klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Fotolia
Styl życia

Cierpi na niego większość z nas. Niedobór witaminy B12

Od kilku lat na początku każdej kolejnej jesieni przypomina się nam o konieczności suplementacji witaminy D, na której niedobór cierpi większość Polaków. Jednocześnie pomija się jednak równie ważną dla naszego samopoczucia kobalaminę, czyli tajemniczą witaminę B12. Tymczasem bardzo często dokucza nam także jej niedobór.
Małgorzata Mrozek
sierpień 26, 2016

Witaminę B12 udało się wydzielić naukowcom dopiero w latach 60. ubiegłego wieku. Chociaż od tamtej pory minęło sporo czasu, stosuje się niewiele częściej niż kiedyś. Niestety, ze szkodą dla nas samych. W dobie ekspresowego tempa życia i pogoni za pracą dokucza nam w końcu drażliwość, zmęczenie i problemy z koncentracją. Wiele tych problemów można rozwiązać właśnie za pomocą witaminy B12.

Remedium na zmęczenie

Objawy niedoboru witaminy B12 zauważa się czasem nawet dopiero po kilku latach. Kobalamina odkłada się przede wszystkim w wątrobie, ale jak to w życiu bywa, jej zasoby wreszcie się kończą. Po czym możemy rozpoznać, że zbliżamy się do punktu krytycznego? Cóż, przy niedoborze tej witaminy trudno mówić o prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Narzekamy na kiepski nastrój i problemy ze skupieniem uwagi.

- Niedobór w organizmie witaminy B12 objawia się przede wszystkim ciągłym zmęczeniem, rozdrażnieniem, a nawet depresją. Dzieje się tak, ponieważ witamina B12 bierze udział w tzw. biosyntezie komórek, które znajdują się w osłonach nerwowych. Dlatego też pierwsze objawy niedoboru są widoczne poprzez nieprawidłowo działający układ nerwowy – tłumaczy bloger i dietetyk Artur Topolski.

Gdyby chcieć opisać działanie witaminy B12 jednym słowem, powiedziałybyśmy, że jest wszechstronna. Odpowiada ona bowiem nie tylko za utrzymanie równowagi psychicznej, ponieważ wpływa nawet na przemianę materii. Jej suplementacja nie bez powodu zalecana jest przykładowo sportowcom. Witamina B12 wspomaga pracę mięśni, a także przemianę żelaza i tłuszczu. Jako że ma ona udział w wytwarzaniu czerwonych krwinek, przeciwdziała również niedokrwistości.

Witamina B12, czyli zastrzyk energii

Następnym razem, kiedy zauważymy, że jesteśmy rozdrażnione, odczuwamy problem z drętwieniem nóg i rąk, a nawet zaczniemy podejrzewać siebie o depresję, przypomnijmy sobie więc o dobroczynnym działaniu witaminy B12. Na baczności powinni mieć się przede wszystkim wegetarianie i weganie. Witamina B12 jest nieobecna w produktach roślinnych. Znajdziemy ją za to w mięsie, m.in. w wątróbce, w rybach, jajach i serach dojrzewających.

- Największe ilości witaminy B12 możemy znaleźć w rybach oraz mięsie z królika. Dokładnie największa dawka znajduje się w szczupaku oraz nerkach i wątrobie około 15-20 µg na 100 g. Następnie w mniejszych ilościach w makrelach i śledziach – podpowiada Artur Topolski. Najprostszym rozwiązaniem wydaje się oczywiście suplementacja tej witaminy w formie tabletek bądź kroplówki, jaką podają zainteresowanym kliniki witaminowe.

Pamiętajcie o tym, że odpowiedni poziom witaminy B12 przekłada się na prawidłową produkcję czerwonych krwinek odpowiadających za transport tlenu w organizmie. Dostarczając ją w pożywieniu, zapewniamy sobie sprawność umysłową i zastrzyk energii. Spokojnie, witaminę B12 trudno przedawkować.

- Witamina B12 jest rozpuszczalna w wodzie, dlatego też jej nadmiar nie zalega w organizmie. W bardzo skrajnych przypadkach może pojawić się krwawienie z nosa czy reakcje alergiczne – dodaje nasz rozmówca.

Zobacz także:  Niezwykły pomysł Polaków uwielbiających gotować

Komentarze
Fotolia, materiały PR
Pielęgnacja Witamina D – czy wiesz, że skóra też jej potrzebuje?
Czy wiesz, że Twój organizm potrzebuje witaminy D? Jej dobroczynne działanie ma wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale ma też ogromne znaczenie dla kondycji skóry. Zobacz, dlaczego powinnaś docenić witaminę D!
Materiał partnera
wrzesień 09, 2015

Niezbędna dla organizmu Witamina D jest niezwykle ważną substancją, która ma  ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pełni funkcje regulacyjne w wielu tkankach i narządach – m.in. zwiększając wchłanianie wapnia i fosforu z przewodu pokarmowego. Przyczynia się też do właściwego działania układu immunologicznego.  Jej niedobory mogą prowadzić do wielu chorób. Tymczasem niedostateczne stężenie tej witaminy w organizmie może dotyczyć aż 80% populacji – stan ten związany jest m.in. ze zbyt małą aktywnością na świeżym powietrzu oraz nieodpowiednimi nawykami żywieniowymi. Istotna dla skóry Warto pamiętać, że zbyt niskie stężenie witaminy D w organizmie negatywnie odbija się też na kondycji naszej skóry. W przypadku niedoborów witaminy D, bariera ochronna skóry ulega osłabieniu, co może prowadzić do występowania problemów dermatologicznych, a nawet przedwczesnego starzenia. Chcąc cieszyć się zdrową, piękną skórą powinniśmy pamiętać, jak znaczący wpływ na jej stan ma właściwy poziom witaminy D. Jej źródłem pokarmowym są przede wszystkim ryby morskie, ale też produkty mleczne i jajka. Dzięki nowoczesnej kosmetologii, możesz dostarczyć ją swojej skórze także za pośrednictwem… kremów. Kosmetyczna suplementacja Stosowanie witaminy D w czystej postaci jest zarezerwowane dla przemysłu farmaceutycznego. Z tego  powodu Eksperci Laboratorium Naukowego Lirene w nowej linii kremów Lirene proVita D zastosowali wit. D. pro – składnik naśladujący działanie witaminy D , który poprawia funkcjonowanie bariery naskórkowej, chroniąc skórę przed atakiem szkodliwych substancji z zewnątrz i dbając o jej odpowiednie nawilżenie i elastyczność. Chcąc zadbać o odpowiednią kondycję swojej skóry, możesz więc sięgnąć po specjalistyczny krem, np. Lirene DERMAL ACTIVATOR - ULTRA aktywny krem regenerujący z...

Przeczytaj
Noworodek witamina K
Fotolia
Styl życia Witamina K dla noworodka: dlaczego ją podawać i w jakiej ilości?
Dlaczego trzeba podawać noworodkowi witaminę K? Do czego jest potrzebna i jak długo należy ją dawać dziecku? Dowiedz się więcej o witaminie K!
Łucja Zbieniewska
listopad 14, 2012

W Polsce wszystkie nowo narodzone dzieci dostają w szpitalu w 1. dobie życia zastrzyk z witaminą K (0,5 mg domięśniowo). Potem jeszcze przez jakiś czas noworodek powinien otrzymywać tę witaminę w domu - w postaci kropelek lub tzw. kapsułki twist-off. Czy wiesz, dlaczego?  Po co dziecku witamina K?  Jak długo trzeba ją podawać?  Witamina K: dlaczego jest potrzebna? Witamina K jest istotna dla każdego organizmu, ponieważ zapobiega groźnej skazie krwotocznej,  reguluje proces krzepnięcia krwi , uszczelnia naczynia krwionośne, chroni przed krwawieniami wewnętrznymi, ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.  Witamina K  jest wytwarzana przez bakterie  żyjące w jelicie grubym, dlatego osoby dorosłe rzadko mają jej niedobór. Jednak noworodek rodzi się z niewielkim zapasem witaminy K, a jego jelita nie są jeszcze wystarczająco zasiedlone przez bakterie. Aby uchronić noworodka przed zaburzeniami krzepnięcia krwi, trzeba więc podawać mu więc preparat witaminowy. Jeżeli dziecko jest karmione wyłącznie piersią, witaminę K należy dawać mu  od 9. dnia aż do końca 3. miesiąca życia . Witamina K: ile podawać dziecku? Mleko matki nie zawiera wystarczających ilości witaminy K, dlatego  dziecko karmione piersią  potrzebuje preparatów witaminowych.  Dzieciom karmionym sztucznie nie podaje się  dodatkowo  witaminy K , ponieważ mieszanki mleczne zawierają ją w ilości od 3 do 9 mg na 100 ml, pokrywając w pełni to zapotrzebowanie. Noworodek  od 2 tygodnia życia do ukończenia 3 miesiąca  powinien otrzymywać  witaminę K  w dawce  25 mg na dobę . Niemowlęta karmione piersią, u których występuje przedłużająca się  żółtaczka, biegunka  lub przejściowa  cholestaza ,  powinny otrzymywać większą dawkę witaminy K:  50 mg na dobę  (według wskazań lekarza). Witaminę K można podawać dziecku  w postaci kropli lub kapsułek twist-off ....

Przeczytaj
witamina d dla dzieci
Styl życia Witamina D dla dzieci - jak podawać?
Witamina D: dlaczego jest potrzebna niemowlętom i małym dzieciom? Czym grozi jej niedobór? Jak podawać witaminę D?
Katarzyna Brasiak
październik 12, 2012

Witamina D  pełni ważne funkcje w organizmie człowieka: wpływa na przyswajanie wapnia - ważnego składnika kości i zębów, wspomaga układ odpornościowy, nerwowy, a nawet układ krążenia.  Witamina D jest nazywana  „słoneczną witaminą” , bo powstaje w skórze pod wpływem działania promieni słonecznych. Niemowlęta chronimy przed bezpośrednim wystawianiem na słońce, dlatego warto pamiętać o odpowiednim poziomie witaminy D. W naszym klimacie odpowiednia ilość witaminy D jest wytwarzana tylko w okresie  od marca do września , przy pełnym nasłonecznieniu, od godz. 10 do 15. Jeśli dziecko nie przebywa na słońcu przez cały ten czas, powinno dodatkowo otrzymywać preparaty witaminowe. Dawkowanie witaminy D dzieciom Zalecane dzienne spożycie witaminy dla noworodków i niemowląt wynosi  400 10 mcg na dobę . Wcześniaki mogą potrzebować jej nawet dwa razy więcej - dawkę indywidualnie określa pediatra. Jeśli mama brała w ciąży tę witaminę, dziecku należy zacząć podawać  kropelki z witaminą D  w 3 tygodniu życia, a jeśli nie brała - już od 7 doby. Dzieci karmione piersią  powinny dostawiać dodatkowo odpowiedni preparat - mleko matki zawiera niewiele witaminy D, jednak jest ona lepiej wchłaniana niż podawana sztucznie Niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym  nie muszą dostawać dodatkowych preparatów, gdyż mleko jest wzbogacane w witaminę D. Kropelek z witaminą D mogą potrzebować  niemowlęta karmione w sposób mieszany  - tu dawkę również ustala pediatra. Jak długo podawać witaminę D? Niegdyś uważano, że maluchom trzeba podawać witaminę D do 2-3 roku życia. Teraz jednak pediatrzy zalecają, aby dzieci przyjmowały witaminę  w okresie intensywnego wzrostu , czyli do 16, a nawet  do 18 roku życia . Przez cały okres wzrostu dziecka należy podawać mu tę samą ilość: 400 mcg witaminy D na dobę.   Ilość podawanego preparatu zawsze  należy ...

Przeczytaj
Fotolia
Pielęgnacja Dlaczego warto używać kosmetyków z witaminą C?
Ten składnik to prawdziwy koktajl młodości! Niestety nasz organizm nie potrafi jej sam syntetyzować. Jeśli chcesz mieć młodą i promienną skórę, koniecznie dostarczaj ją w kosmetykach.
Monika Orzechowska
maj 17, 2016

Lubimy kosmetyki z witaminą C nie bez powodu. Jednak zanim przeczytasz o jej niesamowitym działaniu na skórę, warto żebyś wiedziała, po jaką sięgać. Witamina C występuje w dwóch formach określanych literami L i D. W kręgu Twoich zainteresowań powinna zostać jej forma lewoskrętna – L , która wykazuje 100% biologicznej aktywności witaminowej, jest doskonale przyswajana przez organizm i wykorzystywana przez skórę. Dzisiaj kwas l-askorbinowy jest jednym z najlepiej przebadanych składników kosmetycznych. Jego ilość drastycznie spada pod wpływem regularnego kontaktu ze słońcem, dlatego właśnie o tej porze roku warto uzupełniać go przez zastosowanie zewnętrzne na skórę. Czytaj też: Serum z witaminą C- po które i dlaczego warto sięgnąć? Dlaczego warto  używać witaminy C Witamina C występuje naturalnie w skórze, jednak jest szybko rozkładana pod wpływem promieniowania UV, dymu papierosowego oraz zanieczyszczeń powietrza. Kiedy dostarczamy ją w pożywieniu i w suplementach jest wykorzystywana głównie na potrzeby narządów wewnętrznych organizmu . Do skóry dociera więc w bardzo niewielkich, zupełnie niewystarczających  ilościach. Zastosowana w odpowiedniej formule kosmetyku, szybko wnika w głąb skóry i może pozostać w niej nawet przez ok. 3 dni (w tym czasie staje się odporna na ścieranie i zmywanie). Efekty działania kwasu askorbinowego są najszybciej widoczne u osób o niskim poziomie witaminy C w organizmie, np. u palaczy. Jaki jest jej problem? Witamina C po rozpuszczeniu w wodzie staje się bardzo wrażliwa na czynniki zewnętrzne (przede wszystkim na temperaturę, światło, tlen) i łatwo ulega rozkładowi tracąc swoje cenne właściwości. Dlatego serum z witaminą C trzeba przechowywać w ciemnej buteleczce, w zaciemnionym i chłodnym miejscu (może być w lodówce), i trzeba je zużyć jak najszybciej. Ponieważ kwas l-askorbinowy ma...

Przeczytaj