klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Ciąża urojona - przyczyny i leczenie
123rf
Styl życia

Co to jest ciąża urojona? Poznaj jej objawy i przebieg leczenia

„Czy jestem w ciąży?” – każda kobieta czasami zadaje sobie to pytanie. Niektóre panie wręcz obsesyjnie zauważają u siebie objawy ciąży: mają poranne nudności, spóźnia im się okres, przybierają na wadze. Ciąża urojona, rzekoma, histeryczna – tak medycyna nazywa ten problem. I nie ma w nim nic wstydliwego – to choroba, którą się leczy.
Łucja Zbieniewska
wrzesień 24, 2013

Ciąża urojona - przyczyny i leczenie

Depilacja woskiem bez tajemnic: depilacja w ciąży

Ciąża urojona – co to takiego?

Ciąża urojona (inaczej histeryczna, rzekoma) nie jest zwykłym wymysłem kobiety, która bezzasadnie zauważa u siebie objawy ciąży. To poważna choroba, która może dosięgnąć każdą z nas.

Dolegliwość ta opiera się na głębokim przekonaniu kobiety, że jest w ciąży, podczas gdy tak naprawdę nie doszło do zapłodnienia. Jest to zaburzenie psychiczne, które wymaga pomocy specjalisty.

Na ciążę urojoną najbardziej narażone są cztery grupy kobiet:

 • kobiety, których problemem jest bezpłodność, które od wielu lat bezskutecznie starają się o dziecko – te kobiety, każdą zaobserwowaną zmianę, która mogłaby sygnalizować ciążę, interpretują jako zwiastun przyjścia na świat upragnionego dziecka;
 • kobiety, które panicznie boją się ciąży (tokofobia);
 • młode dziewczyny, które obawiają się „wpadki”;
 • kobiety samotne, które nie chcą wychowywać malca bez ojca.

Ciąża urojona  objawy

Jak sama nazwa wskazuje, ciąża urojona to taka, która nie istnieje, gdyż nie doszło do zapłodnienia. Jednak u niektórych kobiet siła oddziaływania psychiki na funkcjonowanie organizmu jest tak wielka, że objawy ciąży rzekomej są tożsame z objawami realnej ciąży.

Kobieta „w ciąży” urojonej zauważa takie sygnały jak:

 • poranne nudności i wymioty;
 • brak miesiączki;
 • zwiększenie obwodu talii;
 • przyrost wagi;
 • powiększone piersi;
 • wahania nastroju;
 • w skrajnych przypadkach - laktacja

Stan urojonej ciąży trwa przeważnie kilka miesięcy – lekarze twierdzą, że mniej więcej połowę czasu realnej ciąży. Dłużej trwają w nim te kobiety, które wiedząc o swojej bezpłodności, zwlekają z badaniem ginekologicznym – podświadomie boją się rozczarowania.

Jak wygląda leczenie ciąży urojonej?

U jednych kobiet informacja o tym, że ciąża jest jedynie tą rzekomą – wywołuje ulgę, u drugich – jest kolejnym rozczarowaniem i wiąże się z bólem porównywalnym do tego po poronieniu. Niezależnie od tego, jakie uczucia towarzyszą tej informacji – ciąża histeryczna wymaga leczenia.

Leczenie opiera się na podawaniu środków farmakologicznych, które są szczególnie ważne w przypadku kobiet bezpłodnych, u których kolejna informacja o braku ciąży może spowodować poważne zaburzenia osobowości lub depresję.

Niezbędne są również wizyty u psychologa i psychiatry oraz konsultacje ginekologiczne.

Niezmiernie istotną kwestią jest wsparcie rodziny – myśl o ciąży, która zaprząta umysł kobiety (niezależnie od tego czy ją cieszy, czy przeraża), jest wielkim obciążeniem dla jej psychiki. Bez wsparcia partnera i rodziny ryzyko depresji, nerwicy, czy poważnych zaburzeń osobowości staje się realnym zagrożeniem.

 

 

Komentarze
Styl życia 1 tydzień ciąży - samopoczucie i objawy
1 tydzień ciąży to czas, w którym rodzice na ogół dopiero planują poczęcie - sprawdź czym charakteryzuje się, jakie są objawy i co warto wiedzieć o początkach ciąży.
Łucja Zbieniewska
styczeń 05, 2011

1 tydzień ciąży: samopoczucie i objawy W pierwszym tygodniu ciąży, którą liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, z pewnością nie odczujesz żadnych typowych dla ciąży objawów, gdyż jeszcze nie doszło do zapłodnienia. Jeśli planujesz ciążę, zachowuj się tak, jakbyś już w niej była: nie pal papierosów, unikaj kawy i alkoholu, wysypiaj się. Dbaj o zdrowe odżywianie i dużo odpoczywaj. Rozwój dziecka w 1 tygodniu ciąży W tym czasie, gdy zakończy się miesiączka, w jajnikach zaczyna dojrzewać komórka jajowa, która po połączeniu się z plemnikiem zapoczątkuje rozwój twojego dziecka. 1 tydzień ciąży: co warto wiedzieć Trzeba pamiętać, że ginekolodzy liczą pierwszy tydzień ciąży od momentu pierwszego dnia ostatniej miesiączki, mimo że tak naprawdę zapłodnienie nastąpiło kilka – kilkanaście dni później. Przykładowo, jeśli twój ostatni okres rozpoczął się 1 stycznia 2011, a 30 stycznia zrobiłaś test ciążowy, który wyszedł pozytywnie, to najprawdopodobniej do poczęcia doszło pomiędzy 7 a 18 stycznia (w zależności od średniej długości twojego cyklu oraz żywotności plemników partnera). Natomiast lekarz będzie liczył początek ciąży od 1 stycznia, zaś termin porodu zapewne ustali na 7 października (przy standardowym 28 dniowym cyklu miesiączkowym), gdyż wówczas minie 40 tygodni od początku roku. Ciekawostki W niektórych krajach azjatyckich jeszcze do niedawna liczono wiek dziecka nie od momentu jego narodzin, ale od momentu poczęcia! Sprawdź także: Witaminy dla kobiet w ciąży - przegląd rynku

Przeczytaj
Bliźnięta
Fotolia
Styl życia Ciąża bliźniacza- jak wybrać lekarza?
Ciąża bliźniacza zazwyczaj jest dużym zaskoczeniem dla rodziców. Czego możesz się spodziewać w ciąży bliźniaczej, co warto wiedzieć i na co zwrócić szczególną uwagę? Sprawdź pierwszy artykuł z serii poświęconej ciąży bliźniaczej. Przeczytaj, na co zwrócić uwagę przy wyborze lekarza prowadzącego ciążę bliźniaczą.
Lena Grabowska
lipiec 20, 2015

Lekarz oświadcza, że na monitorze ultrasonografu widzi więcej niż jedno, miarowo bijące serce. Szok, niedowierzanie, wielka radość. Co dalej? Pierwsza rzecz, o której musisz wiedzieć to fakt, że każda ciąża bliźniacza traktowana jest jak ciąża wysokiego ryzyka. Dlatego podstawową kwestią jest wybór dobrej opieki medycznej.  Rodzaje ciąży bliźniaczej Ciąże bliźniacze, ze względu na sposób powstania, dzielimy na jednojajowe i dwujajowe. Ciąża dwujajowa powstaje w wyniku zapłodnienia dwóch komórek jajowych dwoma plemnikami i stanowi ok. 2/3 ciąż bliźniaczych. Bliźnięta dwujajowe urodzone z ciąży dwujajowej mogą być odmiennej płci, a ich podobieństwo do siebie jest takie jak u rodzeństwa z dwóch osobnych ciąż. Bliźnięta dwujajowe powinny być określane dwojaczkami , a ciąża dwujajowa ciążą dwojaczą . Ciąża jednojajowa powstaje w wyniku zapłodnienia jednym plemnikiem jednej komórki jajowej. Następnie komórka dzieli się na symetryczne zawiązki, a rozwijające się w brzuchu mamy bliźnięta są genetycznie identyczne. Ciąże jednojajowe stanowią ok. 1/3 ciąż bliźniaczych. Bliźniaki jednojajowe zawsze są tej samej płci. To, czy bliźnięta podczas ciąży będą miały wspólne, czy osobne łożyska i worki owodniowe jest zależne od tego, po ilu dniach od zapłodnienia dojdzie do podziału zarodka. Ciąża bliźniacza- jak wybrać lekarza prowadzącego? W ciąży bliźniaczej musisz być przygotowana na częstsze badania USG i więcej wizyt u lekarza . Wynika to z podwyższonego ryzyka zachorowania m.in. na anemię, cukrzycę, nadciśnienie czy infekcje dróg moczowych . Lekarz prowadzący musi jak najszybciej wychwycić zmiany zagrażające ciąży. Dlatego pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę wybierając lekarza prowadzącego, jest jego doświadczenie w prowadzeniu ciąż mnogich .  Niezwykle ważnym jest, aby p odczas jednego z...

Przeczytaj
Styl życia 2 tydzień ciąży - samopoczucie i objawy
Czy wiesz, że 2 tydzień ciąży to czas, w którym dojrzewa komórka jajowa? Sprawdź, kiedy może dojść do zapłodnienia!
Łucja Zbieniewska
styczeń 05, 2011

2 tydzień ciąży: samopoczucie i objawy 2 tydzień ciąży to tak naprawdę czas przed uwolnieniem jajeczka z jajnika (owulacja). W tym czasie wydzielany jest hormon luteiny (LH), który powoduje, że pęcherzyk z komórką jajową rośnie i jajniki wydzielają coraz więcej estrogenów. Na trzy do pięciu dni przed owulacją zaczyna się czas płodny, który w zależności od długości cyklu trwa od czterech do ośmiu dni. Pod koniec drugiego tygodnia, około 14 dni przed rozpoczęciem kolejnej miesiączki następuje owulacja. Gwałtownie wzrasta poziom luteiny i wtedy pęka pęcherzyk z komórką jajową. Jajnik uwalnia dojrzałe jajeczko, które przesuwa się jajowodem w oczekiwaniu na plemnik – od tego momentu może dojść do zapłodnienia. Rozwój dziecka w 2 tygodniu ciąży W tym okresie nie doszło jeszcze do zapłodnienia – na razie jajeczko oczekuje na plemnik, lada dzień może dojść do poczęcia. 2 tydzień ciąży: co warto wiedzieć Jeżeli planujesz ciążę, od początku dbaj o odpowiednie odżywianie. Na początku zrezygnuj z fast foodów, mocnej kawy i surowego mięsa. Jeśli palisz, koniecznie skończ z nałogiem. Warto też nie pić alkoholu, gdyż nawet najmniejsza jego ilość może wpływać na płód. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu Odżywianie w ciąży - I trymestr. Ciekawostki W dniu owulacji samopoczucie kobiety jest bardzo dobre, w ciągu całego cyklu jest to moment, gdy ma największą ochotę na seks. Jest ona wówczas szczególnie wrażliwa na zapachy, zwłaszcza na męski feromon androsterol.

Przeczytaj
Styl życia 3 tydzień ciąży - zapłodnienie i objawy
To właśnie w 3 tygodniu ciąży dochodzi do zapłodnienia - zobacz, czego się spodziewać we wczesnej ciąży i jak się przygotować do roli mamy na tym etapie.
Łucja Zbieniewska
styczeń 05, 2011

3 tydzień ciąży: samopoczucie i objawy 3 tydzień ciąży to czas owulacji, oraz – tak naprawdę – rzeczywistego poczęcia. Jeśli w ciągu tych kilku dni dojdzie do połączenia komórki jajowej i plemnika, prawie na pewno dojdzie do zapłodnienia. Jeżeli więc planujesz ciążę, to najlepszy moment na intymne chwile. W tym tygodniu nie odczuwasz jeszcze żadnych dolegliwości, nawet, jeśli jesteś już w ciąży, to twój organizm jeszcze nie zdaje sobie z tego sprawy. Rozwój dziecka w 3 tygodniu ciąży Trzeci tydzień to właściwie początek istnienia dziecka. W tym czasie dochodzi do zapłodnienia, a następnie do przemieszczenia się zapłodnionego jaja w jajowodzie, mierzącym zwykle ok. 10-12 cm, do macicy. Już w 4-5 dni od poczęcia blastocysta (zapłodniona komórka jajowa) dotrze do swojego miejsca przeznaczenia, a jej zadaniem będzie teraz zagnieżdżenie się w błonie śluzowej macicy. 3 tydzień ciąży: co warto wiedzieć Każda kobieta planująca ciążę powinna pamiętać o zażywaniu kwasu foliowego. Jest to witamina z grupy B, której odpowiednia ilość zapewni właściwy rozwój płodu. Kwas foliowy występuje w pożywieniu w postaci folianów, jest obecny m.in. w warzywach (brukselka, fasolka, kapusta, szparagi, sałata, kalafior) i w owocach (pomarańcze, banany). Jednak trudno jest zapewnić właściwy poziom tej witaminy tylko poprzez odpowiednie odżywianie, dlatego specjaliści sugerują zażywanie preparatów z kwasem foliowym w dawce 0,4 mg, które są dostępne w aptece bez recepty. Przyjmowanie kwasu foliowego zapobiega występowaniu wad cewy nerwowej u dziecka (m.in. bezmózgowie, rozszczep kręgosłupa). Preparat należy przyjmować przynajmniej 4 tygodnie przed planowaną ciążą aż do końca 1 trymestru (czyli do 12 tygodnia). Ciekawostki Już w kilka godzin po zapłodnieniu ustalają się takie cechy jak płeć, kolor oczu, kolor włosów dziecka a także jego osobowość i...

Przeczytaj
 • Polecane
 • Najnowsze
 • Wybrane dla Ciebie