klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
w ciąży za granicę
123rf
Styl życia

Co warto wiedzieć wyjeżdżając na wakacje za granicę podczas ciąży?

Czy ciąża jest przeszkodą do zagranicznych wycieczek? O czym warto pamiętać decydując się na wakacje z dala od domu? Sprawdź!
Łucja Zbieniewska
czerwiec 03, 2014

w ciąży za granicę

Depilacja woskiem bez tajemnic: depilacja w ciąży

Wakacje za granicą podczas ciąży – czy są bezpieczne?

Kobiety w ciąży nie muszą rezygnować z urlopu za granicą. Do wyjazdu warto się jednak odpowiednio przygotować, a przede wszystkim należy się skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. Zmiana klimatu, trybu życia czy stres związany z podróżą mogą negatywnie wpłynąć na samopoczucie bądź zdrowie ciężarnej. Najczęstsze dolegliwości, jakie pojawiają się u kobiet w ciąży w czasie wyjazdu to: skurcze, plamienia i omdlenia. Niestety wyjazd za granicę wiąże się ze zwiększonym ryzykiem powikłań wymagających interwencji lekarza bądź hospitalizacji.

O czym pamiętać przed podróżą w ciąży za granicę?

Przed planowaną podróżą należy uzyskać zgodę lekarza prowadzącego i nie lekceważyć opinii specjalisty. Warto pamiętać, że jeśli przed wyjazdem istniały przeciwwskazania do odbycia podróży, to miejmy świadomość, że zakład ubezpieczeń może nie chcieć zrekompensować kosztów leczenia czy opieki medycznej. Ma również prawo nie zwrócić kosztów, jeżeli poród zaczął się przed terminem” – podpowiada Ilona Tomaszewska ekspert Liberty Direct.

Ponadto bardzo pomocna może okazać się przygotowana indywidualnie lista placówek medycznych znajdujących się w miejscu pobytu za granicą. Wyjeżdżając na teren Europy koniecznie zaopatrzmy się w bezpłatnie wydawaną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ i przygotujmy kontakty do polskiej ambasady lub placówki konsularnej. Rozważmy też wykupienie dodatkowej polisy ubezpieczeniowej, która w połączeniu z EKUZ właśnie w Europie zapewni opiekę medyczną we wszystkich instytucjach medycznych.

Jeśli wcześniej nie przygotowaliśmy listy placówek, to w ramach np. ubezpieczenia turystycznego Obieżyświat mamy dostęp do całodobowej infolinii, której konsultanci sprawnie i szybko  poinformują nas o najbliższym punkcie medycznym, aptece, umówią na konsultację z lekarzem, co jest niebagatelną pomocą w stresujących momentach – wyjaśnia Ilona Tomaszewska, ekspert Liberty Direct.

Czego nie wolno przyszłej mamie na wakacjach?

 

Unikaj upałów

To zwykle dla pięknego słońca i wysokiej temperatury decydujemy się na wczasy za granicą. Jednak będąc w ciąży powinnaś szczególnie uważać na upały. Wysoka temperatura powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, co może doprowadzić do omdleń czy niebezpiecznych krwawień. Pamiętaj o tym, że w twojej walizce nie powinno zabraknąć przewiewnych ubrań z naturalnych tkanin oraz nakryć głowy, a w godzinach około-południowych szukaj schronienia w cieniu. 

Opalaj się mądrze

Pamiętaj o kremach z wysokim filtrem, które ochronią cię przed poparzeniami słonecznymi, a także przed przebarwieniami, o które w ciąży szczególnie łatwo.

Powoli wchodź do wody

Tak jak wysoka temperatura wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych, tak gwałtowne ochłodzenie ciała powoduje ich obkurczenie, co może zaburzyć przepływ krwi przez łożysko i niebezpieczne konsekwencje dla ciebie i rozwijającego się w tobie maluszka. Zanim wejdziesz do wody, pamiętaj, żeby powoli przyzwyczaić do niej organizm. Postój chwilę przy brzegu i przyzwyczaj się do temperatury wody, następnie delikatnie ochlap całe ciało zaczynając od okolic serca – teraz możesz pozwolić sobie na bezpieczną kąpiel w morskich głębinach :)

Nie forsuj się

Dźwiganie ciężkich walizek? Wykluczone! Górskie wędrówki po stromych zboczach? Stop! Wakacje w ciąży to przede wszystkim relaks i brak stresu, dlatego postaw na bardziej bierny odpoczynek. 

 

 

Komentarze
Fryzury Nadmierne wypadanie włosów – przyczyny i sposoby leczenia
Jakie są przyczyny nadmiernego wypadania włosów? Czy istnieje dobry lek na łysienie androgenowe? Sprawdź!
Materiał partnera
sierpień 19, 2019

Wygląd włosów to kwestia ważna zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Są jednak nie tylko ozdobą – pełnią również funkcję ochronną przed mechanicznymi, fizycznymi i chemicznymi zagrożeniami z zewnątrz. Nadmierne wypadanie włosów to coś, co ewidentnie powinno zwrócić naszą uwagę. Czy jest to pojawiające się łysienie na czubku głowy, czy dotyczy po prostu wypadania dużych ilości włosów podczas pielęgnacji skóry głowy, warto ustalić przyczynę i spróbować jej zaradzić. Przyczyny wypadania włosów Istnieje wiele przyczyn nadmiernego wypadania włosów. Należą do nich między innymi przebyta choroba, stres oraz nerwica, a także palenie papierosów, niewłaściwa dieta skutkująca anemią i niektóre z przyjmowanych leków (za: Brzezińska-Wcisło i in., 2003). Deficyt kaloryczny w stosowanej diecie i niedobór białka może doprowadzić do osłabienia łodygi włosa, jego wolniejszego wzrostu, a co za tym idzie – do zwiększenia szans na nadmierne wypadanie włosów. Do innych chorób wywołujących łysienie należą cukrzyca, choroby zakaźne, zaburzenia tarczycy (zarówno przy nad-, jak i niedoczynności) oraz inne zaburzenia hormonalne (za: Siemiątkowska, 2015). Również łojotokowe zapalenie skóry głowy, łuszczyca i grzybica mogą doprowadzić do wzmożonej utraty włosów. Dużym problemem są też choroby psychiczne i kompulsywne wyrywanie sobie włosów – trichotillomania (za: Styczeń, kopia online 2019). Chory, świadomie lub mniej świadomie, sam wyrywa sobie wówczas włosy. W tym przypadku zalecana jest przede wszystkim psychoterapia – wtedy problem sam często ustępuje. Wypadanie włosów u mężczyzn W przypadku mężczyzn najpoważniejszym problemem jest łysienie androgenowe: inaczej androzależne lub androgenetyczne. Dotyczy ono około 80 proc. mężczyzn (za: Maciejewska, 2017). Za ten rodzaj łysienia odpowiadają czynniki genetyczne (za: Matysek-Nawrocka,...

Przeczytaj
Styl życia 15 tydzień ciąży - brzuch wielkości melona
W 15 tygodniu ciąży dziecko pokrywa się ochronną warstewką tłuszczu, rosną mu paznokcie, rzęsy, brwi i cieniutkie włoski!
Łucja Zbieniewska
styczeń 11, 2011

15 tydzień ciąży: samopoczucie i objawy W twoim organizmie zachodzi mnóstwo zmian, których nie zauważasz, ale mają one znaczący wpływ na rozwój dziecka i twoje samopoczucie. Dno macicy znajduje się w połowie wysokości pomiędzy kością łonową a pępkiem, zaś macica osiągnęła rozmiary małego melona. Uniosła się (lub lada moment uniesie) ponad spojenie łonowe, nie będzie już uciskać na pęcherz, więc rzadziej będziesz musiała korzystać z toalety. W twoich żyłach krąży teraz o wiele więcej krwi niż przed ciążą, a serce nieco się powiększyło i szybciej bije. Ilość krwi jeszcze się powiększy do ok. 4,2 - 4,5 l w 20 tygodniu i ok. 5,2 l przed porodem. Przed ciążą miałaś ok. 3- 3,5 l krwi. Często spotykaną dolegliwością ciążową są zaparcia. Można im zapobiegać pijąc dużo płynów (co najmniej 8 szklanek wody dziennie) i wykonując lekkie ćwiczenia (takie jak spacery czy pływanie). W przypadku przewlekłych zaparć, zwróć się o pomoc do lekarza, który przepisze lekarstwo nieszkodliwe dla dziecka. Rozwój dziecka w 15 tygodniu ciąży Ciałko dziecka pokrywa się ochronną warstewką tłuszczu. Rosną paznokcie, rzęsy, brwi i cieniutkie włoski. Maluch ziewa, przeciąga się, wykonuje ruchy klatką piersiową i brzuszkiem, jakby oddychał (ale będzie to faktycznie robić dopiero po porodzie). ćwiczy ssanie kciuka, dzięki takim treningom za 25 tygodni łatwiej poradzi sobie ono z piersią. Większość maluchów od pierwszych chwil ssie tak, jakby robiły to od dawna. Jego skóra jest przezroczysta, prześwituje przez nią siateczka naczyń krwionośnych. Dziecko jest zanurzone w płynie owodniowym, który łagodzi wszelkie wstrząsy, zapewnia utrzymanie stałej temperatury wewnątrz macicy, a także dostarcza dziecku potrzebnych składników odżywczych. Dzięki temu, że maluszek połyka płyn owodniowy, ćwiczy swoje mięśnie, których po narodzeniu będzie używać podczas...

Przeczytaj
Trądzik różowaty
Fotolia
Pielęgnacja Mam problem: trądzik różowaty
Trądzik różowaty, zwany również rosacea, najczęściej pojawia się u kobiet w wieku 30-40 lat. Jest to przewlekłe schorzenie, które obejmuje głównie okolice nosa i policzków i oprócz rumienia charakteryzuje się obecnością grudek, krost, teleangiektazji oraz zmian przerostowych. Sprawdź co nasila objawy trądziku i jak pielęgnować ten typ skóry.
Magdalena Borucińska
luty 25, 2013

Trądzik różowaty - objawy Trądzik różowaty (rosacea) jest przewlekłym schorzeniem charakteryzującym się nawracającymi epizodami zaczerwienienia w obrębie twarzy, rumieniem, obecnością grudek, krost, teleangiektazji oraz zmian przerostowych . Patogeneza schorzenia jest niejasna, bierze się pod uwagę współistnienie różnych czynników. Występuje u ok. 10% populacji, a u ponad 80% pacjentów głównymi objawami są zmiany naczyniowe (rumień, teleangiektazje). Pojawia się częściej u pacjentów z I, II fototypem skóry, niebieskimi oczami i jasnymi włosami. Zmiany naczyniowe rozpoczynają się przeważnie w wieku 30-40 lat, częściej u kobiet niż u mężczyzn. Wielu autorów uważa, że podłoże zmian stanowią zaburzenia łojotokowe współistniejące ze zmianami naczyniowymi. Zmiany chorobowe lokalizują się w strefach łojotokowych skóry, występują rzadziej u osób z nadmierną czynnością gruczołów łojowych (postać przerosła i piorunująca TR). Wiadomo także, że TR jest chorobą zapalną, a odczyn zapalny odgrywa podstawową rolę w powstawaniu zmian chorobowych. Wczesny okres TR zaliczany jest do nerwic naczynioruchowych skóry i na wiele lat może wyprzedzać rozwój utrwalonych zmian w przebiegu choroby. Pierwsze objawy obserwujemy u kobiet około 20 roku życia, szczególnie jeśli dochodziło do nadmiernej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe. Pacjentki często skarżą się początkowo na nietolerancję kosmetyków. Dochodzi do wzmożonej reaktywności naczyń bez utrwalonych zmian skórnych, ale okresowo może wystąpić dyskretny rumień i pojedyncze teleangiektazje. Dominującym objawem w tym okresie jest napadowe czerwienienie twarzy (flushing) pod wpływem czynników miejscowych i ogólnych. Początkowo objawy typu „flushing są przemijające, ale następnie wraz z uszkodzeniem naczyń dochodzi do powstania utrwalonych zmian rumieniowych. Zwiększony przepływ krwi i rozszerzenie naczyń...

Przeczytaj
kąpiel solankowa w domu działanie łuszczyca grzybica
Pielęgnacja Kąpiel solankowa - jak działa i jak przygotować ją w domu
Kąpiel solankowa uzdrowi i ciało i duszę! Dzięki tej leczniczej kąpieli poradzisz sobie z nadpotliwością, zmniejszysz uciążliwość łuszczycy i zapomnisz o stresie. Sprawdź, jak przygotować kąpiel solankową w domu!
Matylda Nowak
luty 10, 2020

Jeśli planujesz zrobić sobie domowe spa (najlepiej zgodnie z naszą instrukcją) , radzimy ci najważniejszą jego częścią uczynić kąpiel solankową. Dlaczego? Bo po wymoczeniu się w wysoko zmineralizowanej wodzie poczujesz się pod każdym względem lepiej . A my podpowiemy ci, jak ten rodzaj kąpieli leczniczej oferowany normalnie przez sanatoria i gabinety odnowy biologicznej przygotować sobie w domu.  Fot.: iStock Co to jest solanka? Solanka to rodzaj wody wysoko zmineralizowanej, w której składzie znajdziemy głównie chlorek sodu. Jony chlorkowe i sodowe wpływają na pracę układu nerwowego . Pod ich wpływem zwiększa się wydzielanie hormonów: histaminy, która reguluje napięcie mięśni gładkich, wydzielanie gruczołowe, wspomaga koncentrację oraz gojenie ran, serotoniny, która jest odpowiedzialna za nasze zasypianie, nastrój, potrzeby seksualne i apetyt oraz adrenaliny, która między innymi powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych. Oprócz jonów chlorkowych i sodowych w solance znajdują się również związki siarki, potasu, magnezu, jodu i bromu. Kąpiel solankowa - działanie W trakcie kąpieli solankowej związki chemiczne przenikają przez skórę, docierając do zakończeń nerwowych , uśmierzając ból oraz wpływając na stan psychiczny kąpiącej się osoby. Podczas kąpieli dochodzi także do inhalacji, czyli wdychania pary wodnej wzbogaconej substancjami oddziałującymi na organizm.  W sanatoriach czy gabinetach odnowy biologicznej lecznicza kąpiel solankowa jest zalecana przy: przewlekłych chorobach dróg oddechowych i zatok, zwyrodnieniowych chorobach reumatycznych, obniżonej odporności organizmu i rekonwalescencji po ciężkich chorobach, otyłości, niektórych chorobach ginekologicznych, astmie oskrzelowej będącej reakcją alergiczną oraz przy zaburzeniach neurowegetatywnych u dzieci (zaburzeniach snu, oddychania, trawienia, oddawania moczu). Kąpiel...

Przeczytaj