Czy to oznacza, że nie jesteśmy stworzone do monogamii? Przeczytaj także:  Większość par rozstaje się w ciągu pierwszych dwóch lat związku. Dlaczego? Dlaczego nasze libido spada, kiedy jesteśmy w stałym związku? By znaleźć główną przyczynę spadku popędu seksualnego u osób w stałych relacjach, grupa naukowców z University of Southampton i University College London przeprowadziła eksperyment na grupie niemal 7 tys. kobiet i 5 tys. mężczyzn, badając ich postawy i przyzwyczajenia seksualne oraz styl życia. Naukowcy odkryli, że pomimo iż z wiekiem zarówno kobiety, jak i mężczyźni tracą ochotę na igraszki, to w stałych związkach płeć piękna przejawia mniejsze zainteresowanie seksem niż panowie . Utrata zainteresowania seksem niekoniecznie jest czymś niezwykłym. Istnieje wiele powodów, dla których nasze potrzeby ulegają zmianie – twierdzi seksuolog Amanda Major. Według badaczy słaba komunikacja i brak emocjonalnego związku z partnerem były głównymi powodami, dla których mężczyźni i kobiety stracili zainteresowanie zbliżeniami . 15% ankietowanych mężczyzn i aż 34% ankietowanych pań przyznała, że w ciągu ostatnich  miesięcy kochali się ze swoimi partnerami dużo rzadziej niż w poprzednich latach. Ponadto ponad połowa respondentów...

Przeczytaj