klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Fotolia
Styl życia

Codzienny detoks, czyli czego unikać, aby sobie nie szkodzić. Nie tylko jedzenie jest istotne!

Słysząc o tym, że detoks może mieć zbawienny wpływ na nasz organizm, skupiamy się na zmianie nawyków żywieniowych. W rzeczywistości dieta jest jedynie elementem większej układanki. Nasze działania powinny bowiem sięgać dalej i obejmować dobór odpowiednich produktów codziennego użytku.
Monika Orzechowska
czerwiec 16, 2016

Zanim uzmysłowimy sobie, jak ważne jest to, jakich produktów codziennie używamy, należy pamiętać o jednej rzeczy. Często do jednego worka błędnie wrzucamy wszelkie substancje szkodliwe dla zdrowia, określając je toksynami.

Czytaj też:  Przedwakacyjny detoks, czyli plażowa sylwetka w cztery tygodnie

Tymczasem toksyny to związki występujące w naturze, szkodliwe dla człowieka, jak np. ołów. Substancje toksyczne to natomiast związki wytworzone przez człowieka, np. ftalany powodujące zaburzenia endokrynologiczne. Nie wszystko, co naturalne, jest więc zdrowe, ale też unikanie toksyn nie spowoduje, że nie nadszarpniemy zdrowia.

Jak ograniczyć ekspozycję na substancje toksyczne w życiu codziennym? Zobaczcie, co zaleca wyeliminować Sophia Ruan Gushée, autorka książki „A to Z of D-Toxing: The Ultimate Guide to Reducing Our Toxic Exposures”, która badaniu toksyn w naszych domach poświęciła aż dziewięć lat.

Miska jaglana z koperkiem i miętą

Detoks skóry. Środki czyszczące

Aby przeprowadzić detoks, nie wystarczy zmiana diety. Jak wykazują specjaliści, należy z życia codziennego wyeliminować także substancje szkodliwe występujące w wielu produktach czyszczących. Mowa o środkach powierzchniowo czynnych, występujących w mydłach w płynie, płynach do mycia naczyń, produktach do prania, czyszczenia dywanów i tapicerek, środkach do zmiękczania tkanin, płynach do szyb i do WC czy środkach do czyszczenia piekarnika.

Czytaj też:  Dieta, która podbija Amerykę. Czyżby kolejny przełom w odchudzaniu?

Szczególnie niebezpieczne są lotne związki organiczne (obecne w środkach do czyszczenia dywanów związki zawierające chlor, które wiąże się z chorobami układu oddechowego czy dichlorobenzen w odświeżaczach powietrza) oraz wszechobecny triclosan, posądzany o zaburzanie gospodarki hormonalnej, w tym hormonów tarczycy. Aby wyeliminować substancje toksyczne ze swojego otoczenia, należałoby więc ograniczać się do tworzenia własnych środków czyszczących zawierających wodę, ocet, sodę oczyszczoną, cytrynę, nadtlenek wodoru oraz mydło kastylijskie.

Kosmetyki z domowej toaletki

Tak jak w wielu środkach czyszczących, tak i w kosmetykach nie brakuje substancji zagrażających zdrowiu. W produktach kosmetycznych znajdziemy bowiem szkodliwe konserwanty, takie jak parabeny i formaldehyd, triclosan czy ołów. W ramach detoksu należałoby więc przyjrzeć się też składom stosowanych kosmetyków, szczególnie cieni do powiek, korektorów, podkładów, produktów nawilżających i lakierów do paznokci.

Czytaj też:  Tanie odchudzanie

Jeszcze kilka lat temu w większości spośród 400 testowanych szminek odnotowano obecność ołowiu. FDA przebadała również kremy do skóry. Jak się okazało, niektóre kremy zawierają niebezpieczne stężenie rtęci, która uszkadza nerki oraz układ nerwowy. Ostrożność należy zachować również wobec lakierów do paznokci, które mogą zawierać formaldehyd, toluen, Ftalan dibutylu, żywicę oraz kamforę – substancje mogące wpływać na płodność oraz nasilać objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Dieta i naczynia

Często błędnie wychodzimy z założenia, że aby oczyścić się z toksyn, wystarczy wprowadzić małe zmiany w diecie. Ograniczamy się do kupna produktów ekologicznych, tymczasem holistyczne podejście do zdrowego odżywiania zakłada również wymianę naczyń. Z codziennego użytku powinno się wyeliminować plastikowe pojemniki na żywność oraz butelki, wybierając zamiast nich szkło i stal nierdzewną.

Jeśli zamierzamy wyeliminować ze swojego otoczenia toksyny, powinnyśmy unikać przede wszystkim ekspozycji na ftalany – substancje obecne w tworzywach sztucznych, mogące powodować zaburzenia hormonalne, a także bezpłodność czy cukrzycę typu 2.

Czytaj też:  Co jeść, żeby spalić tłuszcz z brzucha?

Detoks, jak widać, nie jest taką prostą sprawą. Jeśli jednak chcemy pójść po najmniejszej linii oporu, postawmy na najprostsze rozwiązanie i chociaż nie nośmy butów w domu. Jak ocenia amerykańska Agencja Ochrony Środowiska, używając wycieraczki i zostawiając buty przy drzwiach, można ograniczyć ilość zanieczyszczeń w domu aż o 60 proc.

Czytaj też:  Jak szybko schudnąć kilka kilogramów?

Komentarze