klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Dieta w ciąży
Fotolia
Styl życia

Ciąża bliźniacza- jak powinna wyglądać prawidłowa dieta?

Ciąża bliźniacza to zazwyczaj duże zaskoczenie dla przyszłej mamy. Nasz ekspert, dietetyk Katarzyna Błażejewska udzieliła odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące diety, suplementacji i ćwiczeń w ciąży bliźniaczej. Sprawdź na co warto zwrócić uwagę, czego się wystrzegać i jak wesprzeć swój organizm w trakcie trwania ciąży bliźniaczej.
Lena Grabowska
lipiec 29, 2015
Ciąża żywienie
Chcesz mieć piękne włosy? Zapomnij o... diecie!

Ile kalorii dziennie powinna przyjmować kobieta w ciąży bliźniaczej?

Kaloryczność w ciąży bliźniaczej jest niewiele wyższa niż w przypadku ciąży pojedynczej, w drugiej połowie ciąży mama powinna spożywać o 500 kcal więcej. Prawidłowy przyrost masy ciała do 24 tygodnia ciąży to 12 kg, łączny przyrost nie powinien przekraczać 20 kg. W prawdzie dzieci zwiększa nieco zapotrzebowanie, ale również ogranicza aktywność mamy w końcowym etapie ciąży.

Czym różni się dieta w ciąży pojedynczej od diety w ciąży bliźniaczej?

Zmiany ilościowe są niewielkie. Kobieta powinna jednak przykładać niezwykle dużą uwagę do tego jak się odżywia, ponieważ jej organizm priorytetowo traktuje metabolizm związany z rozwojem dzieci. Ewentualne niedobory odbiją się na jej zdrowiu, i wydolności – a po porodzie siła będzie mamie niezbędna. Wraz z rosnącym brzuchem objętość żołądka będzie się zmniejszać, dlatego kobieta powinna jeść często niewielkie objętościowo za to bardzo odżywcze posiłki, zawierające dużo witamin i minerałów.

Ciąża suplementy

Jak wygląda suplementacja w ciąży bliźniaczej, na co zwrócić szczególną uwagę?

Suplementacja w ciąży mnogiej niewiele powinna się różnić (oczywiście jest to kwestia indywidualna i do bieżącej oceny w czasie ciąży) od suplementacje w ciąży pojedynczej. Kwasy omega-3, witaminy, magnez, oraz – tu pewna różnica, niezwykle ważne są składniki potrzebne do prawidłowego procesu krwiotworzenia: kwas foliowy (potrzebny również do rozwoju układu nerwowego), żelazo, witamina B12 oraz witamina C. Niektóre zalecenia podkreślają również konieczność większego spożycia cynku.

Joga w ciąży

Jak powinna wyglądać aktywność fizyczna w ciąży bliźniaczej?

Jest to sprawa bardzo indywidualna. Ponieważ ciąża mnoga powoduje większy wzrost brzucha może utrudniać on aktywność fizyczną, a w przypadku nieodpowiedniego wysiłku prowadzić do bóli kręgosłupa. Z drugiej jednak strony wzmocnienie mięśni, które będą niezwykle obciążone w końcowym etapie ciąży jest bardzo ważne. Niezbędny jest tu jednak stały kontakt z lekarzem, ponieważ często zalecają oni kobietom w ciąży mnogiej znacznie oszczędniejszy tryb życia, niż w przypadku pojedynczego płodu.

Czy ciąża bliźniacza niesie ze sobą większe ryzyko nadwagi/otyłości?

Jeżeli kobieta w trakcie ciąży odżywia się prawidłowo to nie ma większego ryzyka z tym związanego. Mama, która nosi w brzuchu więcej niż jedno dziecko musi mieć świadomość, że jej narządy wewnętrzne są bardziej obciążone. Kobiety w pojedynczej ciąży odżywiające się nieprawidłowo (dotyczy to szczególnie jedzenia nadmiernej ilości słodyczy) ma zwiększone ryzyko wystąpienia cukrzycy ciężarnych – która z kolei przyczynia się do obciążenia cukrzycą w późniejszym wieku. Ryzyko tej choroby i niewydolności trzustki jest jeszcze większe w przypadku ciąży mnogiej.

Jakie dolegliwości może wywołać zła dieta w ciąży bliźniaczej?

Jest to przede wszystkim spotęgowanie typowych ciążowych dolegliwości, takich jak zgaga, wzdęcia i zaparcia. Rosnąca – przeważnie szybciej i bardziej macica – powoduje silniejszy nacisk na żołądek przyczyniając się do cofania treści z niego do przełyku, co mama odczuwa jako zgagę. Pomocne są tu migdały oraz picie naparu z siemienia lnianego. W przypadku uciążliwych dolegliwości warto zdecydować się na czasowe stosowanie leków neutralizujących kwas w żołądku, dozwolonych dla kobiet w ciąży. Podobny nacisk na jelita przyczynia się do zaparć, dlatego aby do minimum ograniczyć ryzyko ich wystąpienia, panie powinny jeść dużą ilość błonnika oraz pić dużo wody. Jest ona również niezmiernie ważna dla prawidłowego funkcjonowania nerek, które muszą przecież filtrować i wydalać metabolity nie jednej, nie dwóch, ale trzech osób.

Katarzyna Błażejewska jest dietetykiem, autorką książki "Odżywianie dzieci. Mądre i zdrowe". Nasz poprzedni wywiad z Panią Katarzyną o najgorszych nawykach żywieniowych dzieci możesz przeczytać TU. 

A Wy, ile przytyłyście będąc w ciąży? 

Sprawdź też jak wybrać lekarza w ciąży bliźniaczej oraz dlaczego warto ćwiczyć jogę w ciąży. Przeczytaj również czy będziesz mieć bliźniaki.

Komentarze
Styl życia Odchudzanie w ciąży - czyli o tym, czym jest pregoreksja
Okazuje się, że są przyszłe mamy, które za wszelką cenę starają się nie dopuścić do przytycia w okresie ciąży. Chcą zachować nienaganną sylwetkę, gubiąc w tym wszystkim myśl o małym człowieku, który rozwija się w ich łonie. To choroba - pregoreksja. Zobacz jakie są jej objawy i sposób leczenia.
Katarzyna Brasiak
październik 22, 2013

Pregoreksja – co to za choroba? Pregoreksja to odmiana anoreksji, która objawia się w okresie ciąży . Kobiety cierpiące na tę chorobę głodzą się, prowokują wymioty i intensywnie ćwiczą, a wszystko po to, żeby w okresie oczekiwania na dziecko nie przytyć i ciągle wyglądać atrakcyjnie. Na pregoreksję narażone są przede wszystkim te kobiety, które odczuwają presję z racji zajmowanego stanowiska – uważają, że ich figura musi być nienaganna, bo tylko ona zagwarantuje im sukces. Presja ta wywoływana jest nie tylko przez otoczenie, ale również (a może przede wszystkim) przez media: telewizję i kolorowe magazyny, które od lat otaczają kultem kobiece ciało w rozmiarze XS. Na chorobę narażone są również te kobiety, które wcześniej miały już zaburzenia odżywiania  (anoreksja, bulimia), ale nie oznacza to, że choroba nie może się uaktywnić u przyszłej mamy dopiero w okresie ciąży. Pregoreksja to nazwa zwyczajowa, która nie została jeszcze sklasyfikowana jako choroba.  Jeśli kobieta ciężarna ma jej objawy, stwierdza się u niej po prostu – anoreksję, czyli jadłowstręt psychiczny.  Leczenie choroby przebiega bardzo podobnie jak w przypadku anoreksji. Tu jednak kładzie się silny nacisk na to, żeby jak najszybciej pozbyć się choroby i nie dopuścić do komplikacji podczas ciąży. Czym skutkuje odchudzanie w ciąży? Kobieta w ciąży, która ogranicza ilość spożywanych kalorii i nie dostarcza organizmowi niezbędnych składników odżywczych, takich jak: białka, cukry i tłuszcze oraz witamin i minerałów,  naraża zarówno siebie, jak i rozwijające się pod jej sercem dziecko, na niebezpieczne dla zdrowia skutki . Wpływ odchudzania się w ciąży na ciężarną : depresja poporodowa; problemy z układem krążenia; krwawienia z dróg rodnych; możliwa konieczność cesarskiego cięcia; problemy z karmieniem piersią.   Wpływ odchudzania się ciężarnej na...

Przeczytaj
Bliźnięta
Fotolia
Styl życia Bliźniaki - podwójne szczęście
Niektóre kobiety bardzo chcą mieć bliźnięta: uważają, że lepiej mieć dwoje dzieci za jednym razem i nie przechodzić dwukrotnie kłopotów ciążowo-porodowych. Czy rzeczywiście dwojaczki to lepsza opcja?
Łucja Zbieniewska
luty 22, 2011

Przyjrzyjmy się, jak wygląda kwestia bliźniaków w kolejnych etapach ich życia. Czy rodzicom dwójki jest łatwiej czy trudniej? A może samym maluchom jest lepiej? Ciąża bliźniacza: podwójne oczekiwanie Ciąża bliźniacza na początku zupełnie przypomina pojedynczą, chociaż zdarza się, że niektóre dolegliwości męczą przyszłą mamę bardziej, niż przy jednym dziecku (np. mdłości, wymioty). Nieco trudniej robi się w drugim i trzecim trymestrze ciąży, gdy dzieci są większe, więc i cięższe, a  mama przybiera znacznie na wadze , więc trudniej się jej poruszać i łatwiej się męczy. Pod koniec ciąży można jeść jedynie niewielkie posiłki, ponieważ  macica znacznie się powiększa  i uciska na wszystkie narządy w jamie brzusznej, także żołądek i pęcherz. Teoretycznie istnieje większe  ryzyko powikłań , więc konieczne są częste badania kontrolne, a przy wieku mamy powyżej 35 lat badania prenatalne. Mamom bliźniąt statystycznie częściej w ciąży doskwiera  gestoza, anemia i inne problemy  (np. odklejanie łożyska, łożysko przodujące), dlatego powinny być pod stałą opieką lekarską. Więcej na ten temat w artykule  Ciąża bliźniacza .  Poród bliźniaków: zwykle po cesarsku Bliźniaki bardzo często  rodzą się wcześniej , niż dzieci z ciąży pojedynczej, zwykle ok. 37-38 tygodnia ciąży. Jednak nawet bliźnięta, które przyszły na świat w 35 tygodniu uważa się za donoszone (czyli nie są wcześniakami).  Bardzo często ciąża mnoga jest rozwiązywana przez  cięcie cesarskie , gdyż dużo częściej niż w ciąży pojedynczej dzieci układają się nieprawidłowo (poprzecznie, pośladkowo, miednicowo). Poród siłami natury w przypadku bliźniąt jest możliwy tylko wtedy, gdy pierwsze dziecko jest w położeniu główkowym, a drugie albo w główkowym, albo w miednicowym. Jeżeli poród odbywa się naturalnie, trwa on nieco dłużej niż urodzenie...

Przeczytaj
Bliźnięta
Fotolia
Styl życia Ciąża bliźniacza- jak wybrać lekarza?
Ciąża bliźniacza zazwyczaj jest dużym zaskoczeniem dla rodziców. Czego możesz się spodziewać w ciąży bliźniaczej, co warto wiedzieć i na co zwrócić szczególną uwagę? Sprawdź pierwszy artykuł z serii poświęconej ciąży bliźniaczej. Przeczytaj, na co zwrócić uwagę przy wyborze lekarza prowadzącego ciążę bliźniaczą.
Lena Grabowska
lipiec 20, 2015

Lekarz oświadcza, że na monitorze ultrasonografu widzi więcej niż jedno, miarowo bijące serce. Szok, niedowierzanie, wielka radość. Co dalej? Pierwsza rzecz, o której musisz wiedzieć to fakt, że każda ciąża bliźniacza traktowana jest jak ciąża wysokiego ryzyka. Dlatego podstawową kwestią jest wybór dobrej opieki medycznej.  Rodzaje ciąży bliźniaczej Ciąże bliźniacze, ze względu na sposób powstania, dzielimy na jednojajowe i dwujajowe. Ciąża dwujajowa powstaje w wyniku zapłodnienia dwóch komórek jajowych dwoma plemnikami i stanowi ok. 2/3 ciąż bliźniaczych. Bliźnięta dwujajowe urodzone z ciąży dwujajowej mogą być odmiennej płci, a ich podobieństwo do siebie jest takie jak u rodzeństwa z dwóch osobnych ciąż. Bliźnięta dwujajowe powinny być określane dwojaczkami , a ciąża dwujajowa ciążą dwojaczą . Ciąża jednojajowa powstaje w wyniku zapłodnienia jednym plemnikiem jednej komórki jajowej. Następnie komórka dzieli się na symetryczne zawiązki, a rozwijające się w brzuchu mamy bliźnięta są genetycznie identyczne. Ciąże jednojajowe stanowią ok. 1/3 ciąż bliźniaczych. Bliźniaki jednojajowe zawsze są tej samej płci. To, czy bliźnięta podczas ciąży będą miały wspólne, czy osobne łożyska i worki owodniowe jest zależne od tego, po ilu dniach od zapłodnienia dojdzie do podziału zarodka. Ciąża bliźniacza- jak wybrać lekarza prowadzącego? W ciąży bliźniaczej musisz być przygotowana na częstsze badania USG i więcej wizyt u lekarza . Wynika to z podwyższonego ryzyka zachorowania m.in. na anemię, cukrzycę, nadciśnienie czy infekcje dróg moczowych . Lekarz prowadzący musi jak najszybciej wychwycić zmiany zagrażające ciąży. Dlatego pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę wybierając lekarza prowadzącego, jest jego doświadczenie w prowadzeniu ciąż mnogich .  Niezwykle ważnym jest, aby p odczas jednego z...

Przeczytaj
Fotolia
Styl życia Czy cukrzyca ciążowa jest groźna?
Czy cukrzyca ciążowa jest groźna? Jak się objawia i czy ma wpływ na dziecko? Jak ją rozpoznać?
Łucja Zbieniewska
marzec 09, 2013

Co to jest cukrzyca ciążowa? Cukrzyca ciążowa (GDM -   Gestational Diabetes Mellitus) , zwana także cukrzycą ciężarnych, to  zbyt wysoki poziom glukozy we krwi  (powyżej 105mg/dl). Może być to zarówno podwyższenie poziomu cukru (bez dodatkowych objawów), jak i nietolerancja glukozy lub typowa cukrzyca (gdy kobieta w ciąży nie była wcześniej diabetyczką). Na ogół  ustępuje po zakończeniu ciąży , chociaż zwiększa zapadalność na cukrzycę w ciągu kolejnych 15 lat. W większości cukrzyca ciążowa pojawia się u kobiet, które wcześniej nie chorowały, tylko w 10% przypadków jest to cukrzyca typu 1 lub 2, która nie została wykryta wcześniej. U mniej więcej 1/3 kobiet, które miały GDM w pierwszej ciąży, pojawia się ona w kolejnych ciążach.  Typowa (nie ciążowa) cukrzyca to  choroba metaboliczna : zaburzenie prawidłowej przemiany materii, spowodowane przez niedobór lub nieprawidłowe działanie insuliny, jednego z hormonów wydzielanych przez trzustkę. Dzieli się ją na cukrzycę typu 1 (brak insuliny w organizmie) i typu 2 (zaburzone działanie lub wydzielanie insuliny). Cukrzyca ciążowa rozwija się u ok.  5% kobiet ciężarnych . Pojawia się ona zazwyczaj w wyniku zmian hormonalnych, a także zwiększenia odporności tkanek na działanie insuliny w okresie ciąży. Jak zdiagnozować cukrzycę ciążową? Cukrzycę ciążową rozpoznaje się na podstawie dwuetapowego badania. Pierwsze oznaczenie glukozy wykonuje się na początku ciąży, przy pierwszej wizycie u ginekologa, w celu wykrycia bezobjawowej cukrzycy przedciążowej. Jeśli poziom cukru będzie wyższy niż 105mg/dl, badanie trzeba będzie powtórzyć, gdyż może oznaczać cukrzycę. Drugie badanie to doustny  test przesiewowy tolerancji glukozy  z oznaczeniem glikemii, które wykonuje się między 24. a 28. tygodniem wykonuje się . Najpierw pobiera się krew, aby ustalić poziom glukozy (na czczo). Następnie...

Przeczytaj